İçeriğe Yönlendir

Fly Fishing (Uçurtma Balıkçılığı)

Mahmut Türkmen

Recommended Posts

Mahmut Türkmen

Merhaba arkadaşlar son zamanlarda fly fishing denilen balık avcılığına merak sardım. Şu aralar kendime bir olta takımı oluşturmaya çalışıyorum. Merak ettiğim acaba üyelerimiz arasında bu balıkçılık disipliniyle uğrşan ilgilenen var mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

çok merak ettim. uçurtma ilemi avlanılıyo mahmut bey? hemen araştırmam gerek :)

Yorum bağlantısı
Ali Eren

İlk defa duydum balıkçılığın bu türünü. Güzel bir yönteme benziyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Arkadaşlar bu av disiplinine balık avcılığının uç noktası diyorlar. Hatta bazı avrupa ülkelerinde ve amerikada okulunun bile olduğunu okumuştum. Av çok zevkli bir o kadar da zor. O misinayı bile o şekilde sallayabilmek başlı başına çaba ve uğraş gerektiriyor.

Av olarak uçutrmayla alakası yok ama Balıkçılıkla ilgili forumlarda bu adla anldığı için böyle yazdım. Bundaki amaç yapay yemin sanki suya düşen bir sinek gibi suya indirilmesi esasına dayanıyor. Balığın yeme saldırdığı an çok güzel. yakalanışı gelmemek için direnmesi ve sonunda tekrar suya iadesi büyük zevk veriyor.

Ben yeni yeni başladım bu tekniğe, ama daha önceden yapan birkaç arkadaşım vardı ve onlarla gidiyordum avlara. Ben bu güne kadar spin (at-çek) tekniğiyle avlanıyordum. Ama sanırım bu av disiplinine de bir ucundan bulaşacağım bakalım ne kadar başarılı olabileceğim .

Bir ara bende merak sardım hatta forumda konu bile açmıştım ama vakit bulup, zaman ayırıp gerçekleştiremiyorum..Tabi benim merakım klasik olta balıkçılığı kendi kendimizi avutmak işte.

Uğur ben de başlangıçta, belimdeki rahatsızlık dolayısıyla, Yamaçparaşütüne ve Yelkenkanada ara verdiğim bir bir dönemde bari bir uğraş olsun düşüncesiyel başlamıştım balık avına ama bir ucundan bulaşınca bir an da farklı tekniklerin makinaların kamışların içinde buluyor insan. İnternette oldukça geniş bilgi birikimleri,paylaşımlar var. Daldıkça dalıyor insan:)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Anladım mantığını güzel değişik bir şey..At oltayı bekle tarzına göre daha hoş.Kesinlikle tembel işi değil :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bunlar göl/akarsu daki tatlı su balığı için sanırım

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

kıyıdan (deniz) olta balıkçılığı ile ben de çocukluktan beri ilgilenirim.başlıkta uçurtma balığı yazısını görünce nat geo.da izlediğim bir bölüm aklıma geldi,ondan bahsediliyor sandım.ülkeyi unuttum,okyanus kıyısı SAHİLDEN olta ile balık avlamak için misinayı bildiğiniz uçurtmaya bağlıyorlardı (rüzgar denize doğru olmalı tabi) ve uçurtmayı salıyorlardı.böylece misina gidebildiğince açığa gidiyordu.tabi ki av köpekbalığı :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Bunlar göl/akarsu daki tatlı su balığı için sanırım

Yok sadece tatlısuda kullanılmıyor bu töntem denizde de kullanılıyor. Özellikle tekneden yapıyorlar benim izlediğim videolarda.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

kıyıdan (deniz) olta balıkçılığı ile ben de çocukluktan beri ilgilenirim.başlıkta uçurtma balığı yazısını görünce nat geo.da izlediğim bir bölüm aklıma geldi,ondan bahsediliyor sandım.ülkeyi unuttum,okyanus kıyısı SAHİLDEN olta ile balık avlamak için misinayı bildiğiniz uçurtmaya bağlıyorlardı (rüzgar denize doğru olmalı tabi) ve uçurtmayı salıyorlardı.böylece misina gidebildiğince açığa gidiyordu.tabi ki av köpekbalığı :biggrin:

Balık avlamak için kullanılan çok değişik yöntemler var dünyada. Örneğin bir videoda örümcek ağlarını kullanarak uçurtmayla zargana avlayan yerliler görmüştüm. Kıyıdan kanolarla ayrılıyorlar açığa gidince ucuna örümcek ağını bağladıkları ipi uçurtma yardımıyla havadan suya değdirip çıkarıyorlar zarganayı yakalıyorlardı.

Bir de son günlerde Türkiyede birkaç kişinin denemeye başladığı bir yöntem var o da çok ilginç Türkçeye Levrek süpürgesi olarak çevirmişler kıyıdan suda yüzdürülen kızaga benzer ahşap bir yapıyla kıyıdan sırti yapıyorlar. O da çok ilginç gelmişti bana ama şu an bulunduğum yr çok müsait değil bu av yöntemine. Eğer uzun kumsalları olan bir yerdeyseniz bu tekniği mutlaka deneyin. İnternette videoları ve nasıl yapıldığı var . Bulamazsanız ben size bulurum:)

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Fly fishing oldukça zor bir yöntem.Ayrıca bu yönteme uygun mera bulmakta zor.Ama denemekte fayda var .Amatör balıkçılık bunu gerektirir,yoksa spor olmaz değil mi? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Bu yöntem için çok uzun ve boş bir sahil lazım.Ama çok etkileyici :)

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Balıkçılık çok sevdiğim ve üniversite yıllarında çok uğraştığım bir hobimdi. Sepetten zıpkına kadar her türlüsünü denedim, bir tek levrek yakalayamadım hala içimdedir :) Onmasın avcılar,ille de balıkçılar sözünü duyunca soğudum ama, uzak durmaya çalışıyorum nedense..

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Hatta forumdan bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine bu konular üzerine açılmış forumlar var oradan birine üye de olmuştum ama aktifleşemedim henüz..Belki böyle bir foruma üye olarak çok farklı yardımcı bilgilerde edinebilirsiniz.

Hemen hemen hepsinde üyeliğim var 5-6 yıldır :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

filmin adı nehrin iki yakası olması lazım (brad pitt oynuyor).Uçurtma balıkçılığı görsel şölen olarak filmi bayağı süslüyordu :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

filmin adı nehrin iki yakası olması lazım (brad pitt oynuyor).Uçurtma balıkçılığı görsel şölen olarak filmi bayağı süslüyordu :)

"bizi ayıran nehir" filmin adı. "a river runs through it" orjinal ismi

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

"bizi ayıran nehir" filmin adı. "a river runs through it" orjinal ismi

Çok güzel bir film gerçekten. Birkaç kez izlemiştim.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
Balığın yeme saldırdığı an çok güzel. yakalanışı gelmemek için direnmesi ve sonunda tekrar suya iadesi büyük zevk veriyor.

Ben buraya takıldım işte.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ben buraya takıldım işte.

balıkçılığın farklı amaçları var.bilindiği gibi geçimini bu işten karşılayanlar,spor olarak avlanıp,avını yiyecek olarak da tüketenler,sadece spor olarak avlanan ve avladıklarını zarar vermeden (bi poz fotoğraf çektirip) suya geri bırakanlar.

Mahmut burda en son saydığımız gruba giriyor demek ki

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Avlanmak ve Spor; arasında bağdaştıramadığım iki kelime maalesef :(

Yorum bağlantısı
Altay Aydın Sever

uçurtma tekniğini bilmiyorum ama boğazda amatör olarak avlanıyorum balık tutmanın ve sabah erken boğaz havasının verdiği zevk tartışılmaz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...