İçeriğe Yönlendir

Yağmur Sensörü Çalışmıyor..

hasan issi

Recommended Posts

hasan issi

merhabalar..

bu forumdan çok şey öğrendim,bilgilerini paylaşan çok samimi arkadaşlar olduğunu gördüm.herkese teşekkürler

2005 model c-max Ghia aracımı alalı yaklaşık bir hafta oldu.bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldım. bu tür araç daha önce kullanmadım,özellik ve kullanım açısından beni oldukça memnun etti.

fakat yağmur sensörünün çalışmadığını fark ettim.acaba neden olabilir..aynanın arkasından algıladığını biliyorum aynayı sökemedim..acaba sigortadan olabilir mi..

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Ben aynada olan sensörü, karanlık sensörü diye biliyorum. Yanılıyor muyum? Yağmur sensörü cama yakın göğüslük üzerinde konuşlanan yuvarlak çıkıntı içerisinde olmalı. Arıza için bence önce araç cihaza bağlanmalı, yağmur sensörüne ait özel bir sigorta olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Uzun

O yuvarlak çıkıntı da sıcaklık sensörü olması lazım,yağmur sensörü cam da aynanın arkasında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arkasındaki plastiğe bastırın kurclayın vs. bendeki de kurclayınca işliyor. Sigortası yoktur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sıcaklık değil de, güneş sensörü, Sıcaklığı dijital olarak ölçüyor ancak güneşin çıktığını da görmesi gerekiyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yağmur sensörü' nün olmaması daha iyi değil mi ? İlk kademe çalışmama olasılığı var mı o zaman ? Aynı aralıkla çalıştığını görmedim daha, yağmurun şiddeti hemen hemen aynı olsa bile. Bence gereksiz bi donanım. Onun yerine arka camları otamatik yapsa :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Torpidonun önündeki far sensörü ile ilişkili değilmi?

Değil, otomatik klimanın güneş sensörü..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Değil, otomatik klimanın güneş sensörü..

Yani ikisi beraber ne gibi iş yapıyorlar Mehmet abi. 23 dereceye ayarladık diyelim, bu sensör o zaman mı faal oluyor..

tarihinde Hüseyin Matur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomatik konumda iken 23 dereceye ayarladıysan ve 28 derece ise bir de güneş varsa, tedbirini ona göre alıyor ve içeriyi ısıtmıyor..

Güneş açınca fan hızlanır, güneş kapanınca kısılırdı benim eskisi..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Denemeyi nasıl yaptınız acaba? Silecek konumunu bir üste getiriyorsunuz bir kere çalışıp duruyor ondan sonra yağmurun şiddetine göre ayarlıyor en alt konumda ise çalışmaz.

Camın üzerinde dikiz aynasının arkasındadır yağmur sensörü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
hasan issi

Evet denemeyi o şekilde yaptım.daha önce 206 aracımda kullanıyordum.

Silecek konumunu bir üste getiriyorum bir kere çalışıp duruyor ondan sonra yağmur yağdığı halde çalışmıyor.

aynayıda bastırıyorum belki sensör cama değmiyor diye yine yok..

Yağmur sensörü' nün olmaması daha iyi değil mi ? İlk kademe çalışmama olasılığı var mı o zaman ? Aynı aralıkla çalıştığını görmedim daha, yağmurun şiddeti hemen hemen aynı olsa bile. Bence gereksiz bi donanım. Onun yerine arka camları otamatik yapsa :D

yağmur sensörü önceki arabamda da vardı.kendini yağmurun şidetine göre ayarlıyor.yağmur aşırı derece yağdığında daha hızlı çalışıyor.

benim için gerekli bir icat.. :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Aracınızın ön camı değişmiş mi acaba genelde işinin erbabı olmayan camcılar ön camı değiştirdikten sonra çalışmıyor bir arkadaşın başına gelmişti.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Hassasiyet ayarını 1 e getirin ; cama aynanın arkasına denk gelen kısıma bir bardak su dökün ; yine çalışmassa ozaman sensörün soketlerine falan bakın ;)

Yorum bağlantısı
hasan issi
arkasındaki plastiğe bastırın kurclayın vs. bendeki de kurclayınca işliyor. Sigortası yoktur.

bunu yaptım ama bir daha deneyeceğim.belki sensör cama değmiyordur.

teşekkürler..

Hassasiyet ayarını 1 e getirin ; cama aynanın arkasına denk gelen kısıma bir bardak su dökün ; yine çalışmassa ozaman sensörün soketlerine falan bakın ;)

bunu yarın sabah deneyip yine buradan paylaşırım.

ilginize çok teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Ersen'in de söylediği gibi ilk anda çalışıyorsa problem olacağını sanmıyorum.Silecek kolunu bir üst pozisyona alın kol üzerinde ki hassasiyet ayarından en düşüğe alıp sensöre su atarsanız çalışması gerekli o sensör kolay bozulacak bir şey değil.Bağlantı veya sökülüp takılma esnasında başına birşey gelmedi ise.

Yorum bağlantısı
hasan issi

yağmur sensörünü şimdi denedim.silecek kolunu bir üste aldım 6 ya kadar olan hassasiyet ayarını 1 e aldım cama sensörün olduğu yere su döktüm çalıştı.

ama fazla su döktüğümde daha hızlı çalışmıyor.yani yağmurun şiddetine göre çalışmıyor.sizinkilerde böyle mi..?

ya da bu şekilde kullanacağım..

yardımlarınız için teşekkür ederim..

saygı ve selamlar..

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Ne biçim araba bu ya kurcalamadan hiç bi yeri çalışmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Zaten yağmur sensörü olayı tırt, manuel zaman ayarı sorunsuz :)

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Onur BOYACI

yağmur sensörünü şimdi denedim.silecek kolunu bir üste aldım 6 ya kadar olan hassasiyet ayarını 1 e aldım cama sensörün olduğu yere su döktüm çalıştı.

ama fazla su döktüğümde daha hızlı çalışmıyor.yani yağmurun şiddetine göre çalışmıyor.sizinkilerde böyle mi..?

ya da bu şekilde kullanacağım..

yardımlarınız için teşekkür ederim..

saygı ve selamlar..

fazla tez canlı davranmışsınız bence adı üstünde yağmur sensörü bu bardakla su dökme sensörü değil ki :) silecek kolunu 1 kademe yukarı kaldırınca 1 kez silecek çalıştıysa elektronik sisteminiz çalışıyor demektir. su dökünce tekrar çalıştığına göre sensör de çalışıyor. sağlıklı sonucu yağmurda alırsınız. fasılasını doğru ayarlamayı ihmal etmeyin. ama yine de sensörden her zaman istikrar beklemeyin. benim sensörüm garaja girdiğimde de bazen nemden dolayı çalışıyor mesela :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tufan Günaydın

benim arabada da aynı olay var aynanın arkasında hem yağmur hemde otomatik farın sensorleri var cama bi bardak su döktüğümde çalısıyor ama yağmurda binde 1 aklına gelırse calışıyor

Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın

oynadım ama tık yok sensöru cıkarıp onunde elimi hareket ettirince elimin hızına gore hızlı ve yavaş çalısıyor bana yağmurdan cok hareket sensörü izlenimi verdı:):D

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fırat Yeşilmen

aynı sorun bende de var. görünürde bir sorun yok ama bazen(genelde) tufan gibi yağmurda çalışmıyor bazen 2 damlada çalışıyor bu iki durumda da hassaslık en üstte. Yağmur sensörünü nasıl söküp kontrol edebilirim teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...