İçeriğe Yönlendir

Soyağacı Çıkartma

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Sani şuraya baktın mı? Senin soyadı klasik sefarat musevi soyadı, ordan birşey çıkabilir.

http://www.sephardic...ases.html#names

Hocam kızma ama sitenin amacını anlayamadım?

Bir kaç Gershon, Gerson buldum ama ne alaka olduklarını çözemedim :(

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Benden sonra doğan yok ki :)

1986 'dan sonra evlenen, evlendikten sonra çocuğu olan da mı yok? O nasıl iş?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Bu arada bazı bilgiler geliyor bana bu konuda, nüfus md.lüğünden bir kaç veri ulaşmaya başladı. Yardımcı olan arkadaşa teşekkürlerimi bir borç bilirim.

1850'lere kadar, büyükbabamın büyükbabasını sofya'da bulduk.

Büyükbabamın 1 kardeşi nüfusta gözükmüyor. 7 kardeşmişler normalde.

Dedem Edirne'liydi, onun sadece kendisine ulaşabildik. Nüfusa doğum tarihi yanlış bildirilmiş ve yanlış kaydedilmiş. 1923'lü olmasına rağmen 1924'te çekilmiş resmi var bizde ve resimde 4 yaşlarında olmalı. Ayrıca 1920'lerde doğmasına rağmen dayım doğana kadar kendisi de kayıtlı gözükmüyormuş. Kendi kendine nüfusa kaydettirmiş. Ancak tarihi o da yanlış biliyor olmalı.

Dedemin en az 3 erkek kardeşi olduğunu bilmemize rağmen şimdilik onlar daha gelmedi.

Halam seneler evvel yurtdışında çıktığından TC vatandaşlığından çıkmasına rağmen hala tc kimlik no gözüküyor.

Ben doğumdan 1 hafta sonra bildirilmeme rağmen 1.5 ay sonra nüfusa geçirilmişim.

Bakalım daha neler çıkacak, evde heyecanlı bir bekleyiş var :)

Aile küçük olduğu için, ulaşılacak insan sayısı çok çok az. Babamın ailesinde ben 19. kişiyim kayıtlı olan. Annemin ailesinde ise en son doğan 83'lü kuzen 8. gözüküyor mesela.

Şu an yavaş yavaş ağacı çizmeye başladık. Gerşon ailesi olarak büyükbabam ve babam ailedeki tek erkek olduğu için soy pek devam etmemiş. Dağılan kız kardeşlerden çizmeye çalışıyoruz :)

1986 'dan sonra evlenen, evlendikten sonra çocuğu olan da mı yok? O nasıl iş?

Dayım 76'da evlendi, son çocuğu 83'te doğdu. Ancak dayı olduğu için zaten soyad farklı.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

ya çok özür dilerim yeri değil ama altta ki yorumları okuyorum öldüm gülmekten birisi aynen böyle yazmış :)

demet

ben trakyalıyım dedelerimin nereden geldiğini söylermisiniz.

4/5/2012

"Maldivler" :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hocam kızma ama sitenin amacını anlayamadım?

Bir kaç Gershon, Gerson buldum ama ne alaka olduklarını çözemedim :(

Ordaki Türkiye linklerinde bu sülalelerin database ini tutan bir vatandaş(lar) var. Daha önceden web açıktı sonra kaldırdılar. Aileleri tarayabiliyordun kim nerden nereye gitmiş. SOfyadaki büyükbabanı felan takip için oraya bakılabilir.

Şimdi millet yanlış anlayacak ama Adın Sani soyadın Gerşon olduğuna göre işin içinde mutlaka bir musevi bağı çıkacaktır. Musevi kaynakları da bu kayıtları tuttuğu için oradan da yardım alınabilir.

Dün mesaj atacaktım ama birkaç gündür polonyadayım. Pazartesi döneceğim. Auschwitz nazi kampını gezdim dün.

Kaynakları bulduğuna sevindim. Yöntemi öğrensek de biz de yapsak diyeceğim ama sanırım yine rica minnet yöntemleri.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Auschwitz çok fena. Allah dünyaya bir daha böyle bir felaket vermesin. Elinde foto'lar varsa görmek isterim. Hatta forumda da konu açarsan belki merak edenler olabilir.

Musevi kaynaklarında maalesef hiç bir şey yok. Olanlar, bağ olarak değil, sadece kayıt olarak var. Yani bir kişiden diğerine zıplayamıyorsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Resim çektim ama internette zaten sürü sepet var. Japon turist usulü gaz odasının önünde fotoğraf çekilmek de istemedim. Günlük 500 kişiyi öldürüp yakıyorlarmış öyle gösteriyor rakamlar. Bir koğuşta da 800 kişi kalıyor o baya kötüydü. Birkenau kampı (yine orda) daha fena..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Resim çektim ama internette zaten sürü sepet var. Japon turist usulü gaz odasının önünde fotoğraf çekilmek de istemedim. Günlük 500 kişiyi öldürüp yakıyorlarmış öyle gösteriyor rakamlar. Bir koğuşta da 800 kişi kalıyor o baya kötüydü. Birkenau kampı (yine orda) daha fena..

Auschwitz- Birkenau birbirlerine bağlı. En bilineni auschwitz.

Auschwitz-birkenau-main_track.jpg

800 kişinin kaldığı yerlerde koğuş demek pek olmaz, ahır maalesef.

WomenLiberatedAUSCH.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben bu sülale işine meraklıyımdır Bulgaristanda Sofyalarda şu isim var:

Garti Gershon

Rebeca Gershon , http://www.centropa.org/module/print/print.php?bioid=108

"...Sarina Avram Gershon, nee Kalef, had a brother and a sister – Shmuel and Ernesta, and my father, Albert Haim Gershon, had three brothers and a sister from his father’s first marriage – Shimon, Samuel, Josef and Matilda. My father’s mother had died very early and his father married again after that. My father had two stepsisters and a stepbrother – Mari, Victoria and Leon.

My paternal grandfather, Haim Avram Gershon, was born in Plovdiv"

Alaka çıkar mı?

Çünkü varsa akraba onlar da araştırmıştır. ve bazıları webe koymuş olabilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Ben bu sülale işine meraklıyımdır Bulgaristanda Sofyalarda şu isim var:

Garti Gershon

Rebeca Gershon , http://www.centropa....t.php?bioid=108

"...Sarina Avram Gershon, nee Kalef, had a brother and a sister – Shmuel and Ernesta, and my father, Albert Haim Gershon, had three brothers and a sister from his father’s first marriage – Shimon, Samuel, Josef and Matilda. My father’s mother had died very early and his father married again after that. My father had two stepsisters and a stepbrother – Mari, Victoria and Leon.

My paternal grandfather, Haim Avram Gershon, was born in Plovdiv"

Alaka çıkar mı?

Çünkü varsa akraba onlar da araştırmıştır. ve bazıları webe koymuş olabilir.

Maalesef hiç bir isim babama tanıdık gelmedi :(

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bizim hanımın yunanistandan akrabaları çıkmış gelmiş kayınvalideyi ziyaret edip telefon bırakmışlar, o da kaybetmiş birkaç sene önce. Hiçbir bağlantı yok şimdi elimizde.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bizim hanımın yunanistandan akrabaları çıkmış gelmiş kayınvalideyi ziyaret edip telefon bırakmışlar, o da kaybetmiş birkaç sene önce. Hiçbir bağlantı yok şimdi elimizde.

Üzücü tabi, olduğunu bilipte ulaşamamak...

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

İki sene önce bir arkadaş vasıtası ile nüfus'tan TC Kimlik numarası ile baktırdık ama bir yere kadar geliyor ve ondan önceside zaten Osmanlı'ca imiş ve anlayan olmadığı için devam edemedik ve ayrıca oraya girebilmek için ayrıca bir şifre gerektiği söylenmişti. Şu an da durum nasıldır bilemiyorum....

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani ne yaptın ağacı, yeşerdi, dallandı, budaklandı mı biraz? :D

Abicim sen ne diyorsun ya, birinin vasıtası ile bayağı verilere eriştik. Evde curcuna var. Dayım tatilde, onun dönmesini bekliyoruz :)

Dayım dönerse eksik kısımı da nüfus md.lüğünden halledeceğini umuyoruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Soner Gültekin
(düzenlendi)

nufus cuzdanimda CILT NO :0016 AILE NO: 00178 SIRA NO :0040

sira no: 1 olan nufus kayit ornegini cikartsam, yani benden once 40 kisi mi cikacak kayitta ? :unsure2:

ve bu nufus kayit ornegini cikartmam yasal olarak hakkim mi ?

tabiki hakkınız

tarihinde Soner Kültepe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven

ben epey uğraştım.bilkent veya boğaziçi üniversitesinin yaptığı program vardı. fuardada tanıttı.1-2 sene kullanıldı online olarak sonra kapandı. yanılmıyorsam hukuki karışıklık çıkınca, ve nesep iddiaları gündeme gelince kapatıldı.başka firmaların yazılımları var ama onlarda rastgele isimler veriyorlar. Özellikle eskiden yaşamış kişilerin sıklıkla aynı isimleri ( ahmet mehmet hasan vs) kullanmalarınından dolayı sıkıntı oluşuyor. doğrusu şu ki nüfüs müdürlüğüne verilen dilekçelerde keyfe keder.. zira hakikaten araştırmak istediğnizde bilgi hakkı çerçevesinde mahkeme kararı ile o dilekçenin karşılığını alabiliyorsunuz. Bununla beraber 19.yüzyıldan daha ileri gitmek halk tebaası için oldukça güç. zira yangınlar , düzensiz kayıtlar ve nüfüs sayımlarının gecikmiş olması gibi sıkıntılar var. Bizde soy ağacı çıkartmak epey güçtür avrupaya göre zira onlarda vaftiz zebebiyle kilise kayıtları , vergi toplama kayıtları , bölge ve feodal sistem kayıtlarına ,ticari kayıtlar deniz sefer kayıtlarına ulaşabiliyorsunuz. Tv de böyle bir program var : ingilterede 14. yüzyıla kadar inebiliyorsunuz.kendi kayıtlarım 1836 ya kadar gitti ki, bu bile süper kabul ediliyor türkiyede.Murat bardakçının da tv de izah ettiği gibi, boşuna çaba sarf etmeyin. bulduğunuz kayıtlar dahi belli bir dereceye kadar sağlam kabul edilebilir.ötesi yoktur. hatta bazen bilmem kimin - zadesi olduğunuzu dahi iddia edebilirsiniz . ama çoğu zaman bu dahi ölmüş bir abc - zade hanımın ilk kocasından olmuş çocuklarının devam ettirdiği bir ünvan olabilir. oysa malum ata erkil toplum için bunun çok da öneemi yoktur. Bu sebeble şayet sadece dedenizin nesebini doğum/ ölüm kaydını arıyorsanız bulabilirsiniz ama ilerisi epey sıkıntılı olacaktır. Nüfüs müdürlüğüne gidip tatlı dille rica da bulunursanız, olabilir belki bulursunuz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...