İçeriğe Yönlendir

Soyağacı Çıkartma

Sani Gerşon

Recommended Posts

Erkut Uysal

Annemin amcası ( rahmetli ) askermiş zamanında araştırmış Konya Karamanoğullarına dayanıyormuş soyumuz oradan Selaniğe göç ettirilmişler oradan da tekrar Türkiye ye... :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çok şükür hiç öyle bir program kullanmadım...

Excell ile bir şeyler yapmaya çalıştım... yaşlılara sorarak ilerledim.. Baktım bizim köyün hepsi bir birinin akrabası... Vazgeçtim.. :D

Benim de aklımdan geçti. Dayım da yapmış. Konuştuk, eski zamanlarda ölen oldu mu, mallar paylaşılmasın diye hemen başkasıyla evlendirmişler. köyde mutlaka ana-baba farklı olan insanlar var. Anadan bir babadan ayrı veya babadan bir anadan ayrı kişiler çok. Bu yüzden de o kadar karışık bir hal alıyor ki. Bu yüzden hiç girmemek gerekir. Ama nüfustan yapılıyorsa denemek lazım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aranmıyorsun, kaydın da yok. Hadi iyi geceler :D

Hehe :D

Benim de aklımdan geçti. Dayım da yapmış. Konuştuk, eski zamanlarda ölen oldu mu, mallar paylaşılmasın diye hemen başkasıyla evlendirmişler. köyde mutlaka ana-baba farklı olan insanlar var. Anadan bir babadan ayrı veya babadan bir anadan ayrı kişiler çok. Bu yüzden de o kadar karışık bir hal alıyor ki. Bu yüzden hiç girmemek gerekir. Ama nüfustan yapılıyorsa denemek lazım.

Bizim ailelerde böyle bi durum söz konusu olmadığı için, kolay ulaşılabilir sanıyorum ki :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

En güzel yol yaşlılara danışmaktır.

Yaşlılar derken?

Dede tarafında kimse kalmadı. Anneanne tarafında da artık hafıza pek iyi değil. O kadar eskiyi hatırlamıyor :(

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bir yüzbaşı tanıyorum ama :fiuw:

tanıdık genelkurmay başkanı varsa gel :biggrin:

Yorum bağlantısı

Yaşlılar derken?

Dede tarafında kimse kalmadı. Anneanne tarafında da artık hafıza pek iyi değil. O kadar eskiyi hatırlamıyor :(

Benim kuzen araştırmıştı,aslen kayseriliyiz ama sora sora taa adanaya gitmişti.baktı ucu başka yerlere gidiyor bıraktı :biggrin: kuzenim yaşlı akraba,eş,dost vs.sora sora yapmıştı bu işlemi.

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

benim bir emmim var (Mehmet ÖZYÖRÜk'ten hariç) bu işlere hevesli. geçenlerde bir araştırma yapmış birtakım sanatçılarla dahi akraba çıkıyormuşuz.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

benim bir emmim var (Mehmet ÖZYÖRÜk'ten hariç) bu işlere hevesli. geçenlerde bir araştırma yapmış birtakım sanatçılarla dahi akraba çıkıyormuşuz.

Sanatçi var sanatçi var Mahmut. Hangilerine akraba çıkıyorsunuz acep? :D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sevgili arkadaşlarım,

Ailemin soyağacını çıkartmak istiyorum. Nüfus müdürlüklerinde biraz sıkıntılıymış galiba. Prosedürü bilen var mıdır?

Eskiden online bile bulabiliyordum...

Sani bir noktaya kadar yasal olarak çıkarılabiliyor ama bazı detayları vermek yasakmış tanıdığın varsa el altından tüm detayları ile çıkarıyorlar diye duydum

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Askerlik dairelerinde çalışanlar da bu bilgilere ulaşabiliyordu.Ancak son zamanlarda yasaklanmıştı sanırım.Sadece nüfus müdürlükleri bakıyor onlarda geçerli bir sebep olmayınca keyfi araştırma yapmıyorlar diye biliyorum.Ben askerlik döneminde biraz baktırmıştım.Dedemin üvey kardeşleri falan çıkmıştı.Dedem hayatta olmadığı için öğrenememiştik.Arkadaş baktırdığın da Osmanlı kayıtlarına kadar inmişlerdi.Belli bir zamandan sonra ki kayıtlar osmanlıca..

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Sani kimliğindeki SIRA NO senin sülalendeki sıranı gösteriyor. Örneğin sizin sülaleden yeni bir çocuk doğarsa o çocuk veya birisi evlenirse sülaleye gelen bayan son numarayı alıyor SIRA NO'da. Mesela bizdeki son SIRA NO 125 falan. Bazılarında daha çok bazılarında daha az.

Ben çıkardım, başka bir kaç arkadaşta da denedik, genellikle ilk kayıt, yani SIRA NO = 1, 1850-1870 doğumlu ve soyadı olmayan birisi çıkıyor. Daha eskisi yok, en azından resmi kayıtlarla bilgisayar ortamına işlenmemiş. Bu 1850'lerde de genellikle kuşak olarak sen dahil 5 veya 6 kuşağa denk geliyor. Yine kendi soyağacımızda, ulaşılabilen ilk kişiye MK1 dersek :p ben MK5 oluyorum. :D

İzinde olmasam daha net yardımcı olurdum. Diğer türlü resmi yollardan diğer arkadaşların da söylediği gibi nüfus müdürlüğüne resmi bir dilekçe ile kendi Cilt No ve Aile Sıra No'nu verip, SIRA NO 1'den başlayıp son numaraya kadar olanların listesini veya kayıt örneklerini isteyebilirsin. Kabul etmezlerse de neden reddettiklerini öğreniriz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani kimliğindeki SIRA NO senin sülalendeki sıranı gösteriyor. Örneğin sizin sülaleden yeni bir çocuk doğarsa o çocuk veya birisi evlenirse sülaleye gelen bayan son numarayı alıyor SIRA NO'da. Mesela bizdeki son SIRA NO 125 falan. Bazılarında daha çok bazılarında daha az.

Ben çıkardım, başka bir kaç arkadaşta da denedik, genellikle ilk kayıt, yani SIRA NO = 1, 1850-1870 doğumlu ve soyadı olmayan birisi çıkıyor. Daha eskisi yok, en azından resmi kayıtlarla bilgisayar ortamına işlenmemiş. Bu 1850'lerde de genellikle kuşak olarak sen dahil 5 veya 6 kuşağa denk geliyor. Yine kendi soyağacımızda, ulaşılabilen ilk kişiye MK1 dersek :p ben MK5 oluyorum. :D

İzinde olmasam daha net yardımcı olurdum. Diğer türlü resmi yollardan diğer arkadaşların da söylediği gibi nüfus müdürlüğüne resmi bir dilekçe ile kendi Cilt No ve Aile Sıra No'nu verip, SIRA NO 1'den başlayıp son numaraya kadar olanların listesini veya kayıt örneklerini isteyebilirsin. Kabul etmezlerse de neden reddettiklerini öğreniriz.

1- Aile sıra no 461 :shok: Halbuki Gerşon ailesi olarak Türkiye'de hiç akrabamız yok, soyumuz tükenmiş :)

2- Dİlekçe örneği var mıdır?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Aile sıra no değil, SIRA NO.

CİLT NO - AİLE SIRA NO - SIRA NO

O kaç?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

O zaman çok uzun bir ağacınız yoktur. Senden sonra doğanlar, evlenip gelenlerle birlikte tahminim 50-60 civarı kişi çıkar.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

O zaman çok uzun bir ağacınız yoktur. Senden sonra doğanlar, evlenip gelenlerle birlikte tahminim 50-60 civarı kişi çıkar.

Benden sonra doğan yok ki :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

benim sıra no'm 1 (yazıyla bir)

1994 senesinde kütüğümü istanbula almıştım da. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Cem Işık

evet öyle bir program var avukatlar felan kullanır nüfus müdürlüğünden yasal olmayan yöntemlerle çıkarılmış bir program olup barındırılması avukatlar dışında yasak diye biliyorum kısa zaman önce nette dolaşırdı inanmaz indirmezdim oysa şimdi pişmanım tabi ama o program üzerinden soy ağacınıza ulaşamazsanız ulaşsanızda çok künt bir soy ağacı olur.

BAhsedilen perogramı barındırmak malesef avukatlara da yasak :) Bir çok tanıdığımın başı yandı bu programdan ötürü ..

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Şartların olgunlaşmasını :D

Sen olgunlaştın artık. Başka şeylerin olgunlaşmasını bekliyorsan, sen o zamana kadar düşersin daldan :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

5-6 yıl önce nüfus bilgi işleminden temin edebilmiştim (Oraya iş yapıyorduk, bilgiler elimizin altındaydı.) Büyük babamın büyükbabasına kadar liste geldi. Fakat 1800 lü yılların başına denk geliyor ve öncesi ne yazıkki yok. En çok Kastamonuya yerleştiğimiz köy eski bir Ermeni köyü hepsi göçüp gitmiş e biz nerden geldikte buralara yerleştirildik. Anlatılan hikaye bizim oralar Türkmen ağarlıklıdır. Bazı ailelerin Osmanlı zamanı sürgün edilerek gönderildiği söylenir. Belki duymuşsunuzdur eskiden sorun yaratan aşiretler (boylar) dağıtılarak çeşitli illere sürülürmüş. Valla banada bu hikaye mantıklı geliyor. Çünkü ormanın ta diplerine normal aklı başında kimse yerleşmez. Yoksa kalabalık aileleri doyuracak yeterli arazi ve verim yok. Doğal güzellik karın doyurmuyor. Yan köyümüzde kütükoğlları sülalesi vardır. Derlerki ellerinde defter şeklinde secereleri varmış. Adamları öyle bir sürgün yapıp dağıtmışlarki. Sülalenin bireyleri Karabükten başlar Kastamonudan çıkar. Bizim ilçe ve köylerde bile dağınık olarak varlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...