İçeriğe Yönlendir

Avustralya'Dan Vize Alabilmek Mümkün Değil Mi?

Recep Mura

Recommended Posts

Recep Mura
(düzenlendi)

Maaş bordrosu öncelikli evraktır kesin konulmalıydı hatta kurumdan mühürlü ve imzalı maddi durum evrağıdır.Schengen,İngiltere,Kanada vs vs ülkeler dahil mutlaka bulunmalıdır.

Dediğim gibi para yeni konulmuş ve bu konsolosluğu kıllandıran bir durumdur.Bu para daha önce neredeydi diye mutlaka düşünür ve aklına bu adamın parası yok emanet para buldu yatırdı geldi.

Ayrıca bahsettiğiniz ülke Avustralya yanlış anlamayın ama devlet memurluğu bu adamlar için çokta önemli bir durum değil 1 eylülde göreve başlayacak geri dönecek ben dönerim orada kalmam vs inandırıcı olma durumu tartışılır çünkü ben gidip gelmeyeceğim diyen bir kişi olabilir mi? okyanus aşırı ülkelere insanlar kaçacakları zaman turist veya ticari vize alır ve orada kalır. Kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülke dolayısıyla seçici olmak zorunda.

Ama tüm bu düşünceler ön yargıdır ve hiç bir delile dayanmamaktadır şüpheden ileri gitmemektedir o zaman bu durum ilericilik midir herkese şüpheyle bakmak acaba demek paronoyak bir anlayış değil midir? Ne olursa olsun bir devlet memurunu imzalı belgeleri olduğu halde şüpheyle bakmak hangi demokrasi veya ileri devlet anlayışıyla bağdaşır...Ancak kaçak yollardan gelenleri engellemek için yasal yollardan tüm şartları yerine getirmiş kişileri engellemekle önüne geçemezler bu çok basit bir anlayış aksine insanı yasal olmayan yollara itiyor eğer bende o yollarla hareket etseydim muhtemelen giderdim...Zihniyeti anlayışı niyet okuyuculuksa ben ne yapayım ben o milli geliri! Eğer mücadele etmek istiyorlarsa kaçak yollardan gelenleri ülkede tutmayıp yurt dışı edecek beslemeyecek sen hem o yollardan gelenleri buyur et bunun aksine yasal yollardan gelmek isteyenlere hayır senin tipini beğenmedim de alma bu nasıl anlayış benim itirazım bu düşünceye!

tarihinde Recep Mura tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Keşke bu sebepleri kaçamak yollardan değil de bizzat yüzümüze söyleselerdi...

Tc Devleti memuru olduğuna dair belge sunuldu yani öğretmen olduğunu dair...İsteselerdi maaş bordrosu da eklerdik ama istemediler....

Bizden finansal olarak hangi belgeyi istedilerse sunduk, Elbette sırf onlar için var olan hesaba yeniden birikimi yatırdık prensip olarak parayı bankada tutmuyoruz bankada para yok diye bir insan parasız pulsuz anlamına mı gelir? Avustralya bu kadar sığ düşünceli midir? Valilikten izin belgesi konuldu ve 01 Eylül itibariyle okulda görevde olması gerektiğine dair belge düzenlendi bunların hiç birini dikkate almamaları ön yargıdan başka nedir?

Ama o ülkelerden birinden bu şartlarda vize almaya çalışsaydı rahatlıklar alırdır öyle değil mi?

Recep bey, galiba ilk vize işleminiz . Yani konsolosluk hiç kimseyi çağırıp yüzüne sana bu yüzden vermedik oturup tartışalım beni ikna et falan demez bununla konsoloslukların uğraştığını bir düşünsenize millet başvuru yapmaya vakit bulamaz ve kavga gürültü eksik olmaz.evraklara bakar değerlendirmeyi yapar konsoloslukların yüze söyleme şekli budur.Amerika evraklara bakmadan vize verir veya ret verir bu rettin yanı sıra ret alan herkese verdiği bir kağıt vardır ve orada şöyle birşey yazar

Konsolosluk yetkilisi açıklama yapmam için neden zaman vermedi ?

-Konsolosluk yetkilisi o kadar iyi eğitim almıştır ki çok kısa süre içerisinde sizin kim olduğunuz hakkında bilgi edinir.

Konsolosluk yetkilisi neden evraklarıma bakmadı?

-Vizeye başvurmak sadece evraklarla ilgili değildir.Yetkili kişi nadiren evraklara bakmak için uzun zaman harcar.Asıl olan sizin seyahat etme nedeniniz ve şuanki durumunuzdur.Eğer konsololuk yetkilisi durumunuzla ilgili kararı evraklara bakmadan vermişse bunun nedeni bellidir göstereceğiniz herhangi bir belgenin durumunuzu değiştirmeyeceğidir.

Buda Amerika Birleşik Devletlerinin ret yazısından bir kaç alıntı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu sizce ne kadar çağdaşlıktır ve etiktir o zaman inanın Türkiye gerçekten ileri bir ülkedir biz çünkü her gelenibuyur ediyoruz neredeyse!!!

Tam aksine, Türkiye'nin ileriliğinden değil, ihtiyacı olduğundandır.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Recep bey, galiba ilk vize işleminiz . Yani konsolosluk hiç kimseyi çağırıp yüzüne sana bu yüzden vermedik oturup tartışalım beni ikna et falan demez bununla konsoloslukların uğraştığını bir düşünsenize millet başvuru yapmaya vakit bulamaz ve kavga gürültü eksik olmaz.evraklara bakar değerlendirmeyi yapar konsoloslukların yüze söyleme şekli budur.Amerika evraklara bakmadan vize verir veya ret verir bu rettin yanı sıra ret alan herkese verdiği bir kağıt vardır ve orada şöyle birşey yazar

Konsolosluk yetkilisi açıklama yapmam için neden zaman vermedi ?

-Konsolosluk yetkilisi o kadar iyi eğitim almıştır ki çok kısa süre içerisinde sizin kim olduğunuz hakkında bilgi edinir.

Konsolosluk yetkilisi neden evraklarıma bakmadı?

-Vizeye başvurmak sadece evraklarla ilgili değildir.Yetkili kişi nadiren evraklara bakmak için uzun zaman harcar.Asıl olan sizin seyahat etme nedeniniz ve şuanki durumunuzdur.Eğer konsololuk yetkilisi durumunuzla ilgili kararı evraklara bakmadan vermişse bunun nedeni bellidir göstereceğiniz herhangi bir belgenin durumunuzu değiştirmeyeceğidir.

Buda Amerika Birleşik Devletlerinin ret yazısından bir kaç alıntı.

Vizeyi isteyen ben değilim kardeşimdi aynı şartlardayız yani benim de onun da ilk tecrübesi elbette anlatmak istediğim de oydu yani zaten yüzüme söyleyebilecek elle tutulur hiç bir şartları ve gerekçeleri yok zaten böyle bir şey mümkün olsaydıda söyleyemezlerdi o yüzden bu kadar rahat ve umursamaz ve be yaptım oldu gözüm tutmadı diyebiliyorlar...Bu da bana nedense hiç ileri devlet anlayışı gibi gelmiyor...O ülkelerin demokrasi ile insan haklarıyla hiç alakaları olmadığını herşeyin özde değil sözde olduğunu anladım...Hiç kimse bu konsolosluk yetkilisi dahi olsa bu şekilde görünüşe göre karar vermez vermemeli o zaman açıkça hiçbir belge istmeyeceksin biz sizin görünüşünüze göre karar vereceğiz dersin itirazım olmaz..bunlar müneccim mi? Kahin mi? nedir insanın niyetini doğru olarak okuyabiliyor? Bunu inanın aklım almıyor bu ülkeler hakikaten dünyanın en geri, en şüpheci, en paranoyak ülkeleri bu anlayıştaysalar şayet

Tam aksine, Türkiye'nin ileriliğinden değil, ihtiyacı olduğundandır.

Bence koyduğu kurallara uygun vize işlemini yerine getirenlere niyet okuyuculuğu yapmadan, şüpheyle bakmadan vize veriyorsa en ileri ülkedir...Koyduğu şartları yerine getirip ya sen bunları yaptın ama ben tipini beğenmedim diyen ülkeler ne kadar çok geliri olurlarsa olsunlar dünyanın en geri kalmış fakir (maddi anlamda değil manevi anlamda insanlık anlamında) ülkeleridir.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
Ama tüm bu düşünceler ön yargıdır ve hiç bir delile dayanmamaktadır şüpheden ileri gitmemektedir o zaman bu durum ilericilik midir herkese şüpheyle bakmak acaba demek paronoyak bir anlayış değil midir? Ne olursa olsun bir devlet memurunu imzalı belgeleri olduğu halde şüpheyle bakmak hangi demokrasi veya ileri devlet anlayışıyla bağdaşır...Ancak kaçak yollardan gelenleri engellemek için yasal yollardan tüm şartları yerine getirmiş kişileri engellemekle önüne geçemezler bu çok basit bir anlayış aksine insanı yasal olmayan yollara itiyor eğer bende o yollarla hareket etseydim muhtemelen giderdim...Zihniyeti anlayışı niyet okuyuculuksa ben ne yapayım ben o milli geliri! Eğer mücadele etmek istiyorlarsa kaçak yollardan gelenleri ülkede tutmayıp yurt dışı edecek beslemeyecek sen hem o yollardan gelenleri buyur et bunun aksine yasal yollardan gelmek isteyenlere hayır senin tipini beğenmedim de alma bu nasıl anlayış benim itirazım bu düşünceye!

Recep bey devlet memurunun imzalı yazısının olması önemli birşey değildir.Amiri bu tarihde okul açılacak ve burada olması gerekiyor dedi kişi gelmezse gidip amirimi getirecek.Bu onlar için garanti değil.Esas olan iyi kazanç elde edilen iş hareketli ve içi dolu hesap dökümleri ev-evler araba arsa tarla bostan bunlar ülkesine geri dönmesine dair ikna edici evraklardır. Avustralya gibi bir çok uçak otel yemek içmek gezmek gibi tatili pahalı olan ülkeler şunu mutlaka düşünür.

Avustralya uçak bileti ortalama 1500€ +1500€ da harcansa ki ülkesine hiçbir turistik getirisi olmayan bir kişinin masrafı 7000 tl yapar.

7000 TL için ortalama memur 3.5-4 ay çalışır bir kişi 4 aylık kazancının karşılığında 10 günlük tatil yapması mantıklı gelmez.

Gelse de bu adam bu gelirle bu tatille gittiği ülkeye maddi pek bir fayda sağlamaz turistik gezi neticesinde.Dolayısıyla gelse de olur gelmese de mantığı.

Türkiyenin AB üyesi ülkelerinden vize istememesinden ben aşırı rahatsızım. Biz bu adamlara birde kendi vatandaşımızdan daha ucuz otel satıyoruz.

Avrupalıların bizim Ülkemizden daha güzel daha ucuza tatil yapacakları bir ülke yok uygula bunlara vizeyi bize uyguladıklarının aynısını bi dünya evrakla uğraştır ciddi diyorum halkı ayaklanır. Bize karşı vize rejimlerini olumlu yönde etkiler.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Recep bey devlet memurunun imzalı yazısının olması önemli birşey değildir.Amiri bu tarihde okul açılacak ve burada olması gerekiyor dedi kişi gelmezse gidip amirimi getirecek.Bu onlar için garanti değil.Esas olan iyi kazanç elde edilen iş hareketli ve içi dolu hesap dökümleri ev-evler araba arsa tarla bostan bunlar ülkesine geri dönmesine dair ikna edici evraklardır. Avustralya gibi bir çok uçak otel yemek içmek gezmek gibi tatili pahalı olan ülkeler şunu mutlaka düşünür.

Avustralya uçak bileti ortalama 1500€ +1500€ da harcansa ki ülkesine hiçbir turistik getirisi olmayan bir kişinin masrafı 7000 tl yapar.

7000 TL için ortalama memur 3.5-4 ay çalışır bir kişi 4 aylık kazancının karşılığında 10 günlük tatil yapması mantıklı gelmez.

Gelse de bu adam bu gelirle bu tatille gittiği ülkeye maddi pek bir fayda sağlamaz turistik gezi neticesinde.Dolayısıyla gelse de olur gelmese de mantığı.

Türkiyenin AB üyesi ülkelerinden vize istememesinden ben aşırı rahatsızım. Biz bu adamlara birde kendi vatandaşımızdan daha ucuz otel satıyoruz.

Avrupalıların bizim Ülkemizden daha güzel daha ucuza tatil yapacakları bir ülke yok uygula bunlara vizeyi bize uyguladıklarının aynısını bi dünya evrakla uğraştır ciddi diyorum halkı ayaklanır. Bize karşı vize rejimlerini olumlu yönde etkiler.

Aynı kanaatteyim en azından bizim prosedürleri yerine getiren vatandaşlarımıza vize vermeyen ülkelere aynıyla mukabelede bulunmamız gerekir özellikle Avustralya gibi zamanında bizim ecdadımızı öldürmeye gelip de bizim kucak açıp bağrımızda yatırdığımız ancakların torunlarından böyle bir muamele görmek beni ziyadesiyle üzdü...Biz ki onları hala davul zurna ile karşılayıp ülkemizde neredeyse devlet töreniyle karşılayıp bir kısmının zil zurna şarhoş olup hiç de hoş görülemeyecek hareketlerini sineye çekip güzelce ağırlayıp sonrasında bizim ülke vatandaşlarımıza olur olmaz şüpheci yaklaşımla adeta senin memurun da kimdir gözümde hiç bir değeri yoktur senin devletinin verdiği resmi belgeler nazarımda sıradan bir kağıt kadar değeri yoktur diyen anlayışa karşı olsun biraz onurlu davranıp Devlet olma bilinci gösterebilmeliyiz bu şekilde gelcek hayır hiç gelmesin daha iyi...

Avustralya tercihimiz orada ablamızın olmasıydı onu da belirttik orada kalacak vb. giderimiz olmayacaktı ablamız her zaman çocukların okulu vb.den dolayı gelemediklerinden kardeşim müsait olduğundan bu sefer sen gel dediler ama olmadı en çok da ona üzülüyoruz pnlar çok heveslenmişlerdi uzun sürer diye ablam oradan istekte bulunmadı buradan halledelim daha kısa olur dendi keşke oradan başvurulsaydı belki biraz daha ciddi olurdu...

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Devlet memurun kimdir yada devletin verdigi belgeye sıradan kagit parcasindan daha degersiz demiyor yalniz dikkarinizi çekerim kişisel ve ailesel maddi durumunuz ve geri ülkenize döneceğinize dair yeterli kanıt gösteremediniz diyor.Her devlet memuru her ülkeden vize alır diye bir durum söz konusu değil.6 ekimde houstun da türk festivali vardı bu ülkenin eski başbakanı müsteşarı ptt genel müdürü vize başvurusunda bulundu Abd için izlenmesi gereken bir prosedür var,vize verilmesi için bazı şartları taşımak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Devlet memurun kimdir yada devletin verdigi belgeye sıradan kagit parcasindan daha degersiz demiyor yalniz dikkarinizi çekerim kişisel ve ailesel maddi durumunuz ve geri ülkenize döneceğinize dair yeterli kanıt gösteremediniz diyor.Her devlet memuru her ülkeden vize alır diye bir durum söz konusu değil.6 ekimde houstun da türk festivali vardı bu ülkenin eski başbakanı müsteşarı ptt genel müdürü vize başvurusunda bulundu Abd için izlenmesi gereken bir prosedür var,vize verilmesi için bazı şartları taşımak gerekiyor.

Bende diyorum ki bunu kanıtlamak için daha ne yapmamız gerekiyordu ne istendiyse yapıldı bizden istenen belgeler ne ise fazlasıyla yapıldı bizden farklı ekstra bir kanıt istenmedi ki? Ben buna kızıyorum bize denseydiki hesabınızda son 1 yılda 50 bin dolar olması gerekiyordu amenna derim veya bir falcıya gidin ülkemize geldikten sonra geri döneceğinize dair imzalı bir evrak getirin deseler yine amenna ama sen diyeceksin ki şu belgeleri hazırla başvur sonra diyeceksin ki ben bunları yeterli görmedim içimde bir şüphe var, tipini beğenmedim vb. gerekçelerle reddet bu yanlış ama şunu söyle verdiğin belgeler eksik veya yeterli değil amenna ama ama yeterli kanıt derken ne istedi ki biz yerine getirmedik...Devlet memuru derken yalanı dolanı olmaz anlamında söylüyorum yani en azından aldığı maaş bankada bellidir Türkiye şartlarında bir öğretmen turist olarak neden Avustralya gibi bir ülkeye giderken bu kadar 3.sınıf vatandaş muamelesi yapılsın gerekçeler neden hala yeterli kanıt yok geri dönmeyebilirsin denilsin bu insan işsiz olsa yada özelde çalışsa şüphelerini anlarım ama bu da yapılmasın...Niyet okuyuculuğu yanlış...Gerekli prosedürler elbette olacak ama insanlar haksız yere gereksiz yere de boşuna uğraştırılmasın mesela en başta söylensin hesabınızda son 1 yılda şu kadar miktar para yoksa üzerinize ev araba yoksa daha önce hiç yurt dışına çıkmadıysanız boşuna vize başvurusunda bulunmayınız dense amenna ama sen bunları istemeyeceksin sonra bunları öne sürerek reddedeceksin bunu aklım almıyor bu bana yanlış geliyor medeni bir ülkeye yakıştıramıyorum...

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Evrakları tam olan herkes her ülkeden vize alacak diye bir durum söz konusu değil.Düşünün a kişi asgari ücretle çalışıyor ve vize başvurusunda bulunuyor özel sektör çalışanı olarak bütün evrakları tam o zaman onunda vize alması lazım. Sizin evraklarınız tam ama mali durumunuz yeterli değil.Devlet memuru kesin vize almalı diye düşünmeyin. Maaş bordrosunu istememelerini de anlamış değilim.En basiti internette bir arama yapın vize için ülkenize geri döneceğinize dair belgeler yani bunlar ev arsa tarla kira getirisi banka hesap dökümleri minumum geriye dönük son 3 aylıkdüzenli ve kazancı iyi olan iş.Tecrübeme göre ülkede bekleyen eş çocuk varsa geri döneceği konusunda daha bir olumlu yaklaşıyorlar.

Yanlış anlamayın ama siz biraz fazlasıyla milli duygularla olaya yaklaşıyorsunuz, bu cevap kağıdını ilk yayınladığınızda da yazdım finansal yönden kişisel ve ailesel yetersizlik ve bankadaki paranın geçmişi yok size asıl ret vermelerinin sebebi bu.Konsoloslukların umrunda olmaz ya beyfendi sizin şu evrak eksik bu şöyle temin edip getirin gönderin diye uğraşmazlar sunulması şart olan evrakları şunlar onlar kesin olmalı ayrıca sosyal ve ekonomik durumunuzu belgeleyen belgeler der geçer.

Yorum bağlantısı
Recep Mura
(düzenlendi)

Evrakları tam olan herkes her ülkeden vize alacak diye bir durum söz konusu değil.Düşünün a kişi asgari ücretle çalışıyor ve vize başvurusunda bulunuyor özel sektör çalışanı olarak bütün evrakları tam o zaman onunda vize alması lazım. Sizin evraklarınız tam ama mali durumunuz yeterli değil.Devlet memuru kesin vize almalı diye düşünmeyin. Maaş bordrosunu istememelerini de anlamış değilim.En basiti internette bir arama yapın vize için ülkenize geri döneceğinize dair belgeler yani bunlar ev arsa tarla kira getirisi banka hesap dökümleri minumum geriye dönük son 3 aylıkdüzenli ve kazancı iyi olan iş.Tecrübeme göre ülkede bekleyen eş çocuk varsa geri döneceği konusunda daha bir olumlu yaklaşıyorlar.

Yanlış anlamayın ama siz biraz fazlasıyla milli duygularla olaya yaklaşıyorsunuz, bu cevap kağıdını ilk yayınladığınızda da yazdım finansal yönden kişisel ve ailesel yetersizlik ve bankadaki paranın geçmişi yok size asıl ret vermelerinin sebebi bu.Konsoloslukların umrunda olmaz ya beyfendi sizin şu evrak eksik bu şöyle temin edip getirin gönderin diye uğraşmazlar sunulması şart olan evrakları şunlar onlar kesin olmalı ayrıca sosyal ve ekonomik durumunuzu belgeleyen belgeler der geçer.

Ben sadece bu tür işlemler için genelgeçer şeffaf kriterler olması gerektiği kanaatindeyim biz denildiği gibi hesaba fazlasıyla para yatırdık daha fazlası da vardır ancak prensip gereği bankada tutmayız biz istenen tüm belge ve bilgileri sunduğumuz için sonuç bize garip geliyor o halde her türlü şartı başta isteyeceksin ki millet boşuna oraya buraya gidip izin vb. uğraşıp ta Ankaralara kadar boşu boşuna gitmesin bizi üzen bu sırf kardeşim bu yüzden kaç kere izin alıp bir oraya bir buraya gitmek zorunda kaldı...Elbette her başvuran vize alamaz ama en azından devlet garantisinde işi olan ki bunu herhalde kimse bırakıp avustralya da mülteci olarak yaşamayı düşünmez ve iyi kötü düzenli maaşını alan (ki başvuran yeni öğretmen değil) birine gelip de senin ağzın kokuyor sen gelme bizim ülkeye gelirsen başın döner geri felan dönmezsin gibi ön yargılı yaklaşımlar beni üzüyor elbette duygusal davranırım çünkü bu millet vize vermeyen ve zamanında bizimle savaçmaya gelmiş atalarını bağrımıza basmış kendi evladımız gibi görmüş bir millet olarak bu kadar duygusallığımız olsa gerek diye düşünüyorum o halde bizde aynısını uygulayalım da madem öyle büyük devlet olduğumuz anlaşılsın biz maşallah her gelene buyur ediyoruz ama...Ha bu arada öyle vize alanlar varki ablam Avustralya'dan da araştırdı bizim gibi şartları yerine getirmeselerde hemen vize alanlar var çok ilginç hatta oradan başvuruldu onlar keşke buradan başvursaydınız biz oraya müdahale edemiyoruz onların düşüncesi demişler şaşırdım acaba biz türkiye konsolosluk görevlileri olarak biraz kraldan daha mı kralcı oluyoruz acaba...

tarihinde Recep Mura tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Sutay

Kuzen fransa da, teyzemi fransaya birkac haftaligina misafir etmek icin gerekli istek belgelerine basvuruyolar.. Devletin cevabi ise "eviniz misafir agirlamak icin yeteri kadar buyuk degil" oluyor :)

Ki teyzem 50 kusur yasinda kendisine ait olmasada esinin ustune ev apartman araba dukkan tarla tapan hersey var.. Ayrica yillarca almanyada yasamis calismis vs..

ustelik daha vize basvurusu bile yoktu

Bu vize misafir olaylarinda ozellikle musluman ulkelere karsi bir kota koyuyorlar.

Sanirim "siz oturun oturdugunuz yerde bizim ulkemizde gorulecek bisey yok.. En azindan size yok" demeye getiriyorlar ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Endonezyaya gidiyorum kongreye. Sİgnapur'da 2 gençle tanıştım. Dil okulu ayağıyla kapağı avusturalyaya atma peşindeler. Dİl okulu vizesi bitince gemileri yakacaklar.

Bu tipler olduğu sürece vize sıkıntısı olacaktır.

..bana tamamen 2.sınıf ülke vatandaşı muamelesi gibi...

Yukarıda bahsettim. İkinci sınıf gibi davrananlar yüzünden ikinci sınıfız.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Ben sadece bu tür işlemler için genelgeçer şeffaf kriterler olması gerektiği kanaatindeyim biz denildiği gibi hesaba fazlasıyla para yatırdık daha fazlası da vardır ancak prensip gereği bankada tutmayız biz istenen tüm belge ve bilgileri sunduğumuz için sonuç bize garip geliyor o halde her türlü şartı başta isteyeceksin ki millet boşuna oraya buraya gidip izin vb. uğraşıp ta Ankaralara kadar boşu boşuna gitmesin bizi üzen bu sırf kardeşim bu yüzden kaç kere izin alıp bir oraya bir buraya gitmek zorunda kaldı...Elbette her başvuran vize alamaz ama en azından devlet garantisinde işi olan ki bunu herhalde kimse bırakıp avustralya da mülteci olarak yaşamayı düşünmez ve iyi kötü düzenli maaşını alan (ki başvuran yeni öğretmen değil) birine gelip de senin ağzın kokuyor sen gelme bizim ülkeye gelirsen başın döner geri felan dönmezsin gibi ön yargılı yaklaşımlar beni üzüyor elbette duygusal davranırım çünkü bu millet vize vermeyen ve zamanında bizimle savaçmaya gelmiş atalarını bağrımıza basmış kendi evladımız gibi görmüş bir millet olarak bu kadar duygusallığımız olsa gerek diye düşünüyorum o halde bizde aynısını uygulayalım da madem öyle büyük devlet olduğumuz anlaşılsın biz maşallah her gelene buyur ediyoruz ama...Ha bu arada öyle vize alanlar varki ablam Avustralya'dan da araştırdı bizim gibi şartları yerine getirmeselerde hemen vize alanlar var çok ilginç hatta oradan başvuruldu onlar keşke buradan başvursaydınız biz oraya müdahale edemiyoruz onların düşüncesi demişler şaşırdım acaba biz türkiye konsolosluk görevlileri olarak biraz kraldan daha mı kralcı oluyoruz acaba...

Recep bey paranın geçmişi yok demişler şimdi onlar değerlendirme yaparken belirli kriterler vardır onlara göre değerlendirme yapılır. Kimin evinde ne kadar parası var bilemezler belge üzerinden yola çıkarlar.Avustralya için Ankara ya konsolosluğa gelmenize gerek yok diye biliyorum mng kargo ile de vize başvurusunda bulunulabiliyor olması lazım.Avustralyada başvuru yapılacağını sanmıyorum çünkü herkes kendi ülkesinden başvurmalı eğer ki ülkede savaş vs gibi sebeplerden dolayı konsolosluk hizmet vermiyor ise yurtdışındaki temsilciliklerden başvuru yapılabilir diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
Endonezyaya gidiyorum kongreye. Sİgnapur'da 2 gençle tanıştım. Dil okulu ayağıyla kapağı avusturalyaya atma peşindeler. Dİl okulu vizesi bitince gemileri yakacaklar. Bu tipler olduğu sürece vize sıkıntısı olacaktır. Yukarıda bahsettim. İkinci sınıf gibi davrananlar yüzünden ikinci sınıfız.

Bunun gibi binlerce örnek var hocam dolayısıyla bir yerde şüpheci yaklaşmaları normal.

Bence o ülkede yaşayan milletin baskısıyla devletin izlediği yol. Türkiye den kaçak giden insanlar yasal olmadan kaçak çalışıyor ucuz çalışıyor amaç para kazanma çok çalışıyor ve işverenin işine geliyor. Dolayısıyla kendi milleti bundan rahatsızlık duyuyor. Kendi ülkesinde dışarıdan gelen yasal olmayan göçmenler yüzünden ya işsiz kalıyor yada uygun fiyata çalışmak zorunda kalıyor.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
Kuzen fransa da, teyzemi fransaya birkac haftaligina misafir etmek icin gerekli istek belgelerine basvuruyolar.. Devletin cevabi ise "eviniz misafir agirlamak icin yeteri kadar buyuk degil" oluyor :) Ki teyzem 50 kusur yasinda kendisine ait olmasada esinin ustune ev apartman araba dukkan tarla tapan hersey var.. Ayrica yillarca almanyada yasamis calismis vs.. ustelik daha vize basvurusu bile yoktu Bu vize misafir olaylarinda ozellikle musluman ulkelere karsi bir kota koyuyorlar. Sanirim "siz oturun oturdugunuz yerde bizim ulkemizde gorulecek bisey yok.. En azindan size yok" demeye getiriyorlar ;)

Schengen ülkelerinde malesef böyle bir sıkıntı var.Davet edenin evinin büyüklüğü, kazancı misafir ağırlamaya yeterli olacak.Bu çok gelişmiş ülke yetkilileri o kadar güzel veri tabanı ve gelişmiş teknolojiye sahipler ki bizim 1970-1980 li yıllar gibi. Aile, akraba, arkadaş ziyaretleri için schengen ülkelerinde belediyelerden davetiye alır davet edecek kişi. Almanya da bu davetiye beldediyeden 25 euro karşılığında Hollanda dan 30 euro karşılığında alınır gönderilir adam başvuru yapar sizin davet eden kişinin evi müsait değil yok geliri müsait değil peki arkadaş iki tarafa da eziyet etmesen durumu müsait olmayan kişiye bu davetiyeyi vermesen daha mantıklı olmaz mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...