İçeriğe Yönlendir

Mk3 Mondeoda Subap Ayarı Nasıl Yapılır?

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Arkadaşlar kaç günden beri bu konu kafamı kurcalıyor. Yazın Şahin Abi bakmıştı sesin sibop sesi olduğuna karar vermişlerdi. Dün LPG ustası ve benim opele bakan ve ford servisinden ayrılıp dükkan açan ustalarda sibop ayarı lazım dediler. Ancak forddan ayrılan usta bu siboplar şimli ve üst kapak sökülecek taşlama ustası yapacak dediler. Şahin abi başka birşey söyledi. Ustanın kalfasıda Şahin abinin dediğini doğruladı. Üst kapak sökülmeden sibop kapağı sökülerek yapılır dediler.Kafam karıştı sizlerin fikrine başvurmak istiyorum. :(

Şimdi bu sibop ayarıyla ilgili birkaç sorum var.

1-Bizim mondeolar üsten eksantrikli siboplar şimlimi?

2- Şimli ise sibop Lpg takıldıktan sonra sibop ayarı yapılmalımı.

3-Sibop ayarı dediğimiz olay nasıl bir olaydır. Sibop boylarımı kısaltıyor?Yani nasıl yapılıyor?

4-Şayet sibop ayarı yapılması gerekiyorsa bu ayar üst kapak sökülerek taşlamacıda mı yapılacak?

5-Üst kapak sökülmeden yapılma şansımız var mı? Yani sibop kapağı sökülerek yapılabilir mi?

6-Bu sibop ayarları yapıldıktan sonra belli kmlerde tekrar tekrar yapılmalımı.(30bin-40bin km)

7-Şayet sibop ayarı yapılmazsa ses haricinde başka ne gibi sorunlar oluşur?Başıma ne iş açar.

Teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim lpg'ci de aynı zamanda mekanikçi..

Bildiğim kadarıyla bu motorlarda subap ayarı yapılabiliyor dedi..

Ben, hiç duymadık, hiç yaptırana rastlamadık dedim..

Bu konuya noktayı, Osman Usta koyar gibi görünüyor...

Yorum bağlantısı
İbrahim Şahin

Vallaha hocam ne sibop tan anlarım ne ayarından yardımcı olamadım kusura bakma. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

subap, subap... :D

Egzoz gibi bu kelimenin de her versiyonunu duymak mümkün ama doğrusu subaptır...

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık
(düzenlendi)

Arkadaşlar kaç günden beri bu konu kafamı kurcalıyor. Yazın Şahin Abi bakmıştı sesin sibop sesi olduğuna karar vermişlerdi. Dün LPG ustası ve benim opele bakan ve ford servisinden ayrılıp dükkan açan ustalarda sibop ayarı lazım dediler. Ancak forddan ayrılan usta bu siboplar şimli ve üst kapak sökülecek taşlama ustası yapacak dediler. Şahin abi başka birşey söyledi. Ustanın kalfasıda Şahin abinin dediğini doğruladı. Üst kapak sökülmeden sibop kapağı sökülerek yapılır dediler.Kafam karıştı sizlerin fikrine başvurmak istiyorum. :(

Şimdi bu sibop ayarıyla ilgili birkaç sorum var.

1-Bizim mondeolar üsten eksantrikli siboplar şimlimi?

2- Şimli ise sibop Lpg takıldıktan sonra sibop ayarı yapılmalımı.

3-Sibop ayarı dediğimiz olay nasıl bir olaydır. Sibop boylarımı kısaltıyor?Yani nasıl yapılıyor?

4-Şayet sibop ayarı yapılması gerekiyorsa bu ayar üst kapak sökülerek taşlamacıda mı yapılacak?

5-Üst kapak sökülmeden yapılma şansımız var mı? Yani sibop kapağı sökülerek yapılabilir mi?

6-Bu sibop ayarları yapıldıktan sonra belli kmlerde tekrar tekrar yapılmalımı.(30bin-40bin km)

7-Şayet sibop ayarı yapılmazsa ses haricinde başka ne gibi sorunlar oluşur?Başıma ne iş açar.

Teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

2. Yapmalısın.

3. Subapları hareket ettiren parça ile subap kolu arası açılır veya daraltılır. Anahtarla yapılır. Ara ölçüsü sentil çakısıyla ölçülür.

6. Hayır.

7. Sadece ses yapar ve azıcık güç kaybettirir. Zararı olmaz. Ayrıca LPG li araçlarda subap aralaları daha açık bırakılır oda ses yapar. Açık bırakılma sebebi LPG nin yanma ısısının yüksek patlama gücünün az olmasıdır.

Diğer sorularınız hakkında hiçbir bilgim yok.

tarihinde İsmail YANIK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu arada Yaşar usta nerde?

Hala evinde telefon hattı yok...

6. Hayır.

O zaman şimdi de yaptırmasın...

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Hala evinde telefon hattı yok...

O zaman şimdi de yaptırmasın...

LPG yi yeni taktırmış. Subap ölçüsünü bilmiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg'ye göre subap ayarı yapılmaz ki, subap ayarı bozulduysa yapılır.. 130 binde bozulduysa yine bozulacak demektir..

Yani Evet şimdi yaptırmalısın ama bir daha yaptırmamalısın cevabı bence yanlış olmuş...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

LPG yi yeni taktırmış. Subap ölçüsünü bilmiyor.

İsmail bey LPG takılalı 30bin km oldu. Subapları hiç elletmedik. Gelen seste gaza basıp bıraktığımda kaput açıksa veya araç soğuksa kaput kapalıyken duyuluyor.

Bu ayarsızlık lpg yakıt miktarını etkilermi.

Vallaha hocam ne sibop tan anlarım ne ayarından yardımcı olamadım kusura bakma. :)

Yinede teşekkür ederim. Cdyi beğendinizmi :)

subap, subap... :D

Egzoz gibi bu kelimenin de her versiyonunu duymak mümkün ama doğrusu subaptır...

Pardon Mehmet Abi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çağlar abi ve Osman ustanında bilgilerini merakla bekliyorum.

Asıl sorum bu subap ayarları yapılacaksa nasıl yapılacak. Önemli olanda bu aslında.

Benzinde de yapıyor mu ?

Evet abi. Enjektörler sessiz enjektör abi.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Lpg'ye göre subap ayarı yapılmaz ki, subap ayarı bozulduysa yapılır.. 130 binde bozulduysa yine bozulacak demektir..

Yani Evet şimdi yaptırmalısın ama bir daha yaptırmamalısın cevabı bence yanlış olmuş...

30-40 bin için hayır demiştim.

Yorum bağlantısı
özhan Özkan

Abicim ustanız üst kapak derken sanırım silindir kapağını söküp taşlama ustasına,sibob ayarı yaptırmayı düşünüyor.

Taşlamadaki kapak ustaları sibob ayarını sibobların boylarıyla oynayarak ayar yapar..

Ama işin doğrusu motorun külbütör kapağının sökülmesi ve sibob şimlerinin değiştirilerek yapılan ayardır,olması gereken budur.

Ustanız biraz işin kolayına kaçmış sanırım ama riskli bir işlem bu sibobların taşlanarak kısalması sibob tırnak yuvalarını kısaltır....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abicim ustanız üst kapak derken sanırım silindir kapağını söküp taşlama ustasına,sibob ayarı yaptırmayı düşünüyor.

Taşlamadaki kapak ustaları sibob ayarını sibobların boylarıyla oynayarak ayar yapar..

Ama işin doğrusu motorun külbütör kapağının sökülmesi ve sibob şimlerinin değiştirilerek yapılan ayardır,olması gereken budur.

Ustanız biraz işin kolayına kaçmış sanırım ama riskli bir işlem bu sibobların taşlanarak kısalması sibob tırnak yuvalarını kısaltır....

Külbütör kapağı dediğiniz subap kapağımı anlamına geliyor.

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Evet Abi subap ayarı yapılabilir ancak biz yapamıyoruz :i-ih: Yetkili servisler ellerinde şim olduğu için yapıyorlar ancak fatura :nea: Biz silindir kapağını söküp Rektefiyecide yaptırıyoruz :) Tabi çok rahatsız olunursa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Subap kapağınında hafif yağ sızdırıyordu. Conta değiştirmek için söktürdüm. Çok pahalı bir işlem değil :) 75 Tl gibi bir para verdim işçilik dahil.

Sabri ustam servise git serviste yaparlarmı diyorsun abi?

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hİç duymamıştım ne yapıldğını ne de yapılmadığını, araştıralım bakalım

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

İsmail bey LPG takılalı 30bin km oldu. Subapları hiç elletmedik. Gelen seste gaza basıp bıraktığımda kaput açıksa veya araç soğuksa kaput kapalıyken duyuluyor.

Bu ayarsızlık lpg yakıt miktarını etkilermi.

Yinede teşekkür ederim. Cdyi beğendinizmi :)

Pardon Mehmet Abi.

LPG yakış miktarını etkileyip etkilemeyeceğini bilmiyorum. Subap ayarı bozuk ise rolantide çalışırkende ses yapması gerekir. Motorun normal çalışma sesinin yanında ayrıca şıkır şıkır diye ses yapar. Gaz verdiğinizde motorun genel sesi yüksek olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

LPG yakış miktarını etkileyip etkilemeyeceğini bilmiyorum. Subap ayarı bozuk ise rolantide çalışırkende ses yapması gerekir. Motorun normal çalışma sesinin yanında ayrıca şıkır şıkır diye ses yapar. Gaz verdiğinizde motorun genel sesi yüksek olur.

Motor sesi 4bin devirde içerde hissediliyor. Dedikleriniz doğru tek eksik nokta gaz verip bıraktıktan sonra devir düşerkende ses net hissediliyor.

Motorunuzun üstündeki pilastik kapağın altındaki aliminyum kapak...

Motorun üzerindeki plastik kapak motor kapağı sizin söylediğiniz kapat Yağ kapağının takıldığı kapak anladğım kadarıla.

Hİç duymamıştım ne yapıldğını ne de yapılmadığını, araştıralım bakalım

Çağlar abi sevinirim teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Şimler yedek parça olarak satılmadığından üst kapak sökülecek ve kesilerek torna edilecek.Eski kasalarda hidrolik topet olduğu için ayara gerek yoktu.yeni kasa focuslarda da aynı işlem geçerli...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Racınızın km kaç..

Aracım orjinal 133bin km de.

Şimler yedek parça olarak satılmadığından üst kapak sökülecek ve kesilerek torna edilecek.Eski kasalarda hidrolik topet olduğu için ayara gerek yoktu.yeni kasa focuslarda da aynı işlem geçerli...

Yani iş uzun diyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...