İçeriğe Yönlendir

Yatış Pozisyonları.

Yasin Karataş

Recommended Posts

Yasin Karataş

308576_323760617634015_186198651390213_1409080_761829025_n.jpg

Uyku üzerine bir çok araştırma ve analizler yapan uzmanlara göre, 6 ortak uyku pozisyonu belirlemişler ve farklı kişiliklerle ilişkili olduğunu ortaya çıkartmışlar.Yatış pozisyonu uykuya dalma ve sağlıklı uyku üzerinde oldukça etkili..

İşte uyurken yatış pozisyonunuzun anlamları..

Fetus / cenin yatışı..

Cenin şeklinde yani anne karnındaymış gibi kıvrılarak yatmak, dışa dönük ancak duygusal, hassas bir kalbe sahip olduğunuzu gösteriyor. Bu tür kişiler birisiyle ilk buluşmalarında utangaç olabilir ancak kısa sürede rahatlarlar. Araştırmalarda 1000 kişiden % 41'i bu şekilde uyuduğu belirlenmiş. Kadınların erkeklerden 2 kat daha fazla bu poziyonda uyuduğu da tespit edilen diğer bir bulgu..

Kollar yanda dik yatış..

Çoğu kişi kollarını her iki tarafa sarkıtıp dik şekilde uyuyamaz. Bu şekilde uyuyunlar rahat, kalabalığa alışkın, yabancılara güvenen, sosyal insanlardır.. Buna rağmen, bazen kolay aldanabilirler..

Yaşlı duruşunda yatış..

Her iki kolunu kıvırarak ellerini yastığın yanına veya omuz hizasına koyan kişiler doğal insanlardır. Şüpheci, kuşkucu, iyiliğe şüpheyle bakan özellikler taşıyabilirler. Düşünceleri zor veya yavaş değişir. Bir karar aldıklarında, bunu değiştirmekten hiç çok hoşlanmazlar.

Asker yatışı..

Kollar vücudun yanlarında rahat bırakılmış yüz yukarı şekilde, sadece baş sağa sola dönecek şekilde yatanlar, sakin, sessiz, vakur, ağzı sıkı kişilerdir. Gereksiz yere konuşanlardan, ortalığı velveleye veren insanlardan hoşlanmazlar. Kendilerini diğer kişilerden yüksek olarak konumlandırırlar.

Yüzü koyun (serbest düşüş) yatış..

Yüzü koyun yani bacaklarınız aralık ve düz, kollar baş hizasında yastığın üzerinde olacak şekilde, başını sağa-sola çevirerek yatanlar, topluluk, sürü halinde yaşamayı sever. Başkalarından çok kendilerini önemserler.. Bunun yanında sinirli, huzursuz ve içli, kolay incinen kişilerdir. Eleştirilmeyi veya uç durumları sevmezler.

Deniz yıldızı yatışı..

Yüz yukarı, kollar başın her iki yanına yastığa konulmuş açık, bacakları sağa ve sola açık biçimde yatanlar iyi arkadaş olurlar. Bu tür kişiler her zaman başkalarını dinlemeye hazırdır ve yardım istediğinizde yardımcı olurlar. Genellikle ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar.

Hangi pozisyon sağlıklı?

Sağlık açısından yüzü koyun yatmak sindirimi durdurur, deniz yıldızı ve asker pozisyonlarında horlama ile sıkça karşılaşılır, kötü uyunmasına neden olur. Midenin baskılanmadığı, kolay nefes alınan düz bir yatış gece boyunca sağlıklıdır. Rahat uyku sağlar, horlamayı azaltır. Uyuyan kişiler nasıl yattığının farkında olmadığı için, bu şekilde yattıklarında bile çok iyi yku uyumaları her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür araştırmalarda ayrıca, çoğu insanın uyku pozisyonunu değiştirmekten hoşlanmadığını da ortaya koyuyor. Buna göre insanların sadece % 5'i her gece farklı bir pozisyonda uyuduğunu belirtiyor...

Benim pozisyon serbest düşüş.Ona göre :biggrin:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bizim velet 6x6 şekle giriyor, sabah ta abisinin yatağında buluyoruz kendisini, O ne olacak :rofl:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben belli değilim. Sabah gözümü açıyorum balkondayım :biggrin:

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

bizim velet 6x6 şekle giriyor, sabah ta abisinin yatağında buluyoruz kendisini, O ne olacak :rofl:

Valla abi benim kızda küçükken çok çektirdi.Akşam beşigine yatırıyorduk saban salonda masanın altında buluyorduk... :D benim içinse hiç değişmez.meslek icabı Sandalye bile yeter.. :yes:

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Bi bakmışsın laylonun üzerinde karadeniz yolundasın :D

anakara yolunda motor yemiş yardım bekliyosun... :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Serbest düşüş dinen sakıncalı. :)

Hocam neden? Genelde bende böyle uyurum. Hoş şimdi sağlık durumu yüzünden asker stili yatıyorum Allah felçli hastalara sabır versin ben yatarken bile bu kadar rahatsız olunan başka bir şekil bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bi bakmışsın laylonun üzerinde karadeniz yolundasın :D

Bazende Batum olabiliyor :fiuw:

anakara yolunda motor yemiş yardım bekliyosun... :D

16 araçta bir ilkti ve son olacak inşallah :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Yanlış anlaşılmasın ama birde çift olarak yatış pozisyonları vardı ve anlamları bulursam ekleyeyim :D

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Bizim yönümüzdende sakıncalı, uykuda boğularak ölüme sebep oluyor. en az 20 tane vaka inceledim böyle 10 tanesi çocuktu.. :(

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Peygamber Efendimiz (s.a.v) mescidde bu şekilde yatan birisini uyandırmış ve "Bu şekilde yatmak Allah'ın sevmediği bir yatış şeklidir" buyurmuştur..

Sağlık açısından da sakıncaları var;

Bunlar alıntı;

1- Göğüs bölgesine yapılan baskı, göğüs diyaframı öne doğru genişleyerek çalışır, bu da vücudu zorlar yüzüstü pozisyonda.

2- Son yılların moda hastalığı reflü (reflux) , bu yatış şeklinde çok kolay mide asidi gırtlağa kadar geri gelebilir.

3- Omurganın zorlanması. Bu yatış şeklinde omurga tersine yay şeklinde kıvrılır, olması gereken şeklin tam tersi yönünde. Bu da ileride rahatsızlıklara yol açabilir.

4- ve şu an bilmediğim diğerleri, doktorlar daha iyi bilir.

Hem doktorların dediğine göre, reflü için en iyi yatış, sağ taraf üzerine, vücudun üst kısmı biraz yüksekte.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Bazende Batum olabiliyor :fiuw:

16 araçta bir ilkti ve son olacak inşallah :)

Allah bir daha göstermesin abi.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Benim pozisyon serbest düşüş.Ona göre :biggrin:

Benim de serbest düşüş. Acaba o yüzden mi anlaşamıyoruz biz senle? :bambam2:

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Yaşlandım diyorum inanmıyorlar.Yatış şeklim bile yaşlı yatışı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Haşşöyle. Sen de emmi gibi karşılıksız atanlardan olma :D

adam yazmış, sen inye illa son mesaj için yazıyon

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Sağ tarafa(kalbe baskı yapmadan) hafif dizler içeri çekilmiş şekilde yatarım. En rahat pozisyon :) Bir de bu pozisyon kuş bakışı bakıldığında yaradanın ismi çıkar.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Birde ''sağa yatılınca kalp solda olduğu çok azda olsa hareket eder, insan rahat uyuyamaz namaza kalkması kolaylaşır. Ancak sol tarafa yatılınca kalp yerinden oynamaz ve insan oldukça rahat bir uyku çeker ve namaza kalkması zorlaşır'' gibi bir bilgi edinmiştim.

Yani kısacası dinimiz; yemek, içmek, yatmak vs. her türlü faaliyetlerimizde bir şeyi yasaklıyorsa, maneviyatın dışında maddiyata da zararı vardır.

Yasaklanan herşey sağlığa da zararlıdır.

Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

Serbest düşüş dinen sakıncalı. :)

Yatış şeklimi değiştiremiyorum malesef.Bİr kaç kere teşebbüs ettim ama baktım ki sabah olmuş.Daha fazlada uğraşmadım :)

Benim de serbest düşüş. Acaba o yüzden mi anlaşamıyoruz biz senle? :bambam2:

Desene şunu birader ya.Şimdi sorun çözüldü işte.Şimdi hemen git cenin şeklinde uyu da biraz uysallaş bakim :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sağ tarafa(kalbe baskı yapmadan) hafif dizler içeri çekilmiş şekilde yatarım. En rahat pozisyon :) Bir de bu pozisyon kuş bakışı bakıldığında yaradanın ismi çıkar.

disk kaymasındaki Dr. tavsiyesi de bu

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Yatış şeklimi değiştiremiyorum malesef.Bİr kaç kere teşebbüs ettim ama baktım ki sabah olmuş.Daha fazlada uğraşmadım :)

Sağa doğru uyuya kalırsan sonrasından mes'ul değilsin. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...