İçeriğe Yönlendir

Mk3 Mondeomuzu Neden Çok Sevdiğimizi Anlatalım..

Cem Utkan

Recommended Posts

Mehmet Kaya

C Kasa Elegance can'dır ;)

Hakan bizi kovacaklar burdan az kaldı. Konuyu saptırdığımız için. Elegance iyi iyide. C kasalar beni çok korkutuyor. Özellikle elektronik aksamları. Usta ana beyin haricinde 4-5 tane harici beyinler aracın heryerinde sensörler olmasından bahsediyor.Bunları düşündükçe korkularım artıyor. Ama ilk el temiz kullanılmış bir tanesini bulunca kaçırılmayacak araç.

Fena değildir. Ama 2007 mk3 tdci otomatiği tutmaz. Ya da 2004 ghia-x'i.

Motor performansı şehir içinde tatmin etmiyor. Uzun yolda hızını aldığında tutamazsınız. Kullandığım için biliyorum. Mondeo yere c kasa vectradan daha çok yere oturuyor hissi veriyor. C kasa kötü yol tutuşu var demiyorum. Ancak mondeonun eline su dökemez. Mondeonun c kasadan en büyük eksiği geniş bilgi ekranının olmaması direksiyonunun opele göre ağır olması. Haricidende mondeo C kasadan daha iyi.

Mondeo daha güvenli daha geniş ve daha prestijli.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Topel de arabamı kardeşim. benim 220 000 deki mondeo ile ne opelleri çektim kardan, dondan, kurtardım :D eskisi de yeniside hikaye :D

Yorum bağlantısı

Ben mondeoya kötü demedimki :)

Zaten bunu değişirsem aracım araba mk3'tür :)

C kasa elegance babamda vardı hiç sıkıntı yaşamadı onu dedim ben :)

Konforu falan güzeldi.

İlk kalkışta biraz ağır ama kalkıncada giderdi namussuz :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben mondeoya kötü demedimki :)

Zaten bunu değişirsem aracım araba mk3'tür :)

C kasa elegance babamda vardı hiç sıkıntı yaşamadı onu dedim ben :)

Konforu falan güzeldi.

İlk kalkışta biraz ağır ama kalkıncada giderdi namussuz :)

Dediklerimiz ortak zaten. Babanızın aracı daha önce ilk el ve temiz kullanılmıştır.

Yorum bağlantısı

Aynen öyle :) zaten 55.000 miydi neydi öle bişi aldık...

Klima düğmesi bile daha bozulmamıştı :)

Kroniklerden biride oydu çünkü :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

1-w202'de o kadar sensör olmaması lazım. 203 kullanmadım bilmiyorum.

2-Dizeli gidiş de, ghia-x'i de donanımda ezer.

3-w202 otoban hızlarında mondeo kadar stabil değil.

W202 dediğiniz 2001-2002 arası makyajlı B kasa namı diğer uzay kasa ise onlarda da sensör var ancak C kasalara kadar yok.(2003-2008 arası kasalarda)

Gidiş olarak opelde de 1.9 dizel var onun gidişide çok fena. Ghia-x donanımlar elegance donanım arasında bazı farklar var.

1-Ghia-X te ısıtmalı koltuk var Elegenceta yok

2-Ghia-X ön cam ısıtmaları var Elegance yok

3-Ghia-X te katlanır ayna var Elegance yok

4-Elegance Hafızalı koltuk var Ghia-X te yok

5-Elegance Ön park sensörü var Ghia-X yok

6-Elegance lastik basınç sensörü var Ghia-X yok

7-Elegance Geniş bilgi ekranı var Ghia-X nerdeyse ekran yok :)

8-Elegance ampul patlasa bilgi ekranında gösteriyor Ghia-X te yok (Bu avantajmı dezavantajmı bilmiyorum ama bunlar hep sorun olara geri döner)

9-Ghia-X te yolcu koltuğuda 8 yöne elektrikli.

10-Elegance çift yönlü kilima var Ghia-X te yok

Bahsettiğim iki araçlarında modeli 2004tür. Kullandığım modeller olduğu için biliyorum. 2007 Ghia-X ve 2007 Elegencelar nasıl bilmiyorum. Çünkü opel 2007 de makyajlı kasaya döndüğü için bilemiyorum.

Otoban hızlanmasında benim kullandıklarım biri 2.0 otomatik mondeo biri 1.6 manuel opel C kasa ve 2.0 B kasa olduğu için kıyaslamalarım sağlıklı olmaz.

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Cuma başımdan geçen bir olayı anlatayım. MK3 ü neden sevdiğime bir örnek olması babında...

malum cuma günü kuvvetli kar yağışı altında idi sivas ve şehir içi berbat durumda. Oturduğum yer ise şehrin biraz dışında ve genelde belediye değil de köy hizmetleri bakıyor kar kürüme işlerine :)

akşam eve geçtim bir müddet sonra kapı çalındı bizim emmoğulları bir adet master minibüs, bir adet jumper minibüs karda saplanmış kalmış. Neyse ittik çektik kurtardık. sonra onlara hiç dokunulmamış bir yol gösterdim. yaklaşık 1 km uzunluğunda ve kar arabamın sis farlarının üzerinde. baklavasına bahse girdim burdan girip kalmadan karşıdan çıkarım diye. bir bana baktılar, bir yola, bir de arabaya,

Baklavanın tadı hala damağımda :D .....

Alalı yaklaşık 6 ay oldu her akşam camdan bakıp, sarı ışık altındaki duruşunu seviyorum :D

muhtemelen satma işini de askıya alacağım gibi başka bir noktadan çözmek üzereyim sorunumu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

C kasa elegance'lar karıştı :D

Ben Mercedes C w202 elegance'tan bahsederken, olay Vectra C Kasa Elegance'mış :D

Yooook o zaman ghia-x ghia-x'tir. Sorunsuzluğu yeter :D

Hakan bey yukarda C kasa vectradan bahsediyorduk. Hatta bende W202 ve 203 mercedes kasası olduğunu düşünüyordum. Açıklama bile yaptım w202 b kasaysa diye başladım.

Dediğinize katılmamak elde değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

C kasa ve elegance denince direk şu anda sürdüğüm araç aklıma geliyor :D

Aslında ben mercedes hastasıyım.Mondeo alırken e200 vardı bir tane komp 96 modeldi galiba. Hafızalı koltuğuna varana kadar vardı. Eşim kesinlikle olmaz binmem dedi. Beni mercedese yaklaştırmadı bile. Şimdi hala hayallerimde :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Güzeldir de çok eskiymiş. 16 yaşında araba. Ne yapacağı belli olmaz. Zevk için alınacaksa da daha eski daha klasik birşeyler almak lazım. En azından memur bütçesi ile.

Zaten hayal oldu. Artık önümüze bakacağız. 2001 den sonraki c kasalara bakarız eşim onları beğeniyor. mondiyi satarsam bakarız artık.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Çağlar Bayur

Hava İstanbul un -2 si

yer gök buz tutmuş, üstü kar

hava karanlık, camların kaportanın üstü kar kaplı

uzaktan kumandamız ile kapıyı açıyoruz, aynadaki aydınlatmalar yeri aydınlatıyor, içeri giriyoruz, marşa basıyoruz, ön/arka cam rezistansı kendi açılıyor, dışarı çıkıp temi hava alıyoruz 2 dakika kadar, sonra plastik cam silici ile ön/arka camdan çözülmüş karları kolayca temizliyoruz, yan camları da görecek kıvama getiriyoruz, araç içine geçip iç sirkulasyonda sıcak havayı açıyoruz, vitesimizi D ye takıp buzlu yollarda kış lastiğimiz ile ilerliyoruz

tüm bunları da, bir alt segment manuel benzinli motor parasına çok yakın bir değere aldığımız mondeomuz ile yapıyoruz. Fiyat/ teknik faydsası oldukça iyi bir seçenek.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hava İstanbul un -2 si

uzaktan kumandamız ile kapıyı açıyoruz, aynadaki aydınlatmalar yeri aydınlatıyor, içeri giriyoruz, marşa basıyoruz, ön/arka cam rezistansı kendi açılıyor, dışarı çıkıp temi hava alıyoruz 2 dakika kadar, sonra plastik cam silici ile ön/arka camdan çözülmüş karları kolayca temizliyoruz, yan camları da görecek kıvama getiriyoruz, araç içine geçip iç sirkulasyonda sıcak havayı açıyoruz, vitesimizi D ye takıp buzlu yollarda kış lastiğimiz ile ilerliyoruz

tüm bunları da, bir alt segment manuel benzinli motor parasına çok yakın bir değere aldığımız mondeomuz ile yapıyoruz. Fiyat/ teknik faydsası oldukça iyi bir seçenek.

Abi çok güzel anlatmışsın. Şu kış ayında tam dediğin gibi oluyor :)

Yorum bağlantısı
Murat Kanat

Hava İstanbul un -2 si

Ön ve Arka buz çözücüler kendiliğinden mi açılıyor?

Bu arada neden Mondeo tercih ettiğimi de anlatayım?

Bu paraya alınabilecek en donanımlı, en güvenli, en oturaklı, en prestijli, en güçlü, en konforlu.... vesaire vesaire araba Mondeo olduğu için Mondeo' yu tercih ettim.

Herşey çok güzel gidiyordu, biraz da fazla yakıyordu ama sorun değildi çünkü yakıtın karşılığını fazlasıyla veriyor.... Taki 2013/1 MTV' yi ödeyene kadar......

520 TL ödedim yaaaaaa. İşte bu fazla geldi :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Yav abiler zorla camı kırdırıp ghia ön camı taktıracaksınız bana :)

Son iki arabamda o kadar aramama rağmen bir türlü dolu versiyonlarına denk gelemedim (temizine)

Hep boşu nasip oluyor :(

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ön ve Arka buz çözücüler kendiliğinden mi açılıyor?

Hava sıcaklıgı 4 derece ve altında ise, kendiliğinden açılıyor marş ile

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ön cam ısıtması x olanlarda yokmuydu sadece.Jatko ghia da damı var ?

Benim yok ama bende çok sevmeye ve kafaya takmaya başladım bu aracı :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
(düzenlendi)

onu da elimle açıveriyorum kit mi bu, sese ve gidişe bakalım ne o traktör gibi ve 5 vitesli

tarihinde Ayhan Sırtıkara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

onu da elimle açıveriyorum kit mi bu, sese ve gidişe bakalım ne o traktör gibi ve 5 vitesli

Aslında kendi açılması bence iyi bir şey değil....

Ben bazen özellikle ısıtıcıları açmadan gelirim eve.. malum ev yakın... Sebebi şu:

O an dışarısı çok soğuk ve kar yağıyor ise camlar ısınınca cama düşen karlar eriyor, bu sıcaklık ve erime kontağı kapattıktan sonra da camlar sıcak olduğu için bir müddet devam ediyor.. Sonra camlar soğuyunca eriyenler buz tutuyor..

Şayet camları ısıtmaz isem, cam düşen kar seyir halinde zaten camda kalamıyor, park ettikten sonra da camda kar olarak kaldığı için sabah karı temizlemek yetiyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...