İçeriğe Yönlendir

Benim Farmville

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bir zamanlar farmville oynardık facebookta..

Bir kaç yıldır bakımsız olan 3 parça arazimizin otunu çöpünü temizledim, çapaladım..

Birisi bahçemiz ama bahçe demek zor, çünkü suyu Haziran sonunda falan çekiliyor..

Burada bir armut ağacım var, onu budadım.. bir kaç elma var, onları budayamadım, kuruyan dalları da var ama üstünde elması da var şimdi kıyamadım onu sonbaharda temizleyeceğim.. Bir kayısı var.. bir Asma var, erikler var falan filan..

Bu yıl; Can eriği, dut, ahça armudu, ıhlamur, şeftali, kiraz, ayva diktim.. Diktilerim muhtemelen tutar, güzel bir bahçe olur burası..

Aradaki boşluklara da, güvercin gübresiyle, bolca domates, bal kabağı, normal kabak, nohut, soğan, fasulye, patates ektim..

2. yerim, küçük bir meyvalık.. Ağaçları yeni ama bakımsızdı, temizledim, güvercin gübresi verdim.. Burada bir küçük yaz elması ve ahça armudu var.. Onları da temizledim..

3. yerim bağ, Burası da bakımsızdı. üzümler budadım, temizledim. Kenarlarda kuruyan ağaçları kestim.. Aralardaki boş yerlere bolca domates, kavun karpuz fidesi ektim..

Kısacası farmville bu yıl gerçek oldu.. Hafta sonlarım hep buralarda geçer oldu ama, harap olmuş yerleri temizleyip ortaya çıkarmak, çok hoşuma gidiyor..

Resim çekilecek hale gelince resimlerini de çekeceğim..

Sizlerden de, bağ bahçe ile uilgileneniniz var mı ? Neler yapıyorsunuz... ?

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sulaması sürmesi bize dertli gelsede Babam çok seviyor. En güzel yanı dalından taze meyve yiyebilmek :)

Su olsa neler yaparım da, su yok işte...

Yiyecek kadar kayısı görünüyor, elma armut da olur inşallah.. E üzüm de yeter..

Bakalım domates kavun, karpuz nasıl olacak...

Eskiden bostanlarımız vardı, şimdi çitleri bile döküldü dökülecek.. :( Annemin balkonda saksıda büyüttüğü biber/ domates gibi çakma tohumla yapılan ürünler dışında neredeyse hiç ilgimiz kalmadı.

Eşimle hep konuşuruz.Allah nasip ederde emekli olursak köyde bahçeli evimiz olsun, hiç olmazsa son zamanlarımızda doğal beslenelim..

Samsun yolu kenarındaydı galiba kiralık bahçeler görmüştüm bir ara.. Kiralasanıza..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ab amele lazımsa 6-7-8 Temmuzda oradayım :)

6-7-8 temmuza oraların işi biter.. Ama ne yazıkki. yiyecek bir şey de henüz çıkmamış olur :D

Artık resimlerine bakarsınız...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

6-7-8 temmuza oraların işi biter.. Ama ne yazıkki. yiyecek bir şey de henüz çıkmamış olur :D

Abi senin mekanı bir göreyim ben. Artık Ankara-K.Maraş arasında uğrak yerim olur :) Bakarsın Ramazan Bayramından Ankara dönüşünde uğrarım belki :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi resimleri çekmek için bekleme. Böyleyken bu hale getirdim diye karşılaştırması çok zevkli olur.

1 kasa domatesimi şimdiden ayırtıyorum :D 1 tane de kiraz ağacı ayırtayım bari. Dalından yemek çok zevkli oluyormuş :D

Domates olur inşallah... Ancak, kirazım henüz küçük.. :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Abi senin mekanı bir göreyim ben. Artık Ankara-K.Maraş arasında uğrak yerim olur :) Bakarsın Ramazan Bayramından Ankara dönüşünde uğrarım belki :)

Tamam bağın yerini gösteyim sana :D

Abi bizim istanbuldaki evimiz bahçeli ama birşey yapmıyoruz.Sadece ufak tefek soğan falan ekiyor annem bazen birde armut ağacımız var :)Ben senin yerine olsam abi apartmanda oturmam..

Nerde oturayım len :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Bursa şenliğini hatırlıyormusun ihtiyar bir amca geldi bize çilek satmiştı o çileğin tadıni hiç unutamam :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bursa şenliğini hatırlıyormusun ihtiyar bir amca geldi bize çilek satmiştı o çileğin tadıni hiç unutamam :)

Abi o çilekçiyi de çilekleri de çok iyi hatırlıyorum... :ağzınınsuyuakanadam:

Mehmet abi sizin orda arsa bol bir tanesine tek katlı bir ev yapılır etrafı bahçe mis gibi oturulur :)

Dur, oturduğumun borcunu bi bitireyimde :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Yavv 2 ot kazdı, 1 hafta belim dedi, şimdi de iş yaptım diyor inanmayın. :mındar smile: :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Allah kolaylık versin abi.

Su işi en kolay mesele... bir adet sondaj vurdurup suyu bulursun. ufak bir dalgıç sallarsın içine başından aşar :D

Güvercin gübresi de yakmasın malzemeleri agam tehlikelidir aman dikkat et :)

Ben bu sene tohumdan yetiştirme işini iptal edip aşılı domates diktim seraya. Damla sulama sistemi d kurdum ufaktan. şimdi doateslerim ve hıyarlarım meyveye durdu. Sivas ta bir ilk olacak heralde :D

resimlerini at da bakalım bir neler var neler yok :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Babam 2001'de emekli olunca kasabaya, hiç görmediği annesinden kalan bahçeye bir ev yaptık. Yaptık diyorum çünkü sadece usta geldi, amelesi bizdik. Sonrasında mart çıktı mı babam burada duramaz, hemen oraya kaçar. Artık ekime kadar da gelmez.Evin önünde bir bahçe var, patates, soğan, karpuz, domates, kabak, çilek, patlıcan aklına ne gelirse eker. Elma, şeftali, erik (iki çeşit) kiraz ve armut ağaçları var. Armut daha ufak ama diğerleri çok güzel. Hele bir kiraz var, dalından yemek o kadar güzel ki. Erik ayrı güzel, şeftali ayrı.

Bizim Kale dediğimiz yerde kayısı ve asmalar var. Gerçi asma evin önünde de var. Her iki bahçenin de kenarı girebolu ağaçları ile çevrili. Suyu hiç eksik olmadığından meyvesi de çok güzel olur.

O bahçeden gelen her şey o kadar güzel, o kadar lezzetli. Kayısı, çilek, erik, şeftali ye ye doymuyor insan. Arasıra gittiğimde ben de yardım ederim. Bahçe belleme işinden az biraz anlarım yani.

Emmi en güzelini yapıyorsun, gençlerin aklı bu işlere hiç basmadığı gibi sevmiyor da. Ama yaş 30'u geçtikçe yavaş yavaş toprak çekmeye başlıyor. 10 sene önce evi yaparken ne gerek var, boşuna para harcıyorsun dediğim yere şimdi iyi ki yapmışız, yarın arada sırada ben de gelirim diyorum. Allah ömür verir de biraz daha yaşlanırsak eminim ki oradan hiç ayrılmak istemem.

Emmi sen bu işlere uğraştığın gibi çocukları da yanında götür onlar da uğraşsınlar. Belki şimdi sevmezler ama ileri de iyi ki gitmişiz derler.

Dayımın da buna benzer fikirleri var. Elindeki bir miktar parayı çocukların geleceği için saklamakla dedemden kalan yere birşeyler yapma arasında kalıyor. Geçenlerde yine bu konuyu açacak anladım, o hiç söze başlamdan "10 yıl önce babam o evi boşuna yapıyor diyordum ama şimdi iyi ki yapmış, ileride ben de giderim" diyorum dedim. Tam istediğim şeyi söyledin dedi ve o da yapacak. İnşallah senin gibi, babam gibi herkes yapar.

düzeltme: imla

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evdeki limon ne oldu Mehmet abi?

İki tane cevizden büyük limonum var, bir kaç tane de fındıktan büyük.. Çok çiçek açıyor meyva da yapıyor ama döküyor... Çiçeği bi kesse, saksısını büyüteceğim..

Allah kolaylık versin abi.

Su işi en kolay mesele... bir adet sondaj vurdurup suyu bulursun. ufak bir dalgıç sallarsın içine başından aşar :D

Güvercin gübresi de yakmasın malzemeleri agam tehlikelidir aman dikkat et :)

Ben bu sene tohumdan yetiştirme işini iptal edip aşılı domates diktim seraya. Damla sulama sistemi d kurdum ufaktan. şimdi doateslerim ve hıyarlarım meyveye durdu. Sivas ta bir ilk olacak heralde :D

resimlerini at da bakalım bir neler var neler yok :D

Gübreden ben de korkmuyor değilim ama ya tutarsa :)

Tadından yenmez.. Ayrıca doğal olsun be, fenni gübre atmadım atmayacağım...

Bu sene önce senin domatesleri yiyeceğiz demekki.. Şenliğe gelirken gizlice getir benim bagaja koy :D

Emmi sen bu işlere uğraştığın gibi çocukları da yanında götür onlar da uğraşsınlar. Belki şimdi sevmezler ama ileri de iyi ki gitmişiz derler.

Onlar için henüz erkendi, hem sürekli yağmur yağıyor ve hala soğuk buralar.. Hem de çok otlu çöplü idi.. Temizlensin iyice götüreceğim tabiki..

Can eriği de kargoya ne dayanır beaaa

Bismillah.. yeni diktik ağacı :D

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Abi Domates'in ekim mevsimi geçtimi ? benim için büyüt diyecektim onları :)

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı

Maşallah Emmi.

Hayırlısıyla yetiştirip yemek nasip olsun inşallah...

(Ama şimdi bahçeye de bir tane bekçi köpeği gerekli, 20 komşun olunca 1000 xp ye alırsın onu da :) )

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Eec1e.jpg

Bu da benim ufaklık. Ağaç yaş iken eğilir, şimdiden başlasın çalışmaya. :)

Bunlar da yaz ayından kareler. Azmin ve çalışmanın sonucu... Onca emeğe, çabaya; inanın resimlemek dahi yetiyor. :)

oTBPo.jpg

Ben babama diyorum bir tane mp3 çalar alayım, tak kulağına dinle diye cık diyor. Türkü dinlemeyi çok sever, bir ikna etsem ve dinlese ve keyfini görse hiç bırakmaz. Yeğen işi biliyor yani.

Bu arada elmada dolu hasarı var.

Ben kayınpederin bahçeye yazların ortalama haftada 2-3 gün çökerim. Ama sadece yiyiciyim.

Belli zaten

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla güzel hareketler bunlar.Herkesin imkanı olmuyor.İmkan bulan mutlaka değerlendirmeli.Ben meyve ağaçlarını çok severim.Ceviz,badem falan olur mu bilmem ama mutlaka dikmen lazım..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yaklaşık 30 yıldır yazları kaldığımız Tekir yaylasında 2 dönüme yakın arazi üzerinde evimiz var.

sm8KM.jpg

Bahçeniz çok güzelmiş, benim böyle bir yerim olsa apartmanda yaşamam.. daa, Biz niye bilmiyoruz burayı sevgili kardeşim.. :)

Abi Domates'in ekim mevsimi geçtimi ? benim için büyüt diyecektim onları :)

Geçmedi.. Bu sene her senekinden % 100 daha fazla ekim yaptım.. Yetişen yer...

Maşallah Emmi.

Hayırlısıyla yetiştirip yemek nasip olsun inşallah...

(Ama şimdi bahçeye de bir tane bekçi köpeği gerekli, 20 komşun olunca 1000 xp ye alırsın onu da :) )

:D

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

İki tane cevizden büyük limonum var, bir kaç tane de fındıktan büyük.. Çok çiçek açıyor meyva da yapıyor ama döküyor... Çiçeği bi kesse, saksısını büyüteceğim..

Gübreden ben de korkmuyor değilim ama ya tutarsa :)

Tadından yenmez.. Ayrıca doğal olsun be, fenni gübre atmadım atmayacağım...

Bu sene önce senin domatesleri yiyeceğiz demekki.. Şenliğe gelirken gizlice getir benim bagaja koy :D

Onlar için henüz erkendi, hem sürekli yağmur yağıyor ve hala soğuk buralar.. Hem de çok otlu çöplü idi.. Temizlensin iyice götüreceğim tabiki..

Bismillah.. yeni diktik ağacı :D

Fenni gübreyi boşver zaten abi ancak güvercin gübresi çok faydalı olduğu gibi çok da tehlikelidir. Oranı kaçırırsan koca bir ağacı bile bir kaç ayda kurutur. Bir kova suyun için bir kaç avuç atıp suyla şerbey ettikten sonra dökersen daha faydalı ve zararsız olacaktır.

Şenliğe gelebilrisem domates itin olsun da ... da sı var işte.

şu an ceviz büyüklüğünde iki kilo domatesim kızarmayı bekliyor :D

Bu arada servetten, senden ve forumun diğer duayen mangalcılardan kaçırdığım tavuğum Gurk a yattı 9 tane cücüğüm oldu şimdi :D Annelerinin altından çıktığı bir anda onların da resmini çakip ekleyeceğim :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...