İçeriğe Yönlendir

Dikkat Sende De Olabilir!

Abdurrahman Balaban

Recommended Posts

Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

Yakın zamanlarda sabahları kalktığımda çene kaslarım ve boynumun ağrıdığını farkettim.

Aşağıdaki alıntıyı üşenmeyin okuyun lütfen.Belkide sizdede bu durum vardır

Bruksizm, uyku sırasında dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemektir. Bu normal olmayan bir durumdur ve oldukça rahatsız edici bir ses ortaya çıkar. Uyku sırasındaki diş gıcırdatma o kadar sesli olur ki, kişi uyanıkken aynı sesi çıkaramaz. Çağımızın hastalığı olan stresin, diş gıcırdatmanın en önemli nedeni olduğu düşünülmektedir.

Diş gıcırdatmanın şiddeti ve sıklığı, dişlerimize zarar verecek boyutlara ulaşabilir. Sürekli birbirine sürtünen dişlerin mineleri zarar görür ve dişlerin boyları kısalır. Köklerinde basınçtan dolayı kistik oluşumlar olur. Dişi, çene kemiğine bağlayan bağlarda gevşemeler olur ve bu yüzden dişlerde sallanmalar başlar.

Diş eti dokuları da zarar görür. Dokunulduğunda kanar ve gitgide koyu renkli bir görünüm alırlar. Ayrıca çene eklemindeki kıkırdak dokudaki tahribat yüzünden eklem şikayetleri ortaya çıkar. Eklem şikayetlerini oluşturan sebeplerden biri de sürtünme ile kısalan diş boylarıdır. Diş boylarının kısalması belirgin hale gelince hastanın dış görünümünü de etkiler.

Dişlerini sadece kenetleyen, sürtmeyen kişiler de vardır. Böyle kişilerde ses olayı yoktur fakat yine dişler ve diş dokuları üzerinde oluşan rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Diş gıcırdatma ve diş sıkma işlemi sadece gece değil, stresli durumlara göre gündüz içinde geçerlidir. Kişi, olayı gündüz yapıyorsa gece de mutlaka yapıyordur. Sabah kalkıldığında eklemlerde, çiğneme kaslarında, baş ve boyuna yayılan ağrı, yorgunluk, yutkunma güçlüğü, dişlerde ağrı veya hassasiyet olması bruksizmin etkileridir.

Çözümü, stresi ortadan kaldırmak veya dişleri korumaya almaktır. Dişlerin korunması için; ağza, kişiye özel yapılan, silikon esaslı maddeden yapılmış bir gece plağı takılması tavsiye edilir. Bu koruyucu sayesinde şikayetlerin azaldığı ve tamamen ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

İlk üniversite yılımda yurtta kalırken oda arkadaşımda bu durum vardı, gece uyurken kendi dişlerini çiğnerdi çerez yer gibi.. Demek başkalarında da görülebilen bir hastalıkmış

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Bizim 4 yaşındaki ufaklıkta var bu iş. Bazen öbür odadan gıcırdatma sesine uyanıyorum. Kardeşi doğduktan sonra yapmaya başladı. Doktorda stresten demişti. Elimizden geleni yapıyoruz.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

Babamda var sıkma ve sürtme o kadar çok ses çıkarıyordu ki doktora gönderdik artık silikon dişlikten de kullanıyor geceleri. Bende de sadece sıkma var. Çok sık olmamakla beraber haftada 1 kere falan çenem ağrıyarak uyanıyorum. Teşekkürler bilgiler için.

tarihinde Yiğitcan Coşar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Babamda var sıkma ve sürtme o kadar çok ses çıkarıyordu ki doktora gönderdik artık silikon dişlikten de kullanıyor geceleri. Bende de sadece sıkma var. Çok sık olmamakla beraber haftada 1 kere falan çenem ağrıyarak uyanıyorum. Teşekkürler bilgiler için.

Rica ederiz. Bunun bir stres rahatsızlığı olduğunun farkına varmak lazım.Ben farkında olmadan gün içindede dişlerimi sıktığımı farkettim yani bu aralar çenemde azda olsa sürekli ağrı var :(

Kiminin konuşmaktan,kiminin susmaktan çenesi ağırıyor velhasıl.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Her insan da dönem dönem olur.Deiğiniz gibi stresten kaynaklı bir durumdur.Genelde herkes vücut sağlığını düşünür ve ona göre hareket eder.Oysaki ruh sağlığımız da çok önemlidir.Ve tedavisi vücut hastalıkları kadar da kolay değildir.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Rica ederiz. Bunun bir stres rahatsızlığı olduğunun farkına varmak lazım.Ben farkında olmadan gün içindede dişlerimi sıktığımı farkettim yani bu aralar çenemde azda olsa sürekli ağrı var :(

Kiminin konuşmaktan,kiminin susmaktan çenesi ağırıyor velhasıl.

Evet onu bende çok sık yapıyorum bir işle uğraşırken yada yazı yazarken falan farkında olmadan. Farkına vardığımda da çok geç oluyor.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Bende bir çok dişimi bu yüzden (kırarak ) kaybetmiş birisi olarak durumu çok iyi anlıyabiliyorum,ruh sağlığı çok önemli,bu konuda şikayeti olanlar çekinmeden bir uzmana başvurmalı,derhal tedaviye başlanmalı ve çok basit bir şekilde rahat ve huzurlu olarak hayata devam etmeli diyorum.Ben anti depresan kullandığım zamanlar da millet bana deli misin de o hapları kullanıyorsun diyordu ki ( kullandığım antidepresenlar yan etksi bile olmayan en azından ilk 15 gün) türden di,Şimdi bana delimisin diye soranlar kafa bir milyon dolaşıyorlar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Salihli'de oturduğumuz dönemde yazları sıcaktan balkonda yatıyordum yine balkonda yatan üst komşunun diş gıcırtısı bize kadar geliyordu, adam neye dertleniyorsa artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...