İçeriğe Yönlendir

2012 Ford Fiesta'Ya Xenon Far Garantiyi Ve Beyni Bozar Mı?

Burhan Çelik

Recommended Posts

Burhan Çelik

2-3 Gün önce 6 Aylık 2012 Ford Fiesta X Plus Paket Beyaz Renkte 2. El olarak satın aldım..

Çok fonksiyonlu olduğundan 2 Tane aklıma takılan soru var:

Araca Xenon Far taktırmak istiyorum

1-)Garantiyi bozar mı

2-) Beyne zarar verir mi?

Yarın servise soracagım onlardan gelecek cevap kesin olumsuz olacaktır ama deneyimli arkadaşların yorumlarıda önemli.

Şimdiden Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Burhan Çelik

Yorumunuz için Teşekkür Ederim Ahmet Bey..

Açık söylemek gerekirse dün deneme amaçlı taktırdım çokta güzel oldu ama sonradan arabanın garantisi olduğundan kafama takıldı garantisini gider mi beyne zarar verir mi diye..Eski orjinal farları duruyor Xenon'u söktürüp eski farları takmam bir sorun teşkil eder mi peki?

Bu arada hevesim kursağımda kaldı çokta güzel olmuştu.. :)

Yorum bağlantısı
Burhan Çelik

Yarın servis ile görüşmeden sonra ya kalıcak ya da cıkarcam artık.. Çünki oto elektrikciler bir sorun olmaz zarar görmessin diyor ama servis ne der bilmiyorum.. Bir Xenon icinde garanti dışına cıkmak istemem sonucda full araba ALLAH göstermesin birşey olsa altından kalkamam.. Tekrar teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ

Servis boyle durumlarda araci ek donanim ifadesiyle elektrik ve elektronik kaynakli arizalarda ki bu zenonla alakasiz dahi olsa garanti disi birakiyor. Basima geldigi icin biliyorum:) 2011 model aracimda fabrika stok cikisli oldugundan beri silecekleri actigimda klima devir yukselmesi meydana geliyor ve servise goturdugumde ek donanim ( zenon+ muzik tesisati) oldugundan garanti disi kaldigini soylemislerdi fakat guzel bir dille bu olayin zenonlari yakinca degil silecekleri calistirdigimda meydana geldigini soyledigimde garantiye sokmuslardi ancak cozum bulamadilar halen devam ediyor:)

Yorum bağlantısı
Burhan Çelik

Sanırım xenon takmayın diyorsunuz.. Yarın orjinal farları geri taktırayım bari bişe olur molur garanti dışına girmeyelim..

Yorum bağlantısı
Levent Pamukçuoğlu

bende garantideyken zenon taktırmıştım hiçbir şey olmamıştı.bence taktırcaksanız taktırın.eğer elektronik bir sorun olursa servise gitmeden önce söktürün

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Taktırın, eğer bir sorun olursa söküp orjinal haliyle servise gidin, zaten anlamayacaklardır, sorunda olmaz ayrıca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enez Güner

Xenon elektironik aksamda hiç bi sıkıntı yaratmaz raht olun extra akım çekmiyor.

Diyelim ki araç başka bi nedenle elektirik aksamında arıza çıkarttı ve servise götüreceksiniz sökün xenonları takın normal ampülünüzü dahada olmadı 2 adet delinmemiş far kapağı alın alın size garnti devam millet performans için box takıo bir sıkıntı olduğunda hiçbişey yokmuş gibi çıkartıp arıo servisi aracım yolda kaldı ben sizin gibi.... :D deyip arızayo cözduruo ama hiç bir sıkıntı yaratmaz

Yorum bağlantısı
Burhan Çelik
(düzenlendi)

Bugün servisle bir usta aracılığıyla konuştuk (servis elemanı tanıdık) söylediği şey; " elektrik aksamı ve farlardan oluşan bir sıkıntı anında elektrik aksamı ve farlar garanti dışı kalır ama aracınız komple garanti dışı kalmaz ve ayrıca xenon'un beyne zararı yoktur." peki taksak servise gelirken cıkarıp orjinalleri takıp gelsek bir sorun olur mu diye sorduğumuzda ise "elektriksel ve farlarla ilgili bir sorun varsa aracınızı bilgisayara bağlandığında voltaj yüksekliği yada akım yüksekliği gibi bir uyarı cıkarsa xenon takıldığını anlarlar ve gene o kısım garanti dışı kalır." diye bize açıklama yaptı..

Bende bunun üzerine eskiye geri döndüm araç 8200 KM de 10.000 bakıma birşey kalmadı 2 kere sök tak yapmak istemedim belki bakımdan sonra takabilirim..

Sizleride bilgilendirmek istedim..

Teşekkürler..

tarihinde Burhan Çelik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Yücehan çelebi

kısacası takalım mı takmayalım mı :D

Yorum bağlantısı
Ffatih Dinçer

ya tak gitsin be kardeşim istediğini yapamadıktan sonra o mal senin olmuş olmamış neye yarar

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

kısacası takalım mı takmayalım mı :D

Size adam gibi anlatmamış bu servis, bir kere xenon direk tesisata takılmaz, kimse tersini iddaa etmesin, bu iş için xenon tesisatı satılır, direk gücü aküden alırsınız, orjinal tesisattan sadece tetik alınır, kısaca bu sayede sisteme hayatta yük binmez, arıza olursa harici tesisat ve rölesinde olur, arabaya hayatta birşey olmaz, bu durumu servisin anlamasıda imkansızdır, ne arıza kaydı ne aşırı yük uyarısı olmaz çünki, tekrar yazayım, xenon arabanın tesisatına asla direk takılmaz, ayrıca ilk ateşlemede anlıkta olsa sağlam elektrik çeker, uzun vadede zarar verir, durum budur.

Siz xenon seti alın, içinde kendi kablosuda olur genelede, takarsınız, serviste de sökersiniz olur biteeer :good1:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Köksal

Servis boyle durumlarda araci ek donanim ifadesiyle elektrik ve elektronik kaynakli arizalarda ki bu zenonla alakasiz dahi olsa garanti disi birakiyor. Basima geldigi icin biliyorum:) 2011 model aracimda fabrika stok cikisli oldugundan beri silecekleri actigimda klima devir yukselmesi meydana geliyor ve servise goturdugumde ek donanim ( zenon+ muzik tesisati) oldugundan garanti disi kaldigini soylemislerdi fakat guzel bir dille bu olayin zenonlari yakinca degil silecekleri calistirdigimda meydana geldigini soyledigimde garantiye sokmuslardi ancak cozum bulamadilar halen devam ediyor:)

su fiskiyesine bastığımda bazen benim de fan-klima üflemesi hızlanıyor sonra duruluyo:)

bu bir sorun mu ...pen pek önemsememiştim...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Onur Çelik2

taktırın sorun çıkarsa sökturun dıyen arkadaşlara katılıyorum,4.ford aracımız servisler muallak,sadece ford kullanıcılarına tavsiyem,bakımlarda,arızada kendılerıne en yakın servıse gıtmesınler,en buyuk en yetkin servise gitsinler.sorun çıktıgında ne demek ıstedıgımı anlayacaklar.eskı aracımda 5000 tl garantiden parça değişti.sorunu en buyuk servis çözdu,yine yetkılı kucuk servısler aklına gelen parçaları raskele değiştirdiler.her kullanıcı ford direkt hattını mutlaka kullansın

Yorum bağlantısı
Salih Sarı

Servisten 400 tL'ye 4Lü xenon taktırdım. Ama diyorum ki keşke dışardan taktırsaydım. Başka bir marka xenonun üstüne ford amblemi koyuyorlar 2 yıl garantili diyorlar :) Motor yanar vs bunlar yalan. 10 senedir babamın arabasında da var sanayiden taktırdık. Ne patladı ne de motor yaktı :)

Sadece farın garantisini bozar oda bence önemsiz

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ne fiestaymış kardeşim, ne varsa mk6.5 larda var, banamısın demezler, yenileri çokta nazlılar artık, neyse, mercek yoksa xenon boş iş, 400 tl. çok pahalı, 300 e d1s ve gen5 balast var, ama mercekte lazım bunun için, xenon olacaksa bu olmalı, yoksa hiç uğraşmayın, halojen mercekte olsa yetersiz kalıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...