İçeriğe Yönlendir

Aramızda Doktor Var Mı?

Cihaner Öztürk

Recommended Posts

Zafer Ayvacı

Bence her yönden ama her yönden en iyi bölüm Hukuk. :) Şimdiki aklım olsaydı zamanında, yemez içmez hukuk için yırtınırdım. Gerisi hikaye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bence her yönden ama her yönden en iyi bölüm Hukuk. :) Şimdiki aklım olsaydı zamanında, yemez içmez hukuk için yırtınırdım. Gerisi hikaye.

Reis olursan... Ya olmazsan? ;)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Reis olursan... Ya olmazsan? ;)

Abi bölümün sonunda olacağın "en kötü" şey avukatlık. Hakim olursun, savcı olursun. Reis-Başsavcı olmadan da olur. Ekonomik olarak, prestij olarak, özlük hakları olarak daha iyisi var mı?

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Abi bölümün sonunda olacağın "en kötü" şey avukatlık. Hakim olursun, savcı olursun. Reis-Başsavcı olmadan da olur. Ekonomik olarak, prestij olarak, özlük hakları olarak daha iyisi var mı?

Adliyede yıllarca bilirkişilik yaptım, sürüyle davaya girdim, o dediklerin toplumda iyi gibi görünebilir ama adliyede çalışıyorsun sonuçta ve adliyede de reisin borusu ötüyor. Adamın iki dudağı arasındasın. Yalan mı Zafer? Bu da mı gol değil? :crazy:

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Adliyede yıllarca bilirkişilik yaptım, sürüyle davaya girdim, o dediklerin toplumda iyi gibi görünebilir ama adliyede çalışıyorsun sonuçta ve adliyede de reisin borusu ötüyor. Adamın iki dudağı arasındasın. Yalan mı Zafer? Bu da mı gol değil? :crazy:

Katip, mübaşir vb gibi maraba takımındaysan tamam ama Hakim veya Savcı isen Reis ile pek bir işin yok :) Reis 'in dudaklarından çıkan maraba takımı için önemli, H-S için pek mühim değil. Ha önemli olsa ne olur ki? Doktor olup vatandaş tarafından kovalanacağıma, Hakim olup Reis'le resmi dille didişmeyi tercih ederim ben :pVelhasıl-ı kelam; yine karavana hocam :p:crazy:
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Eşim doktor, şu anda da çocuk psikiyatrisi gibi çok yüksek puanlı bir bölümde uzmanlık eğitimi alıyor, ortalama olarak haftada bir kez rüyasında TUS'a girer ve kabus görmüş gibi uyanır. Ben mühendislik fakültesi mezunuyum, üstüne yüksek lisans yaptım, şimdi de doktora tez aşamasındayım ama ben de arada bir rüyamda lisans eğitiminde aldığımız özellikle bazı derslerin sınavlarına girdiğimi ve bir türlü soruları cevaplayamadığımı görüyorum. Uyanınca gerçekle hiç alakası olmayan o soruların gerçek olmaması beni bir anlık mutlu etse de rüyayı görürken aynı şeyi söylemek mümkün değil. Muhtemelen bir çok kişinin böyle rutin olarak gördüğü "fix menu" rüyaları vardır. 6 aylık bir oğlum var, şaka yollu da olsa sanat tarihi okutmak istiyorum, biz yandık o yanmasın...

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Muhammet hoca çok iyi yazmış gerçekten olayı.Sağlık sektörü gelişiyor ama çalışanları giderek geriye gidiyor.Değersizleştirme politikası çok yoğun.İşin içinde olanlar zaten bunun çok net farkında.Yazacak çok şey var ama kafanız bulanmasın.Gerçekten dr olmak istiyorsa yazsın.Geri dönüş nerdeyse imkansız çünkü.Hayırlısı olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Katip, mübaşir vb gibi maraba takımındaysan tamam ama Hakim veya Savcı isen Reis ile pek bir işin yok :) Reis 'in dudaklarından çıkan maraba takımı için önemli, H-S için pek mühim değil. Ha önemli olsa ne olur ki? Doktor olup vatandaş tarafından kovalanacağıma, Hakim olup Reis'le resmi dille didişmeyi tercih ederim ben :pVelhasıl-ı kelam; yine karavana hocam :p:crazy:

O HSler düzenleri bozulmasın diye reisle her yola gidiyor mu gitmiyor mu? Şuuut ve GOOOOOOL! :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Gidiyor gitmesine de bu bence bir negatiflik değil. Diğer artılarının yanında böyle kıytırık mevzular dert değil hocam :) 

Yorum bağlantısı
Cem Boneval
(düzenlendi)

Cihaner Bey buralara çok fazla uğramıyorum, bu yüzden yeni gördüm mesajınızı.

Bazı katkılarım olabilir...

1. Hekimlik mesleği

Kutsaldır, manevi tatmini benzersizdir, insan sevgisi ve karşılıksız iyilik ve fedakarlık yapma becerisi olmadan yapılmaz, yapılırsa da iyi olmaz, para için asla yapılmaz, daha doğrusu yapılmamalıdır, ticaret yeteneği olan kişi hekimlikten de çok para kazanır, ama aldığı beddua onu mutlu etmez, zengin etse de...

Ve sadece çalışkan ve başarma hırı sahibi olmak da yetmeyebilir.

Mahdum Bey bu kişilik özelliklerine sahip mi dürüstçe inceleyin.

Hekimlik mesleği dünya çapında sağlıkta dönüşüm programları çerçevesinde değersizleşmekte, daha doğrusu ülkemizde hekimler değersizleştirilmekte, gelişmiş toplumda ise kazançları.

Biz toplum olarak olayları kişi düzeyinde algıladığımız ve işlediğimiz, ayrıca ezik yetişen oranımız da çok olduğu için güçlü görüneni yerde görürsek bir tekme atmayı (düşünsel veya eylemsel) severiz.

Hal böyle olunca geçmişte zor bir mesleği icra etmenin ödülü olarak toplumda saygı görme ayrıcalığımız varken kısmen hükümet politikaları, kısmen de bazı meslektaşlarımızın densizlikleri nedeniyle bu statüyü yitirmek üzereyiz.

Ekonomik ölçekte de bakılırsa sağlıkta dönen paranın, ki giderek artıyor, sermaye sahiplerine aktarılması çabası söz konusu. Kar optimizasyonu ile belli bir plan çerçevesinde tüm kamu hastaneleri özel sektöre, SGK da önce kısmi sonra tümüyle özel sigorta sektörüne devredilecek. Karlılık açısından bakıldığında da paranın önemli bir bölümü hizmeti üretenlere gitmekte, yani doktorlara. Şimdi doktor sayısını arttırmak, muayenehaneleri sınırlandırmak, çalışma alanlarını daraltmak gibi hekimin ederini düşürmek de doktorun elinden parayı kapmak için uygulanan planın bir parçası gibi görünüyor.

2. Tıp eğitimi

Süreklidir, zordur, her zaman sınav vardır, formal sınavların yanında her hasta bir sınavdır.

Mezuniyet öncesi 6 yıl, mecburi hizmet, askerlik, mezuniyet sonrası (uzmanlık) 3-6 yıl, onun mecburi hizmeti, akademik kariyer düşünülürse onun zorlukları, hepsini alt alta yazarsanız huzur bulmak öyle 35'inde falan olmaz, eğitim belki emeklilikte biter.

Ayrıca eğitim önemli ölçüde açık büfeden yararlı ve lezzetli yiyecekleri seçmeye benzer, kimse elinizden tutup sizi taşımaz, sağ duyu ve akılla doğru yolu bulma beceriniz de olması gerekir.

Yaptığınız her işten bir ders çıkarmak da eğitimin bir parçasıdır.

3. Meslek icrası:

İnsan var olduğu sürece hekime de ihtiyaç duyulacaktır. Çalışma koşulları kötüleşiyor gibi görünse de uzun vadede eksikliği kabul edilemeyecek bir meslek olduğundan dengeler oturacaktır. Kendini geliştirmiş, emeği ve bilgisi ile kaliteli sağlık hizmeti üretme yetisindeki hekim hastanın da sağlık sermayedarının da gözdesi olur. Aile hekimliği gibi hastası garanti, eğitimi sınırlı bir alandan, acil tıp gibi yüksek adrenalin ve bol yorgunluk gerektiren branşa, biokimya gibi laboratuvar tabanlı, nöbetsiz bir daldan çocuk cerrahisi gibi ömür boyu nefes aldırmayacak kadar nöbetli ama zevkli bir programa yönelmek mümkün. Beklentilerine göre seçebilir, hatta özel sektörde mesleği ile ilgili ama hasta ile muhattap olmadan yer alabileceği pozisyonlar da olabilir.

Bugün kazanç çok parlak görünmese de yoğun emek ve sorumluluk karşılığında da olsa toplum ortalamasının üstünde seyrettiğini söylemek yanlış olmaz.

Meslekte yıllarını geçirmiş olanların son yıllardaki gelişmeler karşısında belli bir bıkkınlık sergilemeleri doğaldır, bu biraz yaşama genel yaklaşımla da ilintilidir.

Şu anda zaman zaman yaşanan olumsuz ortamın (hekime şiddet, hükümetçe baskı altında tutulma, mecburi hizmet vb.) sonsuza kadar sürmesi mümkün değildir.

Ben olumlu bakmaya çalışanlardanım, çünkü ortam ne olursa olsun bizim ilgi ve sorumluluk alanımız hasta ile aramızda kuruludur ve özeldir.

4. Hangi fakülte?

Şöyle bir ikilem var, pratisyen hekimliğe, yani reel meslek yaşantısına hazırlayan fakültelerin TUS başarısı ön planda değil, TUS'ta göz dolduranların da pratik hekimlik becerisi aktarma oranı düşük.

Söz gelimi geri bildirimlerde benim de üyesi olduğum Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi iyi hekim yetiştiriyor, ama TUS başarısı 10. sıradan sonra, Çapa'dan çıkmış hekim ise meslek hayatına atıldığında bocalıyor, ama hekimlik becerisi kazanmak için harcaması gereken zamanı TUS'a çalışırken kullanabildiği için de TUS başarıları ön planda oluyor.

Ben hala Hacettepe'yi iyi bir seçenek olarak görüyorum. Ankara'da olması itibariyle Ankara Tıp ikinci seçenek olur, Istanbul Üniversitesi Fakültelerinin bu okula bir üstünlüğü olmaz, ayrıca Istanbul'da yaşamak çok daha zor.

Özetle böyle.

Kimseye hekim olmasını önermem, olabildiğince anlatır ve kendi seçimini yapmasını beklerim.

Ben bu kutsal mesleğin bir üyesi olduğum için hala kendimi ayrıcalıklı ve mutlu hissediyorum.

Not: Diş Hekimliği de göz ardı edilmemeli ;)

tarihinde Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağhan Pekşen

Çapa ve Cerrahpaşa'da Tus (tıpta uzmanlık sınavı) çalışmak için daha fazla vakti olur. İngilizce eğitim veren bir fakülteye girmesini öneririm gelecekte çok faydasını görür. Eğer sadece tıp istiyorsa fazla kendinizi yormayın. İki şehirdeki saydığınız fakültelerde (Çapa, Cerrahpaşa, Hacettepe, Ankara) gayet iyi bir eğitim alır, kendi İsteği hangi şehir ise onu seçsin.

Kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

Çapa ve Cerrahpaşa'da Tus (tıpta uzmanlık sınavı) çalışmak için daha fazla vakti olur. İngilizce eğitim veren bir fakülteye girmesini öneririm gelecekte çok faydasını görür. Eğer sadece tıp istiyorsa fazla kendinizi yormayın. İki şehirdeki saydığınız fakültelerde (Çapa, Cerrahpaşa, Hacettepe, Ankara) gayet iyi bir eğitim alır, kendi İsteği hangi şehir ise onu seçsin.

Kolay gelsin.

Çağhan Bey tam olarak benim söylemek istediğim şeyleri belirtmiş :good1: Cerrahpaşa ve Çapa'da intörnlük döneminde diğer okullara göre baya serbest bırakılıyorlar ve bu sayede TUS çalışmak için daha fazla zamanları oluyor öğrencilerin. Örneğin ben Uludağ Üniversitesi'ndeyim ve bizim intörnlük dönemimiz nöbetlerle aşırı derecede dolu, bildiğim kadarıyla Hacettepe'de de bu şekilde. Tabi ki bu durum okuldan iyi doktor olarak mezun ediyor sizi ancak TUS başarısını düşürüyor maalesef. Sonuçta bence de kendi isteği hangi şehir ise onu tercih etsin. ;)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Hayırlısı olur inşallah.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)

Cihaner Bey, CemBo herşeyi söylemiş de, alternatif olarak Ege ve Başkent'i düşünmüyor musunuz?

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Hayır düşünmüyoruz. İkiside puan olarak gerilerde. Hacettepe ve Ankara Tıp olarak tercih yaptık. Ankara varken Ege ve Başkent yazmak olmaz diye düşünüyorum. Neden böyle düşündünüz Cenk bey?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cihaner Öztürk

Ve nihayet açıklandı. Allah gönlümüze göre verdi. Hacettepe Tıp oldu. herkese teşekkür ederim. Allah aynı duyguları sizlerede nasip etsin. Çok sevinçliyiz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Ve nihayet açıklandı. Allah gönlümüze göre verdi. Hacettepe Tıp oldu. herkese teşekkür ederim. Allah aynı duyguları sizlerede nasip etsin. Çok sevinçliyiz.

Hayırlı olsun. :bravo:

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bu başlığı her gördüğümde aha birine bir şey oldu diyorum ya :D

Abi hayırlı olsun Rabbim yardımcısı olsun kardeşimizin.

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Bu başlığı her gördüğümde aha birine bir şey oldu diyorum ya :D

Abi hayırlı olsun Rabbim yardımcısı olsun kardeşimizin.

Wd-40. :p

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Sana da lazım hocam gördük :D :D Toptan alalım ucuza gelir :p

Plastidip gibi fiyaskoyla sonuçlanmasın.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Plastidip gibi fiyaskoyla sonuçlanmasın.

aaa benim olduğum yerde wd-40 ın fiyaskosu olmaz :D :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...