İçeriğe Yönlendir

Eba Fren Desteği

Serkan Gülderen

Recommended Posts

Serkan Gülderen

EBA(acil durum fren desteği )fren desteği ile ilgli yorumlarınız nedir arkadaşlar ani tepkimelerde aracı ve yolcuları sallıyor biraz sanki. acemi sürücü hissi veriyor :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ayağı gazdan çekişinize göre fren hassasiyetini arttırıyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

2011 focus tdci collection(109) da

BAS ya da EBA: Brake Assist System ve Emergency Brake Assist in kısaltmaları olan BAS ve EBA, sürücünün fren pedalına sert basması halinde devreye girerek, fren gücünü tam olarak devreye sokar.

acil durumlarda bile sürücüler fren pedalına gerekli güçle basamıyor. Bu da fren sisteminin ABS’ yi devreye sokmasını engelliyor. ABS’ nin devreye girmemesi ile de istenmeyen kazalar meydana geliyor. EBA sistemi bu sorunu çözmek için düşünülmüş. Sistem, fren pedalı üzerinde ani bir baskı hissettiği anda, sürücünün pedala basma gücünü bir kenara bırakıp, o anda gerekli olan gücü fren sistemine uyguluyor. Bu şekilde maksimum frenaj sağlanmış oluyor. Ayrıca sistem sürücüden çok daha hızlı davranabildiği için, fren mesafesi de düşüyor. diye bir yazıdan alıntı yaparsak açıklamış oluruz sanırm..

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

ANB var benim araçta. Allah neverdiyse bastım :)

O sakın ASD olmasın. (Açılımını yapmam)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

Gaz pedalını da hesaba katması lazım.

galiba çünkü frene basmak için gazdan ayak ani çekilmesi gerekiyor ;)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Gazdan aniden ayağı çekince , eyvah tehlike var deyip freni dolduruyor diye tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

B.A.S. sistemi benim naylonda (eskisindede ) var. Bir çok kere işime yaramıştır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bence hissiz frenden başka bir şey değil. alışana kadar insan çok saçmalıyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

haklısınız mustafa bey alışana kadar ''frenleri bozukmudur nedir bu aracın'' demedim değil.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

bence hissiz frenden başka bir şey değil. alışana kadar insan çok saçmalıyor.

Niye mustafa ? 5 kere acil fren testi yap tamamdır :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ralliciler ondan sevmez abs, esp, bilmem ne.

onların aracındaki fren sisteminin %20 sine razıyım, vesile ile eba vs. sistemleri normal kulanıcı hissetmez bile

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Niye mustafa ? 5 kere acil fren testi yap tamamdır :)

acil frenlemede 10 numra iş yapıyor olabilir ama. normal fren yaparken dozlama hissi yok. hatta hafif basacak olmama rağmen panik fren yapmış tepkisi bile verebiliyor.

fren dediğin mersolardaki gibi olmalı. öyleki 200 le giderken frenin sonuna kadar bassam araba çat diye duracak hissi veriyor. ama fren pedalına ayağımın ucunu göstersem 1km 1 km yavaşlıyacak kadar hisli.

hidrolik sisteme evet elektrik desteğine hayır :p

elektrik destekli fren ve direksiyon mükemmel derece hisli ayarlanmaz ise çok saçma tepkiler veriyor bana :D ben acami şoförüm.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

acil frenlemede 10 numra iş yapıyor olabilir ama. normal fren yaparken dozlama hissi yok. hatta hafif basacak olmama rağmen panik fren yapmış tepkisi bile verebiliyor.

İyide Mustafa gazdan ayağını hemen çekip frene basmayınca ve hızın 50 km üstünde değilse çalışmıyorki.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

o AFU olabilir. benim sürdüğüm bir iki arabada otopark sürüşünde bile saçma tepkiler olmuştu. misal yeni kasa mondeo.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

o AFU olabilir. benim sürdüğüm bir iki arabada otopark sürüşünde bile saçma tepkiler olmuştu. misal yeni kasa mondeo.

Bakacağım Mustafa . Eskisinde bas vardı. Bundada var ancak afu'da entegre edilmiş olabilir. Fren testlerinde rekor kırdı (100-0 km, 40 metre )

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Senin kasa kangoyu ilk geldiğinde test etmiştik bayide. adam öve öve bitiremiyordu frenleri. hatta 100-0 testini yapmıştım :D asfaltı kazırcasına duruyordu. metresini bilemem. ama dozlama önemli :p her dk panik fren yapmıyoruz :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
(düzenlendi)

Geçen sene bizim iş yerinden bir arkadaş yanıma geldi. 2009 focus tit tdci si var. Dediki arabada problem var. Frene sert basınca takur tukur ses geliyor arbayı servise götüreceğim.

Bu arkadaşa EBA, BAS, ASD anlatmak isteyen var mı? :D

tarihinde Murat Ersel Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Geçen sene bizim iş yerinden bir arkadaş yanıma geldi. 2009 focus tit tdci si var. Dediki arabada problem var. Frene sert basınca takur tukur ses geliyor arbayı servise götüreceğim.

Bu arkadaşa EBA, BAS, ASD anlatmak isteyen var mı? :D

Cevizli ye gitsin, boş vakitleri çok

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...