İçeriğe Yönlendir

Türkiye'De Özel Sektör Gerçeği

Misafir

Recommended Posts

Erkut Uysal

Cümleten Allah yardımcımız olsun. Birde tazminat sıkıntısı çıktı sanırım şimdi başımıza

İnsanların gelecekleri ile oynuyorlar resmen... Key işine döner bu işte söylemedi demeyin... Bu işin şuan için avantajlı bir durumu yok.... Hem işçi için hemde iş veren için... Garip tarafı kimsede '' Aga sen nabıyosun '' da demiyor...

Padişahın biri, koyduğu yüksek vergilere halkın hiç tepki vermemesine kızar olmuş. Vezirlerine, "Filanca yerdeki şehre gidin. Oradaki köprünün başına bir adam koyun. Geçen herkesten 1 akçe alsın." demiş. Vezirler padişahın dediğini yapmış. Şehir halkından ses seda çıkmamış. Padişah bunun üzerine kızarak, "Köprüden çıkandan da 1 akçe alınsın" demiş. Vezirler emri yerine getirmişler. Yine bir tepki gelmemiş, buna çok kızan padişah hemen emir vermiş: "Köprünün ortasına bir adam dikilsin. Geçen herkese on sopa vursun" demiş.

Emir yerine getirilmiş. Halktan yine tık yok. İyice küplere binen Padişah, tüm şehir halkını meydana toplayıp hiddetle haykırmış: "Bre mendeburlar. Hiç mi şikâyetiniz yoktur benim devletimden. Niye böyle susup durursunuz?" Kalabalıktan çıt çıkmamış. Daha da kızan Padişah: "Eğer tek bir şikâyetiniz bile yoksa hepinizin kellesini uçuracağım ona göre" demiş. Bunun üzerine biri elini kaldırmış:

* Padişahım şu bizim şehrin tek köprüsü var ya...

* Evet biliyorum o köprüyü. Yoksa geçiş parası mı çok geldi?

* Yok padişahım o değil de şu köprünün ortasında duran adam var ya...

* O adamdan mı şikâyetiniz var. İstemiyor musunuz o adamı?

* Yok padişahım. Tek bir adam olduğu için kuyruk oluyor. Birkaç adam daha koysanız da çok beklemesek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

İş konusunda şanslıyım...

Sabah 08:30 Akşam 18:00

Bide sadece pazar değilde c.teside tatil olsaydı (çok şeymi istedim) :p

Umarım o yürürlüğe girmez abi...

2013 gibi olacağı söyleniyor. Bu tarihten önce kazanmış olduğumuz haklarımızda elimizden alınmış olacak gibi

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bu genel olarak böyle olabilir ama kendi çalıştığım kuruluşta hiç böyle değil,isteyen işi bırakabilir kimseye dayatma ve zorlama yok derler + varsa daha fazla ücret veren düşünmeden gidebilirsiniz derler :) .

Bu da temelde bir tehtidtir,

Yani adamı çalıştır az ücret ver işine gelirse demek emek sömürüsüdür.

Yorum bağlantısı

2013 gibi olacağı söyleniyor. Bu tarihten önce kazanmış olduğumuz haklarımızda elimizden alınmış olacak gibi

Attıralım o zaman kendimizi :)

Yada padişahım çok yaşa diye bağıralım...

Yorum bağlantısı

Bu da temelde bir tehtidtir,

Yani adamı çalıştır az ücret ver işine gelirse demek emek sömürüsüdür.

Olabilir :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İş sahası çok iş de çok ama sistem herkesi açlık sınırının altında ki ücretlere çalışmaya zorluyor, az gelişmiş ve cehalet içinteki tüm ülkelerde olduğu gibi bizde de en az kazanan emeğin gerçek sahipleridir. (çiftçi, işçi, memur vs.)

Bu arada benden iyi sendika başkanı falan olurmuş.

Ben hiç bir sendikacıdan bunları duymadım. Onların dertleri genelde başka şeyler.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
(düzenlendi)

Bu tarihe kadar olan haklarımız ya devletin belirlediği bireysel emeklilik benzeri bir fon a devredilecek ya da çalışan a iade edilecek. Patronlar iade yolunu seçer mi bilmem ama seçeceğini de sanmam.

Fona devredilmesi halinde taksitlendirilecek ki bu da işveren in işini kolaylaştıracak. Taslak ta bir ifade var işveren işçi ile anlaşıp önceki tazminat hakkını fona devredebilir diye. zaten işçinin işvereni ile anlaşamama gibi bir durumu mevcut olmayacak :)

Bundan sonra ne olacak;

* Bundan sonra tazminatlar; tazminat fonuna aylık olarak yatırılacağı için yılın 11 ay 29 günü çalıştırılıp son günü işten çıkarılarak tazminat verilmeyen işçilerin de birikmiş tazminatları olacak.

* İşveren eski sistemde yaklaşık % 8.33 lere gelen tazminat oranını % 4 üstünden ödeyecek.

* Ev alıyorum diyerek tazminatınızın yarısını fondan çekebileceksiniz.

* İşveren; tazminat ödememek için türlü yollarla istifaya zorladığı işçisinin tazminatını zaten devlete ödemiş olduğu için, istifa etsede işçinin tazminat hakkı kaybolmamış olacak.

* Yasa yürrlüğe girdiği tarihten itibaren yıllık tazminat hakedişlerimiz yarıya inecek

* Yine 15 yılı tamamlamadan tazminatınıza el süremeyeceksiniz.

Ekleme: BU hali ile meclise geldi ordaki görüşmelerde bir değişiklik olması da muhtemel...

tarihinde Ertan Çabuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Dialektik kapitalizm kavramı yukarda bahsedilen kuralları içerir, insanlar kendi kişiliklerine bağlı olarak bu kurallara uyar yada uymazlar uyanlar zengin olur uymayanlar sistemin dışında kalır ve yok olur.

Ben hiç bir sendikacıdan bunları duymadım. Onların dertleri genelde başka şeyler.

Sendikacılar amacı genelde kendi mevkilerini muhafaza etmektir, daha soınra çalışan hakkı vs gelir, birde aidatları nasıl emikleriz gibi bir düşünce vardır, bunu da sendikaya ait ama üyelerin haberi olmayan harcamalardan geçer, örnek olarak bir işçi sendikasının Kıbrıs'ta otel sahibi olması gibi.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bu tarihe kadar olan haklarımız ya devletin belirlediği bireysel emeklilik benzeri bir fon a devredilecek ya da çalışan a iade edilecek. Patronlar iade yolunu seçer mi bilmem ama seçeceğini de sanmam.

Fona devredilmesi halinde taksitlendirilecek ki bu da işveren in işini kolaylaştıracak. Taslak ta bir ifade var işveren işçi ile anlaşıp önceki tazminat hakkını fona devredebilir diye. zaten işçinin işvereni ile anlaşamama gibi bir durumu mevcut olmayacak :)

Bundan sonra ne olacak;

* Bundan sonra tazminatlar; tazminat fonuna aylık olarak yatırılacağı için yılın 11 ay 29 günü çalıştırılıp son günü işten çıkarılarak tazminat verilmeyen işçilerin de birikmiş tazminatları olacak.

* İşveren eski sistemde yaklaşık % 8.33 lere gelen tazminat oranını % 4 üstünden ödeyecek.

* Ev alıyorum diyerek tazminatınızın yarısını fondan çekebileceksiniz.

* İşveren; tazminat ödememek için türlü yollarla istifaya zorladığı işçisinin tazminatını zaten devlete ödemiş olduğu için, istifa etsede işçinin tazminat hakkı kaybolmamış olacak.

* Yasa yürrlüğe girdiği tarihten itibaren yıllık tazminat hakedişlerimiz yarıya inecek

* Yine 15 yılı tamamlamadan tazminatınıza el süremeyeceksiniz.

Ekleme: BU hali ile meclise geldi ordaki görüşmelerde bir değişiklik olması da muhtemel...

+ son 4 yılın enflasyon oranının ortalması alınarak tazminat hesabı olacakmış. Yani çalışan işçiler olarak ya emekli olunca yada ölünce tazminat hakkımızı alacaz. Patronlar istediği gibi nasılsa tazminatını ben vermiyorum diyerek direk kovacaklar. Hakkımızda ne kadar kötü düşününen var ise 1000 misli ile cezalandırılsın inşallah.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

+ son 4 yılın enflasyon oranının ortalması alınarak tazminat hesabı olacakmış. Yani çalışan işçiler olarak ya emekli olunca yada ölünce tazminat hakkımızı alacaz. Patronlar istediği gibi nasılsa tazminatını ben vermiyorum diyerek direk kovacaklar. Hakkımızda ne kadar kötü düşününen var ise 1000 misli ile cezalandırılsın inşallah.

Kovdukları zaman ihbar ödemek zorundalar ona yanaşmazlar. Muhtemelen istifaya zorlanır çalışan yine :)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Kovdukları zaman ihbar ödemek zorundalar ona yanaşmazlar. Muhtemelen istifaya zorlanır çalışan yine :)

İhbarın süresi var, para ödemeye gerek yok :( Bırakıp gitmek istiyorum buraları ya şöyle rusya ukrayna yada hollanda tarafına doğru

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

İhbarın süresi var, para ödemeye gerek yok :( Bırakıp gitmek istiyorum buraları ya şöyle rusya ukrayna yada hollanda tarafına doğru

Sistem her yerde aynıdır be Süha. Bir de orda damga yersin tr den geldin diye.

İçimiz karadı be ya dur hele..... :D

İstanbul güzel, rakı şiş kebap güzel gene gelecek ben :D

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Bu tazminat olayı işveren açısından da kötü... İşçi yanlış iş yaptı işe iş yerine zarar verdi işverende haklı sebeplerden dolayı işçiyi çıakrdı... Bu işçi hak etmediği halde tazminatını alıcak o zaman... ? Bence buda doğru değil... Bide o fonlara aktarılan paralar varya hiç bi zaman geri gelmez... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kolay iş yok..Ekmeği bile çiğnemeden yutamıyoruz.. Beterinde beteri vardır şükredelim..

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Ukrayna'ya gidip memnun dönmeyen görmedim... :seytan:

Oraya ne için gittiğine bağlı ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ekmek parası kazanmak zor derler büyüklerimiz... Ben size benim mesai saatimi söylesem şükür der başka birşey demezsiniz :) Yılın 360 günü sabah 7.30-01:00.

8 sene 365 gün sabah 06:00-24:00 çalıştım cafe değil marketti esnaflık zor iş Allah yardımcıları olsun esnafların.

İnsanların gelecekleri ile oynuyorlar resmen... Key işine döner bu işte söylemedi demeyin... Bu işin şuan için avantajlı bir durumu yok.... Hem işçi için hemde iş veren için... Garip tarafı kimsede '' Aga sen nabıyosun '' da demiyor...

Var var faydası olan taraf var şirketler kurulacakmış ya oralara yatacakmış para özel emeklilik gibi bakalım kimler kuracak bu şirketleri o zaman fayda anlaşılır.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

8 sene 365 gün sabah 06:00-24:00 çalıştım cafe değil marketti esnaflık zor iş Allah yardımcıları olsun esnafların.

Saçlar orada gitmiş senin, şimdi belli oldu :) 12 seneden beri burası var, bundan önce pamukkalede kafe-hızlı yiyecek (fast food)-restorant vardı bizim, 3'er saat nöbetleşe uyurduk babamla :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Turizm sektöründe kısa da olsa bir mazim vardı.

Özel sektör üst kademe yönetici olduktan sonra cazip. O zamana kadar sinir yıpratıcı bir yapısı var. Gerçi çalıştığınız yere göre de çok değişiyor. Ama genel anlamda bu şekilde maalesef.

Benim turizm maceramı bitiren ve özel sektörü bırakmama neden olan, otelin muhasebe müdiresinin, yaşadığım bir olayın gururuma dokunduğunu söylemem üzerine, "Yahu daha ne gururu ne onuru. Hele bir yüksel, büyük mevkilere gel, o zaman gurur yaparsın" demesi olmuştu...

O hayvanmış... Ben de yöneticiyim, en küçük elemanım bile gelse, değeri sonsuzdur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bu konuda en çok dolu olanlardan biriyim...

Kapıda 20000 kişinin CV'sinin bulunduğu dünyanın sayılı, herkesin hayalini süsleyen büyük kurumsal bir firmada çalışıyorum..

Herkese göre büyük ama çalışanlarına göre çok aciz bir firma, 10 yıllık çalışanın aldığı saat ücreti 5.87tl ;) gece vardiyası paydosu 00:30 oldu eve gidiş saatim 01:40'ı buluyor.. O saatten sonra yolda normal adamın işi olmuyor ve 650mt. Yol yürüyorum, yarın birgün başıma birşey gelirse bunun hesabını kim verecek ? C.tesi günü dahil tam gün çalışiyorum ayda 1 kez Pazar tatilim var... Bunlara neden katlanıyoruz ? Bizden daha kötüsü var diye, kaderimiz buymuş diyoruz... Daha okadar çok anlatacak şeyim var ki kelimeler yetmez, sadece ufacık örnekler verdim... Ama bu dünyaya birkez daha gelsem Devlet Memuru olurum...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Gülşen

Özel sektörün en büyük silahı " İşine gelmiyorsa çık, sokakta bağırsak yerine adam alırız" derler.kalifiye eleman ayrılır yerine aynı kalitede adamı bulamazlar toplama ve devşirmelerle iş görmeye çalışırlar.

Çünkü dışarıdaki piyasa fiyatlarıyla, şirketin sunduğu imkanlar arasında uçurum olur.Sonra daha niteliksiz adamı, o işe koyarlar ve verimlilik haliyle düşer...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Öğretmen mi? :p:D

Bu dünyada ya Topçu ya Popçu olacaksın, oda mı olmadı Öğretmen olacaksın, birde öğretmen eş buldun mu yan gel yat :p

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu konuda en çok dolu olanlardan biriyim...

Kapıda 20000 kişinin CV'sinin bulunduğu dünyanın sayılı, herkesin hayalini süsleyen büyük kurumsal bir firmada çalışıyorum..

Herkese göre büyük ama çalışanlarına göre çok aciz bir firma, 10 yıllık çalışanın aldığı saat ücreti 5.87tl ;) gece vardiyası paydosu 00:30 oldu eve gidiş saatim 01:40'ı buluyor.. O saatten sonra yolda normal adamın işi olmuyor ve 650mt. Yol yürüyorum, yarın birgün başıma birşey gelirse bunun hesabını kim verecek ? C.tesi günü dahil tam gün çalışiyorum ayda 1 kez Pazar tatilim var... Bunlara neden katlanıyoruz ? Bizden daha kötüsü var diye, kaderimiz buymuş diyoruz... Daha okadar çok anlatacak şeyim var ki kelimeler yetmez, sadece ufacık örnekler verdim... Ama bu dünyaya birkez daha gelsem Devlet Memuru olurum...

Benim çalıştığım yer de yine büyük bir firmanın 10 yıldır çalışan bir fabrikası. 10 yıldır çalışan ve son 5 yıldır ustabaşılık yapan kişinin saat ücreti 4,95 lira. İş yerinin %70'i asgari ücret. Yılda 2,5 maaş ikramiye ve ramazanda 650 lira iaşe parası var.

Bu dünyada ya Topçu ya Popçu olacaksın, oda mı olmadı Öğretmen olacaksın, birde öğretmen eş buldun mu yan gel yat :p

Kesinlikle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...