İçeriğe Yönlendir

Motor Suyu Hakkında

Abdurrahim Yılmaz

Recommended Posts

• 6 ay sonra...
Akan Belen

Az önce şöyle bir kontrol amaçlı kaputu açtım.Motor suyuna da bakayım dedim resimde göründüğü gibi ıslaklık var yedek hazne üstünde su olmasına imkan yok dün akşamdan beri araç hiç hareket etmedi.Su olsa uçar gider hafif yağlı gibi birşey elimle bakınca.Ama buraya nerden nasıl ne bulaşır anlamadım.Birde kapağı açtım seviye minimumda neredeyse.Ekleme yapmak lazım mı antifiriz mi yoksa saf sumu koymak lazım anlayamadım ben.Ölçümü de farklı farklı yazmışlar kafam karıştı.Soğukken max seviyesine kadar mı dolduracağız.Yoksa soğukken min seviyesinde olması mı lazım 

Gönderilen Resim
Yorum bağlantısı

Havalar ısındı ya, buharlaşma meydana gelmiş ve kapaktan basınçla dışarı sızmış olabilir..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Motor sogukken maksimuma kadar doldurulur. Imkan varsa antifreeze ile. Yoksa icme suyu.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Motor sogukken maksimuma kadar doldurulur. Imkan varsa antifreeze ile. Yoksa icme suyu.

Hımm anladım.Birkaç yerde de yine forumda soğukken min seviyesine kadar doldurun yazıyordu o bakımdan kafam karıştı.O zaman ekleme yapmam lazım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
HALİM DEMİREL

2010 dizel fiestamın motor suyunu yarıya kadar dolduruyorum, bir kaç gün sonra en alt seviyeye iniyor, bu sir sorunmudur yoksa normalmidir ???

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

2010 dizel fiestamın motor suyunu yarıya kadar dolduruyorum, bir kaç gün sonra en alt seviyeye iniyor, bu sir sorunmudur yoksa normalmidir ???

Anormal, kalorifer çatal hortumunda delik olabilir, mazot filtresinin altından geçen hava borusu bu sert plastik boruyu delmiştir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Sani,

Motor soğukken max. kadar değil, sıcakken max kadar doldurulur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıcakken ne ölçüm yapılır ne de su konur, zorunluluk halinde mina kadar konualabilir, zaruret hali... aksi takdirde gereğinden fazla basınç oluşur

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Alla alla biri kesin bişi söylesin yahu :) 

Motor soğukken ne kadar su konulur minumum seviyesine kadar mı max a kadar mı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Alla alla biri kesin bişi söylesin yahu :)

Motor soğukken ne kadar su konulur minumum seviyesine kadar mı max a kadar mı.

Soğukken maks seviyesine kadar konur. Nokta ve :   :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fabrikadsayız, soğuk motora ilk dolum yapacağız, ? sence? tabi ki max. çizgisine kadar doldururlur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sani,

Motor soğukken max. kadar değil, sıcakken max kadar doldurulur.

Yanlış bilgi, dııııt -10 puan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Soğukken maks seviyesine kadar konur. Nokta ve :   :D

fabrikadsayız, soğuk motora ilk dolum yapacağız, ? sence? tabi ki max. çizgisine kadar doldururlur.

Hah iyi bari.Bende soğukkken max seviyesine kadar koymuştum :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Genleşme kabının amacı genleşen sıvıya depoluk etmektir.

Max çixgisi, motor ısındığında sıvının yükseleceği en üst seviyeyi; min çizgisi de motor soğukken olabilecek en düşük seviyeyi gösterir. Sıcak veya soğuk kontrollerde seviye bu iki çizgi arasındaysa sorun yok demektir.

Şimdi 1. soru şu: "Soğuk motora maximuma kadar sıvı doldurursanız, ısınınca genleşen sıvı nereye gidecek?"

2. soru : "Motor soğukken seviye max çizgisinde olacaksa, ve dolayısıyla ısınmayla (genleşme) seviye daha da yükseleceğine göre, min çizgisinin anlamı nedir?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Sistemde hava olabilir...Aracı termostat açıp devirdaim yapana kadar çalıştır ve stop et genleşme kabına bak sıvı biraz azalmışsa  max yazan yere kadar ilave et sistemin havasını almış olursun.

Max çixgisi, motor ısındığında sıvının yükseleceği en üst seviyeyi; min çizgisi de motor soğukken olabilecek en düşük seviyeyi gösterir. Sıcak veya soğuk kontrollerde seviye bu iki çizgi arasındaysa sorun yok demektir.

Şimdi 1. soru şu: "Soğuk motora maximuma kadar sıvı doldurursanız, ısınınca genleşen sıvı nereye gidecek?"

2. soru : "Motor soğukken seviye max çizgisinde olacaksa, ve dolayısıyla ısınmayla (genleşme) seviye daha da yükseleceğine göre, min çizgisinin anlamı nedir?

Max çizgisi motor soğuk iken suyun bulunabileceği en üst seviyesidir,min seviyesi bu seviyenin altına düşerse su doldur demek...su genleşse bile max üzerinde hala mesafe var kabın sınır noktası değil yani

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Kapalı devere basınçlı sistemde sandığın kadar genleşmeye bağlı yükselme olmaz ama Turkay hocam, basınç altında dikkatini çekerim, bende 1 cm  kadar anca yükselir ve dizelin çalışma ısısı yüksektir bilirsin, yani seviyelere soğukken bakılır ve maksta olmalıdır, minde değil, sıcak motorda maxı ancak çok az geçer yani genleşme neredeyse hiç olmaz, zaten bu sebeble sıcak motorda kapağı açınca su fışkırır, basınç sıfırlanınca haliyle su hızla genleşir ve fışkırır.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

su kabında yorum yoktur, sıfır arabayı showroomdan min seviyede su ile çıkarırsak, alıcı bize ne yapardı?

max a kadar doldurulur, genleşirse de ısınırsa da bu tasarımcının problemi ki zaten max üstünde kapta yer var, ısnınan su genlelir de, motorda ısınan soğutma sıvısı nın seviyesi düşer göz kontrolünde hatta birçok sefer yanlılıkla su bitti sanar kullanıcı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Şunu anlayamıyorum, otomobil için değil ölçülü her kaba neden max. kadar sıvı doldurulur?

Min. ve max ibaresi var. Arası normaldir. İnsanlar gerçekten takıntılı bu konuda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Şunu anlayamıyorum, otomobil için değil ölçülü her kaba neden max. kadar sıvı doldurulur?

Min. ve max ibaresi var. Arası normaldir. İnsanlar gerçekten takıntılı bu konuda.

Garanticiyiz, tam dolu olsun kafa rahat olsun, ayrıca motor soğukken maks a  kadar su konur, isterseniz Ford amanyaya mail atın. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Garanticiyiz, tam dolu olsun kafa rahat olsun, ayrıca motor soğukken maks a  kadar su konur, isterseniz Ford amanyaya mail atın. :)

Gerçekten takıntı bu max olayı.

Bizim makinelerin büyük bir kısmı ölçülü kaba sahip, yağ, su veya kimyasal dolduruluyor.

100 makinanın 99'u nun kabı dolu geliyor.

Ben de soruyorum niye bu kadar dolduruyorsunuz diye?

E burada max. yazısı var diyorlar. Yahu bu en fazla olabilecek ölçü, illa buraya kadar doldurulacak yazmıyor, bak min. da var diyorum. 

Ya ne bileyim max. görünce oraya kadar doldurulması gerekiyor sanıyoruz diyorlar.

Birde tam tersi olanlar var.

Min. ibaresi olmayıp sadece max. ibaresi olan makinalar var.

Onlar da geliyor içi bomboş, niye içi boş diyorum. Döktük diyorlar, niye döktünüz diyorum. Bozulur diye korktuk diyorlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...