İçeriğe Yönlendir

Zürafa 200Bin Tl

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

İnternette haber sitelerinde gezerken Atatürk Orman Çiftliği"nin hayvanat bahçesi bölümünün Büyükşehir Belediyesi"ne devredildiğini okudum ve biraz araştırma yaptım . ayrıntılar aşağıda.

Haber 1

Atatürk Orman Çiftliğinn hayvanat bahçesi bölümü Büyükşehir Belediyesine devredilmiş.

Haber 2:

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki hayvanat bahçesinin Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin ardından ücretsiz olarak gezilebiliyor. Yani artık para vermeyeceğiz, bu iyi birşey gibi görünüyor , şu an içeride inşaat çalışmaları sürüyor ve sanırım zaman geçirilebilecek kafe , lokanta gibi yerler inşa ediliyor. Bence de hayvanat bahçesinin revizyona ihtiyacı vardı.

Haber 3:

Ankara Büyükşehir Belediyesi,2012 Yılı Ücret Tarifesi Hukuk ve Tarifeler Komisyonu, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvanların yeni yıl satış fiyatlarını belirledi. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni tarifeye göre AOÇ'deki hayvanlara lüks araba veya ev fiyatına sahip olunabilecek. Örneğin zürafa almak isteyenlerin 220 bin TL'yi gözden çıkarması gerekiyor.

Türkiye’nin sayılı hayvanat bahçeleri arasında yer alan Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi’nin sakinleri, aynı zamanda taliplilerine de stok durumuna göre satılıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen hayvanat bahçesindeki 53 farklı türdeki hayvanın stok durumlarına göre fiyatlarını yeniden belirleyen büyükşehir belediyesi, geçen yıla oranla fiyatlara yüzde 10 zam yaptı. Böylece hayvanat bahçesindeki en değerli hayvan 220 bin TL ile zürafa olurken, en hesaplı hayvanları ise 5,50 TL ile bıldırcın, akvaryum balığı ve kobay fareler şeklinde sıralandı.

Atatürk Orman Çiftliği'nden 66 bin TL’ye zebra, 22 bin TL’ye kaplan, 16 bin 500 TL’ye lama ya da 11 bin TL’ye aslan veya puma da almak mümkün. Ayının fiyatı ise 2 bin 420 TL’den başlıyor.

Hayvanat bahçesinde satış listesine konulan bazı hayvanların ücretleri şöyle:

Kanarya (yerli-oranj)

22 TL

Muhabbet kuşu

33 TL

Sevda Papağanı

77 TL

Kolyeli Yeşil Papağan

137.50 TL

Sultan Papağanı

137.50 TL

Sülün (altun-hatun-gümüş-kral-limon)

66 TL

Sülün (yerli kolyeli)

44 TL

Tavus kuşu (yeşil)

192.50 TL

Tavus kuşu (beyaz)

302.50 TL

Hindi

44 TL

Tavuklar

14.30 TL

Bıldırcın

5.50 TL

Keklik

27,50 TL

Güvercinler

33 TL

Karolin-Mandarin Ördek

396 TL

Suna-Elmabaş Ördek

396 TL

Yaban-Yeşilbaş Ördek

3.630 TL

Deve Kuşu

2.750 TL

Ankara Van Kedisi

165 TL

Çoban Köpeği

440 TL

Av Köpeği (Puanter-Seter)

275 TL

Boxer-Dalmaçyalı-Chow-Husky Köpeği 275 TL

Kaplan

22.000 TL

Aslan-Puma

11.000 TL

Ayı

2.420 TL

Vaşak-Tilki-Çakal

2.200 TL

Maymunlar (Patas-Şebek-Mona) 2.200 TL

Kızıl Geyik

4.950 TL

Aksik Ala Geyik

6.050 TL

Ceylan

220 TL

Lama

16.500 TL

Deve

3.850 TL

Yak

5.500 TL

Pony Ayı

3.850 TL

Zürafa

220.000 TL

Zebra

66.000 TL

Valaby

5.500 TL

Rakun

1.375 TL

Tavşan

33 TL

B. Fare-Rat-Kobay

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Yerimiz olsa bir kaplan alırdık.. :D

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Forumca birleşip jaguar yavrusu alalım bana,arabasına sahip olamadık,kedisiyle ugraşalım bari :) İlginç bir uygulama

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Adını Fatih Çiftliği yapsalar da korunsa bari. Atatürk çiftliği olunca mevcut konjoktürde koruması zor. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Zamanla göreceğiz bakalım iyi mi oldu kötü mü oldu? Ancak eğer Gençlik parkına benzeteceklerse bence kalsın.Her taraf taş yol oldu.Ağaçlar yeşillikler yok edildi.Parkta ağaç olmadıktan sonra mermer zeminde yürümüşüm neye yarar.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Ben bir ceylan almak istiyorum. Fiyatıda uygunmuş!

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Zamanla göreceğiz bakalım iyi mi oldu kötü mü oldu? Ancak eğer Gençlik parkına benzeteceklerse bence kalsın.Her taraf taş yol oldu.Ağaçlar yeşillikler yok edildi.Parkta ağaç olmadıktan sonra mermer zeminde yürümüşüm neye yarar.

Çiğdem çekirdek yersin yere atarsın mis gibi :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Deve gayet uygunmuş. Kurban bayramında 10.000 liradan başlıyor. :)

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Şehirlerimizin ihtiyacı kafeler lokantalar değil. Yeşil alanlar ormanlar. Korkarım oranın çiftilkle alakası kalmaz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kekliği alsam ve babama hediye etsem havalara uçar. Benim çocukluğum boyunca evde hep keklik vardı. Babam kafesini kendi yapmıştı. O zamanlar Kayseri'de Gültepe'de otururduk. Gece kondu mahallesiydi ve yanda buğday ekilen tarla vardı. Oraya girer sıcağın altında çekirge yakalardık ve kekliğe verirdik. En son kekliği hastalandı, öldü. Babam da bir daha almadı. Ama kafes hala durur.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

AOÇ ye son zamanlarda gideniniz oldu mu bilmiyorum ancak içeride oturlacak düzgün biryer yok yok, tuvaletler deseniz oldukça eski ve kirliydi. elbette tüm ağaçların kesilip tesis yapılsın demiyorum ancak bir revize şart. Geçmişte AOÇ ye fil alınsın diye imza toplayıp göndermiştik. ellerindeki stokları satıp bi fil alsınlar bari.

Aslında büyükşehirin istediği oldu, geçmişten beri buraları alıp DEĞERLENDİRME niyetleri vardı. Sonunda başardılar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ankara'da fil ne yapar yahu donar :) Antalya desen neyse? Hatay'da hamsi tava yenir mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

AOÇ ye son zamanlarda gideniniz oldu mu bilmiyorum ancak içeride oturlacak düzgün biryer yok yok, tuvaletler deseniz oldukça eski ve kirliydi. elbette tüm ağaçların kesilip tesis yapılsın demiyorum ancak bir revize şart. Geçmişte AOÇ ye fil alınsın diye imza toplayıp göndermiştik. ellerindeki stokları satıp bi fil alsınlar bari.

Aslında büyükşehirin istediği oldu, geçmişten beri buraları alıp DEĞERLENDİRME niyetleri vardı. Sonunda başardılar.

Sonucu görmek lazım. Maalesef belediyeler bu tür yerleri nasıl ranta/paraya çevrileceğini düşünüyorlar ilk olarak.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Yerimiz olsa bir kaplan alırdık.. :D

yedek lastikleri koyacağımdan dolayı arka balkonda yer yok yoksa kaplan alıp beslerdim, tabiki ekmek yerse. :D

Yorum bağlantısı
Kuzey Kaya

Puma yı tek geçerim =) Bi kafes yaptırıp alsam mı acep :crazy:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Puma yı tek geçerim =) Bi kafes yaptırıp alsam mı acep :crazy:

Kafese ne gerek var, garajın olsun yeter. :p

5ox1U.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Fiyatlardan bazıları uygun görünüyor, tabiki doğa katliamına katılmıyorum. Revizyon şart olabilir, ancak doğal ortam korunmalı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ankara'da fil vardı ve yakın zaman önce öldü. yukarıdaki listede de göremedim. yerine yenisi getirilemedi mi halen.?

Bunları satıp fil alacağız abi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kuzey Kaya

Hocam bi ara aklımdaydı ama heves gibi geldi geçti.. Çok merak uyandırmıştı bu araba bende.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Aoç komple revize ediliyor. Karşısındaki km karelik alan da botanik bahçesi olacakmış. Tabi tren makasları da alt geçit-üst geçit halini alacak diyor projede. 2015 bitirme tarihi olduğundan hemen göremeyiz gibi geliyor. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Aoç komple revize ediliyor. Karşısındaki km karelik alan da botanik bahçesi olacakmış. Tabi tren makasları da alt geçit-üst geçit halini alacak diyor projede. 2015 bitirme tarihi olduğundan hemen göremeyiz gibi geliyor. :)

Botanik parkı deyince aklıma geldi.Çankaya da botanik parkını Ankaralı arkadaşlar bilirler.Şimdiler de orasının bir kısmı yukarıda Atakuleye katılacak.Atukule de yıkılacak.Kule kısmı kalacak ama diğer tarafları yıkılıp parkında bir kısmı ilave edilerek büyük bir otel yada alışveriş merkezi yapılacak..

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Ankara'da fil vardı ve yakın zaman önce öldü. yukarıdaki listede de göremedim. yerine yenisi getirilemedi mi halen.?

Fil "Şirin" 2006 yılında öldü. 6 senedir bi fil için para bulamadılar. Korsanlar için Somali ye gemi göndermiştik. ordan uygun fiyata alınırdı aslında,Korsanın eline ver 10bin usd getirsin sana en güzelini. Filler 2.elde 300-400 bin liracıkmış.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...