İçeriğe Yönlendir

Explorer Egr Valfi İptali 2000 5.0 V.8

Murat Korumaz

Recommended Posts

Murat Korumaz
(düzenlendi)

Selamlar öncelikle herkese. Aracımda 1500 ile 2000 devir arasında bir yığılma oluyor aynı karburatörlü araçların pislik kaçmış tekmesi gibi ama sadece dediğim devirler arasında yapıyor. Bilgisayara bağladık her iki blank'ta da zengin yanma (lpg'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum) ve bir de kod veriyor kodun açılımına baktığımızda EGR valfi arızası görünüyor. Fiyatlara bakayım dedim biraz ama ABD'de bile değişimi yaklaşık 300 dolar civarında. Forumda dolaştım biraz mondeo için tarifler var ama Explorer 'la ilgili yok. 2009'a kadar geri gittim sonra başlık açmaya karar verdim. Sorum şu olacak; EGR valfi iptali motora bir zarar verir mi? Performansta bir düşüşe neden olur mu?

İlk sorumu unutmuşum: EGR valfi iptal edilebiliyor mu? :)

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
İmla kurallarına uyunuz!
Yorum bağlantısı
Murat Korumaz
(düzenlendi)

Hakan bey nasıl yapıldı ? egr valfıne gelen hortumu mu körlediler ?

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
hakan bey nasıl yapıldı ? egr valfıne gelen hortumumu korledıler ?

Benden önceki sahibi yaptırmış, ben hiç elleşmedim bu işle. Nasıl yapıldığına dair de hiç bilgim yok :p

Murat bey yazdığınız konu okunacak gibi değildi, çok uzun olduğu için de düzeltmedim ve ben kaldırdım konuyu. Lütfen siz de bizim gibi yazarsanız daha rahat anlaşabiliriz. :)

Konu ne konusu? konu burada :p

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Egsoz emisyonunu düzenlemek için gerekli bir parça diye biliyorum. Zamanla kurumlaşma olayı oluyormuş, temizleniyor doluyor temizleniyor doluyor yani. İPtali kökten çözüm oluyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Depodan gelen yakıt yandıktan sonra hava - yakıt karışımı eğer zengin ise bu yakıt egsozdan dışarı verilmeden önce manifolda tekrar verilir, buda dışarıya yanmamış eksoz gazı atımını önler. Eğer kullandığınız benzini/LPG farklı farklı yerlerden alıyorsanız ve benzin/LPG kalitesiz ise bu valf kirlenecek ve karşılaştığınız arızaları verecektir. Bundan kurtulmak için öncelikle yakıtı güvendiğiniz bir bayiden alın. Ve depoda çok az yakıt bırakmayın. Bu hem bu valfin hemde enjektörlerinizin kirlenmesine ve kurumlanmasına sebebiyet verecektir.

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz
(düzenlendi)

egr valfinin lpg ile bir ilgisi yok ayrıca kaldırılma konusunda konu ismini mi uzun tutmuşum yoksa yine noktalı hafler yüzünden mi anlaşılır olmadı acaba :(

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
yuzunden=yüzünden,aceba=acaba,
Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Ben de manuel olarak iptal ettirdim, çok basit bir işlem, iptali aracın çalışmasında herhangi bir olumsuzluk yaratmaz aksine motor yağının daha uzun ömürlü olmasını sağlar. :good1:

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

Nasıl yaptınız hotumu mu körlediler yoksa egr içerisine saç parçamı koyup yapıldı.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

EGR Valfi Elektronik olarakta yazılımda iptal edilebiliyor Yeni Nesil araçlarda fakat Mekanik olarak iptal edilmesi en sağlıklı yöntemdir, EGR valfinin yapısına göre iptal etme işlemi değişkenlik gösterir Yeni nesil araçlarda ortaya deliksiz saç koyarak, eski motorlarda hortumu körleyerek yapılır. EGR valfinin iptali düşük devirlerde özellikle 1. Ve 2.viteslerde devri canlandırır, egsoz emisyonunu arttırır, fakat bilinmeyen bir gerçek vardır, EGR valfi uzun tırmanmalarda motoru canlandırır, motorun bayılmasını önler, iptal edildiğinde uzun soluklu bayırlarda, motorun bayılmasına sebep olur bunla beraber araç ivmelenemez...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Danış

nasıl yaptınız hotumumu korlediler yoksa egr içerisine saç parcamı koyup yapıldı

egr içerisine sac parca kestirdim aynı ortası boş olan parça boyutlarında, cuk oturdu yerine :good1:

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

egr içerisine sac parca kestirdim aynı ortası boş olan parça boyutlarında, cuk oturdu yerine :good1:

EGR Valfi Elektronik olarakta yazılımda iptal edilebiliyor Yeni Nesil araçlarda fakat Mekanik olarak iptal edilmesi en sağlıklı yöntemdir, EGR valfinin yapısına göre iptal etme işlemi değişkenlik gösterir Yeni nesil araçlarda ortaya deliksiz saç koyarak, eski motorlarda hortumu körleyerek yapılır. EGR valfinin iptali düşük devirlerde özellikle 1. Ve 2.viteslerde devri canlandırır, egsoz emisyonunu arttırır, fakat bilinmeyen bir gerçek vardır, EGR valfi uzun tırmanmalarda motoru canlandırır, motorun bayılmasını önler, iptal edildiğinde uzun soluklu bayırlarda, motorun bayılmasına sebep olur bunla beraber araç ivmelenemez...

her iki bilgi içinde teşekkur ederim ayrıca imla ve yazım hatalarım için de ayrıca özür dilerim

göksel bey dediginiz sıkıntı yani yokuş cıkarken motor sismesi sanırım benim arac için cok gecerli bir durum degil sanırım

tecrübe ve bilgilerini paylasan herkese tesekkur ederim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Atilla Oğuz Tan

EGR valfi 4litre motorlarda da var mıdır? Eğer varsa kaputun altında nerde bu alet hocam?

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

EGR valfi 4litre motorlarda da var mıdır? Eğer varsa kaputun altında nerde bu alet hocam?

varmış kı hakan beyın arac 4.0 sanırım nerde sorusuna sanırım lınk yardımcı olur

ooooo link demiştim ama video direk cıktı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...