İçeriğe Yönlendir

Aracınızın Etrafında Bir Tam Tur Atmadan Marşa Basmayın!

Ruhan Sorgun

Recommended Posts

Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Elbet sizinde başınıza gelmiştir veya gelecektir...benim bir kaç defa geldi... hepsi de aracın etrafında tur atmadığım zamanlar...

1-Lastik patlamış

2-lastiğin önünde lastiğe yada çevreye zarar verecek obje var

3-aracın önü veya arkasında çocuk var(saklambaç veya başka oyun oynuyor)

4-aracın önü veya arkasında yatan biri var(sokaklarda yaşayanlardan yada sızmış biri)

5-ön veya arkaya konulmuş taş, eşya, park yapılmaz tabelası

6-tamirhanedeyken ön veya arkada kriko, caraskal, takım, alet, edevat, v.b.

bir gün araca bindim, marşa bastım tam kalkıyorum, komşu dedi ki insen iyi olur. indim, lastik şişlenmiş. aynı sokakta tüm araçlar...

çok şükür buna benzer bir kaç varta atlattım ama, hepsinide çevredeki insanların uyarmasıyla zararsız geçiştirdim.

hiç unutmam bir gün okuldayım, eşim telefon etti. arka lastik patladı dedi. nerdesin hemen geleyim dedim(acil24 :crazy: ), evden 1 km uzakta bir yer tarif etti. o lastiği 1 km de indirmeyi nasıl becerdin, ama yinede aferin, lastiğin patladığını anlamışsın dedim. o da dediki: "yok canım, çevremdeki insanlar el kol hareketleri ile durdurdular. bende diyorum ki niye bu arabadan böyle lap lap ses gelip, arka taraf inip kalkıyor"... :elveda:

sizde başınıza gelen ilginç olay veya tavsiyelerinizi yazın, hepimiz tecrübe kazanalım.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Arabayı geçen sene aldığımda bizim komşu:''Arabaya binmeden etrafına bir bakın''demişti.Bu sözünü hiç unutmadım.Ne zaman arabaya binsem sağına soluna bakarım.Bu sayede bir kere lastiğin çivi girip indiğini,bir kere de balon yaptığını,bir kere de uyuyan köpeği gördüm.Uyuyan köpeği çokta sert olmayan tekme ile itelemek zorunda kaldım ama aracın altında kalmasından iyidir. :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Eski

evet haklisiniz Ruhan bey. ben en cok cocuklardan korkuyorum. geri geri gelirken falan goremezsek eger........ Allah korusun dusunmek bile istemiyorum. cocuk bu ne zaman ne yapacagi belli olmuyor. o yuzden en kisa zamanda park sensoru takacam. acemilikten ya da aracima bi zarar vermek istemedigimden degil, bir cana zarar vermekten korktugum icin sensor takacagim.....

bu konudaki hassasiyetiniz icin tesekkurler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

evet haklisiniz Ruhan bey. ben en cok cocuklardan korkuyorum. geri geri gelirken falan goremezsek eger........ Allah korusun dusunmek bile istemiyorum. cocuk bu ne zaman ne yapacagi belli olmuyor. o yuzden en kisa zamanda park sensoru takacam. acemilikten ya da aracima bi zarar vermek istemedigimden degil, bir cana zarar vermekten korktugum icin sensor takacagim.....

bu konudaki hassasiyetiniz icin tesekkurler.

emin olun, çocuklar(adından belli:çocuk) nerede olmamaları gerekiyorsa, oradalardır... :icecream: onun için, çocuklar her an her şeyi yapacakmış gibi önlem almak lazım...keşke dememek için :melek:

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran
(düzenlendi)

Öneri ve uyarınız için teşekkürler.Gerçektende bir tur atmak lazım.

tarihinde Muharrem Ersin Başaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş Ruhan Bey, çok teşekkürler :flowers:

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Güzel paylaşım teşekkürler.

Ben de alışmışım etrafında dolaşmadan binmiyorum araca.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Mutlaka yapılması gereken bir uygulama bu.Mümkün olduğunca bakmaya çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Güzel bir yazı ellerinize sağlık, lakin benim tur bayağı bir uzun sürüyor :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Güzel bir yazı ellerinize sağlık, lakin benim tur bayağı bir uzun sürüyor :)

Araç besili olduğundan mı :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam 3. ve 4. Madde beni çok korkutuyor. :(

Sağol hocam.Daha önce yapıyordum arabayı çizmişlermi diye :) Ama artık sırf 3. ve 4. madde için dolaşacağım. Teşekkürler hocam.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

unuttum, birde araçta oluşan hasarlar var. bazen yerinden kaldırmadan polise rapor tutturmak gerekiyor

Yorum bağlantısı
Misafir

+ Araç altında oluşabilecek olan yağ birikintisi. Binlerce lira masraftan kurtarabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Haftada en az birkez yağ ve suyuna bakmak çok önemli. Bunu ben sık sık yaparım. Opelden kalma bir hastalık :D

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Bu güzel hatırlatma için teşekkürler kıymetli meslektaşım. :bravo: :bravo: :bravo:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çok basit gibi görünen ama çok kötü şeylerin olmasına engelleyen bir hareket. Ben de mutlaka sağına soluna bakarım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu aracıma henüz park sensörü takmadım...

Pazar günüydü, arabayı pazar yerine yakın bir yere park edip pazara gittim, dönüşte, arabanın etrafında 3 tane çocuk gördüm.. biraz uzaktalardı..

Arabayı çalıştırdım, geri vitese taktım, gözüm aynadan çocukları aradı ama hiç birini göremedim..

El frenini çekip indim baktım yaşları 3-5 arası 3 tane çocuk benim arabanın arkasına gizlenmiş..

Ne yapıyorsunuz burada dedim.. Saklambaç oynuyoruz dediler..

Eğer dikkat etmeyip yürüseydim, üçüde çömelmiş durumdaydı, üçünün de üstünden geçerdim..

Park sensörünü acilen takmalıyım..

Bu da bana ders oldu size de olsun...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Pazar günüydü, arabayı pazar yerine yakın bir yere park edip pazara gittim, dönüşte, arabanın etrafında 3 tane çocuk gördüm.. biraz uzaktalardı..

Arabayı çalıştırdım, geri vitese taktım, gözüm aynadan çocukları aradı ama hiç birini göremedim..

El frenini çekip indim baktım yaşları 3-5 arası 3 tane çocuk benim arabanın arkasına gizlenmiş..

Eğer dikkat etmeyip yürüseydim, üçüde çömelmiş durumdaydı, üçünün de üstünden geçerdim..

Bir yerde buna bir haber okumuştum ondan sonra hastalık oldu, bahçeye girerken çocukları sayıyorum, araba yürümeye hazır olunca sayı tamsa hareket ediyorum. Yolda bile kaldırımda dikkatsiz yürüyen çocuk varsa bile bazen duracak kadar yavaşlıyorum. Allah göstermesin şakası yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir yerde buna bir haber okumuştum ondan sonra hastalık oldu, bahçeye girerken çocukları sayıyorum, araba yürümeye hazır olunca sayı tamsa hareket ediyorum. Yolda bile kaldırımda dikkatsiz yürüyen çocuk varsa bile bazen duracak kadar yavaşlıyorum. Allah göstermesin şakası yok.

Mehmet abi Allah korumuş. Her ikinizin yaptığı gibi bende sürekli etrafı gözetlerim çocuk gördüysem.

Ayrıca yola top fırlarsa hemen duracak kadar yavaşlarım, hatta trafiğe göre durabilirimde. Zira her kaçan topun arkasından bi çocuk illa koşuyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Aracı garaja kilitlediğim için sadece lastikleri kontrol ediyorum, Garajdan çıkarken çocuklar etrafıma üşüşüyor, Bir bağırtı tüm çocuklar evlerine kadar varıyor. fırça yemeleri aracın altında kalmalarından iyidir. Mahalleye girdiğimde tüm çocuklar evlerinde olmaları gereken saati geçtilerse, gözüme gözükmeden kaçarlar. Akşam 18:00'den sonra sokakta çocuk görünce direk evlerine gitmelerini söylerim, gitmeyeni de evine kadar kovalarım.

Akşam saat 18:00'den sonra sokakta kalmamak, kendi çocukluğumdan hatıradır ve olması gereken budur diyorum, çocuğunu o saatten sonra sokakta bırakanlaran da feci gıcık alıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben araca binmeden önce sağına soluna mutlaka bakarım ama tam tur atmıyorum..Lastiklere bakarım,sağını solunu kırıp döken,çizen olmuş mu ona bakarım..Araca bir hasar gelmişse o gün tespit etmek önemli benim için.Yoksa kafam takılıyor sürekli.Acaba şurda mı oldu yoksa burada da olmuş olabilir falan filan..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi Allah korumuş. Her ikinizin yaptığı gibi bende sürekli etrafı gözetlerim çocuk gördüysem. Ayrıca yola top fırlarsa hemen duracak kadar yavaşlarım, hatta trafiğe göre durabilirimde. Zira her kaçan topun arkasından bi çocuk illa koşuyor...

Ehliyet alacağım.. direksiyon imtihanındayım, Altımda D1210 Ford...

Direksiyondayım, bir köye girdik, sınav sorumlusu görevli, panikle, yola top fırladı dedi.. Aniden durdum, adam kafayı cama vurmaktan zor kurtuldu...

Niye durdun böyle aniden dedi..

Yola top fırladı dediniz ya dedi.. Arkasından çocuk da fırlar diye durdum dedim..

Tebrik ederim, beni düşürdün ama sınavı da kazandın, geç kasaya bin, ordan birisi gelsin dedi.. Hiç unutmam bunu.. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ehliyet alacağım.. direksiyon imtihanındayım, Altımda D1210 Ford...

Direksiyondayım, bir köye girdik, sınav sorumlusu görevli, panikle, yola top fırladı dedi.. Aniden durdum, adam kafayı cama vurmaktan zor kurtuldu...

Niye durdun böyle aniden dedi..

Yola top fırladı dediniz ya dedi.. Arkasından çocuk da fırlar diye durdum dedim..

Tebrik ederim, beni düşürdün ama sınavı da kazandın, geç kasaya bin, ordan birisi gelsin dedi.. Hiç unutmam bunu.. :)

Emmi sen frene basınca kasadakilere ne oldu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...