İçeriğe Yönlendir

1998 Mondeo Ön Takımdan Gelen Gıcırtı

Ersin Ceyhan

Recommended Posts

Ersin Ceyhan

selam arkadaşlar.1988 mondeo OV. hatcback aracımdan geçtiğimiz günlere kadar hafif bir direksiyon gıcırtısı vardı.bu ses te her zaman olmuyordu.dün pazardı.ve bu ses ön takımdan gelmeye başladı.araç çalışır vaziyette dururken direksiyonu sağ sol yapınca gıcırtı geliyor.hareket halinde ise dahada çoğalıyordu.neyse bugün (pazartesi)sanayiye çıkardım arabayı.ama ses yo ktu.direksiyon normaldi.bir ustaya götürdüm dükkanı kalabalık tı.ses te kesilince yapacak bir şey yok.biryerine toz dolmuş,herhalde o bölgeye su geldi ondan ses kesilmiştir.kuruyunca yeniden ses yapar o zaman baarız dedi.iyi dedim.başka ustya götürdüm aynysını dedi.bende iyi madem dedim.çıktım geldim.evet abiler varmı parasız satacak fikri olan. :(

Yorum bağlantısı
Misafir

Lifte alınıp komple kontrol edilmeli Ama bana gıcırtı Amorts. yada helezon gibi geldi...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Amortisör bilyalarıdır.. Isınınca yağ yumuşar ve ses kesilir..

Bilya sağlam ise temizlik işe yarar..

Yorum bağlantısı
Ersin Ceyhan

genelde nasıl yıkatırsınız arabayı?

yıkamacıya köpüklü yıkama yaptırırım ama çok seyrek.

Amortisör bilyalarıdır.. Isınınca yağ yumuşar ve ses kesilir.. Bilya sağlam ise temizlik işe yarar..

fakat abi dikkatimi çeken hava sıcakken daha çok yaptı gıcırtıyı.iki gündür de hiç bir şey yok.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ersin Ceyhan

bugün elim değdi ve sanayiye götürdüm arabayı.söylendiğine göre ön viraj demir lastiğinden yapıyormuş sesi.yenisi 18 tl imiş.sipariş verdik gelince taktıracağız.ma işçilik ne tutar sormadım ustaya yakın zamanda yaptıran varmı.birde kazık yemeyelim.ilk defa gidiyorum bu tamirciyede.

değerli moderatör abiler yeni farkettim konuyu mk3 kısmında açmışım özür dilerim.zahmet olmazsa konuyu mk2 kısmına alabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

arkadaşlar.

bu sabah araca bindim (uzun zamandır ilk defa altına bakamadım önüm arkam doluydu)

çıkardım aracı direksiyonu sağ sol yaptığımda bir vınıltı. baktım yerde az bir miktar yağ hemen kaputu açıp direksiyon yağına baktım kii... boş! hemen atf ekledim ses kesildi. aracı yeni aldım sanıyordum ki borulardan kelepçeden v.s. kaçırmıştır. Oysa şirketin önünde parkedip 1-2 saat sonra baktım baya bir yağ birikmiş. Sanırım dün yolda başıma birşey geldi parkedince kalanı boşaldı. Şimdi seviyesi fena değil sanayiye gittim direksiyon kutusu keçeden kaçırıyor sökülüp bakılacak revizyon yapılacak birde bir mil var eğrildiyse o değişecek dendi. Gayri ihtiyarı yaklaşık fiyat sordum

200-250 civarı kutu tamirine eğriyse 100 tl mil e dediler.

1- fiyat normalmidir?

2- milin ne olduğunu tercüme edecek olan varmıdır?

3- o mil nedir biliyorsak eğildiği gibi doğrultulamazm? :crazy:

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Ben de yakın zamanda direksiyon kutusu ve mil tamiri yaptırdım.yaklaşık olarak yanı fiyata yaptırdım.Mil eğriydi tornacıda yapıldı

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

Ben de yakın zamanda direksiyon kutusu ve mil tamiri yaptırdım.yaklaşık olarak yanı fiyata yaptırdım.Mil eğriydi tornacıda yapıldı

"yaklaşık olarak yanı fiyata yaptırdım" YARI fiyat galiba yada aynı fiyat. :s

Tam düşündüğüm gibiymiş 100 TL boşa fiyat sanıyorum direksiyon milinden bahsediyor bunlar da direksiyon mili niye eğrilsin ki durduk yere altı üstü yağ kaçırıyor... :angry:

Teşekkürler bilgi için... :good1:

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Taner bey yanlış yazmışım.Yaklaşık aynı fiyat diyecektim.şimdi yaptırdığım fiyat listesini buldum.Tarih 04.07.2012

Direksiyon kutusu revizyon 150tl

Direksiyon mili torna 60tl

Toplamda 210.00tl tuttu (işçilik hariç).Ancak benim usta tanıdık olduğundan dolayı işçilik masrafını çok düşük tuttu.

Size verilen kutu tamir fiyatının içinde sanırım işçilik de dahil.

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Taner bey yanlış yazmışım.Yaklaşık aynı fiyat diyecektim.şimdi yaptırdığım fiyat listesini buldum.Tarih 04.07.2012

Direksiyon kutusu revizyon 150tl

Direksiyon mili torna 60tl

Toplamda 210.00tl tuttu (işçilik hariç).Ancak benim usta tanıdık olduğundan dolayı işçilik masrafını çok düşük tuttu.

Size verilen kutu tamir fiyatının içinde sanırım işçilik de dahil.

Teşekkürler Bahadır bey ilgilendiğiniz için...

Evet ustanın işçiliğide eklendi onun içine ondan fiyat böyle.

Bu ustalar kendilerini zan altında bırakmak için elinden geleni yapıyorlar yani aslında yanlış tarif kötü anlatım ama insanın içine şüphe düşürüyorlar.

Anlatsa adam gibi hangi mil neden eğrilebilir.

Sonrada bunu yapabilirsek tornada şu fiyata yaptırırız dese olay bitti.

Ha zaten 60 TL. torna derse, ben direk 100 TL ye yenisini isterim.

Ama buna kendisi karar vereceğine anlatsa boşa kendisine olan güvenimi de yoklamaz.

Hani gerçekten bulmaca çözdürtüp delirtiyorlar adamı :shout::)

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

200 kutu tamiri, 150 sökme takma ve diğer işçilikler için

(arka z rotları değişti, rot balans ayarı yapıldı, arka kampanalar için fren ayarı yapıldı, denge çubuğu takoz lastikleri değişti)

direksiyon kutusu yağı tuzu balata spreyi toplamda 450 TL ye mal oldu.

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

teşekkrü

Güle güle kullanın Taner bey.Fiyat normal :)

Çok teşekkür ederim Bahadır Bey.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Taner Kızılkor

Eveeet gelelim fasulyenin faydalarına;

1 ay oldu direksiyon kutusu revize olalı ama;

şimdi direksiyonu durduğu yerde sağa çevirirken birşey yok, ama sola ilk harekette tık diye bir boşluk sesi. Bunun rottan olma ihtimali var gibi geldi bana, sadece sola harekette olduğu için ama bir sorayım dedim belki başına gelen olmuştur.

Acaba nedir, nedir?? :D

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Eveeet gelelim fasulyenin faydalarına;

1 ay oldu direksiyon kutusu revize olalı ama;

şimdi direksiyonu durduğu yerde sağa çevirirken birşey yok, ama sola ilk harekette tık diye bir boşluk sesi. Bunun rottan olma ihtimali var gibi geldi bana, sadece sola harekette olduğu için ama bir sorayım dedim belki başına gelen olmuştur.

Acaba nedir, nedir?? :D

Benzer bir soruna benziyor gibi ama umarım benim başıma gelen gibi değildir. Tesadüf o ki bende önce direksiyon kutusunu iki gün sonra direksiyon pompasını değiştirdim ve bir iki ay gibi bir süre sonra yapmıştı benzer sesi. Sorunu anlattığım adresi ekliyorum.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/167847-mondeo-2003-mafsal-sorunu/page__view__findpost__p__1632590

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Benzer bir soruna benziyor gibi ama umarım benim başıma gelen gibi değildir. Tesadüf o ki bende önce direksiyon kutusunu iki gün sonra direksiyon pompasını değiştirdim ve bir iki ay gibi bir süre sonra yapmıştı benzer sesi. Sorunu anlattığım adresi ekliyorum.

http://www.fordclubt...ost__p__1632590

gözüm korktu bir tık sesine mafsaldan girip alt tabladan çıkmışsınız :shok:

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş
(düzenlendi)

gözüm korktu bir tık sesine mafsaldan girip alt tabladan çıkmışsınız :shok:

Gözünüz korkmasın alt tabla ve disk benim tatil faturam. :)

tarihinde Ümit Kocabaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...