İçeriğe Yönlendir

1999 Mondeo Ghia Klima Sorunu

Süleyman Soner Özler

Recommended Posts

Süleyman Soner Özler

Merhaba, 1999 2.0 ghio mondeom var. eylül ayında motor yaptırdıktan sonra dijital klima kendi kendine devreye girip çıkmaya başladı. uşakta ford servisi dahil beş elektrikçiye gittim, kimi klima kontrol panelinin kimide rezistansının arızalı olabileceğini söylediler. Soruna çözüm bulamadım. Sorun hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyorum, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kapalı iken kendi kendine mi açıyor...?

Evet kontrol paneli bozuktur..

Yorum bağlantısı
Süleyman Soner Özler

klima yön kontrol düğmesi açık konumdayken devreye girip çıkıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomatik konumdayken mi..

Devreye girip çıktığı sırada ekran mı gidip geliyor...

Video çekebilir misiniz Süleyman Bey..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

devreye girip çıkan ne acaba, ekranmı havalandırmamı kompresörmü

Yorum bağlantısı
Süleyman Soner Özler

Otomatik konumdayken mi..

Devreye girip çıktığı sırada ekran mı gidip geliyor...

Video çekebilir misiniz Süleyman Bey..

arıza anını yakalayabilirsem çekerim :)

Yorum bağlantısı
Süleyman Soner Özler

devreye girip çıkan ne acaba, ekranmı havalandırmamı kompresörmü

klima veya kalorifer hiç fark etmiyor. hangisi çalışırsa çalışsın dijital ekranda görüntü kayboluyor ve sistem kapanıyor, bir süre sonra çalışmaya başlıyor. sanki elektrik kesintisi varmış gibi.

Yorum bağlantısı
Süleyman Soner Özler

klima açık konumdayken çalışması durup yeniden başlıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kontrol paneli sorunudur... Muhtemelen bağlantılarda oksitlenme falan vardır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Celal Emre Semiz

mehmet bey benimde klima ile ilgili bir sorum olacak klima gücünü motordan alıyor sanırım ben klimayı açtığımda ve derecesini 3 veya 4 e getirdiğimde devir saatini baya aşağı yukarı oynatıyor çekişinde azalma oluyor bu sorunu nasıl giderebiliirim,teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Burçin Teymen

MEhmet Bey merhabalar. Umarım doğru yerde soruyorumdur sorumu. 97 Mondeo GLX'imde Klima yön değiştiricisinde bir sorun olduğu ve sıcak soğuk ayırmadığı söylendi. Usta alt tarafta bir yerlere bir boru bağlayarak sistemi sadece soğuğa çevirdi. Yani şimdi klima hiç sıcak vermiyor. Kşın da sistemi tersine çevirirz dedi. Bu bana pek mantıklı gelmiyor. Ayrıca klimadan tam randıman da alamıyorum, az soğutuyor. Bu sistem sağlıklı mıdır? Ne tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tabiki sağlıklı değil.. Ama araca zarar verecek bir durum değil..

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Akif Karakaş

slm arkadaşlar 1998 mondeo ghia digital klima ile ilgili sorum olacak. arkadaşlar klimayı devreye aldığım zaman araç rolantideyken klima kompresörü devreye girip tekrar çıkıyor ve bu şekilde sürekli devam ediyor kompresör devrede olmadığından fanda devreye girmiyor bu şekilde de soğutma yapmıyor ama aracın devrini yükselttiğimde 1000 üzerine çıkarttığımda herşey normale geliyor yolda giderkende normal çalışıyor ama ışıklarda durduğumda klima da devre dışı oluyor yani komresör devreden çıkıyor gösterge elektriği kesmiyor üfleme devam ediyor klima gazını kontrol ettirdim sorun yok rolanti valfini değiştirdim olmadı bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Akif Karakaş

Mehmet bey rolanti klima devre dışıyken normal ama klimayı devreye aldığımda yani kompresor devreye girdiğinde rolanti devir saatine baktığımda 500 düşüyor devreden çıktığında 900 çıkıyor rolanti valfini değiştirdim olmadı (kompesör devreye girdiğinde 5,6 saniye sonra tekrar devreden çıkıyor bu yazdıklarım araç rolanti de çalışırken devir saatini 1000 çıkarttığımda klima normal çalışıyor)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ateşleme sistemi bozuk olabilir...

Motor rolantiyi yükseltemiyor, ecu da stop etmemesi için klimayı devreden çıkarıyor olabilir...

Benzinde de aynısını yapıyor mu, yoksa bunu sadece lpg'de mi denediniz.. ?

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Kontrol paneli sorunudur... Muhtemelen bağlantılarda oksitlenme falan vardır..

Katılıyorum. Aynı sorun bende de vardı. Göğüste o paneli söküp baktık arkada ark yapan kablolar ve oksitlenmeler vardı. Hatta bende bazen kapalı düğme konumdayken kontağı çevirince kompresör devreye giriyordu digitalde görüntü yoktu. düğmeyi çevirmem de kontrolü sağlamıyor kafasına göre çalışıyordu.

Mehmet bey'in de yazdığı gibi soket sorunundan başlayıp sonra kontrol paneli kontrol edilmeli.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Süleyman Soner Özler

Klima kontrol paneli arızalıymış. Amasya'dan buldum. Kullanılmamış ve orijinal parça 140 TL. Mondeonun bir çok parçası var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Akif Karakaş

Mehmet bey lpg veya benzin hiç fark etmiyor ikisinde de aynısını yapıyor yani kompresör devreye girip çıkıyor. aracı oto elektirikçiye götürdüm usta klima beyninden olabilir dedi bende klima beyni nerede diye sorduğumda kendisininde yerini bilmediğini söyledi .arkadaşlar 1998 ford mondeo ghia digital klimalı bir arabanın ayrı olarak klima beyni varmı varsa arabanın nersinde bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Mehmet bey lpg veya benzin hiç fark etmiyor ikisinde de aynısını yapıyor yani kompresör devreye girip çıkıyor. aracı oto elektirikçiye götürdüm usta klima beyninden olabilir dedi bende klima beyni nerede diye sorduğumda kendisininde yerini bilmediğini söyledi .arkadaşlar 1998 ford mondeo ghia digital klimalı bir arabanın ayrı olarak klima beyni varmı varsa arabanın nersinde bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Yanlış hatırlamıyorsam eğer sol tarafta torpido kapağının arka tarafında kalıyor. Torpido kapağını söküp arkasındaki döşemeyi kaldırınca görülebilir. Eğer yanlış hatırlıyorsam da kusuruma bakmayın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

slm arkadaşlar 1998 mondeo ghia digital klima ile ilgili sorum olacak. arkadaşlar klimayı devreye aldığım zaman araç rolantideyken klima kompresörü devreye girip tekrar çıkıyor ve bu şekilde sürekli devam ediyor kompresör devrede olmadığından fanda devreye girmiyor bu şekilde de soğutma yapmıyor ama aracın devrini yükselttiğimde 1000 üzerine çıkarttığımda herşey normale geliyor yolda giderkende normal çalışıyor ama ışıklarda durduğumda klima da devre dışı oluyor yani komresör devreden çıkıyor gösterge elektriği kesmiyor üfleme devam ediyor klima gazını kontrol ettirdim sorun yok rolanti valfini değiştirdim olmadı bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

:s klimacı da mı beyin aranıyor, tarifiniz gazınız eksik olduğuna işaret ediyor, veya gaz artık havaya dönüçmüş durumda, gaz değişimi yaptırın %99 düzelecek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Yanlış hatırlamıyorsam eğer sol tarafta torpido kapağının arka tarafında kalıyor. Torpido kapağını söküp arkasındaki döşemeyi kaldırınca görülebilir. Eğer yanlış hatırlıyorsam da kusuruma bakmayın.

sol tarafta ki torpido kapağı hangisi üstad??? :s

direksiyonun altında solda kalan küçük cepmidir kastettiğiniz?

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

sol tarafta ki torpido kapağı hangisi üstad??? :s

direksiyonun altında solda kalan küçük cepmidir kastettiğiniz?

Özür dilerim yanlış yazmışım sağ taraf olacak yani sağ taraftaki torpido gözü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...