İçeriğe Yönlendir

Sessiz ve Yol Tutuşu İyi Lastik Arıyorum

Osman Dabanlı

Recommended Posts

Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Ben bizzat denedim hemşerim normal basınçla ama,fiesta varken basınçları 30 a sabitledim mevsim yaz başı haziran gibi,izmir e yola çıktım bursa ya geldiğimde artık araba öyle bir sertleşmiştiki sorma,kontrol ettiğimde gözlerime inanamamıştım basınç 40 olmuştu.Şu anda focusla da devamlı uzun yol yapıyorum nitrojen basılı hep 32 de duruyor.

Ben nitrojen falan basmıyorum, böyle birşey de olmuyor. Forumda bahsettiğim konu vardı. Bulursam eklerim.

Buldum:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/195757-tiremoni-lastik-isi-ve-basin-izleme-sistemi-tpms/page__hl__%20lastik%20%20basınç%20%20sensörü

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Ben nitrojen falan basmıyorum, böyle birşey de olmuyor. Forumda bahsettiğim konu vardı. Bulursam eklerim.

Olur bakalım.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Evet lastiklere basılıyor,nitrojen hem aşınmayı hemde basıncın azalmasını engelliyor.yani sıcak havalarda normalde lastiklerin içindeki hava basıncı artar ama nitrojende böyle bir olay söz konusu değildir.

uzun yol sonucu lastik basincini hic olcmedim, ama bahsettiginiz gibi bir sertlesme olmadi lastiklerde. 30 dan 40 a cikarsa mutlaka hissederdim. nitrojen konusunu yeni duydugum icin sasirdim biraz sadece :) tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Osman Dabanlı

Evet Arkadaşlar uzun araştırmalarım sonucu lastiklerime kavuştum. Ve şunu söylüyorum. Dünya varmış beahhhh!!! :) Yol sesi diye birşey var mı bu dünyada yaa :) Süper ötesi sessizlik ve konfor. Veee en önemlisi maksimum yakıt tasarrufu. Bunca zamandır yakıt tüketimi konusunda neden 7 litrelerin altına inemediğimi şimdi anladım. Sorunu buldum ve çözdüm. Ortalama yakıt tüketimim şehir içinde sürekli 6.9 - 7.4 arasında gidip geliyordu. 6.9 un altını hiç görmedim diyebilirim. Şaşmaz 'dan keçiörene yani evime gelene kadar yol yaptım. Şu anda görünen ortalama tüketim 6.6 ve sürekli düşüyor. :) Sanırım artık arabamı bildiğin ok kıvamına getirdim. Daha önce bildiğim ve kullandığım bir lastikdi Yokohama. Artık beni Yokohamadan kimse vazgeçiremez. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Nitrojeni de ücretsiz olarak bastırdım. Lastikler çok hafifledi sanki. O kadar yol yaptım eve geldiğimde lastikler hala buz gibiydi. Sanırım güzel birşey bu nitrojen :)

Yorumlarını ve tavsiyelerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

osman bey hayırlı olsun.bende aynı lastikten almayı düşünüyorum.deneyimlerini bizimle paylaşırsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Osman, hayırlı olsun.

Konuyu daha önce görmüş olsaydım ben de Michelin Primacy Hp derdim ama sen kararını verip Yokohama almışsın. Adac testinde de yüksek puanlı bir lastik. Güle güle kullanırsın inşallah. Ömür konusuna (aşınma) çok takılma. Zaten dişleri bitmemiş olsa da lastikler en çok 4 yıl kullanılabiliyor. Ve sertleşiyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey lastik basınçları...

Araç benzinli ise genellikle 1-2 kişi ile ve yüksüz kullanıyorsan, basınçlar ön 30 arka 30 psi olmalıdır...

Tam yükte (4-5 kişi +bagaj dolu) kullanırken ön 35 arka 40 psi olmalıdır...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

HAyırlı olsun, lastiğin modeli nedir? tam olarak ne yazıyor lastik üstünde acaba? rakam nedir? vesile ile, bizim kullanımı tarzımzda, 140 km/h ile 1 saat otobanda gitmedikçe, lastik ısınmaz, fren diski ısı transferi dışında

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Bende çok araştırıp Yokohama almıştım c-drive 2 ancak fiyatlarınız çok güzel.Ankara da lastik neden daha ucuz acaba.Lastiklerin üretim yeri neresi acaba Osman Bey ??

Bende memnunum ama 91 V yokmuş cdrive 2 de 94V satılıyor xl güçlendirilmiş yanak oda kasislerde biraz sarsıyor gibi darbeleri absorbe etmiyor yani

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Evet Arkadaşlar uzun araştırmalarım sonucu lastiklerime kavuştum. Ve şunu söylüyorum. Dünya varmış beahhhh!!! :) Yol sesi diye birşey var mı bu dünyada yaa :) Süper ötesi sessizlik ve konfor. Veee en önemlisi maksimum yakıt tasarrufu. Bunca zamandır yakıt tüketimi konusunda neden 7 litrelerin altına inemediğimi şimdi anladım. Sorunu buldum ve çözdüm. Ortalama yakıt tüketimim şehir içinde sürekli 6.9 - 7.4 arasında gidip geliyordu. 6.9 un altını hiç görmedim diyebilirim. Şaşmaz 'dan keçiörene yani evime gelene kadar yol yaptım. Şu anda görünen ortalama tüketim 6.6 ve sürekli düşüyor. :) Sanırım artık arabamı bildiğin ok kıvamına getirdim. Daha önce bildiğim ve kullandığım bir lastikdi Yokohama. Artık beni Yokohamadan kimse vazgeçiremez. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Nitrojeni de ücretsiz olarak bastırdım. Lastikler çok hafifledi sanki. O kadar yol yaptım eve geldiğimde lastikler hala buz gibiydi. Sanırım güzel birşey bu nitrojen :)

Yorumlarını ve tavsiyelerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim. :)

Hayırlı olsun bir kişiyi daha Yokohama cı yaptık :) mennun olmanıza sevindim gerçekten güle güle kullanın

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

HAyırlı olsun, lastiğin modeli nedir? tam olarak ne yazıyor lastik üstünde acaba? rakam nedir? vesile ile, bizim kullanımı tarzımzda, 140 km/h ile 1 saat otobanda gitmedikçe, lastik ısınmaz, fren diski ısı transferi dışında

Adana sıcağında 50 derece asfaltta da mı ısınmaz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben bizzat denedim hemşerim normal basınçla ama,fiesta varken basınçları 30 a sabitledim mevsim yaz başı haziran gibi,izmir e yola çıktım bursa ya geldiğimde artık araba öyle bir sertleşmiştiki sorma,kontrol ettiğimde gözlerime inanamamıştım basınç 40 olmuştu.Şu anda focusla da devamlı uzun yol yapıyorum nitrojen basılı hep 32 de duruyor.

Hakan bey ölçüm yaptığınız cihaz aynı olmalı. Lastiği aldığım yer havaları 32 ayarladım dedi. Başka biryerde kontrol ettirdim 49-50 olarak ayarlamış. Ben normale düşürdüm. Telefonda dedim saatlerinizde sorun var dedim. Dün gittim onlarda ölçtürdüm 32 (normal çıktı ) Saatler yenimi dedim. Abi geçen değiştirildi hepsi dedi. patronlarıyla konuştum hocam allah razı olsun sen farketmesen bizimkilerin dikkat ettiği yok dedi.

Bence siz her iki ölçümü aynı lastikçide aynı dereceyle yapın daha net sonuç elde edersiniz. Selçuk Keleş Bey'in yaptığı testi hatırlıyorum. Yurtdışından getirtiği bir cihazla yapmıştı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Isınmaz derken, :) nitrojenin faydası olmaz demek istedin heralde Çağlar Abi. Yoksa 5 km gidince bile basınç artıyor. :)

Yorum bağlantısı
Osman Dabanlı

Arkadaşlar 12 taksit yaptırdım. Daha doğrusu 8 taksit yaptı bankada 4 verdi toplam 12 yaptı. Lastikçi C drive 2 bulurum sana dedi ama lastiğin tarihi 2011 mayıs falan olur dedi. Elinde BluEarth AE01 olduğunu söyledi. Made in neresi valla bakmayı unuttum. Tarihi 2012 Şubat çıkışlı bir lastik. İnternetten araştırdım "Süper düşük yuvarlanma direnci sayesinde süper yakıt tasarrufu" yazıyordu. Gerçekten de düşük yuvarlanma direnci ile yakıt tasarrufu konusunda çok iyi ve çok da sessiz. Eski lastiklerimle frenlerimi biraz zorlasam abs hemen devreye giriyordu. Şimdi istanbul yolunda bir zorlama yapayım dedim inanın abs yi devreye sokamadım. Ayrıca frenlerim yumuşacık oldu. Hiç sarsmıyor. Gerçekten yumuşak bir lastik. İyi temennileriniz için çok teşekkür ederim.

Nitrojen konusuna gelince. Lastikler çok ama çok hafif geldi bana. Sanırım nitrojenden dolayı. Basınç olarak 4 lastiğe de 32 bastıklarını söylediler. Genelde arabayı boş ve tek kişi olarak kullanıyorum. Bilmiyorum normal midir.

Belki de fazla basmış olabilirler nitrojeni. Nerede ölçtürebilirim nitrojenin hava basıncını?

Yorum bağlantısı
Osman Dabanlı
(düzenlendi)

Unutmuşum rakam 200tl arkadaşlar. Hem C drive 2 hem de BluEarth AE01 aynı fiyat dediler. Ben sırf tarihi eski diye C Drive 2 almadım.

tarihinde Osman Dabanlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nazım Yazıcı

osman bey lastikleri alalı epey oldu.şimdi daha rahat yorum yapma imkanın var.bu lastiklerin artı veya eksi özelliklerini bizimle paylaşırmısınız...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

nitrojen basılı lastikleri sadece nitrojeni olan lastikçide kontrol ettirin. benzinlik pompalarında yada normal havası olan bir lastikçide kontrol ettirmeye kalkarsanız, lastiğin içine hava girdiğinde, anında nitrojenin özelliği bozuluyor, yeniden sıfırdan basmak gerekiyor. tecrübeyle sabittir.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Sami Demirpaz

Yokohama yi alali uzun bir sure olmus. Nasil memnun musunuz ?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Yavuz Urhan

Yokohama taktıran arkadaşlar lastik tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...