İçeriğe Yönlendir

97 Broadway'den Fusion'a Terfi?

Günay Say

Recommended Posts

Günay Say

Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım, inşallah daha da burada olacağım. Bu ilk mesajımdır.

Fusion ve Fiesta forumlarına göz gezdirdim, aklımdaki bir çok soruya yanıt buldum ama genel bazı konularda net bir yanıta ulaşamadım. O yüzden bunu yazıyorum.

97 model tüplü Broadway RN kullanan patronumu sonunda (daha) yeni bir araç almaya ikna ettim. Kendisi biraz eski kafalı olduğundan yeni araçlardan korkuyor biraz. Haksız da değil elbet ama cebinde biraz parası varken eldekinden çok daha rahat yaşamasını istiyorum. Pontiac'tan Smart'a kadar çeşitli araçları kullanmış biri olarak ülke şartlarına uygun en iyi araçları Ford'un ürettiğine kanaat getirdim. Patronumu da bir Ford almaya ikna ettim. Tüplü araç istemiyor asla, kapalı otoparklarda ikinci sınıf insan muamelesi görmekten bıkmış.

Sorular işte burada başlıyor. Adamın cebinde, araca ayırabilecek toplamda 17-18 TL kadar parası var. Bu paraya dizel bir Ford almayı planlıyoruz. Hatchback olmasında karar kıldık. Haliyle fiyat aralığına bakınca listeye sadece 2004-2005 Fiesta veya Fusionlar düşüyor.

Fusion'u patronuma gösterdim, bayıldı. Yerden yüksek ve Fiesta'lara nazaran daha büyük bagaj istiyor. Fusion da tam buna uyuyor. Netten ve forumdan Fusionları incelediğimde 2007'den beri aracın göğüsünün ve teknik aksamının bir kısmının değiştiğini öğrendim. Bu modellerde bir araç almak daha mantıklı ama para bunun için yeterli değil maalesef.

2005 model 1.4 TDCi alabileceğiz gibi duruyor. Şimdi sorularıma başlıyorum :)

1. Fusion alırken neleri sormalıyız, hangi modellerde ne sorunlar vardır?

2. Bu modellerdeki araçların kronik sorunları var mıdır?

3. Full olarak tabir edeceğimiz dolu paketi hangisidir ve diğerine göre ne artıları vardır?

4. 1.4 TDCi motoru kaç bin km dayanır? Mesela 1.5 reno dizelleri 200.000'de gümlüyor.

5. Muhtemelen düşük kilometrelisini bulamayacağız, 150.000 km gibi aldığımız bir araçta öncelikle hangi bakımları yaptırmamız gerekir?

6. Bakımlarını serviste mi yaptıralım yoksa ustada mı? Fiyatları ne durumda?

7. Fusion'un boyutu dışında Fiesta'dan ne gibi artıları var?

8. Aynı şekilde Fiesta'dan en gibi eksileri var?

Bunlara ek olarak bana söyleyebileceğiniz şeyler varsa duymak isterim.

Umarım güzel bir Ford alırız ve aranıza katılıp bir çok şeyi paylaşabiliriz.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Şimdiden hayırlı olsun diyeyim tam kriterlerinize göre doğru bir araç bulmuşsunuz. :)

1.Turbosuna bakılmalı, mümkünsü bir yetkili serviste ekspertiz yapılmalı.

2. Kronik sorun sadece üst torpido kapağının kapanmaması sorunu var. Forumda çözümleri var. Başka varsa bilmiyorum.

3. Comfort ve Lux donanımı var. 2011 lerde urbanite diye bir donanım daha var. 2011lerden öncekilerde Lux en fulü. Benim bildiğim çelik jant far sensörü galiba.

4. Kmlere sahibinden.comdan bakabilirsiniz. Dayanıklı olduğunu sanıyorum.

5. Periyodik bakımlar, polen filtresi vb.

6. Özel serviste yaptırın.Forumun anlaşmalı olduğu servisleri var.

7. Bir artısı yok diye biliyorum. :)

8. Eksiği yok. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

4. maddeyi kim söyledi size?

450bin de taksiler var, debriyaj ile kayış hariç motorda değişeni yok...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

4. madde süpermiş :D

Bence doğru karar, ama fusion için 1.4 yetersiz, 1.6 tdci şansınız olursa onu tercih edin, ömür konusuna gelince, kronik hasta doğmayan bir araba ise, düzgün bakım ve kullanımla 400.000 leri rahat rahat geçecektir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

4. madde süpermiş :D

Bence doğru karar, ama fusion için 1.4 yetersiz, 1.6 tdci şansınız olursa onu tercih edin, ömür konusuna gelince, kronik hasta doğmayan bir araba ise, düzgün bakım ve kullanımla 400.000 leri rahat rahat geçecektir.

Hışt, kışt, 4. maddeye laf söyletmem :p

Yorum bağlantısı
4. 1.4 TDCi motoru kaç bin km dayanır? Mesela 1.5 reno dizelleri 200.000'de gümlüyor.

o motorun deli çağları oluyor 200 k. Onu kim demişse bizim depoya gelsin.

Yorum bağlantısı
Günay Say

1.5 reno dizelleri konusunda onlarca duyum aldım. doğrudan taksicilerle konuştum, sahibinden.comdaki symbol ilanlarını inceledim. hepsi motor yapıldığından bahsediyor ve bunu normalmiş gibi söylüyor. 1.3 multijetler 500000 deviriyormuş mesela. öyle 2-3 kişiden duymayla konuşmam genelde. ya 20 kişi birden yanlış söyledi, ya da durum bu :)

Yorum bağlantısı

1,000,000 km land cruiser gördüm motorunda anahtar izi yok :nazar: tamamen arabasına bağlı bi durum...

Araç kalitesi + kullanıcı diyelim. İnsan istesin 100 km de alır motorun canını. Araç ne olursa olsun.

Yorum bağlantısı
Günay Say

Teşekkür ederim arkadaşlar. Görünüşe göre epey iş görecek bir araç Fusion. Bakşa ekleyecek bir şeyiniz var mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İstanbul'dasınız, almadan evvel Maslak'ta Osman ile Fatih Usta'ya gösterin derim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...