İçeriğe Yönlendir

Ön Cam'Daki Orjinal Su İtici Kaplama

Ayhan Şentürk

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Arkadaşlar bildiğiniz gibi aracımı 2006 yılı sonunda sıfır almıştım. Bugüne kadar camda bulunun orjinal su itici kaplama sayesinde yağmurlu havalarda çok rahat ettim. Hızım 80 km/sa hızın üzerine çıktığında silecek kullanmama gerek bile kalmadan sular boncuk boncuk kayarak gidiyor. Su asla cama yayılmadığı için silecekleri kullanmadan yolu çok rahat görebiliyorum.

5 yıl 34 bin km sonunda camda gerçekten bir kaplama olduğunu daha net anladım. Sileceklerin hızının düşük olduğu başlama ve bitiş noktalarında su filmi yırtılarak kaplama aşınmış ve sadece o bölgeler su tutuyor. Diğer bölgelerde su itici kaplama hala iyi durumda.

Orjinal su iyici kaplama 50bin km idare edecek gibi gözüküyor .Bugüne kadar cama herhangi bir su itici vs uygulanmadı.

Cama ıslak bez sürerek resimler çektim. Su itici kaplamanın aşındığı kısımlar net belli oluyor.

pict0001ij.jpg

pict00023.jpg

pict0003zj.jpg

pict0004qm.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

hocam peki cama güneş vurduğunda rahatsız ediyor mu yıpranan yerler?

Cam kuruyken kesinlikle belli olmuyor. Sadece yıpranan yere su yapıştığı için ıslakken belli oluyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Orjinal su itici kaplamayı kim yaptı?

Hic bir uygulama yapılmadı. Showroomdan çıktığı şekilde kullanıldı. Camın kendi özelliği. Onun için orjinal dedim.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Benim bilgiğim öyle bir kaplama yok.Sadece su itici kimyasal maddeler var.Ben böyle biliyorum.Silecek lastikleri tabiki sürtündüğü yerdeki kimyasalı alıyor ister istemez de camı parlatıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Öyle bir kaplama yok Ayhan, sonax hızlı cila kullan eskisi gibi olacaktır, benim camda kuş pisliği bile duramıyor :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

5 yıl 35 bin km bu şekilde dayanacak su itici uygulayan yer bulsam hemen yaptırırım. Fabrikasyonda olsa camda bir kaplama olduğu belli. Demekki olabiliyor ama piyasada bu kadar dayanıklısını kim yapacak... ? !

Öyle bir kaplama yok Ayhan, sonax hızlı cila kullan eskisi gibi olacaktır, benim camda kuş pisliği bile duramıyor :)

Benim cam ozaman yağmurda niye hiç su tutmuyor ve resimlerdeki sileceklerin aşındırdığı kısımlar ne ?

Sonax hızlı cila 3 günlük. Bu 5 yıllık diyorum.

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Ben ziebart ta yaptırmıştım su itici 1 sene gitti.Bu nasıl 2006 dan beri kalmış.Fabrika çıkışlımı nasıl yani.

Yorum bağlantısı
Murat Berkdemir

fiestalar da böyle bi özellik varsa çok güzelmiş...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bakımlı bir kaportan var, bol da cilalı, ister istemez beze bu cila yapışıyor, camları cilalamış olabilir, takip edebildiğim kadarı ile kapalı garajın da var, sileceklerin, camı, son noktalarda farklı görünüme kavuşturması normal, o noktalarda duruğ geri dönüş yapıyorlar, illa ki bir şekilde farklı aşındırma yapacaklardır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

O silecek yerlerinde iz kaldığını ben de çok gördüm de sebebi nedir tam olarak bilmiyorum...

Yağlamayı iki yüzeyi bir akışkan film ile birbirinden ayırmak olarak düşünebiliriz. Burada sileceklerin kaymasını sağlayan yağlayıcımız su. Yağlamanın şartlarından biride kinematik şarttır. Yani hız olacak ve yağ filmi üzerinde kayacak. Hız düşük olduğunda film yırtılır ve iki malzeme birbirine temas eder.Sileceklerin hızının en düşük olduğu noktalar başlama ve bitiş noktalarıdır. Su filmi yırtılarak silecekler cama temaz edebiliyor ve herhangi bir su itici veya koruyucu varsa ilk o noktalarda yıpranma oluşuyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Öyleyse sırrımı söyleyeyim, turtle wax platinum serisi cila alacaksın, bunu arabaya sürüp kuruyunca sildiği bezle (bu bezi birkaç kez kullan iyice cila tozu yesin) ön ve arka camı bastırarak sil, koruma 1 sene dayanır, direk cila sürersen silecek atlama yapar.

Gelelim 2. kısma tüm camların iç kısmına ve ön-arka cam hariç dış kısmınada, 4-5 kat wax süreceksin, asla leke tutmaz ve hafiften silmeyle el izleri bile kaybolur, ayrıca uzun yolda yaz aylarında kollarının daha az yandığını göreceksin, UV korumalı wax olduğundan senide korur :)

Defalarca denenmiştir.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Önder

fabrika çıkışında böyle bir uygulama yok durum camın yapısı gereği tamamen normal yeni cam yüzeyi pürüssüz olduğu ve seyir halinde iken olan hava direnci su damlalarının rahat hareket etmesini sağlar zaman içinde özelliklede sileceklerin çalışma kısmı aşınır ve cam yüzeyinde mikroskobik çizikler oluşur su damlaları bu çiziklere tutunur

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

fabrika çıkışında böyle bir uygulama yok durum camın yapısı gereği tamamen normal yeni cam yüzeyi pürüssüz olduğu ve seyir halinde iken olan hava direnci su damlalarının rahat hareket etmesini sağlar zaman içinde özelliklede sileceklerin çalışma kısmı aşınır ve cam yüzeyinde mikroskobik çizikler oluşur su damlaları bu çiziklere tutunur

Mantıklı :unsure2:Fakat su yapışmıyor. Normal cam yüzeyide çok temiz ama su yapışıyor. ?

Öyleyse sırrımı söyleyeyim, turtle wax platinum serisi cila alacaksın, bunu arabaya sürüp kuruyunca sildiği bezle (bu bezi birkaç kez kullan iyice cila tozu yesin) ön ve arka camı bastırarak sil, koruma 1 sene dayanır, direk cila sürersen silecek atlama yapar.

Gelelim 2. kısma tüm camların iç kısmına ve ön-arka cam hariç dış kısmınada, 4-5 kat wax süreceksin, asla leke tutmaz ve hafiften silmeyle el izleri bile kaybolur, ayrıca uzun yolda yaz aylarında kollarının daha az yandığını göreceksin, UV korumalı wax olduğundan senide korur :)

Defalarca denenmiştir.

Cila cama zarar vermiyormu. Kimya olarak vernik ve boya için uygun. Bugüne kadar hic denemedim. Elimde NXT var ama oda ilk uygulandığında 1-2 yıkama çok toz tutuyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bence sadece camın o kısmı aşınmış :) her arabada silecek izi olur zamanla. ilerleyen zamanlarda camın alt kısmıdada yarım ay gibi olur.

alttada varmış zaten resimlerden bakınca :D

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

ben car-lack marka bir ürün kullanıyorum bu iş için ... oldukça faydalı ... bauhaus dada değişik bir marka vardı fakat hiç denemedim onu ...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Mantıklı :unsure2:Fakat su yapışmıyor. Normal cam yüzeyide çok temiz ama su yapışıyor. ?

Cila cama zarar vermiyormu. Kimya olarak vernik ve boya için uygun. Bugüne kadar hic denemedim. Elimde NXT var ama oda ilk uygulandığında 1-2 yıkama çok toz tutuyor.

Ben senelerce kullandım, cama zarar verir falan hikaye, taunusta da kullanırdım, banamısın demedi, nxt daha çok şov için, sen turtlewax tan şaşma, özelliklede platinum olanlarından :good1: kullan göreceksin, ön camı güzel ovala ama :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

tabi bu arada cilalı şampuan wax vs ile de o camdaki boncuklanmaları yakalarsın. hatta sonax hızlı cila ile vs cama sıçrayanları silince dediğin şey oluyor ki sen zaten arabayı cilalamadan durmuyor bide waxlı şampuan kullanıyordun :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Aşınma mantıklı ama ön cam su tutmuyor. Normal cam su tutar. Benim arabanın ön camına su tuttuğumda yeni cila yapmış gibi sular yapışmadan boncuk boncuk akıp gidiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

tabi bu arada cilalı şampuan wax vs ile de o camdaki boncuklanmaları yakalarsın. hatta sonax hızlı cila ile vs cama sıçrayanları silince dediğin şey oluyor ki sen zaten arabayı cilalamadan durmuyor bide waxlı şampuan kullanıyordun :D

:) cilalı şampuan+her 2 yıkamada bir hızlı cila+kafama estikçe wax= 6 seneyi geçti, sadece bunlarla harelenme neredeyse hiç yok, Ayhanın nxt vs. kullanıp yaptığı durum bende nerdeyse her hafta gerçekleşiyor :D

Not: bileklerim bu sayede bayağı güçlendi, bilek güreşinde baya adam tokatlamışlığım var :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

E tamam işte arabayı sürekli waxlı şampuan ile yıkamıyor musun. o boncuklanma ondan.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

E tamam işte arabayı sürekli waxlı şampuan ile yıkamıyor musun. o boncuklanma ondan.

Bende bunu diyorum ya :) ama esas uzun süreli su iticiliğini wax sağlıyor, eskiden ne hızlı cila nede şampuan kullanırdım, bunlar sadece destekliyor, wax ise apayrı birşey, UV koruması sayesinde uzun yolda sol kolum artık güneşten kızarmıyor :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...