İçeriğe Yönlendir

Ka - El Freni Işığı Yanıyor

Fatih Başaran

Recommended Posts

Fatih Başaran

Arkadaşlar el frenini çektiğimizde yanan ışık geçen gün uzun yolda yandı ( 150 km) sonra söndü, simdi çukurlu bir yerlerden geçerken yanıp sönüyor. Nedeni ne olabilir. El freninin oradaki tertibatta bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Fren sisteminin genel uyarı ışığımıdır o ?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

fren hidrolik seviyesi düşünce yanar, balatalar bitmiş olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Balatalarınızı kontrol ettiriniz. Muhtemelen bittiler ve biten balata yerine hidrolik doluyor. Bu sebeple müşür düşük sıvıda uyarı yaktırıyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

peki bu müşür nerede hidrolik yağını koydugumuz kapaktaki elektronik sistem mi?

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Hidrolik ilave etmek yerine balatalarınızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü ilave ederseniz yeni balata takınca hidroliği boşaltmak gerekebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

Peki balataların bittiğini anlamanın başka yolu var mı ? nasıl anlaşılabilir ,

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Fren dozajlaması nasıl? Eskisi gibi durabiliyor musunuz? Ani frenlerde durma nasıl? Tepkide gecikme var mı? Bu şekilde anlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Peki balataların bittiğini anlamanın başka yolu var mı ? nasıl anlaşılabilir ,

Ses yapıyor olması gerekir?

Pedala daha sert basmanız gerekir.

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

Aşağıda kavrıyor bayağı, ama uzun süredir böyle , yuksek hızlarda da fren kitlenmiyor agırlık varsa biraz tabi ama öne dogru egiliyor ama tam manası ile kayma olmuyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Değiştirin gitsin Fatih bey, uyarıların hepsini vermiş araba...Korkarım bundan sonra ki cümle keşke değiştirseydim...Canınızdan kıymeli değiller ya... :good1:

Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

Işığın yanma sebebi, el freni çekildiğini gösteren swic cukurlarda sarsıntıdan şase yapıyor olabilir.

Kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

Bu ışığın benzinle bir alakası yok değil mi ? komik bir soru oldu gerçi herhalde ama depoda milimetrik benzin var, bir anda aklıma geldi uyarı manasında olabilir mi diye :) :) :) :) benzin ışığı yoktu değil mi bunlarda

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu ışığın benzinle bir alakası yok değil mi ? komik bir soru oldu gerçi herhalde ama depoda milimetrik benzin var, bir anda aklıma geldi uyarı manasında olabilir mi diye :) :) :) :) benzin ışığı yoktu değil mi bunlarda

Benzin ışığı yok, benzinle alakası yok.

Acil balatalarınızı değiştirin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benzin ucuzken alın biraz, bir de benzin pompası masrafı çıkmasın.. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

Ustama bugün gidip balataları göstereceğim bakalım ne diyecek, başımıza bir iş gelmesin başkasının canınıda yakmayalım sonra.

Hakikaten benzin alayım bi 50 lira kışa kadar idare eder zaten :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

Arkadaşlar balatalara internetten bakıyorum şimdi şöyle bir tabir var

ABS siz ikaz göstergesi olmayan araçlar için

ABS yok bende ama bu ikaz göstergesi dediği şey ne ?

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

Balatalar değiştiği zaman yağ koymam gerekiyor demişsiniz birde bu yağın özellikleri ne olması gerekiyor DOT4 felan diye okudum forumda. Bunun bir markası felan var mıdır?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yanlış değerlendiriyorsunuz, balataları değiştirince yağ koymayacaksınız...Şu an balatalar bitik olabileceği için hidrolik seviyesi düşük görünebilir..Işığı söndürmek için yağ eklerseniz ve ardından balataları değiştirirseniz eklediğiniz yağı geri almanız gerekecek, çünkü taşma söz konusu olacak...Aslında bu yağ zamanla değişmesi gereken bir yağ yalnız değişimi için bir ustaya ihtiyacınız olacağı için civardan temin etmenizi öneririm...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Durum tam anlaşılamamışsa diye ben de açıklayayım. Balatalar incelince fren hidroliği azalan balata hacmine oranla fren silindiri içersinde daha fazlası kalıyor ve hidrolik seviyesi bu durumdan aşağıya düşüyor. Tekrar yeni balata alınca aynı hacme hidrolik yükseleceğinden tekrardan yağ koymayın.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Turgut Yıldırım

Aynı sorunu ben bizzat yaşadım yolda giderken el freni ışığı yanıp sönüyordu. Arka sağ teker fren silindirinden hidrolik kaçağı olduğun tesbit ettik. Fren silindirini değiştirdik. Ford servisi 70 TL para istemişti geçen yıl. Sanayiye gidip 15 TL'ye bir frenciye yaptırmıştım başkada sıkıntı vermedi bana bu zamana kadar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kaçak kontrolü yapın.Tekerlerin arka kısımlarında Islaklık tespit ederseniz fren merkezlerinde kaçak var demektir.Eğer kaçak yoksa ve seviyeniz azalmışsa balata değişimi sonunda eski düzeye gelecektir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...