İçeriğe Yönlendir

Alaşım Janttaki Çizikler Ve Jant Boyama

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bence bu jantın boyası bozulmuş ve yeniden boyanmalıdır... Zarar veren ise bence tuzdur... Kimyacı falan değilim sadece attım kafadan :)

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Çağlar Bayur

Alu jant alınca veya aracımızda var ise temizliğine dikkat edilmesi, görsel olarak zorunlu hale geliyor. Özellikle bendeki jantlar gibi 20 kollu ve temizlenmesi zor ise, kimyasal yardımı almak şart. En fazla 10 günde bir bu temizlik yapılırsa, fren balata tozunun kalıcı ve inatçı tabaka oluşturmasının önüne geçilebiliyor ve uygulaması max. 7-8 dakika arasında değişiyor, veya aracınızı yıkatırken önce bu tip ürünleri sıkabilir ve extra zaman da harcamazsınız.

1. Bu tip temizleme kimyasalı alırken tanıdık marka olmasına önem verin, özellilkle alumünyum aksamda (motor-jant) yüzeyde kalıcı beyaz tabaka oluşabilir ve bu tabaka kalıcı iz bırakabilir.

2. Jantı düzenli olarak bu tarzda temizlerseniz, üstünde cila gibi bir tabaka oluşuyor ve fren tozunun yapışması zorlaşıyor.

3. Köpük veya sıvı şeklinde olması fark etmez. Ama kullanma talimatına kesinlikle uyun

Benim en son kullandığım ürü Armor All markalı köpük şeklinde sprey kutudaki bir ürün. Kirli janta sıkılıyor, 60-90 saniye bekleniyor, bez ile ön silme yapıldıktan sonra yıkanıyor ama ben bez ile uğraşmadan ıslak fırça ile yıkadım,sonuç gayet iyi, temiz bez ile son kat parlatma da tercih meselesi. Fotoğraflar aşağıdaki gibi. Tüm bu işlem 6 dakika sürdü, fren tozu su ile beraber akıp gitti.

grnt021j.jpg

grnt020r.jpg

grnt023v.jpg

grnt024k.jpg

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Sağlığa çok zararlı bu tip ürünler,dikkat edile,buharı fazla solunmaya. :tee:

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Ilk durumuda cok kotu degilmis zaten. Ben benimkilere pasta yaptim piril piril oldu.

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Sonax'ın Jant temizleme spreyini kullanıyorum, çok memnunum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kalwax jant temzleyici kullanıyorum..

Hem güzle hem öp öz yerli malı :D

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Bnede Turtlewax kullanıyorum.

Seninkiler zaten fazla kirli değilmiş, ben 3 ay arabayı yıkatmayıp sonra kullandım spreyi yine de süper temizledi.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Kalwax jant temzleyici kullanıyorum..

Hem güzle hem öp öz yerli malı :D

Yerli malı yurdun malı... Adını da yerli bir isim koysaymış keşke :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İthal gibi görünmek için öyle yaptılar.. Malum özenti var çoğunda :D

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Kalwax işte, kalmak tan geliyor :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Onları çamaşır suyuna yatırdım kirleri anca kabardı, bu arada jantları buldum.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Arabanın tertemiz olması gerçekten güzel ama jantların balata tozuyla hafif kararmış halini de seviyorum ben. Değişik bir hava veriyor :D

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan Toker

Çağlar abi, bu ürünü dün Shell istasyonunda gördüm.25 lira fiyatı vardı..Sende o fiyattan ve benzinliktenmi almıştın? Eğer cevabın evet ise İstanbul'a geldiğimde bir sıkabilirmiyim, malum kriz var fazla pahalı gibi geldi bana.... :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Oto nalburdan aldım, galiba 25 ti. Sen İstanbul a gel, arabanı komple köpürtürüz meraklanma.

Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir

Arkadaşlar,evet bu tip ürünlerin iyisi vardır kötüsü vardır v.s

Ama net olarak şöyle söyliyim.

Biz ne lastiğe,nede janta yabancı madde temasından kaçınmalıyız.

Benim tavsiyem,evet zor-yorucu olur belki ama klsasik yöntemle temzileyin.

Bu tip ürünlere bağlı sorunla çok karşılaşıyoruz ne yazkki.

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu
Arkadaşlar,evet bu tip ürünlerin iyisi vardır kötüsü vardır v.s

Ama net olarak şöyle söyliyim.

Biz ne lastiğe,nede janta yabancı madde temasından kaçınmalıyız.

Benim tavsiyem,evet zor-yorucu olur belki ama klsasik yöntemle temzileyin.

Bu tip ürünlere bağlı sorunla çok karşılaşıyoruz ne yazkki.

Ne kadar sorun o kadar kilit. ;)

Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir
Ne kadar sorun o kadar kilit. :)

Yok be Barkın öyle olmuyor. :i-ih:

İnanmak istemiyor kullanıcı falan,çünkü kimaysal özellikle janta zarar verebiliyor,hele bu kötü malzeme-işçilik olan jantlarda falan baya can sıkıyor.

Anlatmak,ikna etmek,kullanıcının ikna olması v.s,sıkıntılı olabiliyor. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Sağlığa çok zararlı bu tip ürünler,dikkat edile,buharı fazla solunmaya. :i-ih:

+1907

Araç temizlik ürünlerinin %90 ında durum böyle.. mümkünse uygulama esnasında eldiven ve maske kullanın.. hem cilt hem de solunum yollarının sağlığı açısından..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

benzinle temizlediler geçen zifte girmiştim jantlar pırıl pırıl oldu benzinle :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Guest Erkan Sa?lam

jantlarımdaki balata tozunu temizlemek amacıyla bu ürünleri araştırıyorum. şuan bir sitede sonax ın jant temizlme ürünü 11 lira civarında. burada bahsedilen turtlewax biraz daha pahalı gibi. sonax ın ürününü kullanan oldumu sitemizde? özellikle balata tozu temizleme konusunda nasıl bir ürün. tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Bu tarz ürünler asit içeriyor ve bu asit püskürtme mekanizmasını bozuyor. Aldığım hiçbir jant temizleyici spreyini sonuna kadar kullanamadım desem yeridir. Bu nedenle köpük olanlarına yönelmek daha mantıklı olabilir.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
jantlarımdaki balata tozunu temizlemek amacıyla bu ürünleri araştırıyorum. şuan bir sitede sonax ın jant temizlme ürünü 11 lira civarında. burada bahsedilen turtlewax biraz daha pahalı gibi. sonax ın ürününü kullanan oldumu sitemizde? özellikle balata tozu temizleme konusunda nasıl bir ürün. tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu ürünü kullandım ama pekte memnun kaldığımı söyleyemem..

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam

malesef gecikmiş bir tavsiye oldu :lol2: bahsettiğiniz ürünün siparişini verdim. teşekkürler yinede.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...