İçeriğe Yönlendir

Fusion Lastik Ölçüleri ?

Hüseyin Topal

Recommended Posts

Hüseyin Topal

Ford Fusion için sizce en uygun lastik ölçüsü nedir ?

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
(düzenlendi)

195-65-15 diye biliyorum tavsiye edilen

tarihinde ismail Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

195-60-15 dir.

Ancak evropadaki versiyonların plus olanlarında 195-55-16 olarakda kullanılıyor.

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

195-60-15 dir.

Ancak evropadaki versiyonların plus olanlarında 195-55-16 olarakda kullanılıyor.

ben 195-65-15 yazmısım pardon.195-60-15 demek istemiştim

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

ben 195-65-15 yazmısım pardon.195-60-15 demek istemiştim

Hocam yanlış yazman önemli değil aman yanlış lastik alma. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Şu an arabada 195-60-15 takılı, yavaştan değişme zamanı geldi. Geçen gün lastikçi 195-65-15 olur abi dedi. Yanılmıyorsam ortadaki rakam lastiğin yanak ölçüsü diye biliyorum, bu ölçü farkı arabada bi farklılık yapar mı? Mesela bi arkadaşım sizin arabalar biraz sert, kalın yanaklı lastik takarsan biraz daha yumuşak hissettirebilir filan demişti.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Yanak ile yol tutuş ters orantılı değişir.

Ben güvenliği konfora tercih ediyorum 16" daha ince yanaklı lastik kullancağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Yani yanak kalınlaşınca araç yükseliyor sanırım o yüzden ağırlık merkezide yükseldiğinden : tehlike :nea:

Peki kaç yanak tavsiye edersiniz ?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Aracın yükselmesinde ziyade, viraja girince yanak katlanır, yanak ne kadar kalın olur sa o kadar katlanması fazla direnci düşük olur.

15" için 60 yanak idealdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
(düzenlendi)

Yanak ile yol tutuş ters orantılı değişir.

Ben güvenliği konfora tercih ediyorum 16" daha ince yanaklı lastik kullancağım.

kesinlikle lastiklerde tavsiye edilen dışında tercih etmem ben .bir ara düşünmüştüm ben de ancak arastırınca anladım çok ciddi bir iş lastik işi

tarihinde ismail Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Teşekkürler Hüseyin Bey, o zaman 60 yanaktan şaşmamak gerek, orjinal ölçüye devam..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
M.Volkan Özbek

Şu an arabada 195-60-15 takılı, yavaştan değişme zamanı geldi. Geçen gün lastikçi 195-65-15 olur abi dedi. Yanılmıyorsam ortadaki rakam lastiğin yanak ölçüsü diye biliyorum, bu ölçü farkı arabada bi farklılık yapar mı? Mesela bi arkadaşım sizin arabalar biraz sert, kalın yanaklı lastik takarsan biraz daha yumuşak hissettirebilir filan demişti.

Aracımın ön lastikleri 195-60-15 di ve süspansiyonlardan şikayetçi olduğum için 195-65-15 taktırdım. Psikolojikmi bilmiyorum ama sanki konfora olumlu bir etkisi oldu gerçekten ancak alırken düşünemediğim bir konu çıktı ortaya. 90 km hızla giderken 92 küsur ile radara düşebilirim artık. Yani tekerin çapının değişmesi hız göstergesinede etki ediyor bunuda göz ardı etmeyin derim. Yol tutuşu konusuna gelince zaten doğru dürüst tutmuyorki :) Korkuyorum gerçekten bu araba ile virajlara sert girmekten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Alper Keskin

Aracımın ön lastikleri 195-60-15 di ve süspansiyonlardan şikayetçi olduğum için 195-65-15 taktırdım. Psikolojikmi bilmiyorum ama sanki konfora olumlu bir etkisi oldu gerçekten ancak alırken düşünemediğim bir konu çıktı ortaya. 90 km hızla giderken 92 küsur ile radara düşebilirim artık. Yani tekerin çapının değişmesi hız göstergesinede etki ediyor bunuda göz ardı etmeyin derim. Yol tutuşu konusuna gelince zaten doğru dürüst tutmuyorki :) Korkuyorum gerçekten bu araba ile virajlara sert girmekten.

Konudan biraz saptı ama bilgi vermek istedim. Şayet lastik ebadınızı değiştirirseniz herhangi bir ford servisinde aracınızı diyagnostik cihazına bağlatarak sisteme yeni lastik ebatını girmeniz gerekir bu sayede işletim sistemi lastik ebadından dolayı oluşacak tur-hız farkını yeni lastiğe göre yeniden hesaplayarak kadranınızda olması gereken hızı gösterir ideal lastik ölçüsüne gelince 195/60/R15 şeklinde olması gerek.Yanağın kalın olması konforu olumlu yönde etkilemesine karşın dönüşlerde lastik yanaklarının daha fazla esnemesinden ötürü viraj kabiliyetini olumsuz yönde etkiler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...