İçeriğe Yönlendir

Kefillik Ve Hukuk Konusunda

Serdal Soysal

Recommended Posts

O.Yücel Çetin

Bir tanıdık vasıtası ile kredi çekilebilir. Borcun tamamını bir defada ödemek lazım.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Çok çok geçmiş olsun.Muhtemelen bu borcun faizide oldukça yüksektir.Bir sürü masraf kalemi çıkıyor çünkü.Diğer kefillerle konuşun yok yardımcı olmuyorlarsa ödeme konusunda icra getiren avukata ulaşın ve diğer kefillerin adreslerini bildirin durumu anlatın.Diğer kefillere de icra getirtmeye çalışın en azından bir an önce bitirmiş olursunuz.Yok bunların hiçbirisi olmuyor ve illaki siz ödemek zorundaysanız da yine avukatla görüşün düşürebildiğiniz kadar düşürüp peşin ödemeye çalışın yoksa bu şekilde inanın bu borç bitmez.gerçi yazılmış zaten ama siz tam borç bitti derken faizin faizi çıkacak ve yine ödemek durumunda kalacaksınız. :(

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
(düzenlendi)

1 yıl önce bir tanıdığıma kefil olmuştum şu anda battı ve ödemeleri son beş aydır yapmadığı için benim maaşıma icra geldi.

Sizlere sorum şu; benim ile birlikte 3 kefil var diger kefillere ulaşamadıkları için sadece benim maaşımmdan kesiliyor. Avukatın dediğine göre tebliğ gönderilmiş fakat adresleri farklı olduğu için ulaşamıyorlamış. diğer iki kefil öğretmenlik yapıyorlar. Şimdi diger kefillere ulaşmadan benden yapmış oldukları kesintilere itiraz edebilirmiyim. üç kişi ödeme yapsa 1/3 kısa zamanda borç bitecek ve bende rahat edeceğim.

Geçmiş olsun, sıkça karşılaşılan bir durum, müteselsil kefil olduğunuzdan dolayı, alacaklı, borçlu veya kefil farketmeksizin istediği kişiye haciz tatbik edebilir,

Tebligat hususunda ise, alacaklı parayı sizden tahsil etmeye başlamış olduğundan, diğer borçlulara ulaşılamamasının sebebi olarak tebligat yapamamasını öne sürmüş, oysa Tebligat Kanunu 21. maddeye göre, borçlunun mernis kayıtlarındaki adresine, (borçlu o adreste otursun veya oturmasın) tebligat yapılabilmekte ve gıyabında haciz işlemlerine başlanılabilmektedir.

Diğer borçluların arabası, maaşı gibi maddi unsurları var ise, alacaklı vekilini 21. maddeye göre tebligat yapması yönünde sıkıştırarak ve hatta o kişilerin adreslerini bizzat kendiniz tespit ederek dosyaya bildirip tebligatın yapılmasını ve diğer borçlular yönünden icra takibine devam edilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca dosya maaşınızdan kesilen paralar ile tahsil olduktan sonra, dosyaya kesilen paraların tahsilat makbuzlarını icra dairesinden alarak, diğer kefil ve borçlulara ilamsız takip başlatabilirsiniz.

Eskişehir'de hiç tanıdığım icracı yok, Ordu'da olsan hem kefilden hem borçludan çatır çatır alırdım o parayı,

sorularınız olursa her zaman cevaplarım.

Tekrar geçmiş olsun.

tarihinde Mustafa Karabulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
(düzenlendi)

Serdal; haciz metninde tam olarak ne yazıyor? maaşının 1/4 ü ve hak edişlerinin (ikramiye, tazminat vb) tamamına diye bir ibare var mı?

borçlu muvafakat vermeden 1/4 ünden fazlasını kesemezler abi, talep etseler bile icra memuru reddeder.

ancak bankada bulunan mevduat, doğrudan gelir desteği vb. diğer hesaplarındaki bütün paraların borca yeter kısmı kesilir.

tarihinde Mustafa Karabulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Hazırda nakit para yoksa kredi çekip borcu kapatmak daha mantıklı gibi ;)

Hazırda o kadar param yok kredi çekme gibi bir şansımda yok kırmızı kalem yemişim.

Kredi vermezler galiba Ersen abi maaşta haciz varken.

Evet vermiyorlar

Serdal; haciz metninde tam olarak ne yazıyor? maaşının 1/4 ü ve hak edişlerinin (ikramiye, tazminat vb) tamamına diye bir ibare var mı?

Abi aynen öyle diyor "müessenizden almakta olduğu fazlamesai, evlilik, çocuk zamları hafta ve genel tatil ücretleri hariç olmak üzere, maaşının prim, ikramiye borçlunun bazı aylarda çift maaş ve ikramiye almakta ise 1/4 üne kıdem ve ihbar tazminatlarının tamamına borç tutarını geçmeyecek şekilde haczine"

Geçmiş olsun, sıkça karşılaşılan bir durum, müteselsil kefil olduğunuzdan dolayı, alacaklı, borçlu veya kefil farketmeksizin istediği kişiye haciz tatbik edebilir, Tebligat hususunda ise, alacaklı parayı sizden tahsil etmeye başlamış olduğundan, diğer borçlulara ulaşılamamasının sebebi olarak tebligat yapamamasını öne sürmüş, oysa Tebligat Kanunu 21. maddeye göre, borçlunun mernis kayıtlarındaki adresine, (borçlu o adreste otursun veya oturmasın) tebligat yapılabilmekte ve gıyabında haciz işlemlerine başlanılabilmektedir. Diğer borçluların arabası, maaşı gibi maddi unsurları var ise, alacaklı vekilini 21. maddeye göre tebligat yapması yönünde sıkıştırarak ve hatta o kişilerin adreslerini bizzat kendiniz tespit ederek dosyaya bildirip tebligatın yapılmasını ve diğer borçlular yönünden icra takibine devam edilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dosya maaşınızdan kesilen paralar ile tahsil olduktan sonra, dosyaya kesilen paraların tahsilat makbuzlarını icra dairesinden alarak, diğer kefil ve borçlulara ilamsız takip başlatabilirsiniz. Eskişehir'de hiç tanıdığım icracı yok, Ordu'da olsan hem kefilden hem borçludan çatır çatır alırdım o parayı, sorularınız olursa her zaman cevaplarım. Tekrar geçmiş olsun.

Şimdi yapılacak ilk iş olarak diger kefilerle konuşmaya gideceğim. Karşı taraf avukatı ile görüştüm tekrar tebligat göndermişler fakat tebligatı alıp almamasının öneminin olmadığını bilmiyordum avukat ile tekrar görüşeceğim.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Geçmiş olsun. Zor bir durum. Böyle şeyler görüp duydukça iyilik yapmayada korkar olduk.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bir kişiye kefil oluyorsanız en kötüsünü düşünerek olun. Kendinize sorun; kefil olduğum kişi bu borcu ödemezse ben ödeyebilir miyim? Cevabınız Evet ise kefil olun. Diğer tüm cevaplar kefil olacağınız kişiyle aranızdaki ilişkiyi bozacak olsa bile kefil olmayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

biliyorum Mustafa'cığım, aynı durumda olan bir kaç personelimiz var. benim öğrenmek istediğim " kıdem ve ihbar tazminatlarının tamamına" bu kısmıydı. tamamına ibaresi burada önemli bir ayrıntı. Serdal bu borç üzerine yapışmış, kurtulmanın alternatif yollarını ara, bulamazsan iş yerin ile konuş ve kabul ederlerse anlaşmalı olarak işten ayrıl. iş akdini tek taraflı fesh edip tazminatını ödesinler. (ki; biliyorsun o da icra dosyasına yatacak) belki borcu bu şekilde kapatabilirsin. sonra tekrar giriş yaparak iş başı yaparsın.

Bunu kabul edecek bir tane özel şirket tanımıyorum.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

biliyorum Mustafa'cığım, aynı durumda olan bir kaç personelimiz var. benim öğrenmek istediğim " kıdem ve ihbar tazminatlarının tamamına" bu kısmıydı. tamamına ibaresi burada önemli bir ayrıntı. Serdal bu borç üzerine yapışmış, kurtulmanın alternatif yollarını ara, bulamazsan iş yerin ile konuş ve kabul ederlerse anlaşmalı olarak işten ayrıl. iş akdini tek taraflı fesh edip tazminatını ödesinler. (ki; biliyorsun o da icra dosyasına yatacak) belki borcu bu şekilde kapatabilirsin. sonra tekrar giriş yaparak iş başı yaparsın.

Abi koç holding böyle bir işi kabul etmez, ederse de bütün haklarım başa döner, Eşimden dostumdan bulur yatırırım fakat ben bunu en son çare düşünüyorum. Büyük ihtimalle benim borcum olduğunu kabullendiğim vakit hepsini ödeyeceğim buda bir kaç ay daha sürecek sanırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...