İçeriğe Yönlendir

Sarı Tepe Lambası Hakkında ?

Yiğitcan Coşar

Recommended Posts

Yiğitcan Coşar

İnternetten biraz bakayım dedim ancak pek net bilgi yok. Geçiş üstünlüğüne sahip olmadığı bilgisi var onun dışında kullanımının kimler tarafından yapılabileceği yada yetki gerektirip gerektirmediği yazmıyor. Çekicilerde ve özellikle uzun ve geniş araçlara eskortluk eden araçlarda görüyorum ve merak ettim ? Konu hakkında fikri olan var mı acaba ?

Atıyorum biz alıp taksak niye taktın arkadaş bunu diyip ceza kesebilecekleri bir durum yok mu ?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

O ışık uyarı amaçlı galiba Yiğit bunun dışında bir fonksiyonu yok(geçiş üstünlüğü vs. gibi) Alıp takman sıkıntı yaratabilir mevzuata göre takabilecek araçlar belirlenmiştir mutlaka.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

O ışık uyarı amaçlı galiba Yiğit bunun dışında bir fonksiyonu yok(geçiş üstünlüğü vs. gibi) Alıp takman sıkıntı yaratabilir mevzuata göre takabilecek araçlar belirlenmiştir mutlaka.

Alıp takacağımdan değilde sırf merakımdan soruyorum. İnternette açık açık bilgiler yok, bilen birileri varsa en azından artmalarda da fordclubtr çıkar :D

Mesela birkaç tanıdık offroad aracında var kurtarıcı olarak sayılıyor belkide ancak hani herhangi bir belge yada bir özellik istiyorlar mı :)

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Nette şöyle bir bilgi buldum.

Sarı renkli tepe lambası ise karayolu yapısı ile kentsel yapının yapım onarım, bakım ve işletilmesi ve karayolunun temizlenmesi işlerinde kullanılan araçlar, kurtarıcı araçlar, ağırlık ve boyutları bakımından özel izinle karayoluna çıkan ve bunlara eskortluk eden araçlarda bulunur ancak bu ışık geçiş üstünlüğü hakkı vermez..

Karayollari trafik kanunu madde 63'e göre yetkisiz tepe lambası kullanımının cezası 54,20 ytl'dir. ayrıca söz konusu teçhizat trafik zabıtasınca sökülür.

-alıntıdır-

:bravo:

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Nette şöyle bir bilgi buldum.

Sarı renkli tepe lambası ise karayolu yapısı ile kentsel yapının yapım onarım, bakım ve işletilmesi ve karayolunun temizlenmesi işlerinde kullanılan araçlar, kurtarıcı araçlar, ağırlık ve boyutları bakımından özel izinle karayoluna çıkan ve bunlara eskortluk eden araçlarda bulunur ancak bu ışık geçiş üstünlüğü hakkı vermez..

Karayollari trafik kanunu madde 63'e göre yetkisiz tepe lambası kullanımının cezası 54,20 ytl'dir. ayrıca söz konusu teçhizat trafik zabıtasınca sökülür.

-alıntıdır-

Aynı bilgiyi bende buldum ancak madde 63. genel olarak diğer tepe lambalarını da kapsayarak yazılmış.

Atıyorum Hakan abi explorer'ın tepesine bundan taksa kurtarıcıyım dese ne olur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

galiaba bir araca eskortluk yapmak emniyet araçları dışında da yasak. Yani o lambayı takıp eskortluk yapmak zaten yasak olması lazım

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Alıp takacağımdan değilde sırf merakımdan soruyorum. İnternette açık açık bilgiler yok, bilen birileri varsa en azından artmalarda da fordclubtr çıkar :D

Mesela birkaç tanıdık offroad aracında var kurtarıcı olarak sayılıyor belkide ancak hani herhangi bir belge yada bir özellik istiyorlar mı :)

Haaa anlaşıldı frontera ya çakacaksın Maşallah tır çeker o araç ilgiyle takip ediyoruz Faceden :D

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

291991_252228948152245_100000954242082_693947_1157861563_n.jpg

Haaa anlaşıldı frontera ya çakacaksın Maşallah tır çeker o araç ilgiyle takip ediyoruz Faceden :D

Yok ya hiç öyle bi niyetim yok gerek olsa Dayım halleder zaten ben toyotaya takacam :p:D

Şaka bir yana sabah karla uyandık gene yolda birkaç sarı tepe lambalı araç gördüm (kar ekipleri değil) merak ettim baktım :)

tarihinde Yiğitcan Coşar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Forumda bir arkadaşımızda vardı.Ara sıra takıyordu :)

Acil açıklama bekliyoruz :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kendisini epeydir görmüyorum.Konuyu görürse mutlaka yazar bir şeyler.

Yorum bağlantısı
Kuzey Kaya

Benim evde mavi tepe lambası var =) :police: yasak diye arabadan indirdim evde duruyor. Sarı tepe lambası olan da bi arkadaşım var off road a dağa çıktığımızda gece felan yakardı ama detaylı bilgiye sahip değilim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Yassah hemşerim. :D

Acil açıklama bekliyoruz :D

Başı bayağı ağrımıştı o lambadan. :) Furkan'da vardı galiba.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Takan nasıl takıyor polis neden onun başını ağrıtamıyor bilmek istiyorum :D

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Takan nasıl takıyor polis neden onun başını ağrıtamıyor bilmek istiyorum :D

Sen neye takacan bunu? Tırtollaya mı? Haftasonu off roadda mı? Ona göre cevap verecem. :p

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Sen neye takacan bunu? Tırtollaya mı? Haftasonu off roadda mı? Ona göre cevap verecem. :p

Siyah arabada güzel duru diye düşündüm :p Takmıcam da merak ediyorum prosedürü nedir takıldı kafama kaldı :D

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Siyah arabada güzel duru diye düşündüm :p Takmıcam da merak ediyorum prosedürü nedir takıldı kafama kaldı :D

Düzce'de kimse bişi demez sana. Sen tak gitsin. :p

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Düzce'de kimse bişi demez sana. Sen tak gitsin. :p

Arabanın yanlarına da Rescue Team yazdırıyım mı :D

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Arabanın yanlarına da Rescue Team yazdırıyım mı :D

Şöyle sarı çapraz şeritler de çek tam olsun. :)

Hurst.1.jpg

1973_Hurst_Rescue_Vehicle_rear.jpg

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Acil servis Connectlerinde vardır, özel belgesi ile, sadece yolda kalan araca müdahele anında, park edilirken yakılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Traktörlerde de var.

Hatta şimdi baktım da, traktörlerde sarı tepe ikaz lambası bulunması mecburiymiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Sarı renkli lamba lar karayolları kanununda uyarı mahiyetinde kullanılan lamba olarak düzenlenmiştir, kullanılması için özel izin belgesi gerekmektedir. :police:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berk Karatan

Ben aracımda sarı renkli tepe lambasını acil durumlar için bulunduruyorum.

Bi ara bende baya araştırdıydım ancak nette pek net bir bilgi yok bu yüzden en dogru cevabı alabilmek için EGM nin sayfasından bilgi edinmeye başvurdum...

Başvurum şu şekildeydi ''...Aracımda sarı renkli yanıp sönen tepe lambası bulundurmak ve kullanmak belli bir izne tabimidir? ve bulundurmak bir sakınca teşkil edermi'' gibisindenden di ancak bana gelen cevap alakasız bir seydi hiç...''aracınıza mavi - kırmızı ışık takmak şuçtur'' yazıyordu bende ondan sonra dahada işi uzatmadım lakin aracımda hala bulunduruyorum...

Bence hala en net bilgi egm den alınabilir o yuzden siz isterseniz başvurun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Sarı tepe lambası uyarı anlamında kullanılır. Polis sizi durdurup neden bu lambayla geziyorsunuz dediğinde verecek bir cevabınız olmalı. Benim aracımda da var. Taşınması özel izine tabii olan yüklerin nakli esnasında öncü görevi yaparken kullanıyorum. Aynı zamanda sulama tankerinde, Beko - Loderde, Greyderde bulundurmak ve trafiğe çıktığı zamanlarda sarı tepe lambalarını kullanmak zorundayız. Fakat normal bir araca takarak gezerseniz hem mantığı yok hemde cezai işlem uygulanır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Ben aracımda sarı renkli tepe lambasını acil durumlar için bulunduruyorum.

Bi ara bende baya araştırdıydım ancak nette pek net bir bilgi yok bu yüzden en dogru cevabı alabilmek için EGM nin sayfasından bilgi edinmeye başvurdum...

Başvurum şu şekildeydi ''...Aracımda sarı renkli yanıp sönen tepe lambası bulundurmak ve kullanmak belli bir izne tabimidir? ve bulundurmak bir sakınca teşkil edermi'' gibisindenden di ancak bana gelen cevap alakasız bir seydi hiç...''aracınıza mavi - kırmızı ışık takmak şuçtur'' yazıyordu bende ondan sonra dahada işi uzatmadım lakin aracımda hala bulunduruyorum...

Bence hala en net bilgi egm den alınabilir o yuzden siz isterseniz başvurun

Ben bir devlet dairesine birşey hakkında danıştığımda daha hiç tatmin edici bir cevap alamadım açıkçası :) Büyük ihtimal bana da aynı veya benzer bir cevap gelecektir :)

Sarı tepe lambası uyarı anlamında kullanılır. Polis sizi durdurup neden bu lambayla geziyorsunuz dediğinde verecek bir cevabınız olmalı. Benim aracımda da var. Taşınması özel izine tabii olan yüklerin nakli esnasında öncü görevi yaparken kullanıyorum. Aynı zamanda sulama tankerinde, Beko - Loderde, Greyderde bulundurmak ve trafiğe çıktığı zamanlarda sarı tepe lambalarını kullanmak zorundayız. Fakat normal bir araca takarak gezerseniz hem mantığı yok hemde cezai işlem uygulanır.

Normal de takmayı düşünmüyorum dediğim gibi zaten çok saçma olur. Sadece merak ettim ve tatmin edici bir bilgiye ulaşamadığım için sordum.

Ama DOSOD üyesiyim ve burada bir offroad organizasyonu olduğunda görev alıyorum. İlerde belki konvoyları karşılayarak onlara eskortluk edebileceğim bir durum olursa en azından bulundurmak isterim. Zaten çok pahalı birşey değil 15-20TL gibi bir ücrete basit birşey alınabiliyor sanırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...