İçeriğe Yönlendir

Televizyon Sorunsalı

Borga Tansel

Recommended Posts

Borga Tansel

Benim evde 2000'li yıllardan kalma Vestel marka bir televizyon var. Kendi kendine aniden ekran kararıyor. Kapatıp bir müddet beklediğimde görüntü geliyor ama 5 dk sonra yine kararıyor. Uydu açık, ses geliyor ama görüntü yok. Tüpü bitiyor desem tüp bitmesinde renkler soluyor önce diye biliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

anakartta yüksek voltaj bölgelerinde aşırı ısınmadan komponent bacağı lehimi kendini bırakmış olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Allah rahmet eylesin diyelim mi Mehmet Abi :)

Yasin okumaya başla... :)

Emmi televizyon deyince vizontele geliyo aklıma :D Artık her evde bir sinema olacak ve bilet almaya lüzum kalmayacak :D :D

Hani avatar... :unknw:

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Emmi televizyon deyince vizontele geliyo aklıma :D Artık her evde bir sinema olacak ve bilet almaya lüzum kalmayacak :D :D

Peki Zeki Müren de bizi görecek mi? :D

Şimdiden hayırlı olsun yeni televizyonun :D

Demek o kadar vahim, bende netten tv bakayım bari :biggrin:

anakartta yüksek voltaj bölgelerinde aşırı ısınmadan komponent bacağı lehimi kendini bırakmış olabilir.

Hocam, açıklamanız için teşekkür ediyorum. Peki bu iş bize kaça patlar tahmini? Yeni tv alsak daha mı uygun düşer?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Eskişehir'de 50 liraya yapılabilir. Ama efendi kaliteli eski toprak tamirci bulun. Yeni uyducu "lamer" değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tüpün arkasındaki tabanca sürücü kartında soğuk lehim, ana kartta soğuk lehim. Başka bişe yok.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Ses de gidiyorsa beslemedeki elemanlardan biri kararlılığını yitirmiş ya da soğuk lehim haline gelmiş olabilir. Isıyla iletimi kaybeden bir lehim tabanı da olabilir. Bana bu tür bawsit bir arıza gibi geldi. Hey gidi günler, gençliğim geldi aklıma... :soytari:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Ses de gidiyorsa beslemedeki elemanlardan biri kararlılığını yitirmiş ya da soğuk lehim haline gelmiş olabilir. Isıyla iletimi kaybeden bir lehim tabanı da olabilir. Bana bu tür bawsit bir arıza gibi geldi. Hey gidi günler, gençliğim geldi aklıma... :soytari:

Yok hocam ses var. 15KV devresinde birşey var. Ya ısı koruması ya da lehim eskimesi ve bırakması. Yaşlanma ile olur böyle vakalar.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Tüpün arkasındaki tabanca sürücü kartında soğuk lehim, ana kartta soğuk lehim. Başka bişe yok.

Portif değil olm bu, git bakim sen... Kışt, kışt! :p:crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Önemli NoT: Kendiniz yapacaksanız tv nin fişini çektiksen sonra 5-10 dakika bekleyin en az. Yine de ufak şoklara hazır olun. (öldürmez).

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Yok hocam ses var. 15KV devresinde birşey var. Ya ısı koruması ya da lehim eskimesi ve bırakması. Yaşlanma ile olur böyle vakalar.

Olabilir tabii. Tabancaya giren devrede de temassızlık olabilir. Video kuvvetlendiriciye de bakmalı. :)

Önemli NoT: Kendiniz yapacaksanız tv nin fişini çektiksen sonra 5-10 dakika bekleyin en az. Yine de ufak şoklara hazır olun. (öldürmez).

Niye söylüyon ya? Bi konu daha açacaktı hastaneden çıkınca Borga. :crazy:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Yav bozulmuş zaten, ne uğraşıyorsunuz atın gitsin.! Televizyon yok, rahat çok. Hamdolsun... :)

israf haramdır hocam :)

seyretmemek lazım o konuda hemfikirim. ben 1 aydır tv yi açmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ben de tahminde bulunayım tüpün flamanında sorun olabilir :) Bence kendiniz yapmaya çalışmayın, DC AC den güzel çarpar.

Eskişehirde Radar elektronik vardı kapandı sanırım, tüpü başka nerden bulursunuz bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Ben de tahminde bulunayım tüpün flamanında sorun olabilir :) Bence kendiniz yapmaya çalışmayın, DC AC den güzel çarpar.

Eskişehirde Radar elektronik vardı kapandı sanırım, tüpü başka nerden bulursunuz bilmiyorum.

Flaman kopuk olsa görüntü hiç olmaz. Ha ampul ha televizyon tüpü, ikisi aynı şey.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tüp sorunu değil bu..

Lehim çatlağı ise vurunca düzelir veya vurunca görüntü gider...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Portif değil olm bu, git bakim sen... Kışt, kışt! :p:crazy:

Sadece senin gençliğin mi tv arkasında geçti sanırsın ehtiyar ? :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sadece senin gençliğin mi tv arkasında geçti sanırsın ehtiyar ? :biggrin:

Amma çok tv tamircisi vardı eskiden ama.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Amma çok tv tamircisi vardı eskiden ama.

Şimdinin portifçileri oldular, bi lehim yapmanın ne kadar para ettiğini öğrenince :)

Yorum bağlantısı

Elektronikten anlayan kişi sayısı fazlaymış forumda :) Flaman yanlış cevap olabilir, yinede sıcaktan sarkıp kısadevre yapar diye birsey kalmış aklımda :) Atış serbest olunca birtanede benden gelsin dedim :) Soğuk lehim kararlıdır, yani basta devreyi tamamlayıp sonradan kesmez. NTC, PTC bunlarda da sorun olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Elektronikten anlayan kişi sayısı fazlaymış forumda :) Flaman yanlış cevap olabilir, yinede sıcaktan sarkıp kısadevre yapar diye birsey kalmış aklımda :) Atış serbest olunca birtanede benden gelsin dedim :) Soğuk lehim kararlıdır, yani basta devreyi tamamlayıp sonradan kesmez. NTC, PTC bunlarda da sorun olabilir.

Hep 5 dk da oluyorsa evet PTC veya ısınma ile ilgili.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...