İçeriğe Yönlendir

Lhd (Left Hand Drive) - Rhd (Right Hand Drive) Nedir ?

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

http://en.wikipedia.org/wiki/Left_hand_drive linkinden alıntı yapıyorum :

Universally each country specifies a uniform road traffic flow: left-hand traffic (LHT) in which traffic keeps to the left side of the road, or right-hand traffic (RHT) in which traffic keeps to the right.

Vehicles are usually manufactured in left-hand drive (LHD) and right-hand drive (RHD) configurations, referring to the placement of the driving seat and controls within the vehicle.

Typically, the placement of the steering wheel is opposite to the rule of the road: LHT countries use RHD vehicles, and RHT countries use LHD vehicles. This is so that the driver's line of sight is as long as possible down the road past leading vehicles, an important consideration for overtaking (passing) manœuvres.

Metnin tercümesi yaklaşık olarak şöyle :

Her ülkenin kendi trafik akışının iki şekli vardır : LHT (Left Hand Traffic-Sol Akışlı Trafik) trafiğin soldan aktığı, RHT (Right Hand Traffic-Sağ Akışlı Trafik) trafiğin sağdan aktığı düzendir.

Araçlar şöför koltuğu ve kontrol paneli düzenine göre LHD (Left Hand Drive-Sol Elden Sürüş) ya da RHD (Right Hand Drive-Sağ Elden Sürüş) olarak üretilirler.

Tipik olarak direksiyonun yeri yol yönünün tersidir. LHT ülkeleri RHD araçlar kullanır, RHT ülkeleri LHD araçları kullanır. Böylece sürücünün görüşü yolun her iki yönüne de hakim şekildedir.

Dolayısıyla Türkiye RHT düzenindedir, araçları ise LHD'dir. Biz farla ilgili durumları konuşurken direksiyon pozisyonu değil, trafiğin pozisyonunu kriter olarak kullanmalıyız, kesilme çizgisi de trafiğin akışına göre düzenlenir.

Direksiyonun yerine göre yorum yaparsak karışıklığa neden olur, bir ülkede her iki direksiyondan araçlar da var dolayısıyla trafiğin yönü esas alınmalıdır.

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

Farlar gibi aynalarda da LHD, RHD ayrımı vardır. Ayrıca iç donanımda bazı noktalar da (far anahtarları, cam anahtarları gibi) farklıdır.

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kıbrıs'tayekn soldan direksiyonlu mercedes'e bindiğimde korku toku selanik gitmiştim yolları :)

Şahin, Kartal'lara falan farlara bi siyah bant çekiyorlar kırılma çizgilerine, böylelikle karşıdan gelen sürücünün gözünü almıyor.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Kıbrıs'tayekn soldan direksiyonlu mercedes'e bindiğimde korku toku selanik gitmiştim yolları :)

Şahin, Kartal'lara falan farlara bi siyah bant çekiyorlar kırılma çizgilerine, böylelikle karşıdan gelen sürücünün gözünü almıyor.

Şahin, Kartalların RHD sistemi farları yok di mi Sani? ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

:D

Seni gidi seniiiiiii, laf oyunları ile aklımı almaya çalışıyorsuuuun.

Böyle devam ederse bir hunide ben kendime alacağım.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Var. Olmaz olur mu. Özellikle ticari taksilerde kullanılıyor. Yanlız biz LHD kullanmamıza rağmen bu bahsettiğim arçalar RHD kullanıyorlar. Sağ far düşük sol far yüksek.

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

2 yıl Tayland da sağdan direksiyonlu sürdüm, ilk sürmeye başladığım 3 gün 5 kaza atlattım. :) sonra çok alıştım, hiç problemim olmadı.

2 yıl sonra Türkiye ye geldim arabayı garajdan çıkardım ve 3 defa kavşak dönerken karşıdaki ile kafa kafaya kaldım, sinyal diye silecek, silecek diye sinyalleri çalıştırdım. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...