İçeriğe Yönlendir

Apple Dünyanın En Değerli Markası

Ali Elöver

Recommended Posts

Ali Elöver

Kaynak: Hürriyet Gazetesi...

Apple, 70,6 milyar dolarlık marka değeriyle dünyanın en değerli markası oldu.

spacer.gif

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'in yaptığı marka araştırması sonucunda dünyanın en değerli 500 markası belirlendi. Çalışmanın sonuçlarına göre, listenin ilk sırasına, geçen yıl listenin 8. sırasında yer alan Apple, 2011'in en değerli markası Google'ı da geride bırakarak 2012 yılında dünyanın en değerli markası oldu.

Dünyanın gelişen pazarları olarak bilinen BRIC (Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan) ülkelerinin gelişim başarıları “en değerli markalar” listesine yansırken, Çin'in 25, Brezilya'nın 9, Rusya'nın 8, Hindistan'ın ise 6 marka ile temsil edildiği listede Türk markası yer almadı. Listenin ilk 5 sırasında yalnızca ABD markalarının olması dikkati çekti.

İlk 20 marka içinde 11'i teknoloji alanında faaliyet gösterirken, bu liste içinde 3 banka, 2'şer enerji ve gıda, birer otomotiv ve perakende markası yer aldı.

İlk sıradaki Apple'ı 47,4 milyar dolar marka değeriyle Google, 45,8 milyar dolar marka değeri ile Microsoft, 39,1 milyar dolar marka değeri ile IBM ve 38,3 milyar dolar marka değeriyle Wallmart takip etti.

Listeye Türk markası giremedi

Türk markalarının listede yer alamamasıyla ilgili görüşlerini bildiren Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, “Bir zamanlar eşdeğer kabul edildiğimiz ülkelerin değer elde etme konusunda gösterdiği başarı listelere yansıyor. Bir ülkenin küresel ölçekte değerli marka sayısı, söz konusu ülkenin değer üretebilme kabiliyetini yansıtır. Umuyoruz ki, Türk markaları da sayıca artarak bu listede kalıcı şekilde yer alma başarısı gösterecektir. Bu konuda hem kamu, hem de özel sektöre büyük görevler düşüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kriz, lüks markaların değerini artırdı

İlgüner, dünyanın ekonomik krizle boğuştuğu 2011 yılında lüks markaların değerlerini artırdığını gözlemlediklerini de belirterek, şu görüşlere yer verdi:

“Louis Vuitton yüzde 24 artışla 4,9 milyar dolar, Hermes yüzde 9 artışla 3,4 milyar dolar, Polo Ralph Lauren yüzde 6 artışla 3,4 milyar dolar marka değerine ulaşmıştı. Ayrıca, artan marka değerleri ile Prada, Coach, Christian Dior ve Burberry listeye ilk kez girmeye hak kazandı.”

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Yok yaa android varya hepsini döver yorumlarını bekliyorum bu konuda da :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Takribi çoğu şirket yeni bir ürün/hizmet sunduğunda borsa değeri yükselir. Ürün/Hizmet piyasada yerleştiği zaman yavaştan düşmeye başlar, hemen sevindirik olmaya gerek yok çeyrek elmacılar sizi :)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

1dk en değerli derken ben anlamadım ? En büyük değil dimi ?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Borsa değerleri zıplamış hisse senedi sayısıyla çarpmış olan olmuş :p Teytey de teytey.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)

Hani ÇÜRÜK'tü bu ELMA , işi bitmiş fişi gitmişti ???? Çürük hali buysa, olmuş hali ne kadar eder acaba ? 140 milyar dolar mı... :D

Edit: İmla

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Android diye bir şirket mi var?

Çok abartmamak lazım, anında tepetaklak olunur bu dünyada. Ayaklarını denk alsınlar.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bir zamanlar da, Ericsson vardı, hatırlayan var mı??? Borsadaki işlem fiyatı ile, değer biçildikçe, yatırımcı/kullanıcı, MORTgage krizi gibi her an çakılabilir, dikkatli olmalı......

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Listeye Türk markası giremedi

Türk markalarının listede yer alamamasıyla ilgili görüşlerini bildiren Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, “Bir zamanlar eşdeğer kabul edildiğimiz ülkelerin değer elde etme konusunda gösterdiği başarı listelere yansıyor. Bir ülkenin küresel ölçekte değerli marka sayısı, söz konusu ülkenin değer üretebilme kabiliyetini yansıtır. Umuyoruz ki, Türk markaları da sayıca artarak bu listede kalıcı şekilde yer alma başarısı gösterecektir. Bu konuda hem kamu, hem de özel sektöre büyük görevler düşüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiyenin markasımı varmış ...

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Androidçileri konuya bekliyorum :D

Niye bekliyonuz ki? Gelince n'olcak? Hıh!

Android diye bir şirket mi var?

Çok abartmamak lazım, anında tepetaklak olunur bu dünyada. Ayaklarını denk alsınlar.

Budur! :bravo:

Elalemin şirketi bir numara olmuş diye kutlama mı yapalım yani? Eyoo, yaşasııın, elimde doğru markanın telefonu vaaar! :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Sayın Ali Opelöver,

Bu sonuç normal... Başlık açılacak kadar nesi var anlamadım... Bir başkası birinci olunca bu yazdığın haber değeri taşır... Forumu meşgul ettiğiniz için sizi şikayet edeceğim...

Cık cık cık cık...

Bak burada da bir haber var. Buna da mı konu açılsın? :p:)

http://www.veteknolo...r-51439--0.html

Valla haklısın Sayın Pırpır Mühendisim, birden helecanlandım elim ayağım birbirine karıştı, nasıl dünyada 1000'lerce yayın organı bu konuyu önemli bulup haber yapıyorsa bende buraya asayım dedim :D Halbuki daha önemli konular var mesela Fiestaların haliyeti ruhiyetleri gibi, önemli olan 68 Bg'in nasıl yol tuttuğu, Fordların savrulmadığı, yoksa Ayfon falan yalan dünya.

Ayy üst üste 7 kere de birinci olunur mu yahı ayıp ayıp terbiyesi ELMA...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Reklamlarını yapmayana, ürünlerini satmıyorlar anlaşılan. :seytan:

Evet. Bir de androide sataştın mı, tamam. ;)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ali Cihangiroğlu

Hhahahhahha :) hala demode çürük elma propagandası yapıyorlarya gülüyorum vallahi, kardeşim devrimi yaptı elma, meyvasınıda aldı iş bittiiiiii, artık demode ve hep aynı 3310 a dönüştü, artık yeni ufuklara bakma vakti, yani androide bakalım biz :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...