İçeriğe Yönlendir

Ucuz Petrol

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan

TPAO uluslararası yatırım şirketi Turkish Petroleum International Co. Ltd. (TPIC) , Venezüella'dan ucuz petrol ithal etmeye hazırlanıyor.

Venezüella'da inşaat karşılığı petrol ürünleri ticareti projesiyle ilgili bilgi veren Mithat Cansız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda konuyla ilgili yaklaşık bir yıldır görüşmelerin yapıldığını dile getirdi.

Üst makamların da projeye önemli derecede destek verdiğini kaydeden Cansız, "Kontrata bağlama noktasında ciddi bir aşama kat edildi. Önümüzdeki birkaç hafta içinde imzaların atılacağını düşünüyorum" dedi

TÜRK FİRMALARI YAPACAK

Hükümetler arası anlaşma yapılırsa, ön finansman yöntemiyle beş yıl içinde yıllık 1 milyar dolarlık petrol ürünü karşılığı konut ve diğer altyapı projelerinin Türk firmaları tarafından yapılacağını anlatan Cansız, "Aslında oradan ham petrolü alıp Türkiye'ye getirmeyeceğiz. Dizel, benzin, uçak yakıtı, LPG, fuel oil gibi ürünlerin pazarlanması TPIC kanalıyla yapılacak. Buradan elde edilen gelir bir hesapta tutulacak ve bu gelirle konutların finansmanı söz konusu olacak" diye konuştu.

GELECEK VAAT EDİYOR

Konut karşılığı petrol ürünleri için iyi model oluşturabilirse başta Afrika olmak üzere yeni pazarlarda da uygulanabileceğini söyleyen Mithat Cansız, Venezüella'nın 320 milyar varil seviyelerinde rezervi bulunan büyük bir petrol ülkesi olduğuna dikkat çekti. Cansız, ülkenin Türk petrol şirketleri için gelecek vaat ettiğini vurguladı..

Böyle bir haber var. Eğer bu gerçekleşirse ve akaryakıt fiyatlarına indirim yönünde yansırsa eminim ki türk halkı bu durumdan çok memnun olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Seçkin Kaçar

Bunlar indirmez zam yapar.(çokmu karamsarım)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bunlar indirmez zam yapar.(çokmu karamsarım)

Gerçekçi diyelim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Artar

Rabbim bu günleride mi görecektik,gelişmeleri heyecanla takip edecem

Yağmasalarda gürlüyorlar...buna benzer bir haberde 2 gün önce okudum meğer bu akaryakıtlar üreiciden itibaren aracımızın deposuna girene kadar 4-5 el değiştiriyormuş.artık icraat bekliyoruz

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Örnek verelim;

Birkaç yıl önceydi sanırım, yine bir suni petrol krizi olmuştu petrolün varil fiyatı 120 USD civarına çıkmış bizim abilerimiz anında farkı gömmüşlerdi daha sonra 60 USD civarına inmiş ama birkaç mikro kuruş dışında hiçbir indirim olmamıştı ve fiyat aynen devam etmişti,

Buradan çıkaracağımız ders;

Nano teknolojiyi akaryakıt indirimlerinde kullanan abilerimiz, Hugo Şavez bize bedava petrol verse bile 4 TL nin altında mazot sattırmayacaktır, yoksa vergiyi düşük fiytlı akaryakıttan toplamanın imkanı yoktur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Düşmez arkadaş bu benzin fiyatları. Tepki desen zaten yok, bıktım vallahi artık...

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

İndirim yapmazlar kendimizi kandırmayalım.. Maksimum 1 sene hadi 1,5 sene diyelim akaryakıt fiyatlarını sabit tutarlar sonrada derlerki: 1,5 sene zamsız kullandınız akaryakıtı diye.. Eee bu zamana kadar aldığımız ZAMlar ne olacak.. :rtfm: :rtfm:

Ayrıca zaten sayın büyüklerimiz! 1,5 sene güncellemeden duramazlar :excl: :excl: :excl:

Yorum bağlantısı
Misafir

Hayali bile güzel...

Hemen atikere gidiyorum sökün şu lpg sistemini. Depoya bakıyorum hiç olmadığı yerde F. Sürat ibresine bakıyorum 120 üzerine çıkmış. Sonra virajda dönemeyip kaza yapıyorum....

Yok yok düşmesin bu benzin.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ayhan Şentürk

Bizim aldığımız petrol zaten ucuzdu. Hatta dünyada alınan en ucuz petroller arasında. Vergi ise dünyadaki en yüksek seviyelerde olduğu için fiyat katlanıyordu. 10 kuruş ucuz alacaklar 4.50 yerine 4.40'a verecekler. Çok fazla değişen birşey olmayacak.

TV'de haberlerde dinlediğim kadarıyla zaten artık irandan petrol almıyormuşuz. ABD lübnandaki petrolü ele geçirdi, bizde ordan alacakmışız. Yani bizim paralar amerikaya akacak. Kendilerine iyi pazar yarattılar..

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Petrol fiyatları istediğimiz rakamlara düşerse biryerden biryere yürüyerek daha çabuk gideriz. özellikle bu kadar pahalı iken istanbul'da çekilmez halde iken ucuzlasın işte ozaman bisiklete binmek zorunda kalırım :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Petrol fiyatları istediğimiz rakamlara düşerse biryerden biryere yürüyerek daha çabuk gideriz. özellikle bu kadar pahalı iken istanbul'da çekilmez halde iken ucuzlasın işte ozaman bisiklete binmek zorunda kalırım :)

Memlekette 81 il var. Bunlardan trafiği yoğun olan 3-5 tanedir. Gerisi rahat.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Memlekette 81 il var. Bunlardan trafiği yoğun olan 3-5 tanedir. Gerisi rahat.

istanbul için konuştum zaten :) bende çok isterim ucuzlasın yada ucuzlamasa bile Akaryakıta göre enflasyon belirlensin litresi 20tl olsun 1km. Yolu yeri geliyor 1 saatte gidebiliyoruz.. Akaryatıt fiyatları makul seviyelere gelirse bu 2 saat olacağına adım gibi eminim. Ben İstanbul'da yaşadığım için böyle düşunüyorum kimse kızmasın

tarihinde İ.G&#246ksel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Verdiğiniz linkler çoğunlukla, ingilizce oluyor... Translate edemiyorum...TÜRKÇE' ye çevirirseniz ben ve birçok Arkadaşım sevinecektir eminim...

Ya ya işimiz yok bir de doküman çevireceğiz :) öğreniverseniz ingilizce daha kolay değil mi? Hem işinize de yarar. :)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ya ya işimiz yok bir de doküman çevireceğiz :) öğreniverseniz ingilizce daha kolay değil mi? Hem işinize de yarar. :)

Haklısınız

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...