İçeriğe Yönlendir

Ballıca Mağarası - Tokat

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

İş nedeni ile 3 gündür Tokat"ta bulunduğumdan tesadüfen gezme fırsatı olduğum Ballıca Mağarasını sizlerle paylaşmak istedim. Eğer yolunuz Tokat"a düşerse kesinlikle görmeniz gereken biryer.

1980 lerde kaşfedilen ve 1990 ların sonlarında ise turizme açılmış. tamamen kireç taşından meydana gelmiş olan bölgedeki yarasaların evi konumundaki mağara yaklaşık 3-4 milyon yaşında. mağara sürekli yer altı sularına maruz kaldığından dikit ve sarkıtların her tür çeşidini görmeniz mümkün ve oluşum süreçleri halen devam ediyor.. Oldukça güzel ve ilginç oluşumlar , mağaranın devasa yapısı sizi gerçekten büyüleyecek. Fotograf çekmek yasak olduğunda tanıtım sitesindeki resim galerisinin linkini ekleyebiliyorum.

Bizi gezdiren rehberin dediğine göre gezdiğimiz yerin haricinde 2-3 galeri daha varmış ancak çıkmak zor olduğundan ziyarete kapalıymış.

Bence Tokat valiliğinin tanıtıma biraz bütçe ayırıp, bu mağarayı tüm dünyaya tanıtması ( özellikle kapadokya aşığı Japonlara) Tokat ın turizim kendi olmasını rahatlıkla sağlayabilir.

http://www.ballicamagarasi.org/galeri/

tokat_ballica_magarasi.jpg

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Çok güzel bir yer daha da güzeli hemen kapısında Tokat kebabı yapılması...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

2005 te gezmiştim burayı. Gerçekten çok güzel bir yer. Astıma çok iyi geldiği söyleniyor. tamamıyle doğa harikası bir mekan. yolunu sevmemiştim ancak o zaman. şimdi nasıldır bilmiyorum. içi bir başka dışı bir başka güzel...

Yorum bağlantısı
Adnan Ertemçöz

Buraya benzer bir mağrada yanlış hatırlamıyorsam antalyada ismide DİM mağrası aynı benzıyor.Burayada enkısa zamanda gitmek isterim.

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Senesini hatırlamıyorum da , bende gezdim burayı. Hayran kalmıştım.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

2005 te gezmiştim burayı. Gerçekten çok güzel bir yer. Astıma çok iyi geldiği söyleniyor. tamamıyle doğa harikası bir mekan. yolunu sevmemiştim ancak o zaman. şimdi nasıldır bilmiyorum. içi bir başka dışı bir başka güzel...

stabilize ve oldukça dolambaçlı bir yolu var. yolda şerit , aydınlatma ve kenarda korkuluk yok. Mağara 24 saat ziyaret edilebiliyor. sabah 09:00 akşam 20:00 saatleri arasında ücretsiz rehberlik hizmeti var. giriş , öğrenci 3tl , normal 6 tl.

yarasalar rahatsız olduğu için bir galeriye girmeye izin verilmiyor. ancak yine de olduka büyük biryer. gezmek 30-40 dakika sürüyor.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

2-3 sene önce ben de gezmiştim.

Bir daha gitsem tüm zamanımı Tokat kebabına ayırırım, buraya girmem ama. :D

Tokat kebabı değil onun aslı Sivas kebabı dır tokatlılar çalmışlardır. Ama bi halta yaramaz. sebzenin arasında yeralan etten hoşlaşmam. Adı kebaptır ama kendi feyktir. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Kebap değil katılıyorum ama muhteşem bir yemek bence.

Tokatlılar da Sivaslılar çaldı diyor, hatta Amasyalılar da Amasya'nın diyorlar. :D :D

Sivasın tarihine bak tokatın tarihine bak güzel kardeşim. daha dün çıktılar koltuğumuzun altından :D

Amasyanın bir tek misketi ve kirazı var gerisi hikaye :D

ha bir de kaya mezarları çok datlı :D adamın yatası geliyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Ben yiyiciyim, adı ister Bükreş kebabı olsun, jeopolitik tartışmalarla ilgilenmiyorum. :D

O zaman yakın zamanda Sivas'ta Sivas kebabı buluşması yapalım. :D

Sivas kebabı her daim olmaz belirli vakti vardır onun. BU nedenle Sivas kebabı buluşması da olamaz.

Size sivas küftesi yedirem ben :mangal: :mangal: :mangal:

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Amasya'nın misketini Ankara'nın Misketi gibi zanneder millet. şuna amasya misket elması deyi versene :D

Isırdınmı çaat diye bir ses gelmezse misket değildir o abi :D değilmi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Buraya benzer bir mağrada yanlış hatırlamıyorsam antalyada ismide DİM mağrası aynı benzıyor.Burayada enkısa zamanda gitmek isterim.

Evet Alanya da var..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Amasya'nın misketini Ankara'nın Misketi gibi zanneder millet. şuna amasya misket elması deyi versene :D

9roKd.jpg

Bu resimdeki misket değil... Bildiğimiz Amasya elması.. Misket küçük olur, rengi bunun kadar kırmızı olmaz, daha sulu olur..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Buna Amasya'da Misket diyorlarmış...

İnşallah hayata döndürdüğüm misketim bu yıl az da olsa meyva verirse yüklerim ben resimlerini..

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Buna Amasya'da Misket diyorlarmış...

İnşallah hayata döndürdüğüm misketim bu yıl az da olsa meyva verirse yüklerim ben resimlerini..

Amasyanın misketi meşhurdur. Bu da miskettir. misket amasyaya has bir elma dır. Sizin ağaçlarda yetişenler yanlızca misket taklidi yapan starkinlerdir :D

Adama bak elma yı bile et gibi görüyor. Bıraksak tek başına bir danayı yiyecek daha yok mu diyecek :D

Et kokusu geldi burnuma burada :mangal:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Amasyanın misketi meşhurdur. Bu da miskettir. misket amasyaya has bir elma dır. Sizin ağaçlarda yetişenler yanlızca misket taklidi yapan starkinlerdir :D

Amasyanın misket dediği, bizde amasya elmasıdır... Bizim misket dediğimizi isternette bulamadım :D

Küçüktür daha az kırmızıdır, çok daha suludur... yuvarlaktır :p

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Amasyanın misket dediği, bizde amasya elmasıdır... Bizim misket dediğimizi isternette bulamadım :D

Küçüktür daha az kırmızıdır, çok daha suludur... yuvarlaktır :p

Erik olmasın o emmi :p

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

arkadaş ballıca mağarası diye girdim, tokat kebabı, oradan da misket elmasına bağlandı...sizin niyetiniz ne :tongue: haa bir de erik var :crazy:

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

arkadaş ballıca mağarası diye girdim, tokat kebabı, oradan da misket elmasına bağlandı...sizin niyetiniz ne :tongue: haa bir de erik var :crazy:

Emminin bahçasındaki erikler kendini misket sanıyorlarmış :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...