İçeriğe Yönlendir

Kar Modu Düğmesi

Abdullah Gülgün

Recommended Posts

Abdullah Gülgün
(düzenlendi)

Arkadaşlar,

Bu hafta içinde ben de uzun zamandır araştırdığım mondeo aracıma kavuşacağım. Araç ikinci el 2006 model dizel otomatik ghia dır.

Vites kolu tablası (kromajlı bölüm) üzerinde sol üst köşede bir delik var. Burada kar modu düğmesi olduğunu öğrendim. Gösterge panelinin sol üst tarafında da sürekli yanan kırmızı, üzerinde kar tanesi resmi olan bir lamba var.

Sorularıma gelince, bu fonksiyonu nasıl devreden çıkartırım. Burada bir on/off switch mi var? (özel bir servise telefonla sordum orada bir kapak var fiyatı da 15 tl dedi?). Bu şekilde kullanımda şanzumana veya motora herhangi bir ekstra yük biner mi?

Bilgi ve görüşlerinizi rica ederim.

Selamlar.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Chat dili kullanmıyoruz.slm=selam.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gösterge panelinde sürekli yanan kırmızı kar işareti varsa, aracın dış ısı termometresi arızalı, ısıyı sürekli -10 altında görüyor.

Şanzımandaki kar modu farklıdır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdullah Gülgün
(düzenlendi)

Sani bey, haklı olabilirsiniz zira araç bu lamba yanarken bütün vitesleri seçip 140 ların üzerine çıkabiliyor. Peki kar modu düğmesi aktif edildiğinde hangi ışık yanıyor panel de.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani bey, haklı olabilirsiniz zira araç bu lamba yanarken bütün vitesleri seçip 140 ların üzerine çıkabiliyor. Peki kar modu düğmesi aktif edildiğinde hangi ışık yanıyor panel de.

Bunu hatırlamıyorum, mondeo'cular şimdi çıkar ;)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Yanan Işık dış ısı sensöründe ya da kablosunda arıza olduğunu gösterir. Eğer sensörde degilse ki genelde gem modülünden kaynaklı olabilir. Kar mod tuşu yerine bu arıza ile ilgilenin derim. Zira arıza gem modulundeyse 1500 tl yi gözden çıkarın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence sensör arızasıdır... Bozulunca genelde düşük okur sıcaklığı...

Yol bilgisayarından dış ısıyı kontrol edin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Dizellerde bulunan jatco şanzımanda kar modu düğmesi yoktur,o/d özelliği de yoktur,oradaki kapak şanzıman arızalandığı zaman sivri bir cisim vasıtası ile vitesi park konumundan çıkarmak içindir.Kar modu olarak vitesi manuele alıp 2 vites de kaldırabilirsiniz.

Göstergedeki kırmızı karlambası dış ısı 0 derece altında olduğunda buzlanma uyarısı olarak yanar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Özkan Avcı
(düzenlendi)

Mondeo'da kar tuşu düğmesi yok. Yanan kırmızı lamba ise, dış ısının 0 derecenin altında olduğunu gösterir. Sürekli yanmasıda bir arızanın göstergesi olabilir büyük ihtimal.

Not : 0 ile +4 derece arası Sarı olarak yanar.

tarihinde Özkan Avcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Allah Allah bu kar şeklindeki kırmızı ve sarı ışık Fusion'da da var. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Gayet normal yukardaki mesajları okursanız o sarı-kırmızı ışığın dış sıcaklık düştüğünde buzlanma uyarısı olduğunu arkadaşlar da belirtmiş. :)

Vitesle ilgisi yok yani focusta da var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Şaşkınlığım LUX diye satılan Fusionların bu özelliği neden kırpmadıkları.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Pek hoş gelmedi bunlar kulağıma

1. vitesin yanında kapak vardır, akü biter, elektrik sisteminde arıza olursa vs. diye, vitesi N konumuna almak için o kapak kaldırılır ve manuel olarak vites kilidi açılır

2. Bu kapak yok, kar lambası yanıyorsa, bir yerler kurcalanmış demek olabilir bir ihtimal, aracınıza iyice bir baktırın, gerekirse ücret ödeyerek baktırın

Vesile ile, Kar modu gibi bir şey yok

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
(düzenlendi)

Vites kolunun yanında kar modu düğmesi Renault'un benzinli otomatik araçlarında vardı. En azından Bendeki 2004 model Clioda vardı, çekiş tekerlerinin patinaja düşmesini engelliyordu. MK3 Mondeo'daki kırmızı Işık sıcaklığın "0" derecenin altında olduğunu gösterir, (-3'un altinda ön cam isitma ve arka cam resistansi otomatik Ghia'larda) sürekli yanması sıcaklığın yanlış okunduğunu gösteriyor. Arkadaşların dediği gibi sensör, kablo ve/veya Modül kaynaklı bir arızayı olabilir. Otomatik vitesin yanındaki kapak ise vitesi arıza anında elle N'ye almak için. Hatta kullanma kılavuzunda aracın anahtarı ile nasıl açılacağı gösterilmektedir.

tarihinde Ayhan Sırtıkara tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Gülgün
(düzenlendi)

Arkadaşlar teşekkürler. Konuyu kısa özetleyecek olur isek;

1. Araçta kar modu yok (Adanaya kar yağar yada karlı bir ortamda sürüşü başlatacaksam 2. vitesten başlatmalıyım)

2.Oradaki boşluk vitesi nötr' e almak için ( orayı hemen kapatıp kötü görüntüyü engellemeliyim)

3.Göğüste yanan o şirin görünümlü lamba dışarıda karlanma olduğunu gösteriyor.

Bu sensörün arızalı olması aracın performansını etkiler mi yoksa sadece bilgi amaçlımıdır? Bu sensörün yerini bilen var mı? Ortalama bir usta kadar el becerisine sahibim. Mümkün mertebe aracı kurcalatmak istemiyorum.

Çağlar bey, uyarınızı dikkate alacağım.

Bahtiyar bey araç ov bir araç kadar hantal ancak ivmelenmesinde sorun görmedim.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Dış ısı sensörü focuslar da yanlış bilmiyorsam kaput kilidinin oralarda .

Ama Mondeo da nerede bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Göstergede görülen dış ısı sıcaklık modu, sarı ise 4 C altında, kırmızı ise 0 C altında sıcaklıklık algılıyor demektir. Isı sensörün ön tamponun içinde sağ farın altına doğru bir yerde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Kar ışığı sürekli yanıyorsa muhtemelen yol abeküsünüzdeki sıcaklık göstergesi de "---" şeklindedir. Önde far yıkama kapaklarınız mevcut mu? Tampon bir şekilde değişip, sensör bağlanmamış olabilir. Genelde tampon değişiminde ucuz veya yan sanayi olan trend tamponları takılıyor araçlara. Bu nedenle far yıkama kapakları da iptal oluyor. Böyle bir durum oluşmuşsa sensörün bağlanmama ihtimali yüksek. Herşey yolunda ise de büyük ihtimalle sensörün arızasıdır.

Mesela benim klasik otomatiğin de bu otomatik vitesin yanında kontak anahtarı girişini gizleyen bir plastik vardı. Biraz iğreti duruyordu. Ben el atana kadar ilk temizlikte elektrik süpürgesine gitmiş. Temizlikten aldığımda farkettim ama artık çok geçti :)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Arkadaşlar teşekkürler. Konuyu kısa özetleyecek olur isek;

1. Araçta kar modu yok (Adanaya kar yağar yada karlı bir ortamda sürüşü başlatacaksam 2. vitesten başlatmalıyım)

2.Oradaki boşluk vitesi nötr' e almak için ( orayı hemen kapatıp kötü görüntüyü engellemeliyim)

3.Göğüste yanan o şirin görünümlü lamba dışarıda karlanma olduğunu gösteriyor.

Bu sensörün arızalı olması aracın performansını etkiler mi yoksa sadece bilgi amaçlımıdır? Bu sensörün yerini bilen var mı? Ortalama bir usta kadar el becerisine sahibim. Mümkün mertebe aracı kurcalatmak istemiyorum.

Çağlar bey, uyarınızı dikkate alacağım.

Bahtiyar bey araç ov bir araç kadar hantal ancak ivmelenmesinde sorun görmedim.

Saygılar.

Bu sensörün arızalanması aracınızda teknik olarak bir sıkıntı yaratmaz. ben 2 ay kadar bu sensör olmadan bindim araca. Daha sonra Ebay dan aldığım sensörü taktım. Dış hava sıcaklık sensörü aracı karşınıza aldığınızda sol tarafta, sis farı arkaları civarındadır.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/223501-dis-hava-sicaklik-g246stergesi/

Ortam sıcaklığı çalışıyormu ona bir bakın ekranda. Sıcaklığı yanlış okuyorsa sıcaklığı 0 altında gördüğü için ön ve arka cam ısıtmalarınız da marşla birlikte otomatikolarak çalışacaktır eksi değer gördüğü için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Ersin Alan

bu mondeo da kar modu tuşu veya vitesi p den cıkarma tuşu vitesin daima manuelde modda olmasına sebep olur mu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

bu mondeo da kar modu tuşu veya vitesi p den cıkarma tuşu vitesin daima manuelde modda olmasına sebep olur mu

Kar modu tuşu yokki jatcoda.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bahsettiğiniz sorun bu forumda hiç konuşulmadı. Yada ben duymadım hiç. Bir servisten yardım alın.

Yorum bağlantısı
Ersin Alan

Evet malesef samsundaki ustalarda hiç duymamış bakalım bir çözüm bulacaz inşallah

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...