İçeriğe Yönlendir

Alerji Testi Hakkında Bilgiye Ihtiyacım Var.

İbrahim Akkaya

Recommended Posts

İbrahim Akkaya

Konuyu okuyacak herkese şimdiden teşekkürler.

Altı yaşındaki oğluma alerji testi yaptırmamız gerekiyor. Doğumundan beri takibini yapan çocuk doktorunun tavsiyesi. Yapılan kan testinde alerji ile ilgili parametre yüksek çıktı. Bulunduğumuz yerde (Bodrum) konunun uzmanı doktor olmadığını ve yapılan testlerinde hatalı çıkabildiğini söyledi. İzmir de çocuklarda alerjii üzerinde uzman bir Prof.Dr. tavsiye etti.

Daha önce eşim için bir özel hastanede alerji testi ile ilgili bir maceramız olduğu için Bodrum da bu işin zor olacağında kendisi ile hemfikiriz. Fakat sıkıntım Özel sigortamız olmasına rağmen testlerde max. limit 200-TL civarında karşılıyor. Artı Prof.Dr. olduğu için muayenehanesinde özel sigorta sanırım yok. Muayeneyi nakit karşılarız ama testler duyduğum kadarıyla çok pahalı. Yani üniversitede yaptırmamız gerekiyor sanırım. SGK bu durumlarda prosedür olarak ne yapıyor.

Nasıl bir yol izlemeliyiz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benimde çok alerjim vardır. Yazın burnum durmaz.

Arkadaşım testini oldu ve OT ve ÇİM e karşı alerjisi çıktı. Eee, ne işe yaradı test? İstanbul'daki tüm ot'ları yok edemez.

Ha diyeceksin ki abicim, tedavisi var. Tedavisi yaklaşık 1 sene sürüyor ve tedavi kesildiği anda alerji yeniden başlıyor. Aslında bana hep tedaviden çok "önleyici" gibi gelmişti bu yöntem.

İstanbul'da özel bir merkezde testin bedeli için 400tl fiyat almıştım. Tedavinin bedelini öğrendiğimde ise testin bedeli devede kulak kalmıştı :)

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Geçmiş olsun.Biz babam için yaptırmıştık. Kol üzerinde tükenmez kalemle kareler çizip farklı maddeler damlatmışlardı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

bizim tedavimiz yaklaşık olarak 10 yıl sürdü. maddi külfetinin yanı sıra manevi olarak ta çok zor ve zahmetli uzun bir dönem geçirdik.

hastalığı tanıdık ve bilinçlendik.

kızımın nelere karşı alerjisi olduğunu öğrendik. buna göre önlemlerimizi aldık. hekimin tavsiyeleri ve araştırmalarımız sonucu allerjenden uzak durmanın yollarını öğrendik. yatak ve yastık için özel nevresim takımları aldık. halıları temizlemek için özel şampuanlar aldık. her ay düzenli olarak solunum testleri yaptırdık.

ilaçları belirlenen dozlarda ve düzenli kullanarak ve her ay kontrollere gittik. zamanla hastamızın tedaviye verdiği cevaba göre kontrol süre aralıkları uzatılarak ve ilaç dozları değiştirilerek azaltıldı. ama bu yaklaşık 10 yıl sürdü. Allah'a çok şükür ki düzeldi ve artık ilaç almıyor.

ne kadar erken teşhis edilir ise ve düzenli kontroller yapılıp ilaç dozlarına riayet edilirse, başarı şansınız o kadar fazla oluyor.

Nefes zorlanmasına kadar gidiyorsa zaten durum kötü. Benimki sadece hapşırmak ve burun tıkanıklığı. Ben seneler evvel evden halıları çıkarttırdım ve yastık / yatak takımlarımı anti alerjik aldırdım.

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Ben oğluma yaptırmıştım.Üniversite hastahanelerinde çocuk alerji polikliklerine gitmenizi tavsiye ederim. Uygun fiyata ve kesin teşhisle bu işi yapıyorlar. Geçmiş olsun diyorum..

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Üniversite hastanelerinin çocuk allerji polikilnikleri var.buraya başvurmanız daha mantıklı sonuçta poliklinikteki uzman ya da asistanın içinden çıkamayacağı bir durum olursa yine hocasına danışacaktır.

Yorum bağlantısı
Mahmut Kızıl

Konuyu okuyacak herkese şimdiden teşekkürler.

Altı yaşındaki oğluma alerji testi yaptırmamız gerekiyor. Doğumundan beri takibini yapan çocuk doktorunun tavsiyesi. Yapılan kan testinde alerji ile ilgili parametre yüksek çıktı. Bulunduğumuz yerde (Bodrum) konunun uzmanı doktor olmadığını ve yapılan testlerinde hatalı çıkabildiğini söyledi. İzmir de çocuklarda alerjii üzerinde uzman bir Prof.Dr. tavsiye etti.

Daha önce eşim için bir özel hastanede alerji testi ile ilgili bir maceramız olduğu için Bodrum da bu işin zor olacağında kendisi ile hemfikiriz. Fakat sıkıntım Özel sigortamız olmasına rağmen testlerde max. limit 200-TL civarında karşılıyor. Artı Prof.Dr. olduğu için muayenehanesinde özel sigorta sanırım yok. Muayeneyi nakit karşılarız ama testler duyduğum kadarıyla çok pahalı. Yani üniversitede yaptırmamız gerekiyor sanırım. SGK bu durumlarda prosedür olarak ne yapıyor.

Nasıl bir yol izlemeliyiz.

Çok geçmiş olsun size yakın en iyi allerji testi yapılan yer Ege Ünv. Çocuk Hastanesi. O hastanede çok iyi allerji tarama sistemi var. Özelden bana telefon numaranı yaz pazartesi görüşelim bir randevu alalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

5-6 ay önce yaptırdım bende... ağrısı sızısı acısı olmayan bir test... 1 saat falan sürebiliyor. Bazı önemli şeyler için bilinçlenmeye teşvik ediyor bazıları içinse Sani'nin dediği gibi hiçbirşey yapamayacağınızı anlıyorsunuz.

Bende bir kısım tahıllara hamamböceğine :D çileğe çimene toza karşı falan çıkmıştı... Ama hala bilinmedik yerlerde bilinmedik zamanlarda ellerimin kaşınarak şişmesinin önüne geçemedim..

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

Herkese çok teşekkürler. Şu an için çok büyük sıkıntılar doğuran bir durum yok oğlumda. Uzun süre geçmeyen öksürük nedeniyle doktoru test istedi, neticesinde alerji testi gerkeli görüldü.

Alerji testlerinin birkaç çeşit yapılışı varmış. Bahsettiğiniz deriden birkaç çeşit ve kandan. Bunlara yaptıracak uzman karar verecek sonuçta burada sıkıntı yok. Doktorumuzun önerdiği kişi Dokuz Eylül Ün. ders veren bir profesör, özel muayenesi ve Ün.Hast. muayenesi var sanırım. Ün.Hastanesine direk başvuruda sıkıntım Bodrum da olduğum için eğer gitgel yapmam gerekirse maliyet ve çile çok artacak. Muayeneyi bahsettiğim doktorda (zamandan kazanmak için), gerekli testleri Ün.Hast.Lab. da yaptırmam mümkün olurmu acaba. Birde maliyet tahmini olan varmı. (Özel sig, SGK veya cüzdan)

Yorum bağlantısı
Mahmut Kızıl

Herkese çok teşekkürler. Şu an için çok büyük sıkıntılar doğuran bir durum yok oğlumda. Uzun süre geçmeyen öksürük nedeniyle doktoru test istedi, neticesinde alerji testi gerkeli görüldü.

Alerji testlerinin birkaç çeşit yapılışı varmış. Bahsettiğiniz deriden birkaç çeşit ve kandan. Bunlara yaptıracak uzman karar verecek sonuçta burada sıkıntı yok. Doktorumuzun önerdiği kişi Dokuz Eylül Ün. ders veren bir profesör, özel muayenesi ve Ün.Hast. muayenesi var sanırım. Ün.Hastanesine direk başvuruda sıkıntım Bodrum da olduğum için eğer gitgel yapmam gerekirse maliyet ve çile çok artacak. Muayeneyi bahsettiğim doktorda (zamandan kazanmak için), gerekli testleri Ün.Hast.Lab. da yaptırmam mümkün olurmu acaba. Birde maliyet tahmini olan varmı. (Özel sig, SGK veya cüzdan)

Git gel yapmana gerek 9 eylül yerine ege ünv. tavsiye ederim. Ege ünv.de allerji testini yapacak kişi arkadaşım. Az önce konuştum telefonla randevu alabiliriz en uygun tarihe.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Size evinize dyson marka süpürge kullanmanızı tavsiye ederim. Dyson allergy modeli.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Bir alerji tedavisi gören hasta olarak anlatayım. 5 yıla yakındır aşı tedavisi görüyorum.

İzmirde immünoloji servisi birtek ege üniversitesinde var. İstesenizde aşıya başlanıcak olsa başka yere gitme şansınız yok.

İnternete giriceksiniz ve sabah 8 de yükleneceksiniz nete randevu alacaksınız. Çok kolay değil hızlı olmak gerek. Daha sonra ege üniversitesi dahiliye polikinliğine gideceksiniz doktorla görüşünce muhtemelen deri testi isteyecek.

Deri testi kola alerjen damlalar damlatıp plastik iğnelerle derinin üstünde ufak delikler açıp ne kadar kabardığı ölçülerek alerjinin boyutları anlaşılır. Doktorun kararına göre de hareket edilir.

Benim tedavim: ilk 6 ay haftada bir sonraki 6 ay iki haftada bir. ve sonra heray ayda bir üminoterapi uygulanıyor. Yani alerji aşısı oluyorum.

Aşıyı ve tedavileri Sgk karşılıyor.Muayene ücretini de sgk karşılıyor. Civar şehirlerden gelenler oluyor tedaviye. Ama bodrumda olduğunuz için prosedürü tam bilemeyeceğim. Duruma göre doktorunuz sizi ne yapıcağınız konusunda yönlendirir.

Benim polene alerjim var. Çoğu insanda alerji mevcut fakat insanlar farkında olmuyorlar. Astım olunca iş işten nerdese geçmiş oluyor ve mecburen tedavi görüyorlar. Genç yaştan yapılması gereken birşey varsa işi bırakmamalı.

Çok derin bir konu siz sorun ben cevaplarım :) senelerdir hastaneye gide gele artık az çözdüm prosedürü.

İlaç kullanmak yeterliyse antialerjenik haplarada yönlendirebilir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Dokuz eylül üni. de bu test yapılmıyordu. Ümmünoloji yoktu orda. Ege'ye gideceksiniz. Sgk dışında yaptırmak çok aşırı maliyetli olur.

Maliyetler bodrumdan git gel olur. Sigortanızdanda ufak meblalar kesiliyor sanırım.

Yorum bağlantısı

Benim kolumdan yapmışlardı.Öncelikle kollarıma fotoğraftaki gibi sırayla damlalar damlattılar.sonra minik bir iğne batırdılar.alerjim olan şeylerde kızarmalar oldu.kolay bir işlem

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Bir alerji tedavisi gören hasta olarak anlatayım. 5 yıla yakındır aşı tedavisi görüyorum.

İzmirde immünoloji servisi birtek ege üniversitesinde var. İstesenizde aşıya başlanıcak olsa başka yere gitme şansınız yok.

İnternete giriceksiniz ve sabah 8 de yükleneceksiniz nete randevu alacaksınız. Çok kolay değil hızlı olmak gerek. Daha sonra ege üniversitesi dahiliye polikinliğine gideceksiniz doktorla görüşünce muhtemelen deri testi isteyecek.

Deri testi kola alerjen damlalar damlatıp plastik iğnelerle derinin üstünde ufak delikler açıp ne kadar kabardığı ölçülerek alerjinin boyutları anlaşılır. Doktorun kararına göre de hareket edilir.

Benim tedavim: ilk 6 ay haftada bir sonraki 6 ay iki haftada bir. ve sonra heray ayda bir üminoterapi uygulanıyor. Yani alerji aşısı oluyorum.

Aşıyı ve tedavileri Sgk karşılıyor.Muayene ücretini de sgk karşılıyor. Civar şehirlerden gelenler oluyor tedaviye. Ama bodrumda olduğunuz için prosedürü tam bilemeyeceğim. Duruma göre doktorunuz sizi ne yapıcağınız konusunda yönlendirir.

Benim polene alerjim var. Çoğu insanda alerji mevcut fakat insanlar farkında olmuyorlar. Astım olunca iş işten nerdese geçmiş oluyor ve mecburen tedavi görüyorlar. Genç yaştan yapılması gereken birşey varsa işi bırakmamalı.

Çok derin bir konu siz sorun ben cevaplarım :) senelerdir hastaneye gide gele artık az çözdüm prosedürü.

İlaç kullanmak yeterliyse antialerjenik haplarada yönlendirebilir.

Benimde polene karşı alerjim vardı. Çok gittim doktora hiç test yapmadan direkt polene karşı alerjin var gel senin burun kemiklerini kıralım rahat nefes alırsın dediler kırdırmadım 1995 - 2001 yılları arasında Sivas da üniversite okurken çok çektim. Gece saba kadar hapşırmaktan sırtım karnım ağrıyıp gözlerim kan çanağına dönerdi. Çok şükür kendiliğinden geçti.

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

9 eylül'de nasıl yok ya? :unsure2: ben 2-3 yaşından beri alerji ve alerjik astım hastasıyım. Çocukken İzmir'de 9 eylül'e giderdim ve doktorumda oradaydı hatta Prof idi.

Günümüzde alerji testi kola yapılıyor. Eskiden sırta yapılırdı ama artık ondan vazgeçmişler. Aşı tedavisini sordum soruşturdum. Ne kadar süreceği belirsiz dediler ve kesin sonuç garantisi yok. Bıraktığınız an yeniden başlayabilir ya da başlamayabilir de. Ayrıca aşı olduğunuz an sizi hemen bırakmıyorlar. Belirli bir süre müşade altında tutuyorlar. Bazı kişiler aşıya karşı olumsuz etkiler gösterebiliyormuş. Bunları 1.ağızdan doktorumdan öğrendim :)

Bence alerjiniz varsa (hele ki benim gibi baya bir şeye varsa) bahar aylarında mümkün olduğunca dışarı çıkmamanız, burun spreyleri, haplar ve astımınızda var ağız spreyi kullanmanız yarar var.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

İsmail Abi benimde lisedeyken çok ağaçlık bir okulda okudum o zaman başladı. Bende baharın nezlemiyim alerjimiyim tereddütlerine düşüyordum. Arka arkaya 20yi bulan hapşırmalarım sınıf arkadaşlarımın rahatsızlığına sebep olduğu gibi göz yanmam da uyku yapıyordu. Alerji ilacı kullandığımda da etkiliyordu, uyku yapıyordu.

2007de başladım aşıya. O zaman bu servis yok Ege'ye gidiceksiniz demişlerdi. Varsa da ben bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Benim büyük oğluma da o yaşlarda alerji için test yaptırmıştım. yeğenimde oldu o testten. Ancak resimdeki gibi bir test değil. Sivas CÜ de ter testi denilen bir test. yaklaşık yarım saat falan sürüyor acı sızı vs yok... sadece çocuğun ter damlalarından numune alınıp onla neye alerjisi olduğu tesbit ediliyor. benim çocuğun yumurta beyazına alerjisi çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

İsmail Abi benimde lisedeyken çok ağaçlık bir okulda okudum o zaman başladı. Bende baharın nezlemiyim alerjimiyim tereddütlerine düşüyordum. Arka arkaya 20yi bulan hapşırmalarım sınıf arkadaşlarımın rahatsızlığına sebep olduğu gibi göz yanmam da uyku yapıyordu. Alerji ilacı kullandığımda da etkiliyordu, uyku yapıyordu.

2007de başladım aşıya. O zaman bu servis yok Ege'ye gidiceksiniz demişlerdi. Varsa da ben bilmiyorum.

Devam ediyormusun aşıya ? Ayrıca hap kullanıyormusun ?

Ben hap ve sprey kullandım epey bir zaman.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Aşıya devam ediyorum. Üşenmezsem tekrar deri testi istedi doktor bu ara baktırmam gerekiyor. Gelişme nasıl o gözlenecek. İlaç pek kullanmıyorum. Artık bünye alıştı sanırım. Şuan polen olmadığından farkında değilim durumum nasıl. Baharın ortaya çıkıcak. İlaç olarak Xyzal kullanıyorum(diğerleri uyku yapıyordu). Bu uyku yapmıyordu pek. Burun spreyi pek kullanmak istemiyorum içinde azcık kortizol var diye :). Ama şuan alerjik durumum nasıl bilmiyorum. Ben de bir tek polene var. Baharın ve yazın polenler etkiliyor. En çok ingiliz çimeni ve zeytin çiçeği etkiliyor. Çam da etkiliyor beni. Aşı tam çözüm değil ama ilerlemesini durdurur ve ya tamamen iyi de gelebilir demişti doktor.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Benim büyük oğluma da o yaşlarda alerji için test yaptırmıştım. yeğenimde oldu o testten. Ancak resimdeki gibi bir test değil. Sivas CÜ de ter testi denilen bir test. yaklaşık yarım saat falan sürüyor acı sızı vs yok... sadece çocuğun ter damlalarından numune alınıp onla neye alerjisi olduğu tesbit ediliyor. benim çocuğun yumurta beyazına alerjisi çıkmıştı.

Yumurta beyazı allerjisi geçici birşey olsa gerek. Ben küçükken çok severek ve çok yerdim yumuratyı yüzüm kızarır ve küçük küçük sivilcemsi sişlik olurdu.

Annem doktora götürmüş beni doktor anneme büyüyünce geçer demiş.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Yumurta beyazı allerjisi geçici birşey olsa gerek. Ben küçükken çok severek ve çok yerdim yumuratyı yüzüm kızarır ve küçük küçük sivilcemsi sişlik olurdu.

Annem doktora götürmüş beni doktor anneme büyüyünce geçer demiş.

Önemsemedim zaten :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...