İçeriğe Yönlendir

Motor Suyu Hakkında

Abdurrahim Yılmaz

Recommended Posts

Abdurrahim Yılmaz

2011 haziran trafik çıkışlı Myfiesta 1.25 benzinli sahibiyim. Aracım 8500 km'de. Haftasonu kullanıcısıyım.

Geçen gün Motor kaputunu açtığımda Sol taraftaki Turuncu motor suyunun azalmış olduğunu farkettim. (motor buz gibi iken kontrol ettim) 3 seviye var: MAX-ORTA-MİN diye.

Öyle hatırlıyorum ki arabayı satın aldığımda ORTA'nın çok az altındaydı. Ama şu an MİN'in çok çok az altında.

1) Motor suyu durduk yere eksilir mi? ya da neden eksilir? Hazirandan bu yana motora elimi bile sürmedim. Bu süre içerisinde bu kadar eksilme normal mi? Yoksa hiç mi hiç eksilmemesi gerekti?

2) 1,5 ay sonra 15.000 ya da 1 yıl bakımı olacak. Hiç ellemeden (su v.s eklemeden) böyle idare edip bakımı mı bekleyeyim? yoksa hemen servise mi gideyim?

Bu konularda detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Aracnız lpg li ise eksilme yapabilir.Bağlantı yerlerinden.Lpg yoksa bir sıkıntı olmalı aracınızın garantisi devam ediyor.Servise gösterin isterseniz.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Öncelikle panik olacak bir durum yok.

Soğutma sıvısı motor buz gibiyken min seviyesine iner, motor ısınınca genleşmeden dolayı orta hatta max seviyesine yaklaşır. Normal bir durum...

Geçen gün Motor kaputunu açtığımda Sol taraftaki Turuncu motor suyunun azalmış olduğunu farkettim. (motor buz gibi iken kontrol ettim) 3 seviye var: MAX-ORTA-MİN diye.

Öyle hatırlıyorum ki arabayı satın aldığımda ORTA'nın çok az altındaydı. Ama şu an MİN'in çok çok az altında.

1) Motor suyu durduk yere eksilir mi? ya da neden eksilir? Hazirandan bu yana motora elimi bile sürmedim. Bu süre içerisinde bu kadar eksilme normal mi? Yoksa hiç mi hiç eksilmemesi gerekti?

2) 1,5 ay sonra 15.000 ya da 1 yıl bakımı olacak. Hiç ellemeden (su v.s eklemeden) böyle idare edip bakımı mı bekleyeyim? yoksa hemen servise mi gideyim?

Bu konularda detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahim Yılmaz

Cevabnız için teşekkür ederim Turkay bey;

O zaman motor sıcakken de bir kontrol edeyim. Eğer o zaman "Orta" seviyedeyse sorun yok demektir.

Ayrıca biraz araştırma yapıca şu linkte (fordun amerkia kullanım kılavuzunda)

http://owner.ford.com/servlet/ContentServer?pagename=Owner/Page/OwnerGuidePage&year=2012&make=Ford&model=Fiesta

Ford fiesta 2012 modeller için motor soğutma suyu ile ilgili bir çok şey yazmış.

Asla normal su kullanılmaması; motor soğutma sıvıysıyla+saf suyun %50 oranında karıştırılarak kullanılmasında falan bahsetmiş.

Yeni nesil motorlar için motor soğutma sıvısının sadece su olmadığını da öğrenmiş olduk:)

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Motor soğutma sıvısı antfiriz+suyun karışımından oluşur. - (eksi) sıcaklıklarda motor sıvısı donmaya karşı dirençli olmalıdır. Antifriz, saf olarak kullanılmaz. En ideal koruma, söylediğin gibi %50 saf su+ %50 antifriz şeklinde olmalıdır. Rakamları tam olarak hatırlamıyorum ama, bu karışım oranı saf su yada antifriz lehine bozuldukça donmaya karşı koruma da azalıyor...

Yeni nesil motorlar için motor soğutma sıvısının sadece su olmadığını da öğrenmiş olduk:)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bizim şirket aracımız 45bin de devirdaimden kaçırdığı için suyu kalmamıştı. Bence serviste kontrol ettirin. Sonra "vay efendim, niye gelmediniz" demesinler.

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Lpg li değilse, seviye düşüklüğünü takip etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Kesinlikle kırmızı antfiriz eklenmeli.Sakın su eklemeyin... :flowers::nazar:

Yorum bağlantısı
Ali Alperen Ural

2011 titanyum ford fiesta kulanıcısıyım arabayı aldıktan 4 ay falan sonra servisten aradılar ve motorsuyu ve kalerifer suyu ilgili bir boruyu kampanya deilinde bedeva degiştirceklerini söylediler götürdüm degiştirtim ve yeni arabanın neden bunların degiştircegini sordugumda servisin acılması söyledi

2011 Fiestalarda motor sogutma hotumunun birtarafı kelepçeliyken diger tarafı gecmeliymiş bu gecmeli olan kısm bazı fiestalarda cıkmıs ve motor suyu bosalmıs bu arablarda sıcaklık göstergesi olmadıgı icinde kulanıcılar fark etmemiş yana ısıgı ve motoru yakmıs fabrikada garanti kapsamında yanan motoru yenilemiş bu gibi sorunlar biraz cogalmaya baslayınca fabrika garanti kapsamında olan araclara kampanya yapıp bu eksigi degiştirip iki tarafıda kelepçeli sistem bı boru takmıs oyüzden bu motor suyula ilgili sorunu direk servise sorup bi baktırsanız iyi olur 2011 arac fiesta olan arkadasların dikatine ben servisten aldıgım bilgiyi sizlerle paylamak istedim iyi günler ::

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

lpg liler neden eksiltiyor?

Bazen çok küçük miktar da olsa lpg regülatörüne giren soğutma suyu hortumlarında su sızabiliyor, bun yüzden lpgli araçların soğutma sıvısı sıklıkla takip edilmeli...

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

2011 titanyum ford fiesta kulanıcısıyım arabayı aldıktan 4 ay falan sonra servisten aradılar ve motorsuyu ve kalerifer suyu ilgili bir boruyu kampanya deilinde bedeva degiştirceklerini söylediler götürdüm degiştirtim ve yeni arabanın neden bunların degiştircegini sordugumda servisin acılması söyledi

2011 Fiestalarda motor sogutma hotumunun birtarafı kelepçeliyken diger tarafı gecmeliymiş bu gecmeli olan kısm bazı fiestalarda cıkmıs ve motor suyu bosalmıs bu arablarda sıcaklık göstergesi olmadıgı icinde kulanıcılar fark etmemiş yana ısıgı ve motoru yakmıs fabrikada garanti kapsamında yanan motoru yenilemiş bu gibi sorunlar biraz cogalmaya baslayınca fabrika garanti kapsamında olan araclara kampanya yapıp bu eksigi degiştirip iki tarafıda kelepçeli sistem bı boru takmıs oyüzden bu motor suyula ilgili sorunu direk servise sorup bi baktırsanız iyi olur 2011 arac fiesta olan arkadasların dikatine ben servisten aldıgım bilgiyi sizlerle paylamak istedim iyi günler ::

Benim araç 2011 ama beni aramadılar.Servise bir sorsam mı? Ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

Benimki de biraz min e inmişti servisle konuştum problem değil dediler...ben önemseyince biraz su ekleyebilirsiniz dediler ki 200 gram bile almadı eksik olan kısım :p

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Murat Tunç

Arkadaşlan 2013 model ford fiestam var ve bu gün baktığımda motor soğutma sıvısının azaldığını gördüm. Buraya nasıl ekleme yapabiliriz. Bu motor soğutma sıvısı satılıyormu,yoksa servislerden kendimiz alabilirizmiyiz. şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlan 2013 model ford fiestam var ve bu gün baktığımda motor soğutma sıvısının azaldığını gördüm. Buraya nasıl ekleme yapabiliriz. Bu motor soğutma sıvısı satılıyormu,yoksa servislerden kendimiz alabilirizmiyiz. şimdiden teşekkürler

Sayın Murat Tunç

Açmış olduğunuz konu forumumuzda daha önce açılmış olduğundan, mesajınız ilgili konuyla birleştirilmiştir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi http://www.fordclubt...i-konu-acarken/ linkinde bulunmaktadır.

Lütfen yeni konu açmadan önce forumda arama yapınız, benzer konu varsa oradan devam ediniz.

Göstereceğiniz hassasiyet için teşekkür ederiz.

- Ford Club Türkiye Yönetimi

Motor suyu ne kadar eksilmiş. Ciddi şekilde azalma varsa servise gidin baktırın derim. Tahminim araç garanti kapsamında.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor sıcakken baktı iseniz, min seviyesi altında bile gözükür, soğuyunca kapağı az gevşetince max seviyesine çıkar, normalidr. eksilen su varsa, bu kadarcık ısa zamanda normal değildir, baktırmalı, içindeki bildiğiniz su, ilave için çeşmeden doldururlur

Yorum bağlantısı
Akan Belen

E o zaman ne zaman kontrol edilmeli.Sıcakken mi soğukken mi.İkisinde farklı çıkıyor demektir yazılanlara göre su seviyesi.Ve hangi ölçümde ilave etmek lazım

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

E o zaman ne zaman kontrol edilmeli.Sıcakken mi soğukken mi.İkisinde farklı çıkıyor demektir yazılanlara göre su seviyesi.Ve hangi ölçümde ilave etmek lazım

Ben soğukken kontrol ederim.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ben soğukken kontrol ederim.

Normalde bende o şekilde bakıyorum.Yazılanlarda sıcak soğuk seviye farkı falan okuyunca.Eksik bir durum mu var diye düşündüm

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bende max 2 parmak üstünde bunun sıkıntısı olurmu. Konu açılmışken sorayım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

parmak ebadına bağlı

Oda doğru 1.5-2 cm diyelim.

Yorum bağlantısı
Duran Susuz

2012 model fiestam var bundan yaklaşık 5 ay önce ığdırda servise götürdüm su radyotörünü değiştirmemişler yeni farkettim tekrar götürdüm hata bizde ama zaman aşimina uğramıştır deyip tekrardan kaskomdan yapmaya çalişacaklar bu konuda forda da şikayette bulundum onlarda bişey yapamadılar ford işte

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Alper Demir

Bir şey sorcam, saf su+antifriz karışımı koyulacağını anladım. Saf su dediğimiz, benzincilerde satılan ve üzerinde saf su yazan su mu? Büyük ihtimal ile o ama emin olmak için soruyorum. Muhtemelen özel yetkili servise götürcem ve orada bana "bir şey olmaz normal su koyalım" diyeceklerine emin gibiyim çünkü :)

Konu ile ilgisiz ama bilen varsa klimanın üflemesi iyi ise polen filtresini değiştirmeye gerek var mı? (servis bu yılki bakımda değiştireceğini söylemişti de)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir şey sorcam, saf su+antifriz karışımı koyulacağını anladım. Saf su dediğimiz, benzincilerde satılan ve üzerinde saf su yazan su mu? Büyük ihtimal ile o ama emin olmak için soruyorum. Muhtemelen özel yetkili servise götürcem ve orada bana "bir şey olmaz normal su koyalım" diyeceklerine emin gibiyim çünkü :)

Konu ile ilgisiz ama bilen varsa klimanın üflemesi iyi ise polen filtresini değiştirmeye gerek var mı? (servis bu yılki bakımda değiştireceğini söylemişti de)

Su o dur.

Filtre km bağımlı değişmelidir. Polen filtresi sağlık demektir. İmkan var ise 7500km gibi değişim iyidir derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...