İçeriğe Yönlendir

Yakıt Tüketimi

Hüseyin Topal

Recommended Posts

Tamer Akkan

Düz vites, vites geçiş aralığını azalttım ve yakıtta bayağı fark etti ayrıca ivmelenmeyi de motorun ihtiyacına göre ayarladım gerçekten çok rahatladım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tamer Akkan

Fusioncular çok suskun kalıyorsunuz. Araçta problem olunca mı foruma geliyorsunuz yoksa :biggrin:

Güncel yakıt tüketimimi tekrar paylaşmak istiyorum; Yola çıkmadan önce LPG Fulledim 9,28 LT ile (20TL) 100 km ş.içi yol yapmışım sonuç: 20/100 = 0,20 krş ş.içi -benzinle yapılan yol çıkartılmıştır-

Giresun,Ordu,Samsun(Üniversite),Çarşamba Ayvacık Hasan Uğurlu Barajı (Herkesin mutlak suretle görmesi gerek bir yer), Tekrar Samsun Toplamda 399,6 km yolu -Ş.arası yolda 110-140 arası çoğunlukla 120, ş.içi yolda olabildiğince hızlı ve KLİMA AÇIK konumda olmak kaydı ile 32,480 LT LPG tüketimim oldu. Sonuç: (32,48/399,6)*100=8.2LT/100km (1Lt LPG=2,167 TL, tüketim:0,176 krş)

Biraz da benzinde seyir edeyim dedim :) malum benzin pompasını arada hakkıyla çalıştırmak lazım; Aynı şekilde 110-130 km arası tüketim ş.içi-dışı karışık 0,25 krş.

Bu arada Şarjı düşük olan Akümüde uzun yol sayesinde sarj etmiş oldum,kışa götürür artık :)

Yorum bağlantısı
Sinan Deli

son ölçümlerim:

lpg ile 1500-2200 d/d kullanımda 80 km/h hızı neredeyse geçmemek kaydıyla;

8,5 lt lpg / 100 km şehir içi..

ama bayağı ağır kullanıyorum.. sağdan sağdan efendi efendi...

tırların kamyonların rakibiyim.. sağ şeridin hakimiyim :)

aracı böyle yavaş ağır kullanacam ahd ettim

istedikleri kadar; yok motoru boğarsın ! yok motoru bitirirsin ! yok debriyajı sıyırırsın ! desinler

bitireyim de debriyajı ,motoru..

ford foruma ibret olayım

ben de denedim böyle oldu dostlar diyeyim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Deli

son ölçümlerim:

istedikleri kadar; yok motoru boğarsın ! yok motoru bitirirsin ! yok debriyajı sıyırırsın ! desinler

ford foruma ibret olayım

yakıt ile ilgili tüm forum odalaımızda bu mesajımı yayınlıyorum

Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

son ölçümlerim:

ford foruma ibret olayım

Bende az yaksın hesabı genelde sağ şeridin takipçisiyim, hatta cruise control varmışcasına 5. vites 2.000-2.500 devir arası 85 km hızla gidiyorum sürekli..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Deli

Bende az yaksın hesabı genelde sağ şeridin takipçisiyim, hatta cruise control varmışcasına 5. vites 2.000-2.500 devir arası 85 km hızla gidiyorum sürekli..

konuşun abi konuşun.. onaylanmak istiyorum..

"basıyorum gazı , attırıyorum tozu" diyenlerin değil ; sakin sürüşü prensip edinenlerin sayısı belli olsun...

örnek olsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Evet Sinan Bey'e katılıyorum. Zaten arkadaşlarımın amca arabası diye espri yaptıkları Fusionumla sağ şeritten pek şaşmam hatta otobandada devam eder bu, arkadaşlarımın bazen isyanlarıyla sonuçlansada :) böyle yolculuğun keyfi başka ama müzik dinle, yoldaki herşeyi daha iyi gör filan :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Gökay Deniz

Bu konu üzerinden de bayağı geçmiş ve forum aktifliğini yitirmiş sanırım,,ama gene de şansımı deneyeceğimi,foruma yeni gelmiş bir acemi olarak.

arabayı yeni aldım,,lk defa hesapladım,pek anlamam da size danışıp hareket etmek istedim.

1.6 Lpg de, İstanbul'un malum şehiriçi trafiğinde 0.28 kuruş yaktı arabam. 
(,gazı OPET den alıyorum. biraz acemlik var,kalkışlarda fazla yüklenme olabiliyor bazen,bunuda  göz önünde bulundurursanız)

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Murat Özarık

2007 benzinli fusionumu 1,5 aydır kullanıyorum..Aracın benzin tüketimi 9,5 litre.

Yorum bağlantısı

Ben Prins marka taktırdım. Ustam enjektörler iyi olduğu için, tüketimin hemen hemen benzin kadar olacağını söylemişti. Gerçekten de benzin de lpg de hemen hemen şehiriçi 10lt/100km tüketiyorum. 4ileri otomatik.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Taner Gündüz

2009 model şuan 35 bin kmde 1.6 tdci ş. içi en düşük elde ettiğim ortalama değer 3.7 oldu. dahada düşük tüketimimde oldu tam 1 ayda gözlemlediğim değerdir. ş. dışı daha deneyemedim :(

Yorum bağlantısı
Misafir

Bayramda 105 litre ile lpg ile 1.400 km yol gittim. Ortalama 7,5lt/100km. En ucuz gazı Manisa-Saruhanlı'da 2,39 dan aldım. Çok ta memnun kaldım. Ancak Anadolu ortalaması İstanbul'dan fazla. Gaz fiyatları 2,70-2,80 arası.

Yorum bağlantısı
Gökay Deniz

son yakıt tüketimim şöyle (LPG) 

1.6 Fusion (lpg) (aygaz kullanmaktayım)

Şehirlerarası                     :       100 Km = 7,29 lt

Şehiriçi(İstanbul malumu) :       100 Km = 10,51 lt

aracı yeni aldım sayılır,söylenenlere göre normal bir tüketim sanırım.

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

son yakıt tüketimim şöyle (LPG) 

1.6 Fusion (lpg) (aygaz kullanmaktayım)

Şehirlerarası                     :       100 Km = 7,29 lt

Şehiriçi(İstanbul malumu) :       100 Km = 10,51 lt

aracı yeni aldım sayılır,söylenenlere göre normal bir tüketim sanırım.

Değerleriniz normal düzeyde, keyifli sürüşler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Özarık

Fusioncu arkadaşlar havalar soğumaya başladı.Tüketimler ne yönde değişti.Son durumlar nedir?Ben düzensiz kullanıyorum,otomatik vitesi.Yol bilgisayarında gördüğüm rakamlar ürkütücü olabiliyor.12-13 lt.gibi.Sırf rakamı azaltayım diye şehir dışına çıktım.6,5-7 gördüm de biraz rahatladım:)))

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

2009 model şuan 35 bin kmde 1.6 tdci ş. içi en düşük elde ettiğim ortalama değer 3.7 oldu. dahada düşük tüketimimde oldu tam 1 ayda gözlemlediğim değerdir. ş. dışı daha deneyemedim :(

bende tüketim 4.0 şuanda. ş.içi ş.dışı bi türlü gidemedik..:(

Yorum bağlantısı
Reşat Uz

bende tüketim 4.0 şuanda. ş.içi ş.dışı bi türlü gidemedik.. :(

Taner bu tüketimi nasıl yakaladın ?

benim araba şehir içi 4 kişi ittirerek dolaşsam bile bu kadar yakar

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Taner bu tüketimi nasıl yakaladın ?

benim araba şehir içi 4 kişi ittirerek dolaşsam bile bu kadar yakar

dahada düşük tüketimleride yakaladım desem mesela 2.8 3.2 gördüğümde oldu yazın. şuanda 4 litrede. abi 1.6 tdci gerçekten bu kasanın motoru gazı okşamanla araba ivmelenmesi bir oluyor. genelde otobanı kullanıyorum ben bununda etkisi yüksektir. tabi maximum 90 km süratteyim. 5 litre yakıt yaktığımda oldu 200 km süratle seyrettiğim zamanla 5 litre.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Sevgin Yılmaz

Arkadaşımın Renault Megan 3 edc dci motorlu arabası 7.3lt/100km az önce hesapladık.Havalar çok soğuk buralarda.Lastikler kışlık değil.

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Benim 2006 1.4 tdci fiestaya 15" orjinal ford jantı ve 195 50 conti lastik taktım.Şimdi benim bu düzenekle yakıt miktarım ne olmalıdır acaba?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...