İçeriğe Yönlendir

98 Mondi 2.0 Ghia Otomatik - Opel Vectra 2.5Cdx Otomatik

Ercan Mürtezaoğlu

Recommended Posts

Ercan Mürtezaoğlu
(düzenlendi)

Başlıktan da anlaşıldığı üzere, arkadaslarla tartışıyorduk foruma taşımak istedim üstatlar nedersiniz gerekcesi ile birlikte hangisi dersiniz.

98 mondi ghia otomatik mi 98 Opel Vectra 2.5CDX otomatik mi ?

tarihinde Ercan Mürtezaoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Hem Mondeo hemde Vectra kullanan Mehmet Kaya hocam daha net şeyler söyler mutlaka. İki aracın motor hacimleri farklı. Performans açısından karşılaştırmak ne kadar doğru olur bilemem. Vectralar sanayiyi çok sever. Ustalar da onu severler. Mondi biraz daha sürücü dostudur. Çok üzmez sahibini. forumdan öğrendiklerimin kısa özeti diyelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

en son makyajlısı alınır :) 2.5 motor dert değilse yakıt ve vergi olarak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Hem Mondeo hemde Vectra kullanan Mehmet Kaya hocam daha net şeyler söyler mutlaka. İki aracın motor hacimleri farklı. Performans açısından karşılaştırmak ne kadar doğru olur bilemem. Vectralar sanayiyi çok sever. Ustalar da onu severler. Mondi biraz daha sürücü dostudur. Çok üzmez sahibini. forumdan öğrendiklerimin kısa özeti diyelim.

Mehmet Hoca'nın vectra otomatik miydi bilmiyorum ama o vectra dan çok çektiğini anlatıyor hep.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Koç

Yazacaklarım sigortacı bir arkadaşın görüşleridir benim bilgim yok.Vectra b kasaların tabiri caizse hastası olan arkadaşım için araç aradığımızı söyleyince bize uzak durmamızı söyledi. Sebep olarak da en fazla kaza yapan opel vectraların bu kasa olduğunu ve kısa süre içerisinde kasayı değiştirdiğini söyleyince vazgeçtik. Bu arkadaş aynı zamanda alım satım işleri de yapıyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bende başka markaya ait biliyorum.O yüzden ayırıyorlardı sanırım 2.5 olanı.Mehmet ögretmenim sanayi dostu diyordu en son.Mondi alınca yolunu unttum falan bişiler demişti sırf zevk için mi ne gidiyordu sanayiye. :biggrin:

Mondi temiz bakılmış ise yüzün güler.Vectra ne kadar temiz olursa olsun hep duydugum motoru illaki yanar.

Ben görünüşü cidden seviyorum ama kullanımıda iyi değil.Sadece Omega modellerini seviyorum birde 79 80 model record modelini kasası çok iyi motoruda iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kamil Özyurt

95-96 model vectra b'ler yüksektir, zırt pırt spin atarlardı. 97'de araç alçaltıldı ve sorun çözüldü.

2,5 motor açık filtre ile çok güzel ses verir ve 250 kmh hızı çok rahat yapar.

Tercih edilirse iyi bir yay amortisör kombinasyonu kullanmakta fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan üççetin

Benimde 2 sene kadar vectra b 2.0 GLS kullanmışlığım var mondiye göre biraz ufak birazda hantal kalkışlarda falan bunun dışında beni hiç üzmedi 2 yılda sadece 1 kere sanayiye gittim şans işte.... çok çekici bi kasası var. 2.5 cdx leri genelde otomatik 2000 yılından sonra vectra sport oldular birkaç kere otobanda kapışmışlğım var 2.5 lerle 176 beygir V6 yı yakalamak biraz zor kamil beyinde dediği gibi 250 yi çok rahat görüyo tabi şöföründe V6 olması lazım.Bence biraz zor satılır ama performas istrersen güzel araç 0-100 ü 8.5 saniye galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

2,5 cdx 106 GTI a kalkışta kafa tutan, son süratte kadran kapatan bir araçtır. Arkadaşım sayesinde kullanmışlığım var. Çok seri mükemmel bir motoru var. Ş.içinde yakıtıyla baş edemediği için satmak zorunda kaldı. Herhangi bir kronik arıza yaşamadı. Fakat mondeo ona göre içi daha ferah, yol tutuşu daha iyi. Yakıtlarını kıyaslamak yanlış olur 500 cc var arada.

Birde yazmadan geçmeyeyim eğer 2.5 cdx te lastikleriniz yeni değilse 1. ve 2. viteste yüklenmeyi unutun.

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

98 Mondeo Ghia otomatik de kullandım, Vectra 2.5 CDX manuel de.

Mondeo sakin, dertsiz, makul bir araçtır. Malzeme kalitesi de makuldur.

Vectra'nın ise çok yüksek bir performansı var. Akselerasyonu hiç bitmeyecekmiş gibi. Yüksek süratlere de çok rahat çıkıyor. Motora göre yakıt tüketimi de o dönem için makul sınırlar içindeydi. Malzeme kalitesi ise Mondeo'dan düşüktü.

Ancak; Benim aldığım araç oldukça temiz ve düşük kilometreli olmasına rağmen sahibi olduğum aylar içinde derdi hiç bitmedi. Çok fazla elektrik problemi, hararet sorunları, yürüyen problemleri beni araçtan bezdirdi ve sattım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Teşekkürler Fatih hocam.

Opel Vectra 2.0 kullandım.

Aracın binim gerçekten güzel. Ancak araç çok fazla elektirik arızası veriyor. Araç sanayiden çıkaramıyordum. Benim araba için herkes her usta çok temiz diyordu. Hatta benim aracım hiç yolda bırakmadı ama sanayicilerle ciddi anlamda çok samimi oldum. Tofaş araçlar gibi araç yağ eksiltiyor. Özellikle C kasalar 100bin km den sonra üst kapak conta değişi isteyebiliyor. Kayın biraderde 70 binde(orjinal ilk el ) 2004 vectra var ve aracı biraz sıkıştırsın araç yağ eksiltiyor.

Benim aracımda motor tamiri yaptırdım(tüm parçaları ben en iyisini aldım) halde yine belli sürede yağ eksiltme yapıyordu.

Gelelim 2.5 motorlara. Benim opel ustam şimdi mondeomada bakıyor. 2.5 motorlardan kesinlikle uzak durun diyor. Hatta bir ara opel omega 2.5 alacaktım hocam kesinlikle bulaşma motor parçasında sorun olsa uzun süre parça beklersin piyasada parçası pek bulunmuyor dedi. Benim kullandığım manuel olduğu için otomatiği hakkında pek bilgiye sahip değilim.Ama sanayiye otomatik arızası için pek gelen görmedim. Ama üst kapak conta değişimi, en ufak elektrik arızasında krank devir sensörü egzantirik devir sensörü yanıyor. 10 yılını devirmi ve lpg ile kullanılan vectralarda motor elektrik tesisatı çürümüş oluyor ve tesisat komple değişmesi gerekiyor. Ben 2009 yılında 250 tl vermiştim motor bölümündeki tüm kablolar için. LPG ustan sıkıntılı olursa motor beynini zarar veriyor. Bir kaç arkadaş yaşadığındna biliyorum. (Tamir yapıldı) Direksiyon pompalarının burçları sıkıntılı. Özellikle yanınızda bir vectra B kasa (96-2002) durduğunda motoru dinleyin özellikle direksiyon çevrildiğinde aşırı derecede ötme sesi geliyor. Belli renklerinde güneş yanığı oluşuyor. (Zeytin Gri)

2.5 vectradan uzak durulmasını öneriyorum. Motor tamir isterse parça bulmada sıkıntı yaşayabilirsiniz.(ustamın söylediği)

Opel ustamın dediğini söylüyorum "Bana opel bul dedim hocam opelden uzak dur sen git mondeo al. Opel Vectra özellikle C kasa arıza yapmaya başlarsa toparlamak zor" Opeli ustalar çok seviyor. Çünkü çok ekmek yediriyor.

98 mondeo tecrüberlim çok uzun süreli değil. Ama süspansiyonu opelden çok çok yumuşak. Sizin bahsettiğiniz kasanın süspansiyonu sert ve virajlarda dikkat etmek gerekiyor arkasını atabiliyor. Ustam beni sık sık uyarıyordu sert kullandığım için :)

Yukardaki anlattıklarım 2.0 Vectra B kasa için ama 2.5 kasanın motoru farklı sadece.

Merak ettiğiniz başka konu varsa sorabilirsiniz. Opelde usta olacak kadar sanayiye gittim geldim (aracım temiz olduğu halde havada karada sattım ilan vermeden :) ) Kendi aracımı kendim tamir ediyordum :)

Saygılarımla.

Eklemeyi unuttum. Opele 30 ay 50 bin km bindim. 9bin tl masraf ettim. Şükür Mondeo 15 ay oldu 30 bin km bindim 1000 tl (500 tl keyfi ) Şükürler olsun rabbime.

Benimde 2 sene kadar vectra b 2.0 GLS kullanmışlığım var mondiye göre biraz ufak birazda hantal kalkışlarda falan bunun dışında beni hiç üzmedi 2 yılda sadece 1 kere sanayiye gittim şans işte.... çok çekici bi kasası var. 2.5 cdx leri genelde otomatik 2000 yılından sonra vectra sport oldular birkaç kere otobanda kapışmışlğım var 2.5 lerle 176 beygir V6 yı yakalamak biraz zor kamil beyinde dediği gibi 250 yi çok rahat görüyo tabi şöföründe V6 olması lazım.Bence biraz zor satılır ama performas istrersen güzel araç 0-100 ü 8.5 saniye galiba.

Gerçekten çok şanslıymışsınız. Ender şanslı kişilerdensiniz :)

Yorum bağlantısı
Serkan üççetin

ben mondiyi almadan once düşünmüştüm 2.5 v6 almayı severim çünkü hızlı araba duygularım al aklım alma delimisin diyodu cok aradim pazarda nette ama temiz güzel bi 2.5 bulamadım artık çok eskidiler alınmaz .. iyiki mondi almışım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

helal olsun opele. ama yeni modeller çıktık.a donanım düşüyordu astrada. misal o arabaya cdti koyup satsalar tr de iyi satardı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...