İçeriğe Yönlendir

Explorer - İmmobilizer Sorunu

Ayhan Arı

Recommended Posts

Guest Hakan Tarım

80 den sonra balans çok rahat belli eder kendini ki 80 i aşıyorum rahat rahat :p

yav abi iyide sen kac km hız yapıyonda balans ı fark edesın dıyecem formdaki diger yazılara bakarak :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Oktay Cilvarlıoğlu

kulagımıza küpe,

arkadaşlar aynı sorun benim ex de de vardı. Eger kumanda tek dugmelı ve bosh kumandası ıse, bagajı açalım krikonun oldugu yerin kapağını açalım ve o bölmede sarı renkte metal bir parça göreceksiniz kumandayı oraya doğru yakın tutalım. başka bir arıza yok ise immonun çalışması gerekir.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Burak Cora

bi iki defa banada oldu pttnin baz istasyonumu ne varmış ama uzun süre basılı tutunca araba okudu ve çalıştırdım bu konuyu yeni inceledim varya bi arkadaş demiş korku filmi gibi az bile demiş sürükleyici hikayesi olan roman gibi sonuca ulaşana kadar adrenalinim tavan yaptı ve ohhh mutlu son yahu

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Fırat Başyemenici
(düzenlendi)

Arkadaşlar Merhaba,

Konuyu yeniden gündeme alıyor, desteğinizi rica ediyorum.

Aracım yaklaşık 6 aydan bu yana, ara sıklıklarda ilk denemede kontak çeviriyorum ancak marş basmıyor ve bir kaç denemeden sonra ancak çalışıyordu.

İlk başıma geldiğinde uzun süre çalıştıramadığımdan dolayı eski sahibini aradım ve konuyu paylaştım. Bana aracı ön tarafa doğru, direksiyonu sağa veya sola çevirerek bir metre kadar yürüt ve öyle dene dedi. Bu şekilde hareket ettiğimde enteresan bir şekilde aracım çalıştı. 

bu olaydan sonra bir kaç kere daha başıma geldi ve aynı yöntem ile çalıştırmayı başardım. 

Geçen hafta son başıma gelen olay ise 4 saat kadar sürdü. ne yaptıysam aracı çalıştıramadım. neredeyse 50 defa denemişimdir. artık pes etme seviyesine geldiğimde son kez şanmsımı denemek istedim ve çalıştı. :) Sonra bir kaç defa defa daha yaptı vs ama artık bıkkınlık geldi.

Bu konuya ilişkin bir kaç sorum olacak.

1. Araç bu durumda çalışmadığında immo ışığı yanar mı? veya gösterge nasıl reaksiyon gösterir.
  2. Bu durum immo'nun dışında başka bir sebeple meydana gelme durumu var mı? (Vitesin oturmaması vs gibi)

Teşekkürler.

saygılarımla.

tarihinde Fırat Başyemenici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Marş motoru sıkışıyor veya görevini tam yapamıyor gibi düşündüm ben. Aracın hareket ederek çalışmasından anladığım bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
21 dakika önce, Fırat Başyemenici yazdı:

Arkadaşlar Merhaba,

Konuyu yeniden gündeme alıyor, desteğinizi rica ediyorum.

Aracım yaklaşık 6 aydan bu yana, ara sıklıklarda ilk denemede kontak çeviriyorum ancak marş basmıyor ve bir kaç denemeden sonra ancak çalışıyordu.

İlk başıma geldiğinde uzun süre çalıştıramadığımdan dolayı eski sahibini aradım ve konuyu paylaştım. Bana aracı ön tarafa doğru, direksiyonu sağa veya sola çevirerek bir metre kadar yürüt ve öyle dene dedi. Bu şekilde hareket ettiğimde enteresan bir şekilde aracım çalıştı. 

bu olaydan sonra bir kaç kere daha başıma geldi ve aynı yöntem ile çalıştırmayı başardım. 

Geçen hafta son başıma gelen olay ise 4 saat kadar sürdü. ne yaptıysam aracı çalıştıramadım. neredeyse 50 defa denemişimdir. artık pes etme seviyesine geldiğimde son kez şanmsımı denemek istedim ve çalıştı. :) Sonra bir kaç defa defa daha yaptı vs ama artık bıkkınlık geldi.

Vites P pozisyonunda iken deniyorsunuz sanırım otomatik olduğunu düşünerek. Benim araba mesela D veya R pozisyonunda iken marş basmıyor hani diyorum araç N pozisyonundayken deneseniz böyle bir durumda vites kolunu konudan çıkarsak. Birde kontak çevresinde immo anteni var, olmaz ama belki bir çatlak veya kablolarında kopukluk oluşmuş olabilir immo her zaman okumaz bazı durumlarda. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Yani marş basmıyor di mi? Motor gır gır gır yapmıyor. Hiç dönmüyor?

Yoksa gır gır gır marş basıp motor mu çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici
11 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Yani marş basmıyor di mi? Motor gır gır gır yapmıyor. Hiç dönmüyor?

Yoksa gır gır gır marş basıp motor mu çalışmıyor.

Marş basmıyor.  Benim tahminim ya immo sorunu ya da vitesi ile ilgili bir problem. 

11 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

27 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Marş motoru sıkışıyor veya görevini tam yapamıyor gibi düşündüm ben. Aracın hareket ederek çalışmasından anladığım bu.

Evet bu da bir alternatif. Marş hiç basmıyor çünki. İMMO sorunu olsa gösterge panelindeki ışık nasıl bir tepki verir. eğer kırmızı halde hep yanık kalırsa İMMO diye anlıyorum. burda öyle bir şey de yok. 

26 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Vites P pozisyonunda iken deniyorsunuz sanırım otomatik olduğunu düşünerek. Benim araba mesela D veya R pozisyonunda iken marş basmıyor hani diyorum araç N pozisyonundayken deneseniz böyle bir durumda vites kolunu konudan çıkarsak. Birde kontak çevresinde immo anteni var, olmaz ama belki bir çatlak veya kablolarında kopukluk oluşmuş olabilir immo her zaman okumaz bazı durumlarda. 

Vites D ve R de iken çalışmaz araç. N konumunda hiç denemedim açıkcası.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
6 dakika önce, Fırat Başyemenici yazdı:

Marş basmıyor.  Benim tahminim ya immo sorunu ya da vitesi ile ilgili bir problem. 

Evet bu da bir alternatif. Marş hiç basmıyor çünki. İMMO sorunu olsa gösterge panelindeki ışık nasıl bir tepki verir. eğer kırmızı halde hep yanık kalırsa İMMO diye anlıyorum. burda öyle bir şey de yok. 

Vites D ve R de iken çalışmaz araç. N konumunda hiç denemedim açıkcası.

İMMO hatalarında çok hızlı yanıp sönüyordu galiba. 

Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici

Marş motoru olsa sorun, marş basmaz ama TIK diye bir ses gelmez mi. ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 dakika önce, Fırat Başyemenici yazdı:

Marş motoru olsa sorun, marş basmaz ama TIK diye bir ses gelmez mi. ?

Aşırı akım çekeceği için gösterge ışıklarından falan fark ederdiniz. N pozisyonunu deneyin bence.

Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici
3 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Aşırı akım çekeceği için gösterge ışıklarından falan fark ederdiniz. N pozisyonunu deneyin bence.

eğer bir daha yaparsa o şekilde deneyeceğim. İMMO sorunu olsa arada sırada yapar mı. Tahminimce çalışmazsa hiç çalışmaz dı :)

Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici

Şu konuyu netleştirmem gerekecek sanırım.

İMMO sorunu olup, araç çalışmadığında göstergede yer alan ışık nasıl bir tepki verir.?

saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
22 dakika önce, Fırat Başyemenici yazdı:

eğer bir daha yaparsa o şekilde deneyeceğim. İMMO sorunu olsa arada sırada yapar mı. Tahminimce çalışmazsa hiç çalışmaz dı :)

Anahtarın yedeği varsa yedek anahtarla denenebilir veya dediğim gibi kontak çevresinde immo anteni var bir lira çapında falan. Anahtar kontağa takılınca ortasından geçmiş oluyor. İmmo nedeni ile çalışmıyorsa immo ışığı hızlı hızlı yanıp sönmeli benim bildiğim..

Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici
7 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Anahtarın yedeği varsa yedek anahtarla denenebilir veya dediğim gibi kontak çevresinde immo anteni var bir lira çapında falan. Anahtar kontağa takılınca ortasından geçmiş oluyor. İmmo nedeni ile çalışmıyorsa immo ışığı hızlı hızlı yanıp sönmeli benim bildiğim..

Bu ışık kontak açık halde iken devamlı yanıp söner değil mi? Çünkü böyle bir şey olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Focus için söyleyebilirim. Kontağı açınca kısa bir süre sürekli yanıp sönüyor, kontak kapalı aralıklı yanıp sönüyor, okuyamayınca sürekli yanıp sönüyor ( bu kısımdan tam emin değilim öyle kalmış aklımda.)

Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici
37 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Focus için söyleyebilirim. Kontağı açınca kısa bir süre sürekli yanıp sönüyor, kontak kapalı aralıklı yanıp sönüyor, okuyamayınca sürekli yanıp sönüyor ( bu kısımdan tam emin değilim öyle kalmış aklımda.)

Kontağı açıp kısa bir süre sürekli yanıp söndüğünde sorun yok, normal olan bu diye anlıyorum. :) ne karışık bir işmiş ya, anlayamadım gitti.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
36 dakika önce, Fırat Başyemenici yazdı:

Kontağı açıp kısa bir süre sürekli yanıp söndüğünde sorun yok, normal olan bu diye anlıyorum. :) ne karışık bir işmiş ya, anlayamadım gitti.

Aynen öyle 

Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici

Merhabalar,

Mil oto Ömer Usta'ya götürdüm aracı, bana bu sorunun 3 aşamalı şekilde çözmeye çalışacağını  söyledi.

1. Yeni yedek anahtar şifreletip onunla denemek.

2. Kontağın ordaki immo yüzüğünü değiştirmek,

3. ve son olarak diğer 2 çözümden sonuç alamassak İMMO beynine ulaşmak.

1. seçeneği gerçekleştirdim, 3-5 gün geçti üzerinden sonuç iyi gidiyor. şu zamana kadar hep çalıştı, problem yaşamadım.

umarım 2. ve 3. seçeneğe gerek kalmaz.

saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 dakika önce, Fırat Başyemenici yazdı:

Merhabalar,

Mil oto Ömer Usta'ya götürdüm aracı, bana bu sorunun 3 aşamalı şekilde çözmeye çalışacağını  söyledi.

1. Yeni yedek anahtar şifreletip onunla denemek.

2. Kontağın ordaki immo yüzüğünü değiştirmek,

3. ve son olarak diğer 2 çözümden sonuç alamassak İMMO beynine ulaşmak.

1. seçeneği gerçekleştirdim, 3-5 gün geçti üzerinden sonuç iyi gidiyor. şu zamana kadar hep çalıştı, problem yaşamadım.

umarım 2. ve 3. seçeneğe gerek kalmaz.

saygılarımla.

Muhtemelen anahtarınızın içindeki immo çipi çatlaktı. Yedekle sorun olmazsa diğerinin sadece cipini değiştirirsiniz ekonomik olur..

Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici

YEdek anahtar gayet iyi durumda, onu kullanıyorum. 130 TL'ye mal oldu zaten anahtar ve şifreleme. sıkıntı yok. :)  Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
irfan Büyükdağ

Selamlar durum benimde başıma geldi lazım olan olursa diye aktarmak istedim 

Aslında çok basitmiş çözümü, immo bazı modellerde yuvarlak halka içinde anahtar resmi oluyor (benimki öyle)

bazı modellerde theff yazısı şeklinde oluyor diye biliyorum

Çalışma mantığı bizim araçlarda kumandaya bastığımızda hem kapıları açıyor hemde immo açıyor ve kontağı açtığımızda immo ışığı sabit yanarsa sistem devrede oluyor ve marşa direk basıp çalışıyor,

ama bazen frekans açamıyabiliyor ozaman immo ışığı yanıp sönüyor bu şekilde marş basmıyor bunun için kontak açıkken kumandaya tekrar 1 saniye bastığınızda  ışık sürekli yanar oluyor ve marşa basabiliyoruz.

Gelelim benim sıkıntıya iş güç bayram derken uzun süre çalıştırmadım aracı akü zayıflamış aracı açarken kilitler açılmadı yarım açıldı takıldı derken tekrar tekrar kumandaya basınca biranda kumanda hiç iş yapmaz oldu bende anahtarla açıp bindim ama immo yu bi türlü devre dışı bırakamadım kumanda hiç iş yapmıyordu bende beyin işine elektirikçiye yoğunlaşmışken bir anda internette kodlamayla ilgili video gördüm ve yoğunlaştım anahtarım kodu silinmiş tekrar kodladım anahtarı ve şuan sıkıntı yok.

kodlamada çok basit 

Anahtarı kapalı konumdan açık konuma hızlıca beş sefer açıp kapatıyoruz beşinci kez açık pozisyonda bırakıyoruz 

modeline göre araç herhangi bi sinyal veriyor ya kapı açıkken öten ses gibi yada kapıları kilitleyip açmak gibi 

O esnada kumandadaki düğmeye bastığımızda immo ışığı düzeliyor kontağı kapatıp anahtarı çıkarıyoruz bir sefer aracı kumandayla kitleyip açıyoruz 

İşlem tamam 

bu arada benim araç 1997 4.0 205hp modeli

Bazı modellerde kontağı 8 bazı modellerde 10 sefer açıp kapatma işlemi yapmak gerekiyormuş 

başınıza böyle bi durum gelirse denemenizde fayda var 

biraz uzun oldu kusura bakmayın sürçü lisan ettimse affola 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, irfan Büyükdağ yazdı:

tekrar tekrar kumandaya basınca biranda kumanda hiç iş yapmaz oldu bende anahtarla açıp bindim ama immo yu bi türlü devre dışı bırakamadım kumanda hiç iş yapmıyordu

bir de böyle birşey olunca bagajı açıp sol yan plastiğe yakın tutarak deneyin uzaktan kumandayı, immo alıcı vericisi orada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...