İçeriğe Yönlendir

Kutlu Doğum Haftası(14-20 Nisan)

Şehit Mustafa Yaman

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Bu konu dini bir konu arkadaşlar. forumda lütfen tartışmamaya gayret edelim. Ortak milli konularımızı bayramlarımızı ise kutlayabilirsiniz.

23-Nisan-Ulusal-Egemenlik-ve-Çocuk-Bayramı.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İsteyen hicri takvimde kutlar, isteyen miladi takvim.

Kime ne?

Kimsenin derdi kimseyi germesin.

Burada arkadaşlar üyelerimizin, sevdikleri insanların, şairlerin vs doğum günlerini kutlarken, bir sanatçı öldüğünde burada konu açıp yorumlar yaparken ülkenin büyük kısmının sevdiği bir kişinin doğum gününün kutlanmasının bazı arkadaşlara "batması" , "karın ağrısı yapması" gerçekten çok tuhaf...

hani şairlerin kutlanmış?

klanlaşmaya gidiyoruz Alpercim. Tek üzüntüm bu. Yoksa bana ne..

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Acizane. Bir milletin, çoğunluğunun İslam dinine inandığı millet-i İbrahimin; inandığı Hz. Peygambere karşı doğumuna istinaden böyle günler, programlar tertip etmesinde ne mahsur vardır? Ki bu mahsur Nasraniler için noel kutlarken neden işlemez, bu tarih 23 Nisan'a denk gelse ne olur gelmese ne olur? Birine inanan ötekinden mi soğuyacak? Biri diğerinden az kutlanınca değersiz bir şey mi olacak? Hâlâ eski dönemlerinin korku halleri geziniyor tezgahlarda. Bu uydurmadır evet! Sonradan insanlar tarafından getirilmiş bir uydurma, bir bidattir. Fakat ölçüler dairesinde hayırlı bir bidattir. Bu sayede insanlar Hz. Peygamber'i tanıma, anlama fırsatı bulmakta, ki çokları için görmeden âşıklık seviyesinde sevdikleri bir elçiye manen yakınlaşma günleridir bu günler. Bir dine, bir peygambere hatta bir tanrıya inanmayabiliriz, fakat inanç konusu evrensel bir konu olduğu için dünyevi konulara alet edemeyiz.

Bu sene kutlu doğumun sloganı gerçekten güzeldi: O Nurla onurlandık!

...

Gel ey vahdetin Gül’ü, hasretin Gül’ü… Kokunla gel ve renginle gel!..

İlhamın ve âhenginle gel!.. Aşkınla olmazsa sevginle gel!..

Gel ki serazad kuşlarca süzülsün yürekler çiçeklere; ve çiçekler yenik düşsün aşkını eleyen kelebeklere…

Gel de, gizemli alfabelerle yazılmış mektuplarını bebekler okusun;

Gel, kınalı parmaklar tezgahlarda cümle cümle şiirlerini dokusun…

Ay vurgunu gecelere şavkı dökülsün nurunun, neyler üveyiklere ağlasın ve ölümsüz besteleri Gül adına çalınsın aşk tanburunun.

Gel ey günlüklerde yığın yığın gözyaşlarıyla kararan bahtımızı Gül’e döndüren Haberci…

Gel ey, sevgilerinden sıyrılan vicdanları mor salkımlı zamanlarda kurtuluşa ulaştıracak Elçi…

...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Bir yanlış anlamayı düzelteyim ben 23 Nisan'ın da aynı haftaya denk geldiğini ifade ederken; 20 Nisan'da Kutlu Doğum Haftasının kutlanmasına sebep olanın Peygamberimizin doğum günü olan 12 Rebiulevvel'in 1400 küsur yıl önce 20 Nisan'a tekabül ettiğinden o gün kutlandığını ifade etmek içindi. Yoksa 20 Nisan'ın olmasının ne yüzyıllar sonra doğan bir başka kişinin doğum günüyle ne de yine yüzyıllar sonra kutlanmaya başlanan Milli Bayramımızla bir alakası yoktur. Bu tamamen bir raslantıdır. Bunu ifade etmek için yazmıştım yanlış anlaşılmaya neden olacaksa moderatör arkadaşlar silerlerse sevinirim...

Vesileyle O'nu seven herkesin O'nun sevgisine mazhar olması dileğimle...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

zaten her iki (siyaset ve de din) forumlarda sorun çıkarıyor. Hatalı yaptığımız şey, hep diğer görüştekilere "yanlış düşünüyor" demek ve yola getirmek için eğitmeye çalışmak. Ben de dahil. En iyisi yazmayayım "çoğunluk" bildiği gibi yapsın demek düşüyor diğerlerine de. Demokratik olarak.

E-postalarda insanlar "inşaallah" diye bitirmeye başlamış. Bakıyorum inşallah bile değil. Sanırsın etta kappa nu.. :)

Beni tanıyorsunuz zaten, kasmaya kızmaya gerek yok. Dost meclisi diye rahat yazıyorum. herkese mutlu kutlu doğum haftaları diliyorum. Ama 23 nisanı da merak ediyorum ülkede bakalım ne olacak.

Yok hocam :i-ih: ben sizin vereceğiniz cevabı merak ediyorum sadece :unsure2:

"soru yanlış" derdim. çünkü "millet olarak 2 bayramımız var" önermesi yanlış.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bir dakika.. Hocam neden konuyu rayından çıkarma çabasındasınız ? Treni devirmek size ne kazandıracak ?

Lütfen sadece Mehmet Göktürk bey cevap yazsın. İstirham ediyorum siz değerli üyelerden.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bir dakika.. Hocam neden konuyu rayından çıkarma çabasındasınız ? Treni devirmek size ne kazandıracak ?

Lütfen sadece Mehmet Göktürk bey cevap yazsın. İstirham ediyorum siz değerli üyelerden.

Devirme çabasında değilim. Sadece bir ülkede bir dinin bir mezhebine mensup olanların kutladığı bir etkinliği bu derece ileri götürmenin inançla olan ilgisinden çok geçmişten gelen ezilen halk içgüdüsünün yansıması olduğunu ve kulüpleşmeye gittiğini görüyorum. "tu kaka" demek değil bu. Bizi ayrıştırıyor, birleştirmiyor. Homojenleştirmeye çalışıyor. Yukarıdaki harita manidar. Dünyada bizlerden farklı insanlar da var. Tamam biz kutlayalım. Ama neyi kutluyoruz? Mevlid varken bu neden icadoldu bunların farkında mıyız? Belki ben yanlışım ama en azından ben soru sorabiliyorum. Kendime de sorabiliyorum. Ama bakıyorum birçok arkadaş herşeyi çözmüş cennet yolunda biletini almış.

Varoluş, yaratılış, evren, ne derseniz deyin çevremizdeki varlıklar o kadar yüce bir yapı ki. Bunu kaymakamlık salonunda ilahi okuyan ilkokul çocukları (özellikle de nedense ilkokullarda kutlanıyor) ile dillendirmeye çalışınca bana ters geliyor. Bu yüceliğe hakaret, onu anlamamak olarak geliyor. Bu kadar basit olamaz. Olmamalı.

Bunlar benim şahsi düşüncelerim. Bırakın yazayım. Siz de herkesin aynı düşünmediğini, başkalarının perspektifinden nasıl işin göründüğünü azcık farketmiş olun.

Cevap bu. Sizleri az çok tanıyorum, e ben de bir perspektif yazmak istiyorum haliyle. Hiçbir zaman "sen ne biçim adamsın edepsiz" diye imada bulunduğumu gördünüz mü? Varsa söylenecek laf söylenir, yoksa lafın sahibine hakaret ederek laf çürütülmez.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Biraz derin düşün Muhammed. İlgisi büyük.

Böyle cevap yazıyorum diye yanlış anlaşılmayayım bu arada.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Derinlikten kastınız bir önceki mesaj mı, yoksa daha global bir anlam mı? Öncesinde mesaj gözümüzü köreltiyor, düşünce derinliğimizi sığlaştırıyor çünkü.

Alemler onu bekliyor, sorusundan aklıma geldi. Global anlam olsa gerek ben de sizin soruyu anlamadım şimdi. Birçok alem var. Pek de beklemiyorlar. "biz" onların adına konuşuyoruz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Onlarca satır yazıyorum siliyorum. Yanlışlarım olabilir.

89 yılında sistemli hale gelen bir anmanın kime ne zararı var, söyleyin. Diğer İslam toplumları kafasızlık edip akıl edemediler ise onlara mı uymalıyız, yoksa imkanlarımız dahilinde bizde kutlamaya dahil mi olmalıyız ?

Kutladığımız etkinlik Peygamberimizin Doğumu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Benim çocukluğumda kutlu doğum haftasında, mevlit okutulurdu vede çok güzel olurdu.

Şimdi ise Aya Sofia'da namaz kıldırma telaşındayız.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Alemler, dünya denen toprak-su parçası kadar sığ bir yer değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Servetcim,

Peygamberin doğumunu kutladığımızı peygamber bilse sence sopa ile kovalamaz mıydı?

Peygamberin doğumu niye kutlanır? Faydası nedir? İnancı olan bir insanın yapması gerekenler, uyması gerekenler belli değil midir?

Tüm "okullarda", milli eğitim ve diyanet aracılığı ile çocuklara bu işin hele bu zamanda verilmesi nedir? Kime faydalıdır?

"sabi" dediğimiz o çocuklara daha bu yaşta, eğriyi doğruyu bilmedikleri bir çağda bu şekilde tep tip model oturtmanın ileride ne sonuçlar çıkarabileceğini düşünebiliyor musun?

Kabe'nin kaç kez top ateşine tutulduğunu biliyor musun? Cemel vakasını biliyor musun?

Alemler, dünya denen toprak-su parçası kadar sığ bir yer değil.

Onlar hiç bilmiyor. İşin o boyutu zaten ayrı konu. Orda organize islam çok geride kalır.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

600 den 1453 e kadar da papazlar varmış.

ilgisi yok tabi.

ama bir "kanırtma" süreci yaşadığımızı ben hissediyorum. Değil diyorsanız beni ikna edin.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Onlarca satır yazıyorum siliyorum. Yanlışlarım olabilir.

89 yılında sistemli hale gelen bir anmanın kime ne zararı var, söyleyin. Diğer İslam toplumları kafasızlık edip akıl edemediler ise onlara mı uymalıyız, yoksa imkanlarımız dahilinde bizde kutlamaya dahil mi olmalıyız ?

Kutladığımız etkinlik Peygamberimizin Doğumu.

Servet Abi, yanlış anlamıyorsam Mehmet Hoca'nın demek istediği, etkinliğin açılımı, zira bu durumu bazı zamanlarda lehine kullanamak isteyen kişi veya kuruluşlar var, önüne gelene gül dağıtan TV kanalı yada kuruluşlar, Aya Sofia'nın bir haftalığına ibadete açılması gibi, biz bir kere d,n,m,z,n esaslarını çiğniyoruz,

Eski alimler neler demişler.

Gizli yapılması istenen ibadet, nafile ibadetlerdir. Nafile ibadetler açıktan yapılınca riya karışma tehlikesi vardır. Nafile ibadetleri gizli yapmak daha iyidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Sadakayı gizli vermek Cennet hazinesidir.) [Hatib]

(Tenhada kılınan nafile namazın sevabı, insanların yanında kılınandan 25 kat daha fazladır.) [İ. Ahmed]

(Hafaza meleklerinin işitmediği zikir, işittikleri zikirden yetmiş kat daha kıymetlidir.) [beyheki]

(Allah’ı gizlice zikredin!) [İbni Mübarek]

(Farzlar hariç, evde kılınan namaz, mescidimde kılınandan üstündür.) [İ. Abidin]

(Farzlar hariç, namazı evde kılın; evde kılınan namaz daha hayırlıdır.) [buhari]

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Servetcim,

Peygamberin doğumunu kutladığımızı peygamber bilse sence sopa ile kovalamaz mıydı?

Peygamberin doğumu niye kutlanır? Faydası nedir? İnancı olan bir insanın yapması gerekenler, uyması gerekenler belli değil midir?

Tüm "okullarda", milli eğitim ve diyanet aracılığı ile çocuklara bu işin hele bu zamanda verilmesi nedir? Kime faydalıdır?

"sabi" dediğimiz o çocuklara daha bu yaşta, eğriyi doğruyu bilmedikleri bir çağda bu şekilde tep tip model oturtmanın ileride ne sonuçlar çıkarabileceğini düşünebiliyor musun?

Kabe'nin kaç kez top ateşine tutulduğunu biliyor musun? Cemel vakasını biliyor musun?

Onlar hiç bilmiyor. İşin o boyutu zaten ayrı konu. Orda organize islam çok geride kalır.

Doğumu adı altında İslamın gerektirdiği eylemleri yaptığımızı görse eminim sevinirdi.

Kur'an'ı Kerim'in ezberlenmesi için en ideal yaştır sabi yaşı. Aslında iyi kötü her bilgiyi en iyi kayıt altına aldığı yaşlardır. Tertemiz hafızanın Biosuna yüklemek iyidir. Oradan hiç çıkmaz ve hiç zararı yoktur, Doğru ellerde..

Vakaları iyi hatırlıyor biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Anladım, öncesinde mesajı irdelemişsiniz.. Ve haklısınız, diğer alemlerin adına konuştuğunuzda beklemediğiniz gün gibi aşikar. Tabi burada, sizi kim yetkilendirdi kendi adlarına konuşturmak için demeyeceğim, o beni ilgilendirmez. :)

A..

"biz" derken "sizi" kastettim. Çoğunluğu.

Servet > Ah o bios yok mu...Herşey ondan çıkıyor zaten.

bios kendini kopyalıyor. Tabi kendi kopyasına doğru diyor.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Bu haftayı gönülden ve samimi kutlayanlara canı gönülden katılıyorum.. Bu haftayı prim ve sivrilme haftası edinipde din askeri kesilenlere acıyorum. Bu haftayı 23 Nisan Ulusal egemenlik bayramımıza rakip, tezat karşıt görünmesinide doğru bulmuyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
İyide 1453 ten 1935 e kadar zaten namaz kılınıyordu Aya Sofya da konu ile ne alakası var ki bunun....

Belki kendi öz cinsliğimden olabilir ama çok huylanıyorum böyle hareketlerden, şimdi biz mevlüt okutucaktık, Aya Sofia'das namaz kılınca daha mı sevap alacağız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...