İçeriğe Yönlendir

Ka - Alarm Kumandası Ile Açılan Bagaj Kapağı

Misafir

Recommended Posts

Merhabalar, aracımda alarm var, bagajı açmak için içerden düğme var ve alarmın kumandasında bagaj açmak için düğme var, bunları birbirine nasıl bağlarım yardımcı olabilecek varmı acaba,

herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

Hakan bey merhaba, alarm beyninde bagaj için bir kablo ayrılmıştır. (Oto taypleri üzerindeki motorlu çalışan antenler gibi) Rengi genelde kırmızı siyah çizgilidir. Bazı alarmlarda + bazılarında - şase gönderir. Genelde - şase gönderir. Bagajı içeriden açtığınız buton voltajı - veya + ile çalışır. Buna göre önce alarm beynindeki kablonun hangisi olduğunu tespit edin. Sonra alarm kumandasındaki bagaj açma butonuna basarak voltmetre ile + veya - değeri tespit edin. Tespit ettiğiniz değer hangisi ise butondaki - veya + ya göre bagaja giden kabloya ek yapmanız yeterli olacaktır. Kısaca mantık şudur araç içindeki butonun tetiklediği bagağ pompasını alarm üzerinden tetiklemektir.

Deneyimli oto elektrikçileri bu işi çözer.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Kıdıman

merhaba benimde bagaj kapağım acılmıyor sigortasını bulamadı birkaç yere gittim düğmesi bozuktur dediler onunda bozulacak biyanı yokmuş gibi geldi .

sigorta panelinde sembollerden de çıkaramadım.

bu konuda bilgi olan bir arkadaş yardımcı olabilirse sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

merhaba benimde bagaj kapağım acılmıyor sigortasını bulamadı birkaç yere gittim düğmesi bozuktur dediler onunda bozulacak biyanı yokmuş gibi geldi .

sigorta panelinde sembollerden de çıkaramadım.

bu konuda bilgi olan bir arkadaş yardımcı olabilirse sevinirim.

Arka bagajı açtığınızda kilidin yanında ve kapakta karşılığında 4 tane demir olacak. Onları hafiften zımparalamayı dener misiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kıdıman

birkaç gündür bakamadım forma bugün deniyecegim . dügmenin soketini söktüm düzgün göründü . ka manuel çok baktım linkide indiremedim eğer zahmet olazsa mail atarmısın? mehmetkidiman@hotmail.com

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

mehmet mail adresine yolluyorum şuan yüklüyor bir kaç dakikaya adresinde olur

Yorum bağlantısı
Mehmet Kıdıman

çok yardımcı oldu teşekkürler . bagaj ile ilgili birşey bulamadım ama sigorta panosu ile teknik detaylar çok iyi oldu.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

akşam 19:00 gibi yollarım işyeri bilgisayarında dersim bittiğinde yollarım fatih

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

fatih sanada yolladım az önce .

Çok sağol Barış , mailin geldi, okuyayım bakalım biraz

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Şerafettin KISAER

Barış bey merhaba!

Link bende de açılmadı, zahmet olmaz ise bana da atabilir misiniz bi mail?

skisaer@gmail.com Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Barış bey merhaba!

Link bende de açılmadı, zahmet olmaz ise bana da atabilir misiniz bi mail?

skisaer@gmail.com Şimdiden teşekkürler.

yolda

Yorum bağlantısı
Şerafettin KISAER

Merhabalar,

Yeni bir Ka kullanıcısı olarak bir şeyler sormak istiyorum.

ilk sorum şu;

1- Ka'larda içeriden açılan bagaj kapağı orijinalinde de olabiliyor mu? (Hakan Bey'in aracı da benimki gibi 98 model o yüzden sordum)

2-Eğer orijialinde oluyor ise, butonun yeri neresidir?

3-Ben de bir mekatronikçi olarak, Tofaşın arka kapı merkezi kilit motoru kullanarak içeriden açılır sistem yaptım, ancak butonu alelade yerleştirdim. eğer orijinal bi butonu ve o butonun yeri var ise ben de oraya koyarım diye düşünerek sizlere sorayım dedim.

4-Yaptığım bu uygulamayı fotoğrafladım, dileyen arkadaşlar olur ise paylaşabilirim?

5-Yaptığım uygulamayı hiçbir yere delik açmadan ve ekstra somun-civata vs kullanmadan yaptım desem inanırmısınız? Zaten hazır bir yeri varmış ta bekliyormuş gibi oldu :) Saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şerafettin bey,

Paylaşımınız bizi onurlandırır, lütfen paylaşınız.

Orjinal butonlu olan KA'lar mevcut. Butonun orjinal yeri, sol dizinizin üstündeki üçgen boşluğun alt kısmıdır.

hF5eQ.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

Aynı işlemi bende aracımı ilk aldığımda yaptım. Direksiyon altındaki kaput açma kolunun hemen altında yuvarlak boşluk var oraya butonu montajladım fabrikosyonmuş gibi durdu.

Yorum bağlantısı
Şerafettin KISAER

Aynı işlemi bende aracımı ilk aldığımda yaptım. Direksiyon altındaki kaput açma kolunun hemen altında yuvarlak boşluk var oraya butonu montajladım fabrikosyonmuş gibi durdu.

Halil bey,

butonun orjinalini mi aldınız yoksa başka bir buton mu taktınız?

Sani bey,

görsel için çok teşekkür ederim. yedek parça için (yedekparcaford.com) adresini biliyorum ben sadece alternatif adresler var ise paylaşabilir misiniz?

Şerafettin bey,

Paylaşımınız bizi onurlandırır, lütfen paylaşınız.

Orjinal butonlu olan KA'lar mevcut. Butonun orjinal yeri, sol dizinizin üstündeki üçgen boşluğun alt kısmıdır.

Sani bey paylaşımı butonu da taktıktan sonra hemen yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

Oto aksesuarcılarda satılan buton dan kullandım. Buton foto ekte aynısıdır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Halil bey,

butonun orjinalini mi aldınız yoksa başka bir buton mu taktınız?

Sani bey,

görsel için çok teşekkür ederim. yedek parça için (yedekparcaford.com) adresini biliyorum ben sadece alternatif adresler var ise paylaşabilir misiniz?

Sani bey paylaşımı butonu da taktıktan sonra hemen yapıyorum.

Resim yüklemek için forum yardımı bölümünden nasıl yükleneceğini görebiliyorsunuz.

Forumda herhangi başka bir yöntem yoktur.

Parçalar için merkezoto ya bakabilirsiniz veya sponsorumuz fordburada.com a da bakabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Erman Coşkun

konuyla ilgili olabileceğine düşünerek yorumlarınızı rica edicem..

anahtar ile sol kapı kilitlenip açılabiliyor bundan dolayı da sağ kapı kilitlenip açılabiliyor..

ancak sağ kapıdan anahtar ile bu işlem denendiğinde sol kapıya etki etmiyor..dolayısıyla sağ taraftan kapı açma kapama çalışmıyor..

alarm taktırdıktan sonra, alarmın kapıları kilitleyip açma işlevi çalışmadı.. bundan dolayı da kapı kilit özelliği devre dışı durumda..

bu durumdan dolayı da alarmın kapılara bağlanan kablolarını bağlattırmadım.. anahtar ile kapıyı açıyorum veya kilitliyorum..ondan sonra da alarmı açıyorum veya kapatıyorum.. yanlız bu durum rahatsız etmeye başladı..alarm var ancak uzaktan kumanda ile kapıları kilitleyip açamıyorum..

birkaç usta ve farklı alarmcı, elektirkçi, kilitçi gezdim hepsi farklı konulardan bahsetti..

kimisi kilidi bozuk, motoru bozuk dedi ya da kilitte sorun yok alarmcı montajı yapamamış dedi..

anahtar ile sol kapıdan açma kapama işlevi çalıştığına göre kilidin çalıştığını düşünerek sorunun kapı içersindeki motordan olabileceğini düşünmeye başladım..

sol kapıya yeni bir motor, kilit motoru ya da adı herneyse alırsam eğer sorunun düzelebilirmi?

yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim..saygılar..

Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

İki kapı içinde siyah kablo geçişlerini sağlayan soketli kablo bağı var. Kaporta ile kapı bağlantısı soketli sağa çevirme mantığı ile bağlanır uçları civilidir. Problemi burada arayın, zamanla uçları kırılabiliyor soketi fişinden cevirerek çıkartın siyah koruyucu lastiği fişten yırtmadan sıyırın içindeki kabloları inceleyin. Aynı sorunlar aracı ilk aldığımda çıkmıştı bir gün uğraştıktan sonra kendim problemi bulup çözdüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tarık Altuğ

selamlar halil bey... daha önce sizden yardım alıp tofaş sistemini bende uygulamıştım fakat şöyle bir sorunum var ve elektrikçi de çözemedi... düğmeye basınca bagaj açıyor sonra tekrar kapıyor bi defa tık sesi gelmesi gerekirken iki defa geliyor açılıp kapanıyor gibi ya da tam açamıyor anlamadım... bu sebeple bi kişi düğmeye bastığı anda diğer kişi bagajı açarsa bagajım açılıyor iki kişi değilseniz mümkün değil benim bagajı açamazsınız.. düğmeye basılı tutulması lazım.. ben elektrikçiye şunu önerdim düğmeyi değiştirelim kademeli düğme takalım basınca basılı kalan tükenmez kalem gibi onu yaparsak motor yanar dedi fikrimi çürüttü... biraz karışık anlattım kusura bakmayın ama siz bana nasıl bi çözüm önerirsiniz bu konuda... kafama taktım :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...