İçeriğe Yönlendir

IDS Cihazında Arıza Görünmüyor Fakat Arıza Lambası Yanıyor...

Fikret Karaca

Recommended Posts

Fikret Karaca
(düzenlendi)

Değerli arkadaşlar bundan yaklaşık 2 ay önce motor aıza uyarısı vermişti benim makine.

Kontağı açıp kapattım birdaha arıza ikaz ışığı yanmamıştı. 13600 Km de ilk bakımı yapıldı ve şuan 13850 Km deyim.

Ancak dünde işe gelirken sabah saatlerinde Motor arızalı servise götürün diye ekranda yazı belirdi. Otokoç a götürdüm IDS cihazına bağlayıp arıza testi yapıldı ama hiç bir arıza kodu vermedi. Orada da tekrardan kontağı açınca ışık yanmamıştı (testten önce).

Akşam servisten alıp eve giderken aynı arıza ikazı ekranda tekrardan belirdi. Eve vardığımda kontağı tekrardan açıp kapattığımda ışık yanmadı. Bu durum gerçekten can sıkıcı bir hal aldı. Makineyi satmayı bile düşünüyorum. Acaba sebep ne olabilir.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

tarihinde Onur Berktaş tarafından düzenlendi
KONU BAŞLIĞI,KONU İÇERİĞİNİ ANLATIR ŞEKİLDE OLMALI...
Yorum bağlantısı
Akif Eren

Fikret bey geçmiş olsun öncelikle yaşadığınız sinir bozucu bir durum tabi. Bu tür arızalar lamba yanma olayları insanı çok geriyor.

Benim size tavziyem Ford BAŞER Yetkili Serviste Tuncay Bey ile bir görüşmeniz, aracınızı birde orayı götürüp gösterin derim.

Yorum bağlantısı
Fikret Karaca

Fikret bey geçmiş olsun öncelikle yaşadığınız sinir bozucu bir durum tabi. Bu tür arızalar lamba yanma olayları insanı çok geriyor.

Benim size tavziyem Ford BAŞER Yetkili Serviste Tuncay Bey ile bir görüşmeniz, aracınızı birde orayı götürüp gösterin derim.

Sevgili Akif Teşekkür ediyorum. Önerini dikkate alıcam.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Malesef aydınlatıcı bir bilgi vermemiş araç. Herhangi bir şey söylemek çok zor fakat canınızı sıkmayın ufak bir soket temassızlığı bile olabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Benzer durum benim de başıma geldi, durup dururken "Motor Sistemi Arızası" yazısı beliriyor, sonra 2-3 saniye sonra kayboluyordu. Bazen ekranda kalıyor, stop edip tekrar çalıştırdığımda gidiyordu. Daha sonra Osman Usta ile inceledik, konunun alternatörden kaynaklandığını bulduk. Alternatörün diyot tablosunda problem vardı ve bazı zamanlarda aşırı yüke girince motor sistemi arızası veriyordu. Diyot tablosu onarıldı, sorun ortadan kalktı.

Yorum bağlantısı
Fikret Karaca
(düzenlendi)

Malesef aydınlatıcı bir bilgi vermemiş araç. Herhangi bir şey söylemek çok zor fakat canınızı sıkmayın ufak bir soket temassızlığı bile olabilir.

Süha cım Baş teknisyen arkadaş da senin dediğini dedi ama. Ben ışığı görünce sinir oluyorum tabi ki.

Benzer durum benim de başıma geldi, durup dururken "Motor Sistemi Arızası" yazısı beliriyor, sonra 2-3 saniye sonra kayboluyordu. Bazen ekranda kalıyor, stop edip tekrar çalıştırdığımda gidiyordu. Daha sonra Osman Usta ile inceledik, konunun alternatörden kaynaklandığını bulduk. Alternatörün diyot tablosunda problem vardı ve bazı zamanlarda aşırı yüke girince motor sistemi arızası veriyordu. Diyot tablosu onarıldı, sorun ortadan kalktı.

Mustafa bende zaten Elektrik ustasını bu konuda uyarmıştım. Alternatör, marş ve şarj dinamolarından kaynaklı olabilirmi diye. Onlar da bana bu şekilde dikkatli şekilde ve kontrollu kullanın sorunu tekrarlarsa o yönüylede değerlendirebileceklerini söylediler.

Çünkü IDS cihazı arıza bulamadı ama akü ile ilgili uyarılar verdiğini söylemişti Baş teknisyen. O yüzden aküyü akşama kadar şarj edip aracı bana teslim ettiler.

tarihinde Fikret Karaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

teknolojinin dikeni diyebiliriz.

çok canınızı sıkmayın inşallah sorun yoktur arkadaşlar sağolsun yeterince bilgi vermişler.

aynı sıkıntı arkadaşımın aracında da olmuştu ışık yandığında klima çalışıyor söndüğünde ise çalışmıyordu ?

küçük bir elektrik problemi varmış yapıldı şimdi düzeldi..

ondan önce sanrım 5-6 kere servise gitmişti.

umarım düzelir. pire için siz yinede yorgan yakmayın.

saygın.

Yorum bağlantısı
Ümit Bacaksız

Enver Beyin de dediği gibi pire için yorgan yakmayın. Umarım küçük bir elektriksel arızadır ve en kısa sürede çözülür.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Süha cım Baş teknisyen arkadaş da senin dediğini dedi ama. Ben ışığı görünce sinir oluyorum tabi ki. Mustafa bende zaten Elektrik ustasını bu konuda uyarmıştım. Alternatör, marş ve şarj dinamolarından kaynaklı olabilirmi diye. Onlar da bana bu şekilde dikkatli şekilde ve kontrollu kullanın sorunu tekrarlarsa o yönüylede değerlendirebileceklerini söylediler. Çünkü IDS cihazı arıza bulamadı ama akü ile ilgili uyarılar verdiğini söylemişti Baş teknisyen. O yüzden aküyü akşama kadar şarj edip aracı bana teslim ettiler.

Bir teknik servis personeli olarak en can sıkıcı sorun diyebilirim. Belirsiz arıza teşhisi gerçekten problem. Şahsen aracımda bu durumlar için ELM 327 taşıyorum herhangi bir arıza durumunda cihazı bağlayıp kodu alabilmek için ;) Umarım bir daha yapmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Bir teknik servis personeli olarak en can sıkıcı sorun diyebilirim. Belirsiz arıza teşhisi gerçekten problem. Şahsen aracımda bu durumlar için ELM 327 taşıyorum herhangi bir arıza durumunda cihazı bağlayıp kodu alabilmek için ;) Umarım bir daha yapmaz

Taşı , taşı sen ELM 327 yi :):fiuw:

Yorum bağlantısı
Yildirim Karaca

Değerli arkadaşlar bundan yaklaşık 2 ay önce motor aıza uyarısı vermişti benim makine.

Kontağı açıp kapattım birdaha arıza ikaz ışığı yanmamıştı. 13600 Km de ilk bakımı yapıldı ve şuan 13850 Km deyim.

Ancak dünde işe gelirken sabah saatlerinde Motor arızalı servise götürün diye ekranda yazı belirdi. Otokoç a götürdüm IDS cihazına bağlayıp arıza testi yapıldı ama hiç bir arıza kodu vermedi. Orada da tekrardan kontağı açınca ışık yanmamıştı (testten önce).

Akşam servisten alıp eve giderken aynı arıza ikazı ekranda tekrardan belirdi. Eve vardığımda kontağı tekrardan açıp kapattığımda ışık yanmadı. Bu durum gerçekten can sıkıcı bir hal aldı. Makineyi satmayı bile düşünüyorum. Acaba sebep ne olabilir.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

merhabalar bundan önce bende citroen xsara hdi vardı birgün motor arıza ışığı yandı motoru haraket ettirmeyin uyarısı aldım sonra çekiciyle servise götürdüm servis sadece suyunun eksik olduğunu bundan dolayı işaret verdiğini söyledi suyu tamamlandı bi daha da sorun olmadı diyeceyim moraliniz bozulmasın böyle önemsiz bir arıza da olabilir hatta suyu da eksik olabilir benden söylemesi bu ara soyadımızda aynı yoksa akrabamıyız neyiz

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Bana kalırsa akü yada alternatör kaynaklı bir arıza var.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Fikret Karaca

merhabalar bundan önce bende citroen xsara hdi vardı birgün motor arıza ışığı yandı motoru haraket ettirmeyin uyarısı aldım sonra çekiciyle servise götürdüm servis sadece suyunun eksik olduğunu bundan dolayı işaret verdiğini söyledi suyu tamamlandı bi daha da sorun olmadı diyeceyim moraliniz bozulmasın böyle önemsiz bir arıza da olabilir hatta suyu da eksik olabilir benden söylemesi bu ara soyadımızda aynı yoksa akrabamıyız neyiz

Sevgili Yıldırım teşekkür ediyorum. Akrabalık konusuna gelince; kimbilir belkide öyledir. Ama Forumda olmak bile akrabalık gibi bence . Sevgiyle kal

Yorum bağlantısı
Özer Özcan

Aracın test menüsüne baktınız mı? Orada herhangi bir arıza kodu kalmış mı? C-Max'lerin test menüsünden servisler bi-haber ne yazık ki!!!!..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kızdırma bujisi sorunu olabilir, motor devri gaza basınca 3000d/d yı geçebiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Fikret Karaca

Kızdırma bujisi sorunu olabilir, motor devri gaza basınca 3000d/d yı geçebiliyor mu?

Sevgili Çağlar araç benzinli ecoboost 180 BG. Sanırım yanlış anlaşıldı.Kızdırma bujisi dizellerde diye biliyorum ama. Yorumlarını bekliyorum. Sevgiler.

Yorum bağlantısı
Fikret Karaca
(düzenlendi)

Değerli arkadaşlar 1 nolu mesajla yazdığım ve sizlerden yardım talep etmiş olduğum arıza konusunda çözüme ulaştık. 05.03.2012 pazartesi günü Makineyi Otokoç a bıraktım. ve ne gerekiyorsa ve nasıl yapılacaksa yada bulunacaksa arıza bulmalarını söyledim. İki gün araştırıldı ve sonunda turbo hortumunda catlama tespit edilmiş. Değiştirildi ve sorun bitti. Araç eski performansına kavuştu ve eski keyifli hali yeniden yerine geldi. Artık ne arıza ışığı nede performans kaybı hepsine veda ettik. İnşallah tekrarı olmaz.

Konu hakkında yardımlarını esirgeyen vede esirgemeyen herkese sevgilerim sunuyorum. İyi ki varsınız.

tarihinde Fikret Karaca tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fikret Karaca

bence imalattan kaynaklanan ama bizim farkedemediğimiz bir hataydı diye değerlendiriyorum ben.

Yorum bağlantısı
Akif Eren

Önceki kasada da vardı bu turbo hortumu sorunu, yeni kasada da olması üzücü bir durum, arkadaşım 3 kere değiştirdi önceki kasa c-max da. Neyse geçmiş olsun ağız tadıyla binmeye devam :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
özhan Özkan

Hocam sizin arçda böyle şeyleri taşımanıza gerk yokki test meüsünde akününüzün durumundan tutunda depodaki ortalama yakıt, DTC ler gösterge panelinizin testine kadar herşey var....

Hatta titanium x olanlarda kısa uzun far silecek ler tüm fasılasıyla birlikde alarm felan bissürü şeyi araçdan inmeden görebilir testini gerçekleştirebilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Hocam sizin arçda böyle şeyleri taşımanıza gerk yokki test meüsünde akününüzün durumundan tutunda depodaki ortalama yakıt, DTC ler gösterge panelinizin testine kadar herşey var....

Hatta titanium x olanlarda kısa uzun far silecek ler tüm fasılasıyla birlikde alarm felan bissürü şeyi araçdan inmeden görebilir testini gerçekleştirebilirsiniz...

test menüsü çok kısıtlı malesef oysaki ELM üzerinden aşağıdaki bilgilere ulaşabiliyoruz

Display current sensor data, including:

Calculated Load Value;

Coolant Temperature

;Fuel System Status;

Vehicle Speed;

Short Term Fuel Trim

;Long Term Fuel Trim;

Intake Manifold Pressure;

Timing Advance;

Intake Air Temperature;

Air Flow Rate;

Absolute Throttle Position;

Oxygen sensor voltages/associated short term fuel trims;

Fuel System status;

Fuel Pressure

en güzel yanıda araç çalışırken sök tak yapabilme güzelliğidir. Örnek olarak benim test menüsüne girmem için aracı kapatıp açmam gerekli bu sırada da arıza durumu kaybolabilir ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...