İçeriğe Yönlendir

Televizyon Sorunsalı

Borga Tansel

Recommended Posts

Önder Özcan

bence birisi tv nin kontrast-ton-renk ayarlarının tamamını kapattı sadece sesi açık bıraktı.muzip komşu çocuğu olabilir :spiteful:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

tv'lerde bir adet ptc var oda degaus'a bağlı. Soğuk lehim, ısı kaynaklı oluşur ve tv lerin vazgeçilmez arızasıdır. 2002 yılından sonraki üretilen tvlerde kurşun oranı düşük lehimler kullanıldı ki daha yüksek ısıya ve genleşmeye dayansın.

Yorum bağlantısı

tv'lerde bir adet ptc var oda degaus'a bağlı. Soğuk lehim, ısı kaynaklı oluşur ve tv lerin vazgeçilmez arızasıdır. 2002 yılından sonraki üretilen tvlerde kurşun oranı düşük lehimler kullanıldı ki daha yüksek ısıya ve genleşmeye dayansın.

İş sağlığı açısından hocam, yoksa lambalı TVlerde çok soğuk lehim olurdu :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Kurşun olayına atıf yapılıyor sanıyorum. Bu avrupa birliği'nin direktifidir. Çevreye atıklarla beraber serbest kurşun gitmesin diyedir. Bu nedenle çöpe elektronik malzeme atılması çok kötüdür. Yeraltı sularını, bitkileri vs vs etkiler. ABD de av fişeklerinde kurşun kullanımı da yasak mesela. Aynı şekilde balıkta da. Biz biraz daha kanser olalım çocuklar geri zekalı çıksın ondan sonra biz de düzeltiriz.

Bu kurşunsuz lehimlerin uzun vadede stabilizasyon sorunu olduğunu duydum. 50 senelik eski radyo çalışıyor ama 50 sene sonra şimdiki lehimler kendini bırakacak. (bıraksın diye de yapılıyor).

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

iş sağlığı ?

Lehimdeki kursun oranını düşürdüler ya, iş sağlığı açısından onu kastettim. Fabrikalar önemsiyor bu durumu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Lehimdeki kursun oranını düşürdüler ya, iş sağlığı açısından onu kastettim. Fabrikalar önemsiyor bu durumu.

Hocam iş sağlığı açısından değil.

Burada toksik atık sözkonusudur.

"The Directive on the restriction of the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment 2002/95/EC (11px-Loudspeaker.svg.png listen (help·info); commonly referred to as the Restriction of Hazardous Substances Directive or RoHS) was adopted in February 2003 by the European Union.[1] The RoHS directivetook effect on 1 July 2006, and is required to be enforced and become law in each member state. This directive restricts the use of six hazardous materials in the manufacture of various types of electronic and electrical equipment. It is closely linked with the Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) 2002/96/EC which sets collection, recycling and recovery targets for electrical goods and is part of a legislative initiative to solve the problem of huge amounts of toxic e-waste. In speech, RoHS is often spelled out, or pronounced /ˈrɒs/, /ˈrɒʃ/, /ˈrz/, /ˈrhɒz/."

Şunlar:

"

PBB and PBDE are flame retardants used in several plastics."

Bkz: http://en.wikipedia....ances_Directive

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu kurşunsuz lehimlerin uzun vadede stabilizasyon sorunu olduğunu duydum. 50 senelik eski radyo çalışıyor ama 50 sene sonra şimdiki lehimler kendini bırakacak. (bıraksın diye de yapılıyor).

Türkiye'de bu konuda Sony öncülüğünü yaptı. 96 yılı civarı idi sanırsam. 2002 yılında Vestel'le birlikte tüm üreticiler dahil oldu. Bende 2002 yılından beri, ki o zamanlar zor buluyordum şimdi daha rahat bulunuyor, kuşunsuz lehim kullanıyorum. İşin aslı çevre olayını hiç düşünmedim, beni ilgilendiren kısmı yüksek ısıya ve vibrasyona karşı çok tahamüllü olması.

Bilmeden çevreci olmuşum haberim yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

zaten öyle soluduk ki o kurşunları kimbilir neler oldu. zaten ben sabıkalıyım belki de ondandır başıma gelenler kim bilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim evde 2000'li yıllardan kalma Vestel marka bir televizyon var. Kendi kendine aniden ekran kararıyor. Kapatıp bir müddet beklediğimde görüntü geliyor ama 5 dk sonra yine kararıyor. Uydu açık, ses geliyor ama görüntü yok. Tüpü bitiyor desem tüp bitmesinde renkler soluyor önce diye biliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla.

Tüpün arkasındaki tabanca sürücü kartında soğuk lehim, ana kartta soğuk lehim. Başka bişe yok.

Aynısı olmuştu eski televizyonumuzda, mercimek direnç miydi ne, o değişmişti, düzeldi. Ancak dikkatinizi çekerim, eski televizyon. 3 ay sonra şansa tüp bitti :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Aynısı olmuştu eski televizyonumuzda, mercimek direnç miydi ne, o değişmişti, düzeldi. Ancak dikkatinizi çekerim, eski televizyon. 3 ay sonra şansa tüp bitti :)

"Mercimek direnç"? Ay hiç gülceğim yoktu... :p "Kondansatör" canım o:

243af240f2a7a669521e21e257df2caa.JPG

Aslında seramiktirler ama "mercimek" çok yakışır. Mercimeğe benzemeyenleri de var tabii. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bunlara RoHS standartı deniliyor, şimdilerde birde REACH direktifleride üreticilere eklenmekte (Elektronik)

Arızaya gelince PTC yada soğuk lehim gibi duruyor, aslında TV'yi söküp CRT modülü ve şasi üzerinde havyayı biraz gezdirmek gerekebilir.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

zaten öyle soluduk ki o kurşunları kimbilir neler oldu. zaten ben sabıkalıyım belki de ondandır başıma gelenler kim bilir.

Geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Herkese çok teşekkür ettim yardımlarınız için. Kendim zaten çok tv izlemiyorum yalnız annem ve babam başından ayrılmadıkları için pek önümüzdeki aylarda sorun olacak. Ucuza patlarsa yaptırırız ya da kendim onarmayı başarabilirim belki de :) Olmadı yeni bir tv alıcaz artık.

Kendim yaparken size haber veririm. 10 dk benden haber alamazsanız gereken yerlere telefon açabilirsiniz :p

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Genellikle sağ alt köşede büyücek bir trafo vardır (EHT) o civara dokunma. Bir de fiş takılıyken beslemenin 220 V giren, karttaki kalın bakır yollara ve onların gittiği yerlere dokunma, pek bir şey olmaz. Sen en iyisi kendin yapma.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...