İçeriğe Yönlendir

İstanbullunun Çilesinin Diğer Yüzü

Önder Özcan

Recommended Posts

Önder Özcan

merhaba.çarşamba günü aracım muayeneye gireceği için,işe mecburen arabayla gittim (avrupa yakasına).kardeşim gün içinde muayeneyi halletti,ben de akşam 18,45 gibi arabayla eve dönmek için yola çıktım (anadolu yakasına)

yola çıkmadan,internetten yol durumuna baktım,durum çok kötü görünüyordu.aynı şekilde arabalı vapur kuyruğu (bilen bilir)neredeyse kumkapıya kadar dayanmıştı.kötülerin içinde en iyisini seçmeye çalışıp 1. köprüden gitmeye karar verdim.şişhane-kasımpaşa-çağlayan güzergahından e5'e çıkmayı planladım.çağlayan e5 katlımına 1 km kalana kadar herşey çok güzeldi.sonra ne olduysa orda oldu.trafik durdu,milim milim,çoğu zaman o bile yok.trafik durduğu an ortalama tüketimi sıfırladım.

iftar olduğunda henüz mecidiyeköye gelememiştim (20:35) neyseki durumu bildiğimden yanıma su almıştım.

aracı lpg ile kullanıyordum,allahtan depoyu yeni doldurmuştum.

çileli bir yolculuktan sonra (çok şükür ki araç otomatik,önemi bir kez daha ortaya çıktı) eve varmak üzereyken (21:30) tüketimin fotoğrafını çektim.sıfırladıktan sonra 20 km yol ve tüketim değeri.normal bir yolculukta bu değer bende 11 lt olmalı.varın gerisini siz düşünün.bu sadece benim harcadığım,bir de tüm araçları düşünürsek,hem kişisel kaybımız hem ulusal kaybımız hesap makinelerinin alamayacağı rakamlara ulaşıyor.

allah hepimize sabır versin,yardım etsin.

25072012003.jpg

Uploaded with ImageShack.us

aşağıdaki fotoğraf da,yol bilgisayarının,lpg ile gittiğimiz halde benzin harcadığımızı varsayıp,menzili eksiltmesine güzel bir örnek.

25072012007.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Allah sabır versin abi. kaybolan milyonlarca lira. harcanan onca vakit. üzücü bi durum.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

O kadar yazabilir ama,o kadar yaktığını hiç zannetmiyorum.yinede tam sabır işi bu köprüden geçmek,sırat köprüsü bile bundan rahattır bence.

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Dün akşam 6 da bende sahilden Zeytinburnuna gittim . Arabalı vapur kuyruğu kumkapıyı geçmişti . İnsanlar mahvolmuş şekilde bekliyorlardı . Yol durumuna göre geri dönüşü iftardan sonraya bıraktım . 20.40 gibi çıktım zeytinburnundan , 20 dk'da seyrantepedeydim . Allah yardımcı olsun trafikte kalanlara .

Benim hergün çektiğim sıkıntı :flowers:

Belli zaten , benden yaşlı duruyorsun kardeşim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

O kadar yazabilir ama,o kadar yaktığını hiç zannetmiyorum.yinede tam sabır işi bu köprüden geçmek,sırat köprüsü bile bundan rahattır bence.

araba yürüse yakmaz tabi.sürekli duruyorsun,araba yürümüyor ondan yakıyor.kontak kapasan aküye marşa yazık,milim milim yürümek zorundasın,sağdan soldan hemen dalıyorlar önüne.bekleme olduğu için zaten tüketim bu kadar yüksek.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

köprü bedava ya oradan 1lt kardayız. ;)

Haklı bir noktaya değinmişsiniz.

Ancak olay köprünün bakımında değil.

Bugüne kadar yapılan yanlışlar, alınmayan önlemler, popülist yaklaşımların sonucu vs. Köprünün iki şeridi kapanınca hepsi birden patladı...

Yolları yönetenler ve şoförler değişmedikçe İstanbul'da trafik sorunu filan çözülmez. Bir ay oldu geleli, Ankara'yı mumla arıyorum. Akşam mecidiyeköyden arabayla çıksam ayrı pişman oluyorum, metrobüse binsem zaten rezillik...

Bu şehri böyle yaşanmaz bir hale getirenler nasıl becermişler merak ediyorum...

Biz buranın yerlileri olarak, dışardan göç edenlere bağlıyoruz. ;):D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı

araba yürüse yakmaz tabi.sürekli duruyorsun,araba yürümüyor ondan yakıyor.kontak kapasan aküye marşa yazık,milim milim yürümek zorundasın,sağdan soldan hemen dalıyorlar önüne.bekleme olduğu için zaten tüketim bu kadar yüksek.

Böyle sıkışık trafiklerde yol bilgisayarını sıfırlamak,insanın psikolojisini bir kat daha bozabilir :)

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Belli zaten , benden yaşlı duruyorsun kardeşim :D

Söylüyorum, inanmıyorlar, sen bir bakışta anladın birader.

Yaşlı durduğumu bir kenara bırak, kendimi olduğumdan yaşlı hissediyorum, gerçekten..

Ve bunun önemli sebeplerinden biri İstanbul yaşantısı..

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Söylüyorum, inanmıyorlar, sen bir bakışta anladın birader.

Yaşlı durduğumu bir kenara bırak, kendimi olduğumdan yaşlı hissediyorum, gerçekten..

Ve bunun önemli sebeplerinden biri İstanbul yaşantısı..

40-45 Yaşlarındaki hedefim Samsun yakakentte , ikamet etmek kardeşim . O tarafta yaşlanılmaz heralde ;)

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Ne yerlisi ya, kime sorsan doğma büyüme İstanbulluyum diyor, 100 sene önce bu şehrin nüfusu belli, üremekle bu kadar çoğalınmaz. :D Siz erken gelmişsiniz, ben biraz geç kalmışım. :p

Ha bu gidişle zaten isteseniz de kalmam, ilk fırsatta :superman::D

Gece 3 müydü 4 müydü Nevşehir'e indik, arabadan indim, sessizliği ve serinliği görünce emminin bıyıklarının nasıl böyle siyah kaldığını anladım. :D

Ramazandan sonra Kuruçeşme - Ortaköy arası gece trafiğine sokalım seni bakalım gidecekmisin İstanbuldan :)

Yorum bağlantısı
Emin Önal

40-45 Yaşlarındaki hedefim Samsun yakakentte , ikamet etmek kardeşim . O tarafta yaşlanılmaz heralde ;)

Karadeniz'de olur, Ege'de, Güney'de..Benimde yapmak istediğim şey o..

Düşün daha kaç yaşında, emeklilik planı yapıyoruz..

Boşveer. Diyarbakır'a geldim nefes aldım. Öyle bir yer İstanbul benim gözümde.

Gider gezerim gelirim orası ayrı.

Ama Allah bir daha orada yaşamak zorunda bırakmasın...

Gel Bartın'da iş kuralım sana. :biggrin:

Esasında seviyorum İstanbul'u..Yani en azından senin baktığın gibi bakmıyorum abi ama yinede benim bile kaçıp gidesim gelmiyor değil..

Asıl neden Önder abinin dediği gibi benim içinde trafik..İşin evine yakın olacak burada başka alternatifin yok !

Bartın'a yanına gelirim inşallah, önce sen bir gitte :) ama iş için zor be abi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
Haklı bir noktaya değinmişsiniz.

Ancak olay köprünün bakımında değil.

Bugüne kadar yapılan yanlışlar, alınmayan önlemler, popülist yaklaşımların sonucu vs. Köprünün iki şeridi kapanınca hepsi birden patladı...

Yolları yönetenler ve şoförler değişmedikçe İstanbul'da trafik sorunu filan çözülmez. Bir ay oldu geleli, Ankara'yı mumla arıyorum. Akşam mecidiyeköyden arabayla çıksam ayrı pişman oluyorum, metrobüse binsem zaten rezillik...

Bu şehri böyle yaşanmaz bir hale getirenler nasıl becermişler merak ediyorum...

Ankara'yı çok da özlemeyin. Sağolsun gökçek ve bilimum tayfası bize eziyet etmek için hiçbir fırsatı kaçırmıyor.

Neredeyse şehrin yarısı başka yerlerde ama hala trafik sıkışabiliyor.

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

hergün 40 km yol yapıyorum.

ışıklar yok, polis yok. trafik yok, köprü yok.

hayat bana güzel valla...

köye geri dönün.... yaşanmaz oralarda.... :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Önder Meraba..

O motor o kadar yakmış olamaz.. Bunun teknik olarak imkanı yok.. Senin araban normal kalkış yaparken, kalkış anında 20 litre falan yakar, 1. viteste seyredersen 14-15 litre yakar..

Sürekli tam gaz ve maksimum torkla gitsen, yine 20 litre falan yakar ki maksimum torkla gitmek mümkün değil, illaki hızına ulaşacak ve gaz kesilecektir.

Bence,

araç dururken sıfırlamışsın, 99.9 litre olarak sıfırlamış ama bir türlü bunu düşürmeyi başaramamış..

El freni çekili bile gitsen bu araç bu kadar yakmaz.. Bilgisayar sapıtmış bence..

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Önder Meraba..

O motor o kadar yakmış olamaz.. Bunun teknik olarak imkanı yok.. Senin araban normal kalkış yaparken, kalkış anında 20 litre falan yakar, 1. viteste seyredersen 14-15 litre yakar..

Sürekli tam gaz ve maksimum torkla gitsen, yine 20 litre falan yakar ki maksimum torkla gitmek mümkün değil, illaki hızına ulaşacak ve gaz kesilecektir.

Bence,

araç dururken sıfırlamışsın, 99.9 litre olarak sıfırlamış ama bir türlü bunu düşürmeyi başaramamış..

El freni çekili bile gitsen bu araç bu kadar yakmaz.. Bilgisayar sapıtmış bence..

merhaba Emmi.araç zaten gitse bu kadar asla yakamaz ki.2 saat 45 dakikada 20 km yol gittim.sürekli rölantide kalmaktan oldu sanırım bu.ben de yazdım zaten,sürekli hareket halinda olsa asla bu kadar yakamaz ki

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)

Rölantide saatte 3 litre yaksa vites d'de ve klima açık düşünsek. 3 saatte 9 litre yapar.

20 km gitmişsiniz.

Araba der ki ben 9 litreyle 20 km gittiysem 100 km'de 45 litre yakarım.

Hesap budur.

sanıyorum doğru hesap,vites mecburen D de,klima mecburi açık anlık tüketim 2,7 civarı gösteriyor

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

merhaba Emmi.araç zaten gitse bu kadar asla yakamaz ki.2 saat 45 dakikada 20 km yol gittim.

Evet, doğru cevap bu... klima açık rolantide viteste bekleyen bir araç bu kadar yakabilir..

Yorum bağlantısı

uzun yola çıkarken sıfırlamak iyi,Ş.içi heleki ankara istanbul sıfırlamak Psikolojik olarak bozuyor ;)

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Benim en çok da yakıt tüketim değeri konusunda Diğer illerdeki arkadaşların trafik kavramı hoşuma gidiyor :D .13km iş ile evim arası ha normal zamanda 30-45 dakika arası gidiyorum (bu çok iyi ) ama 2.5 saat de de gittiğimi biliyorum. 500 m mesafeyi abartısız 1.5 saatde gittiğimi biliyorum .Şu an mesela kuzu kuzu haliç köprüsüne katılım yapıyorum 200, 300 m kala trafiğe giriyorum topam 1 km mesafeyti 20*30 dakika da geçip daha sonra rahatlayan trafiktre toplamda 45 dakika-1 saatde eve gidiyorum. Büyük şehirlerin kaderi bu, Birde bizim toplu taşımacılığımızın zayıf kalmasını şehir planlamacılığımızın yeni yeni oluştuğunu düşünürsek... yani naapalım yaz vakti bitirseler de kışa kurtulsak demekten başka yapacak bişey yok. :nea:

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Kadıköy-Kartal metrosu açılsa bir nebze rahatlar esas rahatlama bence Marmarayın açılışı ve sonrasında Şişhane Yenikapı hattının açılmasından sonra bence trafiğin rahatlaması lazım çünkü havalimanından metroya binen bir adam Yenikapıdan Marmarayla karşıya geçebilir veya Yenikapıdan Taksim Mecidyeköy vs rahatlıkla gider. Sizce trafik rahatlayacak mı?

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Trafiğin rahatlaması için ilk önce ; insanların toplu taşıma aracı kullanmanın ayıp bir şey olmadığını , her arabası olanın her yere araba ile gitmek zorunda olmadığını öğrenmeleri gerekiyor. ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Trafiğin rahatlaması için ilk önce ; insanların toplu taşıma aracı kullanmanın ayıp bir şey olmadığını , her arabası olanın her yere araba ile gitmek zorunda olmadığını öğrenmeleri gerekiyor. ;)

Rıfat bunu kime anlatacağız ve kim yapıcak,keşke olabilse.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Rıfat bunu kime anlatacağız ve kim yapıcak,keşke olabilse.

valla ben işe gidip gelişte toplu taşıma kullanıyorum yoksa hergün bu köprü çilesi çekilmez (biraz da mecburiyetten,arabanın günlük maliyeti 25 lira civarı,otopark hariç) :crazy:

Yorum bağlantısı

valla ben işe gidip gelişte toplu taşıma kullanıyorum yoksa hergün bu köprü çilesi çekilmez (biraz da mecburiyetten,arabanın günlük maliyeti 25 lira civarı,otopark hariç) :crazy:

Bende servis kullanıyorum aracım garajda yatıyor,yazık günah o kadar araç trafikte bekliyor saatlerce.ve araçların çoğunda hep tek kişi ve bayan.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...