İçeriğe Yönlendir

Bankadan Satılan Araç

Oğuzhan Acar

Recommended Posts

Hasan Tahsin Şipit

Onu nasıl bileceksin ki Abi. :) Arabanın üzerinde hikayesi yazmaz sanırım. :D :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Öyle de Hasan.Bazen fazla duygusal davranıyoruz gibi geliyor bana.Banka olmasa bile karşı tarafta ki normal alacaklıyı da düşünmek lazım gibi geliyor biraz bana :)

Bu işler derin mevzular. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Ertemçöz

Bizim limandada Gümrüğe terk edilmiş araçlar çok oluyo ve belli bir süre sonra bu araçlar açık arttırmayla satılıyo.Ama ben otuz senedir hiç alıpta sevineni görmedim.Adam arabayı açık arttırmada ucuza aldım diye seviniyor ama açık arttırma sonucunda adama bir fiyat çıkartıyorlar sormayın gitsin.Sıfır araba alsanız daha ucuza gelir.Bu işlerden en karlı çıkanlar bu işlerin simsarlarıdır. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Borçlunun arabası Sani.

Bu araba bir borçlunun, arabaya yakalama koyuluyor ve adam bunu öğreniyor e-devletten falan. Sonra aracı böyle söküyor kendisi. Sence neden? :)

Parça parça satıp parasını mı almak yoksa "bana yar olmayan kimseye olamaz" hesabı mı...

Allah'a şükür ailem hariç kimseye (aylık kredi kartı borcum hariç, düzenli öderim) borcum yoktur. Bu sebeple hiç anlamam borç harç içinden...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Her durum için bence geçerli değil bu ağlayanın malı olayı.Mutlaka üzücü durumda olanlar vardır ama birde şu durum var.Mesela sizden biri gelip borç alsa bununla gidip araba alsa ve borcunu ödemese ama altında arabası var ne olacak o zaman.Borcunu bir türlü ödemiyor eee siz aracı alınca bu durum da ağlayan kişi mi oluyor karşı taraf :unsure2:

Aynı fikirdeyim. Sonuçta satılan miras babaevini ucuza almaktan bahetmiyoruz. Araba bu. Parası vardı ki aldı. Ağlanacak durum yok. Ancak iyi incelenmesi lazım. Gerek parkta yatması, gerekse sahibinin nasıl davrandığı.

herşeyin bir kolayı vardır veyahut bulunur ancak önemli olan avantajlı olması , bu aracı 2 yıl biz kullandık herşeyini bilirim ben yaptırmıştım. Alacak verecek davasına bi şekilde bize geçti sorunlar ve umursamazlık yüzünden kaldı araç

Borcunu geciktirme (ya da ödeme ) karşılığı "al abi araba" diye size verdi siz de uyudunuz. Sonra araba sizdeyken bağlandı değil mi? Arkadaş iyi çakalmış böyleyse :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Her durum için bence geçerli değil bu ağlayanın malı olayı.Mutlaka üzücü durumda olanlar vardır ama birde şu durum var.Mesela sizden biri gelip borç alsa bununla gidip araba alsa ve borcunu ödemese ama altında arabası var ne olacak o zaman.Borcunu bir türlü ödemiyor eee siz aracı alınca bu durum da ağlayan kişi mi oluyor karşı taraf :unsure2:

Bu dediğin üçkağıtçıların işi..Zaten bunlar mevcut araç bağlanmadan ya başkasına satar yada bir başkasından borç alıp aracın üstündeki hacizi kaldırır.Ancak çevrenize baktığınız zaman çok büyük ihtimalle evine veya aracına haciz-icra yoluyla el konulan kişiler biraz farklı.Bunlarda daha çok hesabını kitabını bilmeyen insanlardan oluşuyor ancak bunların bir ailesi var.Adam belki alkolik,kumarbaz oluyor evi satılıyor umrunda değil belki ama ailesi çoluğu çocuğu perişan oluyor.Durumları ailelerine farklı anlattıkları içinde evi alan kişi onlar gözünde kötü kişi oluyor.Adam haketmiştir sen almazsan başkası alacaktır ama ailesi,yakınları durumu farklı bilmektedir.Çoğunlukla durum böyledir.O yüzden bu tip mal alıp mutlu mesut yaşayanlara ben daha denk gelmedim.Bu gibi şeylere vesile olmamak lazım..Hani diyorlar ya alkol satanda suçlu diye..Oysaki içmeyen içmesin satan ticari görevini yapıyor..Zorla satmıyor ya.Ancak alan kişiye istese de istemese de vesile olmuş oluyor..

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Acar
Aynı fikirdeyim. Sonuçta satılan miras babaevini ucuza almaktan bahetmiyoruz. Araba bu. Parası vardı ki aldı. Ağlanacak durum yok. Ancak iyi incelenmesi lazım. Gerek parkta yatması, gerekse sahibinin nasıl davrandığı. Borcunu geciktirme (ya da ödeme ) karşılığı "al abi araba" diye size verdi siz de uyudunuz. Sonra araba sizdeyken bağlandı değil mi? Arkadaş iyi çakalmış böyleyse :)

Bu insan ortada da yok zaten dolandırıcının biri . Tam oyle sayılmaz ama benzer bir olay :)

Yorum bağlantısı
Murat Arslan 2

sizde haklısınız. ben sadece kendi fikrimi açıkladım. şahsen icralık veya kişinin isteği dışında satılan ev, araç, eşya vb.. almam. 3 lira fazla verip başkasını bulur, alışveriş tamamlanınca helalleşip öyle ayrılırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

sizde haklısınız. ben sadece kendi fikrimi açıkladım. şahsen icralık veya kişinin isteği dışında satılan ev, araç, eşya vb.. almam. 3 lira fazla verip başkasını bulur, alışveriş tamamlanınca helalleşip öyle ayrılırım.

Sizin gibi düşünenler yüzünden o kişilerin araçları %60 bedeline satılıyor. Kişinin kendisi de girebilir açık artırmaya ve zaten o alıcı ise başkası genelde yaklaşmaz etik olarak. Yatırılan para ile de borçlar ödenir.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Haczedizlimiş malların sahiplerine bakmak lazım. Bu duruma düşerken ağlamışlar mı gülmüşleri mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yahu tamam da siz almıyorsunuz ben almıyorum o zaman satış iptal olmuyor sadece geri kalıp fiyat düşüyor. Yani zaten o mal artık mahkemenin olmuş, vatandaşın değil. Ne kadar çok talep olursa o kadar değerinde gider. Değerinde gidince de zaten eski sahibi üzülmez. Kendisi vaktiyle satıp borcunu ödeyebilirdi.

Ya da satışa bir arkadaşını getirir ona aldırır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Ben almam demedim. Haczedilme nedeni önemli. Ama genel kanaatim almak yönünde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Tamam tabii yani burda kimseyi suçlama anlamında yazmak istemiyorum. Malda sorun yoksa alınmalıdır, çünkü alınmadıkça fiyat düşer, sahibine daha çok zarar verir. Satış anında mal zaten devletin..

Haczedilme nedeni borcunu ödememek gibi basit bir durum.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Borcu neden ödememiş/ödeyememiş ? Borcu ödemeyip yemiş içmiş gezmiş mi ? Ödemeye çalışırken farklı bir durum mu oluşmuş ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Abi icralık malların ne şekilde satıldığı belli.Katılım çok olsa bile bir çok araçta iş öyle yürümüyor.Mesela benim tanıdığım abi kardeş iki kişi var.Sürekli icralık araçları alıp satıyorlar.Hasarlı yada sağlam farketmiyor.Ancak olay dışarıdan gözüktüğü gibi değil.Fiyat mutlaka düşünce alım yapılıyor..Mesela bir araç var diyelim.Bu araç önce %60 ile ihaleye çıkıyor.Tabii önceden bu ihalenin kimde kalacağı orada tespit ediliyor.Katılanlar hemen hemen aynı kişiler.Eğer yabancı katılımcı varsa bunların ihaleye katılma masrafları verilip devredışı bırakılıyor.Yani sen ihaleye girmeye cesaret edemiyorsun.Adam gelip kardeşim sen girme bu araç bizde kalacak diyor.Nereden geldin sen masrafın ne kadar senin deniliyor.200 mü 300 mü al git diyorlar.Gözdağı veriliyor..Geriye kalanlarda zaten birbirlerini tanıyan kişiler oluyor.Bunu sen al ötekini de ben alayım diye dostane şekilde araçları paylaşıyorlar..Alım yapanların çoğu al-sat işi yapanlar veya galericiler..Son kullanıcı yok denecek kadar az.Olanlarda dediğim gibi devredışı kalıyor..Yani katılım çok olsunda değerinde gitsin diye bir şey yok.Araç iyiyse zaten en baştan düzenek kuruluyor.Sana bana kalmıyor.Daha bir sürü detay var ama bu kadar yazmak yeterli sanırım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Çok katılım olursa herkesin masrafını veremezler. Öyle olaylar olduğunu biliyorum ama ben de ödemişliyim :)

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp
(düzenlendi)

Alacaklarını 6183 sayılı kanuna(Amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun) göre tahsil eden bir kurumda çalışıyorum.

İcra malı hakkında olumsuz düşünceler aksine borçluya zarar veriyor. İnsanlar bu ihalelere girmekten imtina ettikçe o araçların fiyatları daha da düşüyor. Ne kadar yüksek fiyattan satılırsa borçlunun borcu o kadar daha azalır.

Ama burada herkes bu mallardan kaçtıkça fiyatlar düşüyor. Borçlunun malı yok pahasına gidiyor. Anlaşılır şekilde söylersem "Daha da fazla ağlıyor"

Ağlayanın malı gülene yar olmaz sözü bu olaylar için değil ki arkadaşlar. Ta geçmiş zamanlardan feodal dönemlerden gelir o laf. Baskın ağalık düzeni, insanların mallarına haksız el koymalar, hukukun daha tam oturmadığı zamanlar.

İcrada el koyan kanun, satan kanun. Şeriatın kestiği parmak acımaz. O mal oraya gelmişse her türlü satılacak. Siz ihaleye katılmazsanız ucuza satılacak, Borçlu daha da zarar görecek.

Bir sözüm de o icraya gidecek diye arabayı yağsız bakımsız bırakanlar varmış onlara. Aslında bu hareket bile o kişinin basiretsizliğini anlatıyor. O mal motoru yanık 3/1 fiyatına satılır yine sen zararlı çıkarsın. Neyim var ki alacaklar diyenin aklına şaşarım. Bankaya düşen ve düşecek olan her 1 tl bile takip altına girer kamu alacaklarında borcunuz bitene kadar. Özel alacaklarda da yaklaşık olarak böyledir.

tarihinde Oğuzhan Alp tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Teorikte doğru ve mantıklı. Ancak pratikte iş değişiyor. Basitçe diğer açıdan bakın; zaten icradan mal almak isteyen kişi o malın fiyatı piyasanın çok altında olduğu için istiyor. Yoksa aynı marka model araç oto pazarında 20.000 TL'ye satılırken, icradan 18-19 bine alacak kimseyi bulamazsınız. Bu arabayı bu paraya alacak kişi anca alım satım işi yapan birisidir, galeridir.

Önceki mesajlarda eklediğim Fiesta'yı gördünüz. O aracı o hale getiren borçlu şahıs. Sökülen parçalar da kendisinde. Aracı bu haliyle satıyoruz ve doğal olarak eksik parçalar kimdeyse bu aracı bu haliyle sadece o alır. Tabi aracı borçlu kendi adına almıyor, bir arkadaşı eşi dostu aracılığıyla alıyor. Sonuç; borçlu 30bin liralık aracını 10-15 bin liraya kurtarıyor, borcu da o kadar azalıyor. Doğru mudur yapılan? Borçluya göre evet. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

Teorikte doğru ve mantıklı. Ancak pratikte iş değişiyor. Basitçe diğer açıdan bakın; zaten icradan mal almak isteyen kişi o malın fiyatı piyasanın çok altında olduğu için istiyor. Yoksa aynı marka model araç oto pazarında 20.000 TL'ye satılırken, icradan 18-19 bine alacak kimseyi bulamazsınız. Bu arabayı bu paraya alacak kişi anca alım satım işi yapan birisidir, galeridir.

Önceki mesajlarda eklediğim Fiesta'yı gördünüz. O aracı o hale getiren borçlu şahıs. Sökülen parçalar da kendisinde. Aracı bu haliyle satıyoruz ve doğal olarak eksik parçalar kimdeyse bu aracı bu haliyle sadece o alır. Tabi aracı borçlu kendi adına almıyor, bir arkadaşı eşi dostu aracılığıyla alıyor. Sonuç; borçlu 30bin liralık aracını 10-15 bin liraya kurtarıyor, borcu da o kadar azalıyor. Doğru mudur yapılan? Borçluya göre evet. :)

Bu şekilde rehinli aracı rehinden kurtarma yöntemini biliyorum. Hatta bu ufağı. Trilyonluk otobüsleri vidasına kadar söküp sonra icraya kendileri ihbar ediyordu. Çıplak şaseyi boş bir araziye çekerek. Sonra da 3. kişiyle icradan alıp parçaları geri takıyorlardı. Boylece araç üzerinden haciz kaldırılıyordu.

Benim asıl ifade etmek istediğim sizin örneğiniz gibi uç örnekler hariç bu satışlardaki mallardan kaçmayalım. Bizlere hizmet içi eğitimlerde anlatılan konular bunlar. Vatandaş bu mallardan kaçtıkça bu işten en çok zararlı çıkan hep borçlu oluyor. Bunu ifade etmek istedim.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ben de böyle mal kaçırsın diye yazmadım tabi. Olan bir durum bu. Yeri gelmişken yazayım dedim.

Diğer konu ise insanların kendi fikirleri. Bunu telkinlerle, önerilerle değiştiremeyiz. İcra üzerinden araba-ev alıp satmak sıklıkla bu işin ticaretini yapanların eline gidiyor. Pek müdahale edilebilecek bir konu değil. Hani derler ya, böyle gelmiş, böyle gider.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Arabayı bilmem de evlere ve tarlalara herkesin (ilgi duyan) girmesi lazım. Sahibi almayacak ise bu zaten sorulur satışta. Ben böyle bilirim.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Sorulmaz da yazılı olmayan kurallardandır. Sahibi girerse başkası girmez pek. Tabi sahibi olmayıp "ev/araba bizim beyler... Ayıp olmasın" diyenler de çıkar. İhalenin feshi sebebidir ve sağlam müdüre denk gelirse adamı öttürürler :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...