İçeriğe Yönlendir

Otomatik Vitesli Araçlar Için Özel Ehliyet

Hüseyin Palaz

Recommended Posts

Hüseyin Palaz

Otomatik vitese özel ehliyet geliyor. Teklife göre, Trafik Kanunu'nun 38'inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak. B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler.

Otomatik vitese özel ehliyet geliyor. Yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

Teklif, Trafik Kanunu'nda değişiklik içeriyor.

Teklife göre, Trafik Kanunu'nun 38'inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak.

B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler; ama düz vites araç kullanamayacaklar. Düz vites kullanabilmek için yine B sınıfı ehliyet gerekecek.

Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlı sürücülerin düz vites araçlarla eğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi.

Aynı zamanda hayatı boyunca otomatik vites kullanacak bir kişinin düz viteste eğitim almasının mantık açısından da doğru olmadığı vurgulandı. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebileceği tespiti yapıldı.

Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilköğretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi şartına bir istisna getiriliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bence otomobil için hiç gerek yok. Bundan bir şekilde rant dönecek. Bundan sonra otomatik vites aracımı kimse kullanamayacakmı :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

İçimden bir his yerli otomobil şatışına ön hazırlık yapıldığını söylüyor. Taşıt vergileri ile ilgili ön çalışmadada bunu hissetmiştim. Ama bağlantıyı nereden kurdum bende bilmiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Palaz

Tamamen şaçmalık bir bu kaldı galiba rant saglanacak Türkiyede 10 milyon araç olduguna var sayarsak bayağı bı gelır demek olur bu devlete...... nerden kaynak bulacaklarını şaşırdılar

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Milletvekillerinin 2. eşleri araba kullanamıyor muhtemelen onlardan "eş lobisi" bunu yaptırmıştır.

Araç kullanmak için vitesli kullanmak gerekmemeli. Olay bundan ibaret. Kastırmanın anlamı yok.

"Hanfendi sizin ehliyet B1 ama siz vitesli araba kullanıyonuz"

"Eeeee aaa ama ben bu arabayı yeni aldım şeeettim memur bey"

bu iş yaş. Komple kaldırılsın vites şartı.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kenan Tomris

bence çok geç kalınmış bir uygulama ıdı ailem dede bu sorunu çok yaşıyorum. Ehliyet sınavında sorulan sorular ve verilen eğitim bile halen çağ dışı, şuanda kayın biraderim ehliyet almaya çalışıyor ama motor dersini geçemediğinden alamıyor. Düşünün verilen eğitim eski tip motor ( tofaş motorları) onuda geçtim kım budevırde oturupta kapalı aracının motorunu oturup sokecek te tamır edecek, günümüzde kasko var oturup çekıcı çağrıyorsun işin bitiyor oturup bunun la uğraşacaklarına kursta insanlara lastik söküp takmayı öğretsinler de insanlar öyle apışıp kalmasın Ayrıca halen stajer sürücü olayınıda gecemediler kaç yıldan berı adı var kendı yok :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Araba kullanmayı öğrettiğim tüm kişiler kurstan sonra bozuldu ve küstah oldular. Kursların düzelmesi ve efendi sürücü yetiştirmesi lazım. Motor vites hikaye.

Yorum bağlantısı
Baran Ekici

Niye manuel vites arabaya binmek zorunda olsun ki insanlar, sadece otomatiğe binmek isteyen de otomatik ehliyeti alabilmeli. Manuel kullanabildiğini zanneden çoğu insanın vites değiştirecek diye trafiği ne hallere soktuklarını, olmadık yerlerde stop ettiklerini hepimiz iyi biliyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Niye manuel vites arabaya binmek zorunda olsun ki insanlar, sadece otomatiğe binmek isteyen de otomatik ehliyeti alabilmeli. Manuel kullanabildiğini zanneden çoğu insanın vites değiştirecek diye trafiği ne hallere soktuklarını, olmadık yerlerde stop ettiklerini hepimiz iyi biliyoruz.

bu aksaklıklar sorun değil bence. İnsanlık halidir olur. araba bozulur olur. Ben de bazen stop ettiririm çok gaz vermeden kalkayım derken klunk diye kalır. Sorun aşırı hız, yol vermeme, kural bilmeme, tanımama, çöp atma, araya girme vs. Bunların vitesle alakası yok.

Kırmızıda kalanlara kesinlikle korna çalmam.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bir çok saçma fikir gördüm ama, manuel vitesi kullanamayana özel ehlitet çıkartıp, bunula kamyonet kullan diyene ratlamadım . Ama tespit güzeldi, Amerikan Suv larının çoğu kamyonet olarak gçmekte değil mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baran Ekici

Bugün satılan her 3 arabadan 1i otomatik vitesli ve her sene otomatik vitesli araç satışları toplam pazarın 2%si kadar artıyor. Manuel vitesli arabalar 20-30 sene sonra yok denecek kadar az kalacaklar. O yüzden mantıklı buluyorum. Yine diyorum, kimse manuel vites araba kullanmak zorunda değil, manuel araba kullanmayı hiç bilmeden insanlar gayet güzel araba kullanabilirler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

desenize bayan sürücülerin trafikteki sayısı zamanla artış gösterecek. bu da demektir ki arabalarımıza sürtecek potansiyel sürücü sayısında beklenen bir artış olacak. :shok:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

desenize bayan sürücülerin trafikteki sayısı zamanla artış gösterecek. bu da demektir ki arabalarımıza sürtecek potansiyel sürücü sayısında beklenen bir artış olacak. :shok:

Şu anda da var eşimin arkadaşı o araçta eşimde var kadın beni sıkıştırdı az kalsın iki aracın arasında kalıyordum. Şükür 2.0 motor var altımda :D

bence çok geç kalınmış bir uygulama ıdı ailem dede bu sorunu çok yaşıyorum. Ehliyet sınavında sorulan sorular ve verilen eğitim bile halen çağ dışı, şuanda kayın biraderim ehliyet almaya çalışıyor ama motor dersini geçemediğinden alamıyor. Düşünün verilen eğitim eski tip motor ( tofaş motorları) onuda geçtim kım budevırde oturupta kapalı aracının motorunu oturup sokecek te tamır edecek, günümüzde kasko var oturup çekıcı çağrıyorsun işin bitiyor oturup bunun la uğraşacaklarına kursta insanlara lastik söküp takmayı öğretsinler de insanlar öyle apışıp kalmasın Ayrıca halen stajer sürücü olayınıda gecemediler kaç yıldan berı adı var kendı yok :)

Öylede Akü lambası yanan arabayla gitmeye çalışan çok fazla. Hararet yükselmiş niye yükselir bilmeyen çok fazla. Bunlarda araca zarar kişinin bütçesine zarar.

Stajer sürücü olayı şart ve kişinin bu sürede araç kullanıp kullanmadığnı nasıl kontrol edeceksiniz burda iş yine tıkanıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şu anda da var eşimin arkadaşı o araçta eşimde var kadın beni sıkıştırdı az kalsın iki aracın arasında kalıyordum. Şükür 2.0 motor var altımda :D

Öylede Akü lambası yanan arabayla gitmeye çalışan çok fazla. Hararet yükselmiş niye yükselir bilmeyen çok fazla. Bunlarda araca zarar kişinin bütçesine zarar.

Stajer sürücü olayı şart ve kişinin bu sürede araç kullanıp kullanmadığnı nasıl kontrol edeceksiniz burda iş yine tıkanıyor.

modern araçlar bunu sesli ve yazılı olarak kullanıcıya söylemekle mükelleftirler. Usta kullanıcı bile ibreyi görmeyebilir. babam 50 senelik iyi şöför renoya hararet yaptırmıştı. Görmemiş. Ama yeni araçlarda sesli uyarı yazılı uyarı var. bunun gelişmesi lazım.

geçen postaladım yine ekliyorum videoyu:

Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu

Güzel fikir. Rant olabilmesi için şu an ehliyeti olan kişilere mecburen yeni bir ehliyet verilmesi gerekir. Halbuki burada yapılmak istenen vites değiştirmeyi beceremeyen vatandaşlar için bir alt seviyeden ehliyet türü oluşturmak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

O zaman ESP li araçlar içinde ayrı ehliyet isteriz :D

Bence düz vites öğrenilmeli (fiziksel olarak durumu uygun olanlar) çünkü ne zaman neye ihtiyacımız olacak Allah bilir,

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

birkaç arkadaş rant demiş.buradan nasıl bir rant elde edilecek merak ettim.bu iş geçmişe yönelik olmaz ki (gerenk de yok) zaten alan b sınıfı almış,ister otomatik ister düz kullanır.bundan sonra ehliyet alacaklar için geçerli olur,olsun da ne zararı var."benim aracım otomatik,ben düz kullanmayacağım,neden sınava düz vitesle girip zorlanayım" diyen insanların çok işine yarayacaktır.alırlar b1 ehliyetlerini otomatiklerini kullanırlar.nerde rant?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Bence gayet mantıklı , avrupada akrabalarım derlerdi . Otomatik vitesle ehliyet sınavına giriyoruz diye . Sadece direksiyon sınavında düz vites araç kullandım . Sonrasında hep otomatik oldu araçlarım .

Örnek verirsek , bu tip ehliyeti alanlar . Yaşlılar , bayanlar ve hiç bir zaman düz vites araç kullanmak istemeyecek olanlar dır .

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

desene yeni gelir kapısı açıldı diye..

Zaten ehliyet almak isteyenler , otomatik veya düz vites olsun mecbur tek seçenekte alıyordu . Şimdi 2 seçenek olucak . Bunda bir gelir kapısı göremiyorum .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...