İçeriğe Yönlendir

Yeni Mondeo'm Ve Parça Eksiklikleri

Anıl Kandemir

Recommended Posts

Anıl Kandemir

Öncelikle merhabalar forum üyeleri :)

Pazartesi günü itibari ile 98 model ford mondeo ghia aldım .1-2 parça eksiğim ve sormam gereken şeyler var .

1) sürücü iç kapı kolundaki maun kaplama kırık ve yapıştırılmış biçimdeydi ve o düştü , orjinal parça olarak yenisini nereden nasıl temin edebilirim (not: ebay ile aram yok )

2) bugun bir arkadaşımın görmesiyle farkettim , sağ arka kapı kolunun içinde submarine tarzı bir ışık var ve baktığımda orjinal olduğuna kanaat getirdim fakat sadece o kapıda vardı o ışık yeri , diğer kapı kollarının içinde ışık gelecek bir yer dahii yoktu .

3)sunroof açılırken çatır çutur ses çıkarıyor fakat sorunsuz bir şekilde açılıp kapanıyor sorun ne olabilir sunroof bakımı için neler gereklidir .

4)cam kaldırma düğmeleri ,koltuk ayarı düğmesi ve sunroof düğmesi arada sırada tutukluk yapıyor bunun için ne önerirsiniz

5) ön kol dayamanın sabit kalması için olan tırnak kırılmış ve boşta kalıyor buna nasıl bir çözüm getirebiliriz .

6)hangi marka tüpü önerirsiniz , çünkü araca hiç tüp takılmamış durumda .

7)el freni körüğünde ufak bir yırtık var orjinalini bulma ihtimalimiz nasıl

uzun zamandan sonra bayağı bir soru ile geldim . Şimdiden çok teşekkür ederim ,aklıma takıldıkça mondeo hakkında tecrübeli arkadaşlardan yardım almak isterim .

İyi forumlar :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

1-Çıkma bakılabilir

2,3 hakkında fikrim yok. Ben de kapı kollarında ışık yok

4-Açıp soketlerini temizlemek faydalı olabilir

5-Hiç dikkat etmedim, bakayım. Çünkü benim ki de oynuyor.

6-Brc

7-Deriden yapanlar var. Hatta vites topuzu ve direksiyon da kaplanır. Forumda aratırsanız bulursunuz ama Adana'da var mı bilmiyorum.

Yorum bağlantısı

2- benim aracımda da var 4 kapının içten açma yerlerinde. Sanırım sadece 98 modellerde var. Yeşil renk. Güzel bir özellik. Keşke kontakta da olsaymış.

Yorum bağlantısı
Anıl Kandemir

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

İlkay Bey ; dün telefon ışığı yardımıyla baktığımda sadece sağ kapıda gördüm birde gündüz gözüyle bakayım patlamıştır belkide ama yuvalarını görmedim dün akşam , eğer var ise bunu nasıl yaptırabiliriz ?

Yorum bağlantısı
Yildirim Karaca

Öncelikle merhabalar forum üyeleri :)

Pazartesi günü itibari ile 98 model ford mondeo ghia aldım .1-2 parça eksiğim ve sormam gereken şeyler var .

1) sürücü iç kapı kolundaki maun kaplama kırık ve yapıştırılmış biçimdeydi ve o düştü , orjinal parça olarak yenisini nereden nasıl temin edebilirim (not: ebay ile aram yok )

2) bugun bir arkadaşımın görmesiyle farkettim , sağ arka kapı kolunun içinde submarine tarzı bir ışık var ve baktığımda orjinal olduğuna kanaat getirdim fakat sadece o kapıda vardı o ışık yeri , diğer kapı kollarının içinde ışık gelecek bir yer dahii yoktu .

3)sunroof açılırken çatır çutur ses çıkarıyor fakat sorunsuz bir şekilde açılıp kapanıyor sorun ne olabilir sunroof bakımı için neler gereklidir .

4)cam kaldırma düğmeleri ,koltuk ayarı düğmesi ve sunroof düğmesi arada sırada tutukluk yapıyor bunun için ne önerirsiniz

5) ön kol dayamanın sabit kalması için olan tırnak kırılmış ve boşta kalıyor buna nasıl bir çözüm getirebiliriz .

6)hangi marka tüpü önerirsiniz , çünkü araca hiç tüp takılmamış durumda .

7)el freni körüğünde ufak bir yırtık var orjinalini bulma ihtimalimiz nasıl

uzun zamandan sonra bayağı bir soru ile geldim . Şimdiden çok teşekkür ederim ,aklıma takıldıkça mondeo hakkında tecrübeli arkadaşlardan yardım almak isterim .

İyi forumlar :)

merhabalar aracınız hayırlı olsun ben koltuk dişlisi için ankara saygınlara sipariş verdim birgün sonra yapılmış olarak aldım kesin bir dişi kırılmıştır ve arkasıda gelecektir .öncelikle döşemeciye koltuğu söktür dişliyi gönder koltuğu yerine taktırın parça gelince tekrar koltuğu kaldırırsınız istanbulda olsaydınız körük için yardımcı olurdum ama uzaktasınız lpg için bende direniyorum ama pedala çok abanmazsan o kadarda aşırı yakmıyor uzun yolda 6 litrenin aşağısını her zaman görüyorum ama takacak olsam teleflex olurdu saygılar

Yorum bağlantısı

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

İlkay Bey ; dün telefon ışığı yardımıyla baktığımda sadece sağ kapıda gördüm birde gündüz gözüyle bakayım patlamıştır belkide ama yuvalarını görmedim dün akşam , eğer var ise bunu nasıl yaptırabiliriz ?

Hiç sökmedim bendekiler çalıştığı için. İçten açma mandalı yuvasını söktüğünüzde ulaşabilirsiniz tahminimce.

Yorum bağlantısı
Anıl Kandemir

Cevaplarınız için teşekkür ederim Yıldırım Bey , aracımın hem kasası muazzam derecede diri hemde motoru çok sağlıklı o yüzden lpg macerasına girmek istemiyorum . Fakat 100 liralık yere 60-65 liraya gitmek diye birşeyde var :) .

Koltuğun düğmesine basıyorum bazen inip kalkıyor bazen sabit kalıyor , öyle olunca koltuğun üzerinde biraz sağ sol yaparak basıyorum koltuk inmeye geçiyor

Hiç sökmedim bendekiler çalıştığı için. İçten açma mandalı yuvasını söktüğünüzde ulaşabilirsiniz tahminimce.

İnşallah bütün kapılarda mevcuttur , dediğim gibi akşam karanlığında göremedim . Birazdan dışarı çıkarken bakacağım tekrar :good1:

Yorum bağlantısı

Mevcuttur işlem görmedi ise. 2.0 benzinli arabaya ş.içi binmek sağlam bir ödenek gerektirir. Lpg öneririm. Ş. arası az yakar ama ş. içi yakıyor.

Yorum bağlantısı
Anıl Kandemir

Birde bunlara öğrencilik eklenince , ve okula gitmek için hergün şehir dışıda olsa git gel 50 km yol yapınca kaçınılmaz olacak gibi :)

Yorum bağlantısı
Anıl Kandemir
:) :) İnşallah en kısa zamanda fotoğraflarınıda çekip yüklerim , sürekli takip ettiğim bir forum zaten 8 seneye yakındır üyeyim .Ford dur gidiyoruz 8 yada 9 uncu Ford umuz bu . Hastalıktır gidiyor :)
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Lpg taktırın, çekinmeyin. Sonuçta macera değil, bir gereklilik oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Kandemir

Performans bakımından en ufak pürüz hissetmeyeceğim birşey taktırmam gerekiyor . Deneyimlerinizi alabilirmiyim ?

Yorum bağlantısı

Ben atiker kullanıyorum. İlk başlarda performans lpg-benzin hiç fark etmiyordu fakat bir süre sonra ufak tefek çekiş kayıpları başladı. Brc li marea, zavoli kitli megane kullandım onlarda da fark ediliyor. Ortalama 200 km de bir beyin resetliyorum. Öyle bir çözüm bulduk. (çünkü beyin log tutuyor ve yakıt değerlerini kısıyor zaten çekiş kaybının sebebi de bu. Eksozda yanmamış gaz buluyor sanırım. Resetleyince log gidiyor fabrika ayarları ve çılgın bir motor geri geliyor.)

Yorum bağlantısı

Anıl bey ;

Öncelikle hayırlı olsun,Allah kaza bela vermesin.Aynı aracı kullanan biri olarak aşağıda mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışmak istedim.

1: Orjinal olarak baktığınız zaman yaklaşık 100 tl gibi bir fiyatı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

2: 98 ghia larda kapı açma kollarının üst kısmında küçük delikler mevcut bu delikler yeşil bir plastik camla kaplı,elle dokununca hissedilmiyor hiç.Benim aracımda da aynı sorun vardı,1 tanesi yanıyordu sadece.Bütün kapı içten açma kollarının içindeki vidaları sökerek ampullere ulaşabilirsiniz.çok küçük dipsiz ampulleri var.

3: Sunroofla ilgili olarak motorda bir dişli var ve çabuk kırılabiliyor ya da aşınabiliyor,bu sebeple sıyırma yapıyor olabilir.

4: Sanırım soketlerle ilgili sorun var,açılıp temizlenmesi işe yarayabilir.(ben belirli aralıklarla bir çok sokette wd40 ile temizlik yapıyorum.)

5: Kazalı bir araçta eğer sağlamsa alınabilir.Başka şekilde tek başına kol dayamayı tutan kilidi bulamazsınız.

6: ben BRC kullanıyorum.43 lt Simit depo. 152.000 Km de bir araca göre çekişinde lpg ile ilgili sıkıntı yaşamadım.otobanda 220 leri çok defa rahatlıkla gördüm.

7: Körük için deri döşemecilerde 20-30 tl karşılığı yenisini yaptırabilirsin.

Yorum bağlantısı
Anıl Kandemir

Anıl bey ;

Öncelikle hayırlı olsun,Allah kaza bela vermesin.Aynı aracı kullanan biri olarak aşağıda mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışmak istedim.

1: Orjinal olarak baktığınız zaman yaklaşık 100 tl gibi bir fiyatı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

2: 98 ghia larda kapı açma kollarının üst kısmında küçük delikler mevcut bu delikler yeşil bir plastik camla kaplı,elle dokununca hissedilmiyor hiç.Benim aracımda da aynı sorun vardı,1 tanesi yanıyordu sadece.Bütün kapı içten açma kollarının içindeki vidaları sökerek ampullere ulaşabilirsiniz.çok küçük dipsiz ampulleri var.

3: Sunroofla ilgili olarak motorda bir dişli var ve çabuk kırılabiliyor ya da aşınabiliyor,bu sebeple sıyırma yapıyor olabilir.

4: Sanırım soketlerle ilgili sorun var,açılıp temizlenmesi işe yarayabilir.(ben belirli aralıklarla bir çok sokette wd40 ile temizlik yapıyorum.)

5: Kazalı bir araçta eğer sağlamsa alınabilir.Başka şekilde tek başına kol dayamayı tutan kilidi bulamazsınız.

6: ben BRC kullanıyorum.43 lt Simit depo. 152.000 Km de bir araca göre çekişinde lpg ile ilgili sıkıntı yaşamadım.otobanda 220 leri çok defa rahatlıkla gördüm.

7: Körük için deri döşemecilerde 20-30 tl karşılığı yenisini yaptırabilirsin.

Öncelikle detaylı cevaplarınız için teşekkür ederim

Maun kaplamayı orjinal düşünüyorum çünkü ayıptır söylemesi aracım tamamen orjinal sıfırdan bu yana otokoçta bakımları yapılmış ve oynanmamış bir fabrikatör aracı :) bu maun kaplamayı nereden temin edebilirim (ebay hariç)

biraz önce baktığımda tüm kapı kollarında submarine nin olduğunu gördüm bir elektrikçide taktırmayı düşünüyorum .

wd40 ile temizlik yapıyorum demişsiniz fakat ben böyle sök-tak yapabilecek yetenekte değilim yada bilmiyorum diyelim , acaba ne önerirsiniz bu konuda

kol dayamayı tutan tırnağı artık araştıracağız :) şansımıza gelirse artık

brc marka benimde çok kulağıma geldi biraz fiyatı yüksekte olsa herhalde brc takacağız

körük içinde oto döşemeler yardımcı olur sanırsam

2 tane daha soru aklıma geldi hem buraya hem genel başlığa yazayım :)

1) 99 modellerde gördüğüm nikelajlı kapı kolları benimkine uyarmı acaba almayı düşünüyorum

2)sunroof un perdesimi denir ismini bilmiyorum şimdi oda rahat açılıp kapanmıyor ona ne önerirsiniz

şimdiden teşekkür ederim .

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Bu Adana da ne çok mondeo varmış Fabrikatörler doktorlar binermiş demek bunlara . Bende mayıs ayında adanadan ilk sahibinden mondeo ghia aldım sürekli uğraşıyorum sunroof sıkıntılı çıktı yeni dişli ile çözdük. Amortisör patlak çıktı değiştik. Bir iki boyanacak yeri var şimdi onlarla ilgileneceğim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Lpg için ilk iki sıra prins ve teleflex. sonra brc. Ama brc için pahalı demişsiniz, ama diğer ikisi daha pahalı. Forumda araştırırsanız görürsünüz ki brc çok uygun. Kit pahalı ama her zaman atikerden falan daha az yakar ve sorunsuz çalışır. Tabi takan iyi takarsa.

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

araciniz hayirli olsun.

tum kapilarda kapi kolu aydinlatmasi olmasi lazim. ampulleri cok basit islemle degistirebilirsiniz.. 99 modellerdeki nikalajli kapi acma kollari 97-98 modellere takanlari duymustum. denk geliyor galiba. bu arada sizin aracinizda bulunan kapi kolu aydinlatmalari 99 glx te yok :angry:

lpg kiti olarak benim aracimda zavoli var ve sorunsuz kullanmama ragmen kesinlikle brc derim ben..

kapi kollarundaki maun parca pahali gelirse glx ler icin olan siyahini alip maun kaplatabilirsiniz.

tarihinde Eray Eski tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Aracınız hayırlı uğurlu olsun güzel günlerde binin. Forumda özellikle de Adana'da mondeo sayısının artması çok güzel.

Kapı açma kolunu buradan bulabilirsiniz.

Kapı kolu çıtasını buradan bulabilirsiniz.

Eğer cam ve koltuk düğmelerinin temizliğini yapamam diyorsanız Kızılay Caddesi'ndeki parçacılardan alabilirsiniz.

Direksiyon vites ve elfreni kolu kaplaması için Reşatbey' de bu işi yapan bir yer var. İşçiliği güzel ve temiz. Orası pahalı derseniz yine iyi işçilik ve ucuz fiyatlara yapacak yerlerde var.

Kol dayama kilidi için çıkmacılara bakmanız lazım. Adana çıkma parça konusunda yeteri kadar gelişmemiş hele ki mondeo parçası bulmak biraz zordur ama yinede araştırmak lazım. Geçenlerde Otogar tarafında bir çıkmacı mondeo parçalıyordu. Muhtemelen aradığınız bir çok parçayı bulabilirsiniz. Yalnız iyi pazarlık yapmanız lazım.

Lpg konusunda ise gerek forumdan gerekse diğer yerlerden duyduğum şey markadan çok takan ustanın iyi olması gerektiği yalnız bu markanın önemsiz olduğu demek değildir. Örneğin benim arabamda mimgas var kitten bir şikayetim yok ama servisi lanet bir şey. Çevremdeki bütün arkadaşlarımın arabasına ise lavato taktırdık hem işçilik hem marka olarak bir sıkıntı duymadık. Sırf ustanın becerisi ve arkadaşlarımın memnuniyeti sebebiyle üzerindeki kiti söktürüp lavato taktırmayı bile ciddi ciddi düşünüyorum.

Not: Linkler tamamen yardım amaçlı olup herhangi bir menfaat söz konusu değildir. Gerekli görülürse silinebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Kandemir

Eray ve Ümit Bey ilginize teşekkür ederim ;

Bugun yağını ve filtrelerini değiştirdim , submarine ışıklarının sol arka kapısınınkini de taktırdım şimdi önler kaldı sadece akşam olmuştu hafta içine kaldı, plaka lambalarının biri patlamıştı onlarıda ledli beyaz ile değiştirdim .

Glx tekileri düşünmüyorum şuan çok abartı olmadıkça (150-200 gibi) orjinal maun kaplama istiyorum .

Ümit Bey verdiğinz linkler için teşekkür ederim favori ilanlarımda duruyorlar fakat ordaki maun kaplama da sıfır değil ve kusurlu parça ama umutsuz kalır isem düşünüyorum .

Adana buluşması yapıp Mondeo ları yanyana çekmemiz lazım bu arada :)

Yorum bağlantısı

Araciniz hayirli olsun. Sorular cevaplanmis zaten ancak benim bildiim kadari ile kapi acma kollarinin oldugu bolum hic maun olmadi. Piyasada satilan kaplamalar ile maun gorunumu verilmis olabilir. Bazi araclarda bu sekile havalandirma izgaralari bile maun gorunumlu olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Araciniz hayirli olsun. Sorular cevaplanmis zaten ancak benim bildiim kadari ile kapi acma kollarinin oldugu bolum hic maun olmadi. Piyasada satilan kaplamalar ile maun gorunumu verilmis olabilir. Bazi araclarda bu sekile havalandirma izgaralari bile maun gorunumlu olabiliyor.

Kapı açma kolu derken kapıyı açarken tuttuğumuz kısım ise oradakiler gerçek maun değil, en azından benim ki öyle.

Yorum bağlantısı
Anıl Kandemir

Teşekkür ederim :)

Kapıyı kapatırken çektiğimiz koldaki maun kaplamadan bahsetmiştim , gerçi 99 modellerde kapı kolu etrafında da var galiba maun kaplama

Yorum bağlantısı

Teşekkür ederim :)

Kapıyı kapatırken çektiğimiz koldaki maun kaplamadan bahsetmiştim , gerçi 99 modellerde kapı kolu etrafında da var galiba maun kaplama

Çektiğiniz kol maun, doğrudur. Onda bir sorun yok. 99 ve sonrası maun ama öncekileri çok bilemiyorum. Ben yanlış bölümü algılamışım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...