İçeriğe Yönlendir

Cam Filmleri Aslında Yasal Mı ?

Ergin Ertuğrul

Recommended Posts

Ergin Ertuğrul
(düzenlendi)

Camına siyah film taktırdığı gerekçesiyle trafik ekiplerince 154 lira para cezası uygulanan Sakarya Barosu Avukatlarından Vacit Öktem’in başvurusu üzerine, araç camlarına film takılmasının yasal olarak suç teşkil etmediği görüşüyle cezayı iptal etti.

Aşağıdaki linkten haberi detaylı inceleyebilirsiniz. Fakat gene de trafik ekipleri kendi bildiğini okur gibi geliyor bana.

http://www.focushabe...i-h-148126.html

599140_392763544105146_1718938149_n.jpg

tarihinde Ergin Ertuğrul tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

idari para cezası için sulh mahkemesine başvurulabiliyor muyduk?

bence emsal teşkil etmez :D

ruhsata işletilmemiş teknik değişiklik kapsamında ceza yazarlar olur biter. e cam filmi de ruhsata zaten öyle ha denince işlenmiyordu :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sürücünün görüşünü etkilemiyorsa serbest demek istemişler..Hani biz hep diyoruz ya 1 numara 3 numara falan diye bunlar zaten aracın dıştan içerisinin görülebilmesiyle alakalı.Anladığım kadarıyla araç içinden dışarısı görünüyorsa sorun yok.Zaten numara 1 de olsa 3 de olsa sürücü görüşü etkilenmiyor..?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Muaynede de camda film varmı diye anahtarla kontrol ede ede benim filmleri çizik içinde bıraktılar. Her muaynede kocaman bir çizik atıyorlar. Hafif kusursa yaz rapora, malıma zarar vermeye ne hakkın var... :angry: :angry:

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

Sürücünün görüşünü etkilemiyorsa serbest demek istemişler..Hani biz hep diyoruz ya 1 numara 3 numara falan diye bunlar zaten aracın dıştan içerisinin görülebilmesiyle alakalı.Anladığım kadarıyla araç içinden dışarısı görünüyorsa sorun yok.Zaten numara 1 de olsa 3 de olsa sürücü görüşü etkilenmiyor..?

hayır yanlış biliyorsunuz içerinin görünüp görünmemesi önemli değil, olup olmadığına bakılıyor arkadaşımın aracında en açık tonundan belli belirsiz cam filmi oldugu halde (gece bile içerisi çok net görünüyordu) durdurduklarında direk film var deyip ceza yazmışlardı

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ruhsata işletmek diye bir şey yokmuş ya.Sadece alerjisi olan kişiye has bir rapor alınıyormuş.Çevirme olduğunda o kişi araçtaysa ceza yazılmıyormuş.Yetkili birisinin bu şekilde bir açıklamasını okumuştum.Yoksa babası raporu alsın ruhsata işletsin versin oğluna o da gitsin kömür karası film çektirsin :) Yok öyle bolluk.

hayır yanlış biliyorsunuz içerinin görünüp görünmemesi önemli değil, olup olmadığına bakılıyor arkadaşımın aracında en açık tonundan belli belirsiz cam filmi oldugu halde (gece bile içerisi çok net görünüyordu) durdurduklarında direk film var deyip ceza yazmışlardı

Evet şuandaki uygulama böyle ben yukarıda ki kararı veren mahkemenin daha doğrusu bilirkişinin bakış açısını yazmaya çalıştım..Yoksa şuanda film varsa ceza var.İçeri mi gözüküyor dışarı mı gözükmüyor buna bakmıyorlar.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ruhsata işletmek diye bir şey yokmuş ya.Sadece alerjisi olan kişiye has bir rapor alınıyormuş.Çevirme olduğunda o kişi araçtaysa ceza yazılmıyormuş.Yetkili birisinin bu şekilde bir açıklamasını okumuştum.Yoksa babası raporu alsın ruhsata işletsin versin oğluna o da gitsin kömür karası film çektirsin :) Yok öyle bolluk.

Ruhsata işleniyor kesinlikle.

Ayrıca alınacak raporda hastanede heyet eşliğinde alınıyor.

MEÇ abi daha iyi bilir.

Yorum bağlantısı

Bunada direk kanun çıkartırlar Çokmu zor?

Süs eşya çıkıntısı kelimelerinin arkasına cam filminide ekler,al sana kanun der :)

Anayasayı bile değiştiriyorlar, bunumu ekleyemeyecekler sanki :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

hadi burda yap öyle bişey sonra arabayı evin önünde izler izler durursun daha da hırslandırırsın polis amcaları arabaya bindiğin an kitleyecek bişey bulurlar :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Avukat olunca işler değişiyor tabi..

Avukat olmak değil abi iş bilmek bence. ama dava ettiği yerin bu işe bakmadığını sanıyordum.

Sulh mahkemesi bakıyormuş.

Yorum bağlantısı

ama bu konu sayın mebusların tamamen duygusal ilişkilerine etki değil ki he deyince kanun çıkartsınlar ;):)

cam rezistanslarına zarar vermeden cam filmi sökülür diye yazı asar, bi kaç bakan akrabaları O zaman yürürlüğe girer abi :)

Yorum bağlantısı
Ferhat Çengeloğlu

yine sadece bizim ülkemizde olabilecek bir uygulama. aracı muayeneden geçir ama ceza yazılsın. gözlük ile göze verilen ceza gibi. işin icinde para var ise bilinki devlet buna bir formül uydurur. sürekli diğer bir kanuna atıfta bulunan kanunlarla yaşıyoruz. kafa yormamak lazım ama olmuyor arkadaş insan duyunca, görünce, yaşayınca ses etmeden duramıyor. neyse hafiften ısınmaya başladım son vermek en doğrusu olacak benim için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Cam filmine ceza uygulaması kurunun yanında yaş da yanar tarzında bir uygulama; içi de içindeki de güneşli havada bile görünmeyen araçla sadece güneşten korunmak için ısı yalıtımlı cam filmi kullanılmış aracı aynı kefeye koyuyor. Ülkemiz yazın çok sıcak, örneğin mersin'de cam filmli ve filmsiz araçlarda iç sıcaklık bir kaç derece fark ediyor, güneş gelen taraftaki kolumuz ciddi kararıyor biraz araba kullanınca. Mondeo'nun titanium mavisi camları da bu sonucu değiştirmiyor.

8. Etap'ta ısı yalıtımlı cam filmlerinin uygulandığı camları, fabrika çıkışı renkli camları ve fabrika çıkışı koyu renkli camları test etmişler. Bunların arasında ışık geçirme ve ısı kırma bazında optimum performanslısı ısı yalıtımlı cam filmli uygulanan cam çıktı. Fabrika çıkışı koyu renkli camlardan daha aydınlık , daha serin bir iç ortam sağlıyor, görüşü engellemiyor, güneş ışığını ciddi şekilde kırıyor. Kanunlarımızın hızla gelişen teknolojiye göre güncellenmesi şart. Hız limitleri konusunda bu yapıldı, darısı cam filmine...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Kılıç

ben cam filmlerinin ruhsata işlenmiyor diye biliyorum sadece lazer le karatılan camlar ruhsata işleniyormuş. bu bilgim yanlışmıdır sizce

Yorum bağlantısı
Guest Ümit Özmen

bir yıldan fazladır film var üstelik ön yan camlar ile birlikte ön camada çektirdim istanbulda birçok trafik uygulamasına denkgeldim hiçbiri durdurmadı :)

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu
(düzenlendi)

31/b maddesi ne tarafa çekersen o tarafa gider......Canım yurdumun kanunları lastik gibi maşşalah.... :D

tarihinde Şahin Topaloğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

entresan olan, ithalatına ve uygulamasına izin verilen bir şeyi araç üzerine gelince yasaklamak gibi.

o zaman uyuşturucu ot yetiştirmek, satmak serbest kullanmak suç gibi birşey oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

entresan olan, ithalatına ve uygulamasına izin verilen bir şeyi araç üzerine gelince yasaklamak gibi.

o zaman uyuşturucu ot yetiştirmek, satmak serbest kullanmak suç gibi birşey oluyor.

Sen yinede ot mot işine girme ne olur ne olmaz.... :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...