İçeriğe Yönlendir

Racechip Pro Für Insignia 1.6 Turbo 180 Hp Artık 218 Hp.....

Ali Elöver

Recommended Posts

Ali Elöver
(düzenlendi)

Malum formunun en güçlü, remap Focuslarını boy boy ayıran, 3 vites kalkışlarında 170'e kadar Insignia kovalayan InterCity Focus'u RaceChip Pro ile kuvvetlendirmiştik. Remap'e alternatif ve sıfır duman olması, sök tak rahatlığı, ileriki zamanlarda başka CR dizel araçlarda kullanılabilecek olması avantajlarıydı.

Baktık ki Focus TDCi'da çok iyi cevap veriyor bu alman işi oyuncak, bende turbo benzinli model Insignia için olanını aldım :)

Montaj sonrası dyno'ya çıktı VW Tec'de, Insignia'nın şu anki tekerlek gücü 198 Bg, motor gücü de 218 Bg oldu ve son ayarda değil RaceChip Pro. Tork'da 280 Nm olarak ölçüldü, standart değeri 230'du. Ama tekrar Bekir Paşaoğlu'nun dynosunda bir test daha yapmak istiyorum.

RaceChip Pro modülünü, akü kutusunun içine yerleştirdim, güzel bir yer oldu, su çamur almaz, montajı inanılmaz basit sadece 2 dakikada sök tak.

Asıl enteresan olan, box sonrası aracın tork eğrisinin, standart tork eğrisine göre mükemmel bir grafiğe ulaşması.

Dynosheet'ler arabada kaldı, en kısa zamanda yüklerim :)

Araba nasıl oldu sorusuna gelirsek, 3 vitesde asr yakan 1600 kg'Lik bir Insignia, RaceChip Pro'lu InterCity Focus'a boy boy güle oynaya fark açan bir araba oldu. Artık dibine kadar gaza basmaya korkuyorum, biraz fazla güçlü hatta aşırı güçlü oldu :p

Bana ve millete hayırlı olsun :D

img_0101.jpg

img_0102.jpg

img_0100.jpg

img_0099.jpg

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Ohh ohh yemede yanında yat olmuş....Güle güle kullan...İnşallah uzun vadede motor için bir sıkıntı çıkartmaz... :good1:

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Ali abi hayırlı olsun güle güle gazla işalah bu arada bu kutu üzerinde ayar mekanızması varmı?

Saolasın Gökhancım, evet var ayar, aynı Focus TDCi gibi, devir bandı ve güç seviyesi ayarlı.

Ben max açtım ilk ama araba agresif gaz tepkileri verdi ve aşırı hassas oldu. Sonra gücü azalttım, 6-0 ayarında kullanıyorum.

0-100 // 40-160 // 80-200 ve diğer ara hzılanma testlerini yapıp videoları FCTR olarak youtube hesabıma eklerim ;)

020245401_015749370e26e2fe8043c429e944b509e1bfc474a9b50183c.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Focus için montajı bu kadar kolay değil galiba..Common rail hattı arka tarafta kalıyor sanırım..İntercity focusun montaj resimleri de olsaymış keşke

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin
(düzenlendi)

Hayırlı olsun Ali abi.. Artık bunu tutabilene aşk olsun.. Orjinal ST ile kalkacak nerdeyse :biggrin:

tarihinde Sercan Eskin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Ohh ohh yemede yanında yat olmuş....Güle güle kullan...İnşallah uzun vadede motor için bir sıkıntı çıkartmaz... :good1:

Evet 200 bg üstü araç baya keyifli, hele ki uzun yolda çok çok az rakip olması daha keyifli :D

Umarım çıkartmaz, motor sesinde , enjektör sesinde, farklı devirlerde ve hızlanmalarda kesiklik, saçmalama vs vs yok, sadece biraz tedirgin edici ve aşırı tepkili gaz pedalına sahip, dikkat li basmak lazım çünkü araç hemen pedala aşırı tepki verip fırlıyor, ş.içinde dur kalkta alışmadan sıkıntı yaratabilir.

Çok beğenmeme rağmen bu işi, açıkçası biraz tedirginim, yüksek hızlara çok kolay ve seri çıkmaya başladı, anlamadan 160 oluyor ve aslında bu kadar bir performans çok da gerekli değil sanki :i-ih:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Abi , zaten güçlüydü , biraz fazla olmamışmı ? Hayırlısı olsun . Umarım motora birşey yapmaz bu şey .

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Hayırlı olsun ne diyeyim..

Huylu huyundan vazgeçmezmiş..

Hani bırakıyordun abi sen bu işleri ?

Ufaklık olunca, "Punto'yu da satıyorum, eleği asıyorum" dememişmiydin ?

Yorum bağlantısı
Misafir

hayırlı olsun, tekerlek gücü ne demek? yani; yolda giderken daha düşük tork seviyesi? pek bu işlerden anlamam da. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Focus için montajı bu kadar kolay değil galiba..Common rail hattı arka tarafta kalıyor sanırım..İntercity focusun montaj resimleri de olsaymış keşke

Evet Focus için akü söklüyor çünkü pompada rail jakı.

InterCity'nin resimleri var ama RaceChip Pro Anadolu bayii çekti, olmadı isterim kendisinden.

Hayırlı olsun Ali abi.. :)

Her tokat yediğinde ya arabayı satıyorsun yada foruma girmiyorsun ama bu iyi olmuş.. :biggrin::p

Saolasın Erkan da ilk kez 0-100 de geçildim yani tokatlandım ve gittim bu kutuyu aldım artık kazın ayağı farklı ;)

Bu arada 0-100 harici her disiplinde kolaylıkla ayırdım en güçlü Focus olan Intercity arabasını, sadece 0-100 de tokatlanmıştım.

Hoş bu ağırlık ve vites oranları ile zaten Insignia'nın 0-100 de hiçbir zaman iddası olamaz ama ara hızlanmalar çok çok fena, hatta tedirgin edici...

Hayırlı olsun Ali abi.. Artık bunu tutabilene aşk olsun.. Orjinal ST ile kalkacak nerdeyse :biggrin:

Saolasın Sercan kardeşim, evet yürüsübn şöyle 20-30 km hızla tutabilene aşk olsun sınıfında rakipsiz.

ST ayrı bir dünya ve hafif araç, her şekil bunu tokatlar ama o 2500 cc turbo bu 1600 cc turbo ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Cetin

Abi bunun çalışma prensibi nedir ? fiyatı nedir ? sadece turbolu araclara mı takılır ? bide güle tokatla :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Hayırlı uğurlu olsun.İlk fotoğraftaki BOSCH yazan parça dikkati mi çekti.Bu map sensörü değil mi? Benim araçta da aynısı var.LPG filtresi üzerinde..Senin araçta bu standart olarak mı vardı.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Abi , zaten güçlüydü , biraz fazla olmamışmı ? Hayırlısı olsun . Umarım motora birşey yapmaz bu şey .

Evet Alicim biraz fazla oldu, araba acaip huysuz, hep tetikte bekleyen bir deparcı gibi.

Olursa motora bişeyler, sökerim kutuyu, Opel Yol Yardımı ararım, "aaaa arabam çalışmıyor ne olmuş olabilir acaba, garantinden halledip verin bakalım" derim :p

Hayırlı olsun ne diyeyim.. Huylu huyundan vazgeçmezmiş.. Hani bırakıyordun abi sen bu işleri ? Ufaklık olunca, "Punto'yu da satıyorum, eleği asıyorum" dememişmiydin ?

Evet haklısın, ben emekli olmuştum ama ahh bu FCTR ve onun gazcı tipleri peişimi bırakmıyor :D

Malum geçen tokatlandık bir dizel TDCİ tarafından 0-100'de, hemen rövanş için harekete geçtim.

Son bir kez daha, Rocky 5 gibi dövecem son kez ve kutuyu 200 bg'lik ayara indirip o seviyede kullanacağım ;)

hayırlı olsun, tekerlek gücü ne demek? yani; yolda giderken daha düşük tork seviyesi? pek bu işlerden anlamam da. :unsure2:

tekerlek gücü: aktarma organlarında kaybolan ve aracın tekerleklerinin yola gerçekten verebildiği güç, yani asıl güç bu yola aktardığımız.

motor gücü: aktarma olmadan yani araba yürümeden tezgah üstünde üretebildiği maksimum güç yani kayıpsız fabrikasyon değerler.

mesela 109 bg'lik TDCi ın tekerlek gücünün 98 bg olması gibi düşünebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Hayirli Olsun Ali Abi Bekirin yanina gittiğinde haber ver beraber gidelim abi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Gitti garanti :) Hayırlı olsun gaz sınırı gibi bişey varsa 110'a ayarlayın bence.

Yorum bağlantısı
Nazım Velioğlu

hayırlı olsun öncelikle,

aynı model insignia ya opc 20" jant- yazılım -kat out - kutu içi filtre- speedbooster yapmıştı bir abimiz.

Bir gün kendisiyle dışarı çıktığımızda deneme yaptı.0 dan 200 e hiç bu kadar seri gelmemiştim.

turbonun benzinli araçtaki tadı farklı oluyor :)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Garanti neden gitsin kim bilecek kutuyu çikardiktan sonra ?

Abi hayırlı olsun da ne gerek var bu kadar güce?

Undergrand :)

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Evet haklısın, ben emekli olmuştum ama ahh bu FCTR ve onun gazcı tipleri peişimi bırakmıyor :D

Malum geçen tokatlandık bir dizel TDCİ tarafından 0-100'de, hemen rövanş için harekete geçtim.

Son bir kez daha, Rocky 5 gibi dövecem son kez ve kutuyu 200 bg'lik ayara indirip o seviyede kullanacağım ;)

Bunun sonu yok abi..

Punto ile zirvede bırakmıştın zaten ;)

Hayırlısı olsun..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayırlı olsun.

Bi de Murat hocamıza deli diyorduk :p

Senin hanım Megane RS'i niye istemiyordu :D

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)
Abi bunun çalışma prensibi nedir ? fiyatı nedir ? sadece turbolu araclara mı takılır ? bide güle tokatla :biggrin:

Çalışma prensibi aracın orjinal beyninin yanıltılıp, daha fazla basınç, daha fazla hava-yakıt karışımı yollanarak performansın artması :)

Fiyat turbo benzinli için 1190 Tl/10 taksit. Sadece turbo da böyle güç artışları var, 1400cc-1600cc standart atmosferik motorda gaz tepkisinin iyileşmesi ve 3-4 bg üstü sadece yazlım ile bence pek mümkün değil. Tşk ederim :)

Hayırlı uğurlu olsun.İlk fotoğraftaki BOSCH yazan parça dikkati mi çekti.Bu map sensörü değil mi? Benim araçta da aynısı var.LPG filtresi üzerinde..Senin araçta bu standart olarak mı vardı.

Tşk ederim Ayhan Bey, evet o parçaya bağladım Racechip Pro'yu, ama sensör ismini bilmiyorum. Standart Insignia sensörü bu ben eklemedim.

O sensör üstünden beyni yanıltıp güç alınıyor. Sonuçta TÜV onaylı bir ürün ve Almanya'da üretiliyor. Ben bu ürüne güveniyorum, sıkıntı olduğu anda gücü azaltıyor.

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Tşk ederim Ayhan Bey, evet o parçaya bağladım Racechip Pro'yu, ama sensör ismini bilmiyorum. Standart Insignia sensörü bu ben eklemedim.

O sensör üstünden beyni yanıltıp güç alınıyor. Sonuçta TÜV onaylı bir ürün ve Almanya'da üretiliyor. Ben bu ürüne güveniyorum, sıkıntı olduğu anda gücü azaltıyor.

Çalışma prensibi çok mantıklı.İyi bir cihaz olduğu belli.Doğrudan map sensörünü kumanda ediyor.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Abi hayırlı olsun da ne gerek var bu kadar güce?

Eee güç iiidir, ayagının altında dursun, lazım olursa verirsin kırbacı ne olduğunu anlayamaz sana dalaşan maymun olur ;)

Bence de fazla oldu, gerçekten gerek var mı dersen, bence gerek yok.... Zaten 180 bg bir araba, 218 olunca delirdi yüksek hızlarda :)

Hayirli Olsun Ali Abi Bekirin yanina gittiğinde haber ver beraber gidelim abi

Saoalsın İltebercim , OK ;)

Güle güle kullanın :) Yalnız Türkiye (329€) ve Almanya (229€) fiyatları arasında 100 Euro'luk bir fark varmış Pro versiyonunda. Biraz fazla kar payı koymuş bizimkiler :)http://www.racechip.com.tr/index.html http://www.racechip.de/racechip-chiptuning/Ford-Focus-1-6-TDCI-836-r.html

Evet TR'de biraz daha pahalı ama begenmezsen iade garantisi var :)

Gitti garanti :) Hayırlı olsun gaz sınırı gibi bişey varsa 110'a ayarlayın bence.

Valla patlatacak kadar sıkıştırmam, patlarsa da söker kutuyu öyle ararım Opel'i :p

Sınır yok , sadece güç ve devir bandı ayarlanabiliyor 2 pot'dan.

hayırlı olsun öncelikle, aynı model insignia ya opc 20" jant- yazılım -kat out - kutu içi filtre- speedbooster yapmıştı bir abimiz. Bir gün kendisiyle dışarı çıktığımızda deneme yaptı.0 dan 200 e hiç bu kadar seri gelmemiştim. turbonun benzinli araçtaki tadı farklı oluyor :)

Tşk ederim, evet özellikle 120-den sonra bir sarmaya başlıyor nefessiz 200 oluyor ki işte bana bu tehlikeli geldi, tedirgin oldum.

Çünkü 1600 kg + ben 100 kg kütle bu hızlardan kolay kolay yavaşlayamaz. Evet güzel hızlanıyor ama güzel de durması lazım ki şu an o yok ve çok büyük bir masraf fren sistemi modifiyesi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Hayırlı olsun. Güç güçtür süper olmuştur. Yakıtta ne gibi bir artış söz konusu ölçme şansınız oldu mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...