İçeriğe Yönlendir

Motoru Temizledim

Savaş Değişli

Recommended Posts

Savaş Değişli

Geçenlerde hemcan sıkıntısı hemde muayene olduğu için arabanın tek kirli kalan yeri motora el atayım dedim.Aslında arabamı geçen sene aldığımda motoru tertemizdi,tozda tutmuyordu taki Malatyada malak bir ustaya denk gelene kadar.Adam motora WD-40 sıkmış komple,abi süper yapar bu parıl parıl yapar falan.Ondan sonra nerede toz var hepsi üstünde.Geçen yaz temizlemiştim,üzerinden bir kış geçti durum vahim :D

Neysem işlemi nasıl yaptım.Sonax Motor temizleyici aldım.Amannnn Dikkattttt! derim .Çünkü bu ürün resmen reçine.Motorun her yerine sıktım 2 daika kadar bekledim.Sonra elime üstüpüyü aldım ,ama üstüpü direk motorda kaldı :D yapış yapış.Sonra bezi denedim oda yapıştı.Bende elime aldım camsili,bir şişeyi bitirdim.Sonaxıda çıkarttı kirleride.Tavsiye ederim :crazy:

Öncesi :

P0047_100612.jpg

P0046_100612.jpg

Sonrası:

P0049_100612.jpg

P0048_100612.jpg

Haa birde vizeden geçtim:

-Hatasız diyebilirim çünkü bir cam filmleri birde camda lpg yapıştırması yok hafif kusurları varmış sadece :crazy:

P0050_110612.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İyi yapmışsın eline sağlık...wd40 ilk sıkınca güzel ama bir kaç gün sonra rezalet görünüyor.Muayene zamanı cama ben geçici olarak etiketi yapıştırıyorum sonra tekrar söküyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Hayırlı olsun,

Motor da güzel görünüyor, elinize sağlık.

Ben de temizlemeyi düşünüyorum hatta sonax alıyordum geçenlerde.

Ben temizleyince sizinkinin ilk hali gibi olsa yeter bana, durum çok kötü benim de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

İyi yapmışsın eline sağlık...wd40 ilk sıkınca güzel ama bir kaç gün sonra rezalet görünüyor.Muayene zamanı cama ben geçici olarak etiketi yapıştırıyorum sonra tekrar söküyorum :)

Ayhan abi haklısın birkaçgün parıldıyor ama sonra :D

Bak o aklıma gelmedi abi,gerçi aklıma gelsede lpg çıkartmasıda yok bende :)

Hayırlı olsun,

Motor da güzel görünüyor, elinize sağlık.

Ben de temizlemeyi düşünüyorum hatta sonax alıyordum geçenlerde.

Ben temizleyince sizinkinin ilk hali gibi olsa yeter bana, durum çok kötü benim de.

Valla ben hiç memnun kalmadım Sonax ın bu ürününden Mehmet Ali.Temizliğe başlamadan elinin aldında üstüpü ve fırça bulundur.Baya işini kolaylaştırır.Kimyasalı sıktıktan sonra fırça ile en dar köşelere kadar ulaşabiliyorsun üstüpüde iyi temizliyor

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

ellerinize sağlık hocam güzel olmuş.yanlız hidrolik yağı fazla değilmi.bu şekilde iken direksiyon sertleşmiyormu hocam

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

elinize sağlık :)

Teşekkürler Nuri abi

ellerinize sağlık hocam güzel olmuş.yanlız hidrolik yağı fazla değilmi.bu şekilde iken direksiyon sertleşmiyormu hocam

Teşekkür ederim Serkanım,evet max çizgisinden yukarda ama direksiyonda sertleşme falan yok şükür.Fazla olması sorun yaratır mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

:nazar: bu nasıl dikkat :bravo: :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

hocam yağ dolaşıp geldikten sonra basınçla geri geliyor basıncın uygulama alanı yetersiz gelirse kapağın kenarlarından kaçırır falan.şuan direksiyon biraz zor dönüyor gibidir sağa sola düşük hızda yada ilk hareket esnasında tam döndürdüğünüzde.yağ max ve min arasında getirdiğinizde aynı hareketi uyguladığınızda bence aradaki farkı hissedeceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

hocam yağ dolaşıp geldikten sonra basınçla geri geliyor basıncın uygulama alanı yetersiz gelirse kapağın kenarlarından kaçırır falan.şuan direksiyon biraz zor dönüyor gibidir sağa sola düşük hızda yada ilk hareket esnasında tam döndürdüğünüzde.yağ max ve min arasında getirdiğinizde aynı hareketi uyguladığınızda bence aradaki farkı hissedeceksiniz.

birazdan aşağı inip şırınga ile çekeyim Serkanım haklısın aslında fazla olması sıkıntı yaratır muhakkak

Eline sağlık. Güzel temizlemişin.

Teşekkür ediyorum Nihat abi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sonax motor temizleyici sprey bu işte diğer ürünlere göre iyi iş yapan ürünlerden biri. Motora önce su sıkıp sonra üzerine motor temizleme spreyini sıkmanız gerekiyordu. Sonax motor temizleyici prey zaten yoğun bir ürün olduğu için motora önce su sıkıp üzerine motor temizleyicisi sıkmak işinizi kolaylaştırır. Birde ufak bir fırca ile fırçalarsanız kirler daha kolay çıkar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Motor yıkamadan bu kadar kormayın, hortumu alın elinize bayağı fışkırtın, sonra spreyi sıkın, biraz bekleyin, bu esnada Ayhan ın da dediği gibi fırçayla araları temizleyin, sonrasında hortumla yine su fışkırtın ve silin iş tamam.

WD-40 kullanımı şöyle, aslında bu işe pek uygun değil ama işe yarıyor, direk leş gibi motora bolca sıkın, biraz bekleyin veee, işin can alıcı kısmı burası, hortumla yada tabancayla su fışkırtın, sonra kurulayın, bakın bakalım ne kadar zaman toz tutmayacak, direk sıkıp sadece silerseniz olmaz, mutlaka suyla fazlalık alınacak, wd-40 zaten yağlayıcı bir madde, kiride çözer ama sonuçta yağlama özelliğide var, lastik aksama uzun kullanımda zarar verebilir, ayda yılda bir kullanıcakasanız ve motor çok kirliyse kullanabilirsiniz.

Bunun dışında yok kuru sıktım, susuz yıkadım sildim tarzı ürünlerin alayı tırt, bu ürünler suyla yıkamadan korkan kesim için üretilen ürünler, yıkamayı bildikten sonra yeni nesil motorlar banamısın demez, ben senelerdir ara ara yıkarım sıfır sorunla devam ediyorum, 86 taunus umuzu alındığı 86 dan beri yıkarım, tık demedi maaşallah, şirkette ki tüm araçlar yıkanır, şuan kullandığım doblo her hafta düzenli basınçlı suyla yıkanır, tozun çamurun içinde, çamur motorun üstüne kaputa kadar geliyor, ralli aracı gibi kullanıyorum, 2 sene oldu tık yok, öyel böyle değil nerdeyse motora hergün su değmekte, ucuz diye bunu almışlar, yoksa ranger diye dilimde tüy bitti ama pahalı geliyor şirkete :)

Bu sebeble sudan korkmayın, bariz soketin dibine tabancayı dayamadıktan sonra birşeycik olmaz, tutmasını bilin yeter, biraz uzak tutun iş tamam, araba da motor da suyla yıkanır, banamısın da demez, üstelik siz ayda yılda bir yıkayacaksınız, hiçbirşey olmaz, ara ara silersiniz hiç kirlenmez üstelik.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Savaş Değişli
(düzenlendi)

Sonax motor temizleyici sprey bu işte diğer ürünlere göre iyi iş yapan ürünlerden biri. Motora önce su sıkıp sonra üzerine motor temizleme spreyini sıkmanız gerekiyordu. Sonax motor temizleyici prey zaten yoğun bir ürün olduğu için motora önce su sıkıp üzerine motor temizleyicisi sıkmak işinizi kolaylaştırır. Birde ufak bir fırca ile fırçalarsanız kirler daha kolay çıkar.

Kullanım klavuzunda motora sıkın,biraz bekleyin temiz bir bez ile silin yazıyordu Ayhan,bende öyle yapınca hakkından camsil geldi :D

Su ile sulandırsak kimyasalı nasıl olur acaba?Bir denemek lazım

Motor yıkamadan bu kadar kormayın, hortumu alın elinize bayağı fışkırtın, sonra spreyi sıkın, biraz bekleyin, bu esnada Ayhan ın da dediği gibi fırçayla araları temizleyin, sonrasında hortumla yine su fışkırtın ve silin iş tamam.

WD-40 kullanımı şöyle, aslında bu işe pek uygun değil ama işe yarıyor, direk leş gibi motora bolca sıkın, biraz bekleyin veee, işin can alıcı kısmı burası, hortumla yada tabancayla su fışkırtın, sonra kurulayın, bakın bakalım ne kadar zaman toz tutmayacak, direk sıkıp sadece silerseniz olmaz, mutlaka suyla fazlalık alınacak, wd-40 zaten yağlayıcı bir madde, kiride çözer ama sonuçta yağlama özelliğide var, lastik aksama uzun kullanımda zarar verebilir, ayda yılda bir kullanıcakasanız ve motor çok kirliyse kullanabilirsiniz.

Bunun dışında yok kuru sıktım, susuz yıkadım sildim tarzı ürünlerin alayı tırt, bu ürünler suyla yıkamadan korkan kesim için üretilen ürünler, yıkamayı bildikten sonra yeni nesil motorlar banamısın demez, ben senelerdir ara ara yıkarım sıfır sorunla devam ediyorum, 86 taunus umuzu alındığı 86 dan beri yıkarım, tık demedi maaşallah, şirkette ki tüm araçlar yıkanır, şuan kullandığım doblo her hafta düzenli basınçlı suyla yıkanır, tozun çamurun içinde, çamur motorun üstüne kaputa kadar geliyor, ralli aracı gibi kullanıyorum, 2 sene oldu tık yok, öyel böyle değil nerdeyse motora hergün su değmekte, ucuz diye bunu almışlar, yoksa ranger diye dilimde tüy bitti ama pahalı geliyor şirkete :)

Bu sebeble sudan korkmayın, bariz soketin dibine tabancayı dayamadıktan sonra birşeycik olmaz, tutmasını bilin yeter, biraz uzak tutun iş tamam, araba da motor da suyla yıkanır, banamısın da demez, üstelik siz ayda yılda bir yıkayacaksınız, hiçbirşey olmaz, ara ara silersiniz hiç kirlenmez üstelik.

Ali abi kötü örnekleri duyunca insan korkuyor:) geçenlerde arkadaşın birisi yıkattı megane 1 aracını tekrar çalıştırmak için 200 lira masraf etti :)

tarihinde Savaş Değişli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Reno yıkanmaz, ezelden beridir böyledir bilmez misin, araba dediğin yıkanır, o da Ford' dur :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok güzel olmuş... Kalwax'ın 500 ml motor temizleyicisi var.. şiddetle tavsiye ederim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Reno yıkanmaz, ezelden beridir böyledir bilmez misin, araba dediğin yıkanır, o da Ford' dur :D :D

Abi Reno naylon olduğu için su almaması lazım aslında :crazy:

Çok güzel olmuş... Kalwax'ın 500 ml motor temizleyicisi var.. şiddetle tavsiye ederim...

Tamam Mehmet abi,hepsiburada dan alacağım siparişler ile birlikte onuda isterim inşallah

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

bol bol sulayıp turtle wax motor temizleyici ile yıkıyorum, birşey olmuyor.

Birde motor yıkıma düşmanları var.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erol Yapıcı

Biz eskiden benzinle silerdik. Tabii o zamanlar bidona benzin alabiliyorduk.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benzini dökecen çakmağı çakacan..Tertemiz olur..Tabii şaka :D Şimdi döken falan olur iş çıkartmayalım durduk yere.. :p

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Erol Okcu

İyi günler keyifli sürüşler ..

Arkadaşlar 2001 fiesta ghia aracımın motor bölümünü yeniymiş gibi nasıl temizleyebilirim hangi ürünleri önerirsiniz ? aynı zamanda aracımın genel görünümünü şık bir hale getirmek istiyorum kendi imkanlarıma nasıl yapabılırım pasta cila tarzı gibi yani ? teşekkürler şimdiden .

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İyi günler keyifli sürüşler ..

Arkadaşlar 2001 fiesta ghia aracımın motor bölümünü yeniymiş gibi nasıl temizleyebilirim hangi ürünleri önerirsiniz ? aynı zamanda aracımın genel görünümünü şık bir hale getirmek istiyorum kendi imkanlarıma nasıl yapabılırım pasta cila tarzı gibi yani ? teşekkürler şimdiden .

Konunuzu birleştirdim.

Bu konuda bir çok ürün ve uygulanış tavsiye edilmiş. Br göz atmanızı öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Okcu

Konunuzu birleştirdim.

Bu konuda bir çok ürün ve uygulanış tavsiye edilmiş. Br göz atmanızı öneririm.t

teşekkür ederim isabet olmuş aradım bulamadım  o yüzden konu açtım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...